Skip to main content

Topic: Varazdinski NLO (Read 22716 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Varazdinski NLO

Reply #75
Samo se nadam da ce pravilnik biti normalan

Sent from my SM-T211 using Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Varazdinski NLO

Reply #76
i ja.  Zato bi trebala ista takva inicijativa ići i sa ovog foruma, i i sa klubova, čak i ostalih kaskadera u tom poslu.
Pritisak is the word.  Dajte nam da radimo, platićemo vam PDV!

Odg: Varazdinski NLO

Reply #77
Baš me zanima kad će se pojaviti taj prvi prijedlog. Inače, ja nisam za licenciranje letjelica i pilota, to je uglavnom samo šema za izvlačenje love.

Odg: Varazdinski NLO

Reply #78
recite slobodno da sam cinik, ali imam filing da ce i ovaj eventualni pravilnik/zakon biti kao i drugi hr zakoni, a to je prepun sivila i nedorecenosti, ali ti niko nece znati reci moze li nesto ili ne moze, ali ce te znat kaznit ako treba.

glavno pitanje je samo koliko ce birokracija biti zainteresirana za ovo. ako malo razmislite, kad bi bas htjeli sitnicariti, ima tu materijala dosta za rasitniti i propisati.

za ovaj konkretan slucaj u varazdinu.....ne vidim cemu tolika pompa. necu braniti ni osudjivati pilota, ja osobno nebi imao muda za takav poduhvat, ali nebi ni ovoga razapinjao u biti za nista. potencijalne opasnosti neka svako za sebe prosudi. da, ako nekom padne na glavu oderite ga ko konja, dotle nikom nista.

Odg: Varazdinski NLO

Reply #79
Dajte nam da radimo, platićemo vam PDV!

ako se već uvode neki nameti, kojih do sada nije bilo,
bilo bi dobro kada bi se uvela razlika između
amaterskih
pilota(hobby, razonoda) i onih
profi (koji nemaju model za gušt već za posao, i naplaćuju to)

auto možeš voziti bez ograničenja po javnim cestama di i koliko te volja,
ali ako na taj isti staviš gore tablu TAXI i naplaćuješ vožnju, onda vrijede drugačija pravila igre
od poreza, obrta, maksimalne satnice dnevno itd itd...

ok, neka regulacija jasno je dobrodošla, kao i vozačka dozvola, da se zna što se smije a što ne.
(testiranje sposobnosti bi bilo super, da ne može netko tko nije nikad letio odmah na javne površine pa nekome na glavu sparkirat, ali to je teško ogranizirati u praksi kod nas kada nema ni klubova s pistama, kamoli instruktora za to sve odradit...)

ali razlika u licenci i nametima ako je za profi svrhu bi trebala biti.
ne sve trpati u isti koš, jer tko bu to platio?


još par primjera...
slikati u maksimiru i po medvedgradu možeš obitelj koliko želiš, nema zabrane
ali ako su to neki mladenci, onda osim obrta, blagajne i sveg ostalog što ide uz to, moraš platiti i maksimiru još davanja, do 10 000 kn ??? ...
http://www.cahayabox.net/2013/05/17/zagrebacki-vjencani-fotografi-zelite-li-fotkati-u-maksimiru-ili-na-medvedgradu-morate-platiti-dozvolu/

[attach=1][attach=2]

radioamater može doma imat svoju stanicu i odašiljati 24h dnevno,
ali sam siguran da nisu iste dozvole i davanja u pitanju kao za neku komercijalnu radio stanicu(101, Antena Zagreb itd...)

zašto bi tako onda bilo tu s letenjem?

ljudi će letit bez obzira na sve, to je jasno,
pa ako u zakonu to bude ok regulirano, bar će se toga pridržavati.
inače bu sve na divlje kao i do sada, ne? a to nikome nije u interesu.

Odg: Varazdinski NLO

Reply #80
Jedna stvar je naplatiti dozvolu a druga stvar je ograničiti nekoga da se bavi zračnom fotografijom na način da se uvedu skupe licence za opremu i pilota.

Ja sa svojom opremom (nije multirotor) ne ugrožavam nikoga. Ugrožavam isto koliko i biciklist ugrožava pješake i imovinu.

Ljudi ne zazivajte neku žestoku regulativu jer bi za koju godinu mogli pregristi jezik. Što manje regulative to bolje. Trenutno je divlji zapad ali se još nije dogodilo da je netko ozljedio slučajnog prolaznika (barem ja neznam za takav slučaj). To nešto govori.

Odg: Varazdinski NLO

Reply #81
Veći problem su pješaci,rekreativci piloti bicikla koji nakelje sluške u uši i ponašaju se kao Pale sam na svijetu.
 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C


Odg: Varazdinski NLO

Reply #83
ovog diogena da nema , trebalo bi zmisliti , ali sumljam da bi tak dobro ispalo ..... ;)
dx9-xd8-gobac630

Odg: Varazdinski NLO

Reply #84
 Ne radim ništa komercijalno s multijima, ali kao hobista me zanima sve što ih se tiče.  

Iz ovoga što je napisao Crni, i potkrijepio linkom, jasno se vidi da je proces reguliranja tog pitanja postigao jednu novu dinamiku i to na zahtjev jedne zainteresirane strane. Uopće me ne čudi njihova inicijativa i interes jer tehnologija je napredovala i postaje sve manja i lakša tako da se za pojedine njihove poslove mogu koristiti i manje letjelice. A one su danas široko dostupne.
Stoga mi je zapeo za oko ovaj dio...

"Iz tog razloga je HKOIG u listopadu 2013. godine pokrenula inicijativu prema HACZ za reguliranje snimanja iz zraka sa malim bespilotnim letjelicama. HACZ je prihvatila ponudu HKOIG za suradnjom na izradi nacrta pravilnika koji će regulirati zakonski okvir operacija sustava zrakoplova bez posade kako bi se i taj segment zrakoplovstva regulirao i u konačnici između ostalog, omogućilo korištenje sustava zrakoplova bez posade i na način koji interesira HKOIG. Intenziviranje radova na nacrtu pravilnika očekuje se od travnja 2014. godine, zavisno od raspoloživosti resursa unutar HACZ.

Posebno bi izdvojio ovaj dio:

"kako bi se i taj segment zrakoplovstva regulirao i u konačnici između ostalog, omogućilo korištenje sustava zrakoplova bez posade i na način koji interesira HKOIG".

Sasvim logično, oni su zainteresirana strana, pokrenuli su inicijativu i nastojat će ostvariti neke svoje određene ciljeve. Sasvim legitimno. No, ako je HACZ spreman na suradnju s njima vjerujem da postoji ista otvorenost za takvu suradnju i s ostalim zainteresiranim stranama. Tek toliko da u konačnici rezultat ne bi bio pogodan samo za jednu od njih.

Tu mislim ponajprije na nas hobiste-modelare, a nadalje foto-video snimatelje itd...Valjda i oni imaju neka svoja udruženja i sl. Čini mi se da je, ako se može, bolje biti dio tog procesa, nego samo pasivno promatrati i čekati što će nas ili neće snaći. Obično tada bude (pre)kasno.

 lp
 Toni

 

Odg: Varazdinski NLO

Reply #85
Aj da netko i nesto pametno napise!
Slazem se skroz, iako me ne zanima niti jedno niti drugo ali dobro zboris.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Odg: Varazdinski NLO

Reply #86
Koliko znam oni ce dati prvi prijedlog Pravilnika na komentiranje zainteresiranoj javnosti
Na komentare i usvojit ce svaki razuman prijedlog potkrijepljen argumentima. Moraju tako raditi po zakonu, i ja ne bih coprao unaprijed da ce biti lose. Ne volim te stalne negativne spike, to navlaci losu karmu i raka.

Odg: Varazdinski NLO

Reply #87
Koliko znam oni ce dati prvi prijedlog Pravilnika na komentiranje zainteresiranoj javnosti
Na komentare i usvojit ce svaki razuman prijedlog potkrijepljen argumentima. Moraju tako raditi po zakonu, i ja ne bih coprao unaprijed da ce biti lose. Ne volim te stalne negativne spike, to navlaci losu karmu i raka.

Nadajmo se da će tako biti. Samo da ta javna rasprava nebi trajala kao za ustav, tjedan dana :D

Odg: Varazdinski NLO

Reply #88
 Crni, nema tu nikakve negativne spike, a copranje ostavi babama gatarama.

Uključio si se u temu kao netko iz sustava, netko tko nešto više zna o tome i tko je uključen u procese. Barem sam to tako shvatio iz tvojih postova. Pozvao si na uključivanje u raspravu itd. Pa nećemo pisati samo ono što bi netko htio čuti ili volio slušati. Koji bi onda bio smisao onoga na što pozivaš?

A pozvao si na:

"Zato bi trebala ista takva inicijativa ići i sa ovog foruma, i i sa klubova, čak i ostalih kaskadera u tom poslu.
Pritisak is the word. Dajte nam da radimo, platićemo vam PDV!"


Ajde javi kada će biti ta javna rasprava i kada će se uvažavati argumentirani zahtjevi i stavovi. To će biti promjena u odnosu na brojne nedavno provedene javne rasprave u našem društvu. Jednu od njih je spomenuo i kolega prije mene.

lp
Toni
 
 

Odg: Varazdinski NLO

Reply #89
Quote
Ajde javi kada će biti ta javna rasprava i kada će se uvažavati argumentirani zahtjevi i stavovi. To će biti promjena u odnosu na brojne nedavno provedene javne rasprave u našem društvu. Jednu od njih je spomenuo i kolega prije mene.

Potpisujem u potpunosti....