Skip to main content

Topic: Calipso f5j 400 (Read 19461 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Calipso f5j 400

Reply #30
Matej, rekao bih da ti rupe na horizontalcu nemaju isti razmak,
mislim da ce to smetati u letu ??

nerazumijem kako nisu istog razmaka i po ćem vi to vidite, rađene su po istoj šabloni, mislim i AKO jesu da to uopće nije tako bitno jer na takoj površini koja samo usmjerava model nema značaj. nije mi samo jasno gdje to vidite?
ivane, nadam se da se neljutite na komentar, samo me zanima gdje je to vidljivo, ako je po slikama sa teme dizajn repa, tad je još bio nedovršen i tamo se jedino vide ali to je sanirano...
veći je problem ako je na ktilima neka greška oko razmaka ili ako je krilo neuravnoteženo...

ma SALIM se,nemoj svaku rijec uzeti za ozbiljno,ja to ne bih radio,mnogo posla i samo to.

uuuuu dobro je , vec sam mislio da sam zabrčjo i izgubio podršku....
 
meni je zadovoljstvo radit ovakve stvari, bez obzira bile komplicirane ili ne. leži mi ovakav stil gradnje i nije mi teško...
imam nekih obaveza oko faksa pa cu opet malo puzirat koji dan pa nastavljam.........

Odg: Calipso f5j 400

Reply #31


ma SALIM se,nemoj svaku rijec uzeti za ozbiljno,ja to ne bih radio,mnogo posla i samo to.
++++++++++++++
 
uuuuu dobro je , vec sam mislio da sam zabrčjo i izgubio podršku....
 
meni je zadovoljstvo radit ovakve stvari, bez obzira bile komplicirane ili ne. leži mi ovakav stil gradnje i nije mi teško...
imam nekih obaveza oko faksa pa cu opet malo puzirat koji dan pa nastavljam.........
[/quote]

Matej,koliko vidim i osjetim,
na ovoj stranici ima dosta perspektivnih mladih modelara ali da budem iskren mislim da ces ti daleko stici,
"grizes" i imas veliku volju i takvima treba pomoci a ja to rado cinim kada je u pitanju modelarstvo




Odg: Calipso f5j 400

Reply #35
evo malo da vam se javim , znam da nisam bio dugo na forumu, ali evo da vas samo obavjestim da su radovi pri kraju i da će uskoro biti sve gotovo. ostalo je samo spojit uške i izradit vingletice koje mi nisu bile u planu donedavno. promatrao sam po drugim forumima i saznao da vingletice daju dodatne pozitivne preformanse modelu, u letu, planiranju i stabilnosti, tako da ću po prvi put probat i to ...
nisam ništa uspio slikat ali ima nekih novih djelova koje su izgrađeni, a nisu bili prije, uskoro sve u foto obliku...


i još nešto , kako nebi bilo suvišnjih pitanja, da gdje sam do sad ili slično: imao sam ispite i obaveze sa faksom koje su mi daleko vaznije od hobija, a sad kad je sve to gotovo sa ispitima, vračam se u akciju....

Odg: Calipso f5j 400

Reply #36
Foker, onako iskreno i odokativno - mislim da te ubija težina krila!  Trup izgleda odlično, ali na krilima...preteška rebra u sredini kod hvatišta sa trup (šper?), ostakljivanje zadnje ivice, predebeli ( 4-5 mm) shear webs u sredini bez stanjivanja prema krajevima
, karbonska ramenjača i dole i gore, mesingane cjevčice za spoj centroplana i uški (zašto ne krilo u jednom komadu?)...
nekako sam procjenio da ne možeš ispod 120 grama, niti 130 grama nebi me začudilo.
Nastoj promisliti oko presvlake za krila: to je zadnji korak gdje još možeš malo uštedjeti... oracover nikako (> 55 gr/m2), eventualno oralight (cca 35 gr/ m2), dobro bi bilo ako ti se dade zahebavati sa folijama koje nisu samoljepive, jer se tu dade ići i ispod 20 gr/m2... na kraju, ako si baš zapeo , niti medicinski mylar od 16-17 gr/m2 nije za baciti (ima i takav model u Kupu), ali je presvlaćenje i zatezanje noćna mora.....


Damir

Odg: Calipso f5j 400

Reply #37
Foker, onako iskreno i odokativno - mislim da te ubija težina krila!  Trup izgleda odlično, ali na krilima...preteška rebra u sredini kod hvatišta sa trup (šper?), ostakljivanje zadnje ivice, predebeli ( 4-5 mm) shear webs u sredini bez stanjivanja prema krajevima
, karbonska ramenjača i dole i gore, mesingane cjevčice za spoj centroplana i uški (zašto ne krilo u jednom komadu?)...
nekako sam procjenio da ne možeš ispod 120 grama, niti 130 grama nebi me začudilo.
Nastoj promisliti oko presvlake za krila: to je zadnji korak gdje još možeš malo uštedjeti... oracover nikako (> 55 gr/m2), eventualno oralight (cca 35 gr/ m2), dobro bi bilo ako ti se dade zahebavati sa folijama koje nisu samoljepive, jer se tu dade ići i ispod 20 gr/m2... na kraju, ako si baš zapeo , niti medicinski mylar od 16-17 gr/m2 nije za baciti (ima i takav model u Kupu), ali je presvlaćenje i zatezanje noćna mora.....


Damir
shear webs je 6mm uzduž cijelog centroplana (to mi je noseći dio i o njemu najviše vodim računa, i bitno mi je da mi bude čvrst), znam da će i sve ispast malo teško jer više brinem o čvrstoći, rebra mi se čine ok jer sam odabro najlakšu tablu od milimetra(bila je 9 g) i presvuko je sa 25g staklom i išlo je oko 11g smole sve skupa za cijelu tablu s obe strane, izlazna je trebalo bit iznenađenje ali kad je ovako moram se opravdat, izlazna je 30mm širine i bit će izbušena sa svrdlima od 15mm i od 20mm tako da će i to bit ok.
e sad zašto su mi krila iz 3 djela - jako mi je veliki problem transport jer jako puno putujem, i nosim svoje modele često sa sobom, Brod - Rijeka - Rovinj, i radim si boks koji će mi bit za to, prošle godine su mi u busu oštetili jedan model i to zbog neznanja šta nosim a da nemoram svaki put obavještavat ljude u busu šta je to, to mi je riješenje za sad dok nemam auto, i još jedna žalosna stvar je ta da neću moć doć ni na jednu tekmu jer ove godine redim od 1.6. - 1. 10. i zbog tog mi je jako žao, ovaj model će mi bit za rekreaciju van sezone, i nadam se da ću kad završim faks imat više vremena da vas dođem osobno upoznat...

Odg: Calipso f5j 400

Reply #38
prema odobrenju Fokera:


Evo,  krilo je gotovo po pojedinačnim komponentama, sad još samo spajanje i izrada vingleta. ovo na slikama su drugi dio iški, jer su iz 2 djela. kako mi je gospodin Damir spomenuo težinu, malo sam se zamislio i odlučio izbacit bajonete i krilo naprevit iz jednog komada. naime , na bajonete bi mi samo otišlo 40 g i to je malo previše, povadio sam cijevčice iz krila  i namjeravam ih spojit u jedno bez obzira na transport. evo i uškica..."



Odg: Calipso f5j 400

Reply #40
Matej,
gledao sam slike krila,povecavao ih da bi bolje mogao vidjeti sitnije detalje,
ojacavao si krilo uglavnom gdje ne treba,urezi u izlaznij u koje se uklapaju rebra nisu cisto uradjeni,zasto toliko veliki promjer rupa na rebrima,ja uzimam 2mm celicnu zicu za nanizati rebra,ovo su ti Rupetine koje ti oslabe profil,steta sto na rebrima neces lijepiti trake Balze sirine 4-5mm dobio bi ljepse povrsine nakon presvlacenja a ujedno bi jako ojacao rebra kao i kompletno krilo,
pretpostavljam ato vas vecina radi,ljepite konstrukciju sekunden ljepilom,
a u prostoriji u kojoj se spava a kod drugih i u prisustvu djece,koliko je to ljpilo stetno to malo tko zna,ono jos danima i mjesecima reaktivira i izlucuje otrovne gasove,
prije ili kasnije ces ti a i drugi postati alergicni na to ljepilo,
uzmi hladni lajm a pitaj Diogena gdje ga on tu u hrvatskoj kupi,najbolje ljepilo koje postoji a mozes ga jako razrijediti vodom i na tezini da skoro nista ne dobijes,

ja uzimam za krilo raspona 2 m i dubine 230mm za bajonete dvije zice,jednu 2.5mm i drugu 3mm i duzine 120mm u rebra BEZ cijevcica,tim sto mi je prvo rebro 4mm a ostala 3mm Breza Sper

pozdrav,ivan

Odg: Calipso f5j 400

Reply #41
ja neznam mnogo toga o izgradnji i to priznam , avaki mi je savjet dobro došao. za sad mi je takav naćin izgradnje takav kakav je, nekako na moj način. toliko za sad i evo za test slila mojih loga :

Odg: Calipso f5j 400

Reply #42
pretpostavljam ato vas vecina radi,ljepite konstrukciju sekunden ljepilom,
a u prostoriji u kojoj se spava a kod drugih i u prisustvu djece,koliko je to ljpilo stetno to malo tko zna,ono jos danima i mjesecima reaktivira i izlucuje otrovne gasove,
prije ili kasnije ces ti a i drugi postati alergicni na to ljepilo,
Poznato je da cyanoakrilatna ljepila (sekunder) mogu izazvati napad astme:
http://www.google.hr/search?rlz=1C1GGLS_hrHR302HR317&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=cyanoacrylate+asthma


Ukoliko se žele ijepiti veće površine, bolje je upotrijebiti ono 'foam-safe'cyano ljepilo, jer ne ispušta onaj iritantni miris (iako i ona nisu bezopasna !)
Ovo bi samograditelji trebali imati na umu i paziti.
Damir

Odg: Calipso f5j 400

Reply #43
pretpostavljam ato vas vecina radi,ljepite konstrukciju sekunden ljepilom,
a u prostoriji u kojoj se spava a kod drugih i u prisustvu djece,koliko je to ljpilo stetno to malo tko zna,ono jos danima i mjesecima reaktivira i izlucuje otrovne gasove,
prije ili kasnije ces ti a i drugi postati alergicni na to ljepilo,
Poznato je da cyanoakrilatna ljepila (sekunder) mogu izazvati napad astme:
http://www.google.hr/search?rlz=1C1GGLS_hrHR302HR317&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=cyanoacrylate+asthma


Ukoliko se žele ijepiti veće površine, bolje je upotrijebiti ono 'foam-safe'cyano ljepilo, jer ne ispušta onaj iritantni miris (iako i ona nisu bezopasna !)
Ovo bi samograditelji trebali imati na umu i paziti.
Damir
istina, to znam, tata mi stalno govori pogotovo jer sam ja lječeni asmatičar, da se pazim, i tog se držim maksimalno koliko mogu. na ovom modelu su večina stvari rađeno sa smolom , drvofiksa i nešto malo cijana (spojevi rebara i izlazne), također mi je spominjo za aktivator da sadrži nekakvu AEROSOL koja jako šteti plučima. o tome se nisam baš raspitivo ali znam za to i pazim koliko mogu. hvala na svim informacijama


Odg: Calipso f5j 400

Reply #44
Matej,
greska je uzimati smolu kao ljepilo,prvo zbog povecane tezine a drugo Woodglue Titebond je najbolje ljepilo veoma brzo veze,ja nakon 10-tak minuta idem dalje i u slobodnoletecem modelarstvu gdje je svaki gram bitan se uzima jer se moze razrijediti vodom da bude tecan skoro kao voda,osim toga smola nije elasticna kao ljepilo,
ja se stvarno cudim kada procitam da netko lijepi smolom,
ali svatko svoje zna i to je dobro.