Skip to main content

Topic: FrSky Taranis (Read 138619 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: FrSky Taranis

Reply #241
MORAŠ flashati i TX, kada fleshas samo FW na stanici ne flashas TX (odnosno XJT),
znači da bi radilo moraš flashati oboje.

Da bi flashao TX moraš se spojiti preko USB-a, ne možeš sa kartice koliko je
meni poznato ( a dozvoljavam da nisam 100% u pravu jer nisam imao potrebu za
flashanjem Tx-a).

Prije flashanja moraš instalirati drivere.

Puno uspjeha.

Odg: FrSky Taranis

Reply #242
Da ne bude da samo frsky komplicira ( neki vise neki manje)



Current (Aug 2015) summary by brand...
Spektrum DSM2 – New Spektrum TXs sold from now on will not transmit DSM2 in the EU, which is not compliant with the new regs. Since all Spek RXs sold have been DSMX for some time, should not have any effect on current users unless you have a stack of old DSM2 only RXs and want a new TX. Workaround – hoard your old Spek DSM2 TX, or buy a Taranis and buy an OrangeRX DSM2/X module from Hobbyking.
Futaba FASST & FHSS – FASST definitely was not compliant; opinions vary on whether the S/T-FHSS protocols were or not. Either way, Futaba have released firmware updates for the two current FASST sets on sale in the UK (14SG and 18MZ), and documentation indicates changes were made to the RF firmware for all three protocols. These changes seem to work ok with genuine Futaba RXs, but the reverse engineered FASST RXs from FrSky and others now do not work with the upgraded TXs. FrSky have now released updated firmware for their FASST RXs that addresses the issue.
FrSky ACCST – New firmware has been released for the X-series RXs, XJT module and Taranis TX. Existing X series will not work with an upgraded TX, and new X-series RXs will not work with a Taranis that has not been upgraded to the new firmware. D series and V8 (non telemetry) RXs seem unaffected and work with an upgraded TX without any changes; no D/V8 RX firmware updates released as yet, and currently it appears none will be, meaning they will no longer be sold in the EU.
Hitec AFHSS, Jeti Duplex, JR DMSS, Spektrum DSMX – Already compliant with new regs; no action required.
Graupner HoTT – Initially believed to be compliant, but then questions were raised; has remained on sale though without changes so must be compliant.
Multiplex M-Link – Unknown, but there seems to be little buzz online about non-compliance and Multiplex were deliberately late to launch their 2.4 offering due to uncertainty about the regs, so likely to already comply.


 

Odg: FrSky Taranis

Reply #244
Prema regulativi koja je na snazi ako si u EU kupio stanicu dok regulativa još nije bila na snazi,
ili je već bila na snazi, a ti si bio te sreće  :) da si dobio ne-EU FW (stara zaliha) legalan si.


U takvoj varijanti, čini mi se sretnije rješenje flashati prijemnike na ne-EU (int) FW.






Odg: FrSky Taranis

Reply #245
stanica je kupljena prije 10-tak dana i je EU fw......i za sada po mojim testiranjima dometa EU fw je za 10% bolja od internac. fw.....

Odg: FrSky Taranis

Reply #246
Ak ti to napišeš, ja ti vjerujem, no zbog tih 10% mi se neda tlačiti sa uglazbljivanjem
Tx FW-a i svih prijemnika (a ima ih hrpa)




Odg: FrSky Taranis

Reply #247
Ima oznaka fw na poklopcu od modula, 4tm je ganc nova EU.


Update je prosao bez vecih problema, ali daleko od toga da je frsky napisao dobre upute i da je lako snaci se na sajtu.


U prilogu upute od frskya.




Odg: FrSky Taranis

Reply #248
Hvala X na ukazanom povjerenju mojim testiranjima lijepo je čuti da netko to čita.......
Htio sam reći da svakako tko leti u nekim normalnim granicama udaljenosti od stanice zaista ne treba mijenjati fw radi toga...


ALI................


Ja sam korisnik frsky od samoga početka i na neki način njegov sam fan.... ;)  i mogu reči da prijemnici D serije rade perfektno u svim uvjetima, a kada to kažem govorim na osnovu mojih iskustava  (cca 2000 sati leta rotorom u raznim uvijetima, i isto toliko raznim modelima na aerodromu i raznim livadama....) i mjerenja s motorolinim mjernim 40ghz t-setom....
Obzirom da je u današnje vrijeme okružje u kojemu letimo uglavnom onečišćeno rf smećem, pogotovo urbane sredine( snimanje rotorima) freq. hooping je bilo glavno oružje frsky-a kako bi tome doskočilo.....po saznanjima s moga posla to radi sigurno i provjereno(mislim na profi uredjaje...)


ALI hoping znači i da prijemnici moraju imati veći raspon u određenom frekventnom rasponu što po defoultu nosi ukupnu manju osjetljivost ulaznoga kruga ( jer je selektivnost manja-veća selektivnost znači i veča osjetljivost ulaznog kruga rx-a s istim set-up-om)
Da bi tomu doskočili proizveli su steckirani dipol u pcb varijanti koja je ugrađena u plastično kučište s krajnjim rezultatom da prijemnik ima veči domet(čitaj veću osjetljivost).
E sada zašto antena u velikom plastičnom kučištu? Razlog je vrlo jednostavan...svaka antena i njezin dijagram zračenja ovisi o puno elemenata a jedan od njih je i utjecaj okoline na sami zračeći dio same antene.....s kučištem uvjetno su antene stavili u neko  najbolje umjetno okružje-odnosno ako pogrešno postavimo antene na model nismo znatno utjecali na sam dijagram zračenja antene(čitaj domet)....
Te iste antene se mogu kupiti posebno u različitim dužinama koaksijalnoga kabla i mogu se postaviti na bilo koji prijemnik iz frsky serije (L, D i X serija)
Kada se na tržištu pojavio xjt modul i x serija prijemnika i sam sam bio u dilemi što.....ali nakon malo analiziranja(pošto sam letio rotore ) ipak sam se odlučio na novu x seriju i nisam pogriješio-isplati se na kraju.....
Čim je prvi primjerak stigao kući bacio sam ga na svoj kupus stol i rastavio.spojio na mjerni set i proveo mjerenja selektivnosti i osjetljivosti.
Rezultat je 0.8 dbd osjetljiviji prijemnik od d serije (bez obzira na antenu) uz istu selektivnost + bolje antene+ veča izlazna snaga modula....
Razlog tome je nova konstrukcija samoga ulaznoga kruga i bolji (noviji) mosfeti (manji šumni broj).Kada pogledamo samu izvedbu ona je ostala na visokoj razini(mislim na pločicu,lemove,dijelove,konektore...i sl.)


Obzirom na EU norme koje su dosta visoke i rigorozne u usporedbi s ostalima dovele su do toga da je frsky napravio novi fw samo za EU tržište...uvodeći protokol LBT, što u prevodu i prosto rečeno znaći: prije nego nešto pustiš u eter poslušaj sve dozvoljene kanale vidi koji je najčišči ili najslobodniji i na njemu emitiraj jedan skok i tako dalje...................
To je dovelo do toga da kada letimo u urbanom okružju imamo sigurnu komunikaciju gotovo u svakom trenutku i glavna dva benefita su veći domet i sigurnija komunikacija u rf gužvi.
Osobnoga sam mišljenja da će vrlo uskoro svi frsky prijemnici ići na LBT protokol.
Uskoro ću provesti konkretna terenska mjerenja pa ću to i postati....bit će zanimljivo u svakom slučaju to malo usporediti s labarotorijskim mjerenjima.....
Osobno sam za napucavanje fw u koje-kakve uređaje teletabis........... pa će o tome Maki nešto opširnije kada pripremi materijale.......


Eto toliko od mene za sada ( uf otpadoše prsti pošto tipkam s dva prsta  ;D )


PS. odgovor na vječito pitanje .....Koja je stanica najbolja ?


ODGOVOR:        MOJA..... :) :)


LP Mario....


Odg: FrSky Taranis

Reply #249
Kraljevski napisano 4tm !

Jedan mali dodatak: prijemnik koji se koristi raspršenim spektrom SVE uređaje koji ne šalju paket sa njegovim kodom ne vidi, tj. detektira ga kao šum.
Isto tako sve uskopojasne smetnje nisu značajne.

Prema tome sve osim paketa od "vlastite" stanice za odgovarajući prijemnik je samo RSSI nivo i ništa više.  Ista slika "etera" nije kod stanice (koja šalje paket u povoljnom momentu) kao i kod prijemnika i to je limitirajući faktor ove tehnologije.

Otkaz komunikacije dakle može nastati samo ako su svi ometajući RSSI nivoi na cijelom spektru bitno jači nego li signal koji treba primiti. Dakle ispada da je sasvim svejedno da li se koristi hopping ili direktno raspršenje spektra ako obje tehnologije koriste istu širinu pojasa.

Konačni zaključak: samo perfekcioniranje, za nas u praksi - vrlo maleno ili apsolutno niakavo značenje !

Damir

Odg: FrSky Taranis

Reply #250
Hvala momci na iscrpnim odgovorima i objašnjenjima.
Budući da se kolega modelar, kojega vi stariji vjerojatno svi dobro poznajete a riječ je o Šiki, konta u elektroniku, programiranje i slične stvari kao Mara u kriv kuuu...pus, i još ne zna engleski, već njemački. najjednostavnije rješenje mu je , kako je netko gore napisao, riješiti se starih D prijemnika i uzeti nove.


Ostaje jedino pitanje antena iz X8 serije s onim plastikama, koje su baš nezgodne za upotrebe u joticama (koje su sve karbonske). Tu mu je D serija bila potaman zbog brkova, a na 6 kanalnom prijemniku iz X serije ne vidim kakav je završetak na antenama. Da li su obični brkovi ili ima i tu plastike ?

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: FrSky Taranis

Reply #251
@Varadero: imaš odgovore par postova gore: dakle ako otvaraš prijemnik, možeš u bilo koji ugraditi antene sa brkovima bez one plastike uz oko 0,5 dbi gubitka.

Osim toga, znaš onu, ako neće brdo... tj. možeš otvoriti prijemnik, odspojiti antene, provuči ih izvana kroz malu rupicu na trupu i spojiti na prijemnik; plastike ostaju vani !

Evo, jedna slika-10 riječi:

Damir

Odg: FrSky Taranis

Reply #252
Tako je Damire, ide bilo koja varijanta, već sam rekao da ja preferiram antene s plastikama jer su jednostavno bolje,ako je kolegi problem to riješiti neka ponese prijemnik i jedralku u VU na letenje slijedeći vikend (ili kad god) pa ću mu ja to napraviti i prilagoditi kako spada.(rastaviti prijemnik, provući antene izvana u jedralku i ponovno spojiti.....)      a možda se i ja zapalim napraviti koju joticu hm hm.... ;D