Skip to main content

Topic: Calipso f5j 400 (Read 19472 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Calipso f5j 400

Reply #15
pozdrav vuk, kalup je od jotice koja je veiđena već na tekmama, od hucinog je Falkona I i II , a ono veliko bijelo nije kaputaž nego kako je škunex rekao blatobran, odnosno kaplja za kotač Citabrije sa Grobnika (od pravog aviona), koja nam je došla na popravak jer je bila slomljena nakon naleta na kamen prilikom sljetanja...

ovo sto ti Diogen pise za karbonsko ojacanje je ispravno ali da li ti ono opste treba?
ja idem da mi kompletno krilo bude cvrsto a narocito na torziju,pri velikim brzinama se se krilo savija i uvija na sve bozije strane i to je cesti uzrok loma u zraku,
ja sa ovakovim nacinom gradnje imam veoma dobro iskustvo,to je cvrsto kao DASKA !
a te tezine ???
to nemozes vjerovati dok ne vidis

Odg: Calipso f5j 400

Reply #16
pozdav ljudi, sanas je došla gornja remenjača i plank, nisam pogriješio, ova balza između njih je ukrućenje koje ih dodatno ojačava, remenjača je od karbona dimenzije 6x1 mm kupljena u Mibo modeli. evo i slika:

Odg: Calipso f5j 400

Reply #17
E, to te ja pitam majstore, tako će biti odlične čvrstoće... usput kako ti je i rekao Belovic:  100 grama je limit težine za ovu kategoriju, a to ti je približno 5,5 grama prosjećno po decimetru dužine krila (centroplan može i više, a uške manje), računato za 180 cm koliko ide najčešće raspon za ovakve modele u kategoriji.
Usput, profil koji si izabrao, S4083 hebeno dobro planira, jedino je nešto slabiji kada treba penjati, a najslabiji kada treba u vjetar. Radili smo prije 2 godine modele sa tim profilom, stvar jednostavno ne ide dole,ali mali vjetar i evo ti vanterensko slijetanje!
Javi kako napreduješ,
Damir.

Odg: Calipso f5j 400

Reply #18
ne uvijek Damire,
ja vec godinama imam taj profil,na ovome modelu gore na slici sam mu uradio malo manji radius na nosu,dobio sam vecu probojnost a na planiranju ne osjetim nista manje jer imam nekoliko krila sa tom Sigurd Isacson profilom,
gore idu sasvim vertikalno kao penjac


Odg: Calipso f5j 400

Reply #20
profulao sam ovaj moj je Gotingen 239 a kako ga vec godinama radim smetnuo sam

ali ovaj koji si ti gore pokazao je daleko probojniji i brzi od ovoga moga,moj je cisti termicar i kako sam rekao samo sam mu smanjio radius nosa,
bolji mi ne treba a i po vjetru nemam problema jedino sto po vjetru brze silazi


Odg: Calipso f5j 400

Reply #21
sa tom Sigurd Isacson profilom,
Ako sam dobro shvatio Fokera, on koristi Selig 4083 profil?? ???

http://www.profili2.com/eng/dett_profilo.asp?Id=1666

odnosno ovakav:

http://www.ae.illinois.edu/m-selig/ads/afplots/s4083.gif

Damir

da Damire to je taj profil, koristim uvjek taj tip profila za jedrilice jer već godinama imam dobre rezultate, otkrio sam ga kad sam našao jedan nacrt od gospodina Damira Kosira, model Zoomera, tj moj prvi HLG...čak se on nalazi na jedrilici Filter V koju sam predstavio prije koji mjesec.... u toj temi sam naveo iskustvo sa aerodroma sa kojim sam oduševljen...

Odg: Calipso f5j 400

Reply #22
evo još malo slikica.... 8)


Odg: Calipso f5j 400

Reply #24
Matej, rekao bih da ti rupe na horizontalcu nemaju isti razmak,
mislim da ce to smetati u letu ??

Odg: Calipso f5j 400

Reply #25
Matej, rekao bih da ti rupe na horizontalcu nemaju isti razmak,
mislim da ce to smetati u letu ??

nerazumijem kako nisu istog razmaka i po ćem vi to vidite, rađene su po istoj šabloni, mislim i AKO jesu da to uopće nije tako bitno jer na takoj površini koja samo usmjerava model nema značaj. nije mi samo jasno gdje to vidite?


Odg: Calipso f5j 400

Reply #27
Matej, rekao bih da ti rupe na horizontalcu nemaju isti razmak,
mislim da ce to smetati u letu ??

nerazumijem kako nisu istog razmaka i po ćem vi to vidite, rađene su po istoj šabloni, mislim i AKO jesu da to uopće nije tako bitno jer na takoj površini koja samo usmjerava model nema značaj. nije mi samo jasno gdje to vidite?
ivane, nadam se da se neljutite na komentar, samo me zanima gdje je to vidljivo, ako je po slikama sa teme dizajn repa, tad je još bio nedovršen i tamo se jedino vide ali to je sanirano...
veći je problem ako je na ktilima neka greška oko razmaka ili ako je krilo neuravnoteženo...

 

Odg: Calipso f5j 400

Reply #29
Matej, rekao bih da ti rupe na horizontalcu nemaju isti razmak,
mislim da ce to smetati u letu ??

nerazumijem kako nisu istog razmaka i po ćem vi to vidite, rađene su po istoj šabloni, mislim i AKO jesu da to uopće nije tako bitno jer na takoj površini koja samo usmjerava model nema značaj. nije mi samo jasno gdje to vidite?
ivane, nadam se da se neljutite na komentar, samo me zanima gdje je to vidljivo, ako je po slikama sa teme dizajn repa, tad je još bio nedovršen i tamo se jedino vide ali to je sanirano...
veći je problem ako je na ktilima neka greška oko razmaka ili ako je krilo neuravnoteženo...

ma SALIM se,nemoj svaku rijec uzeti za ozbiljno,ja to ne bih radio,mnogo posla i samo to.