Skip to main content

Topic: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom? (Read 6016 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

u RC sam usao nedavno, prvo sa RTF microquadom za 300njak kuna, iz zafrkancije po kuci, dopalo mi se pa je pala odluka napraviti quad. Pokupovali se dijelovi sa HKa i ebay-a, provjereni recept, KK 2.1, turnigy plush 30A, alu ruke, slavonac ploče, turnigy 9x sa frsky nadogradnjom.
Nakon 4-5 para potrganih propelera, sposoban sam manevrirati oko sebe, pa do nekih 50ak metara udaljenosti horizontale i vertikale, mirnog i agresivnijeg leta. Moglo bi se reci da imam 20ak sati efektivnog leta.

Medjutim jos nisam u stanju spelati krug odnosno letjeti u kontra orijentaciji. Par pokusaja je neslavno zavrsilo, pa sad imam blokadu to dalje i pokusavati. Imate kakve preporuke, vjezbe, postepene manevre i sl., preko cega se vremenom dolazi do skilova :). Simulatore sam odmah prekrizio, necu to. Hocu nauciti dobro letjeti, a opet da ne placam skupo ove pocetke.



Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #1
Imam i ja slicnih tegoba.
Lp,
Alex

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #2
1)PhoenixRC simulator ti ima 3-4 multirotora, Gaui 330tku uzmes i lupas njome o (virtualni) pod dokle god ti ne sjedne... bude poslije ipak lakse na livadi - kabel je 10usd, zasto ne iskoristiti to?
2) npr. naza+gps vise nije skup ko prije, isprogramiras na stanici neki trostupanjski prekidac na gps atti/atti/manual... Vozis na manualu pa ga dignes na gps atti mod da ti ga izravna kad se quad namjeri pocinit suicid:)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #3
Idi lagano za početak, znači nosom prema naprijed, vježbaj krug u jednu stranu, pa krug u drugu stranu, pa osmice, bitno je da ne panjiš za početak. I ja sam imao taj problem u početku, pa sam sve svoje treninge bazirao na ladybird u kombinaciji sa 2402D stanicom koja je ful format a to je isto bitno radi filinga u ruci.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #4
Probaj zapamtiti ovu foru koju mi je prodao stara iskusnjara i to kad ti udje u glavu nemas vise problema. Kad okrenes quad kontra da gleda nosom prema tebi i ako ti pocne nositi u neku stranu samo palicu u tu stranu i on se ravna. To je fora od aviona, oni to to zovu pod krilo, znaci u koju stranu krene, palicu u tu stranu i on se ravna. Naravno simulator je zakon i tu ces najbolje nauciti

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #5
Sekeli majstore...dosao sam do cak do 5. stranice na googlu(obicno idem maks na 2.u:) ), ali na ovu tvoju fintu nisam naisao. Sad dok malo bolje razmislim, moglo bi upaliti. Ima vec visoke psenice na polju, sutra se testira ta finta.
Druga stvar, trenutno imam dosta blagi yaw, jer gore kacim gopro, pa da onda to sve fluentnije ispadne. Da li je za ovakve pocetnicke manevre, krugovi, osmice i sl., preporucljibo jaci ili slabiji stick scaling?

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #6
Ostavi si slabiji, za pocetak ok. Tak sam se ja malo mucio u pocetku kako i sto i onda dodje pajdo i u tri sekunde me prosvijetli. Istina bog ja sam tad vozio easystar , ali ista finta i sa quadom. To kad skuzis i ponovis 100 puta biti ce ti ko vodu pit, vidjet ces

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #7
Ja sam se dosta ispraksao u simulatoru. Mucila me ista stvar, od sebe ok, ali kad okrenem prema sebi, panika i bum u pod :D

Nakon par sati u simulatoru (phoenix4), mogu bez problema letit prema sebi, skrenut, radit osmice, i slicno.


Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #8
1.Simulator
2.Lagani krugovi, u jednu pa u drugu stranu, zatim hover prema sebi (sve kretnje LAGANO)
3."Stick time" - najbitnija stavka. Nabit satnicu :)

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #9
Ja prije nego sam mogao letjeti u kontra orjentaciji i krug sam naucio hoover dok letjelica gleda na desno i lijevo, tako da ako krenem gubiti orjentaciju pri kontra, samo ju okrenem za 90 i spasen. Moja preporuka je da ostanes na KK2 jer iako ces mozda vise padat ipak nauciti letjet a ne da te elektronika izvlaci.
-------------------------------------------------
http://www.youtube.com/user/isvedic

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #10
Pa za sada mogu letuckati lijevo-okret pa desno-okret i tako naizmjence. Jucer nije bilo prilike za fintu "pod krilo" zbog vremenskih prilika. Ovo za KK se definitivno slazem i ostajem pri tome. Firmware v1.16pro od steveis-a me jos vise u to uvjerio. Super mi je to stalno prckanje, podesavanje. Sve mi se čini da cu nakon apsolviranja letanja i dok bude potrebe za "inteligentnim" FC-om radje prijeci na APM nego na NAZAu.
U svakom slucaju hvala svima na savjetima :)

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #11
Danas odvodio 3 batke, 3*12ak min. Oduševljen preporukom od sekuila, stvarno funkcionira. Doduše voženo je iznad 1m visoke pšenice, ali nije se štedilo u manevrima te čak nije bilo niti jednog pada.

Rade se polako sve ljepši krugovi i osmice, sa zadržavanjem kutne brzine. Neizmjerno mi je drago što sam tu neku psihološku barijeru pregazil.
Ako ima još onih da se libe izvoziti krugove i kontra smjerove, sekile rješava :)



Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #12
Ajd bas mi je drago da fora djeluje, u biti kad pogledas glupa a funkcionira. A gle ima tu i u talentu dosta toga, jer sam vec rekao par njih isto , ali djabe, neide pa neide, bit ce da je strah, neznam, ali trening je bitan u cijeloj prici

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #13
Dobra je ova fora "pod krilo", ali samo za one koji ne lete naocapke :)
Ja to koristim kod hovera kad mi je avion okrenut trbuhom, dok mi to nisu rekli na RcGroups patio sam se jedno mjesec dana :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Kako naučiti dobro letjeti sa multirotorom?

Reply #14
nice