Skip to main content

Topic: QAV500 TOTAL CLONE (Read 6598 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #15
baš sam nekidan gledao te apm 2.6 sa ebay-a, vidi se da je neka kopija starije verzije što se tiće kučišta
zato i nisam nabavljao ništa pošto mi je bilo sumljivo da je skoro duplo razlika u cijeni za istu stvar, i uz sve to ublox gps u paketu

ima li ikakvih razlika ili nedostataka, pošto vidim da si peglao i original?

P.S. jel ima gdje još kod nas u EU za nabavit njihove proizvode, bar telemetriju ili je ebay postao glavni "izvoznik" :D?

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #16
A gle nisam ti ja bas neki expert oko tih apm-a. Slozio sam jedan quad sa orginalom i sad ovaj sa kopijom. U principu ne kuzim bas nikakvu razliku izmedju njih , jedino sto sam na orginalu kompas kalibrirao za par minuta, a ovdje sam izrovao zemlju ispod sebe dok nije skupio dovoljno podataka da bi se kalibrirao,  a sami GPS na klonu stvarno brzo ulovi satelite.

Uglavnom po ovome sto sam danas vidio, neznam koji kontroler mozes kupiti za te pare da tako radi. Isplati se. Evo nasao sam i link

http://www.ebay.com/itm/APM2-6-ArduPilot-Mega-2-6-External-Compass-APM-Flight-Controller-Board-GPS-/161281857826?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item258d25d922

Jedino mislim da je pametno uzeti ovaj power modul i s njim napajati sami apm, a ne sa reglera

http://www.ebay.com/itm/APM2-5-2-APM2-6-Pixhawk-Power-Module-V1-0-Output-BEC-3A-XT60-Plug-GE-/251505638923?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a8ee77e0b

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #17
pogledao sam malo po ebay-u
evo nešto "popularno" (jeftino)

http://www.ebay.com/itm/APM-2-6-ArduPilot-Flight-Controller-GPS-3DR-433-Minimosd-Current-Sensor-/281335061616?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4180e05c70

izgleda da su to sve 2.5.2 ploče, koje izgleda nemaju razlike sa novom 2.6, osim u ugrađenom kompasu na starijoj verziji...
navodno je 2.5.2 bolja jer ima fallback kompas u slučaju da onaj na modulu od gps-a otkaže, radi toga izgleda da je i novi gps znatno pouzdaniji
novi 2.6 koristi LEA gps, a stari koristi NEO.
Npr. na goodluckbuy-u je LEA 66$, a NEO33$
gornji paket je povoljan i isplativ, sama 3dr telemetrija (100mW kao i original) je 100$ na webshopu, da je ovo 3 puta gore, bar je 5 puta jeftinije :D

Quote
Package Included:
- 1* APM2.6 Board with case
- 1* Neo-6M GPS module with compass ic
- 1* MAVLink-OSD V2.0
- 1* Power Module
- 1* 3DR Radio Telemetry Kit 433Mhz
- 1* Cables set

malo ću isčačkat oko ovoga, izgleda dobra oprema za uć u opensource multije i telemetriju

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #18
Ma nije to uopce los kontroler, vise je za one koji vole čačkat i istrazivati jer ima hrpu opcija. I Spx je uzeo minimosd ali ga nisam spajao jer ionako jos nema fpv opremu


Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #20
identična stvar, samo je umjesto 109$, na banggood 109€

čim vidiš apm2.6 a da mu bočni pinovi ne leže (kao u naze), već su gore (kk2,2.0, itd..) onda je to 2.5.2 ploča (ako si sreće)


Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #22
Quote
Npr. na goodluckbuy-u je LEA 66$, a NEO33$

Ovo je ista stvar, osim što LEA ima mogučnos upgrade firmware-a (u principu nebitno)

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #23
identična stvar, samo je umjesto 109$, na banggood 109€

čim vidiš apm2.6 a da mu bočni pinovi ne leže (kao u naze), već su gore (kk2,2.0, itd..) onda je to 2.5.2 ploča (ako si sreće)
pričaš svašta...pinovi nisu nikakav pokazatelj......

@nordex Citat:
Npr. na goodluckbuy-u je LEA 66$, a NEO33$
Ovo je ista stvar, osim što LEA ima mogučnos upgrade firmware-a (u principu nebitno)"

I lea I neo imaju mogučnost updejtanja firma....jedina je razlika da prije Neo nije imao beckup bateriju pa specifični config.file text koji treba uplodati da bi radio nije ostajao sejvan...imam I lea I neo6n I neo 7n I svi rade jednako kad se zalockaju na satellite...

Ova ponuda na Ebayu sve za 109$ teško može biti bolja...iako tamo nema nikakve garancije kakvu pločicu dobijaš I koje su komponente u nju možda zamjenske ugrađene.....ja bih si naručio sa rctimera,malo skuplje al kakva takva sigurnost,isto ima sve plus antivibration kupola....

Glavni problem koji se javlja sa Cloniranim APM je da oće pregorit jedna diode unutra koja sluzi kao regulator 3,3V napajanja preko koje se napaja compass(GPS koristi 5V)...također sve komponente u njemu onda koje trebaju 3,3 rade na 5 I iako se to ne vidi odma,nesreća je iza ugla I čeka kad će nešto pregoriti..
to se može provjeriti jer ispravno ovako a vidi se odma ako HUD u mission planeru divlja....
http://www.youtube.com/watch?v=1q6jjha5rgU
a ovdje je poduzi blog o tome kako do toga dođe I kako to spriječiti I kako ga zamjeniti
http://diydrones.com/forum/topics/ac3-1-rc5-spi-speed-problem
pločice kod kojih se javlja taj problem su uglavnom klonovi....
dakle rekapitulacija kako da vam se to ne dogodi

NOTE:When connecting to USB, do NOT have anything else connected to the board nor Do not connect any devices such as a radio receiver, MinimOSD, GPS, etc while the APM is powered especially while powered only through the USB cable. Doing so could damage the board, this is now minimized with the SMD 3.3V regulator MOD, but best to play it safe and provide the addtional external power, and no connecting anything while powered.....

kao I kod alexmos pločice,prvo spojiti bateriju onda USB

APM ne napajati preko reglera nego preko power modula na kojem treba provjeriti ima li uopće na sebi ugrađen UBEC ili ne ko neke kopije...ako se nema power modul onda preko posebnog ubeca,a ja bih rekao I posebne baterije tak ak ti padne ili se izgubi moš nać poziciju di je...ne preko ESC jer su ljudi utvrdili da oni mogu probijati I do 6V...power module sluzi I da se namjesti Lipo safe...također na APM power module može mjeriti maximalno 90A...sa vašim malim FPV zujalicama mislim da to nije nikakav problem...također potrebno je odspojiti sve crvene žice(+) sa ESC te obavezno ostaviti ground crnu žicu I signal naravno..bez ground žice escovi uzimaju za reference zajednički ground od baterije koji jako varira prolazeć kroz žice po multiju

Kalibriranje kompasa se prvo napravi po svim osima ručno(,najbolje na livadi a ne doma,paziti da u blizini nema mobitela ili sličnih "ometača"
http://copter.ardupilot.com/wiki/initial-setup/configuring-hardware/#Calibrate_Compass
a onda se na terenu može I autmatski(auto dec declination kučica u mission planeru)...nakon što je to jednom napravljeno kak spada potrebno je isto isključiti jer kompas moze zapamtiti I neke krive vrijednosti a I pokupit ih od GPS koji tek nije precizan...
Također bolji rezultat kalibracije se postižu ako je nos multija kod armanja okrenut prema sjeveru(ne pitajte zašto to je drugi roman..)

I još jedan mali savjet....nači parameter GPS glitch I namjestiti ga da ako GPS poludi na to da ostane u AltHold modu a ne RTL tj da se vrati na home poziciju koju u tom trenutku GPS nezna di je....

Eto nadam se da sam pomogao svojim spoznajama proizašlim iz korištenja APM zadnje 3 godine...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #24
Eto covjek je sve rekao, ja sam isto cuo da je bolje napajati preko power modula, ali I to je za pretpostavku. Kako najbolje podedesiti ovaj lipo safe na planneru, jer sam cuo da zna zeznut kad si pri kraju batke I nabijes gas , I kako naglo padne napon ovaj ga prizemlji ko ciglu. To sam cuo , nisam testirao jer ionako nemam apm a ja koristim one lipo buzzere, to mi je nekak najsigurnije  ;D

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #25
a neznam kaj bi ti reko kae najbolje...APM je pun zagonetki I stvarno je za "istraživače"....meni je lipo safe namješten na 3,6 I to samo da mi javi preko zvučnika na kompu(ili preko android telefona ili tableta isto šljaka,program se zove Andropilot,sve šljaka odma, a ima I drugi Droidplaner koji mi se neče spojit,besplatni su oba na Google Play)a imam spojen I buzzer koji vrišti na 3.5...mada  nakon 3.5 počne naglo padat pa vremena ima malo....nastojim bit dole na 3.6...ima I modifikacija kako spojiti to preko stanice pa da ona javlja al to su mi već španska sela....ja malo zazirem od tih failsafeova I od toga da mi multi sam donosi odluke!jednom je bio namješten failsafe ak nema signala pa kad sam prvo isključio stanicu failsafe ga je sam digo na 15 metara kolikoa mu je bila namještena završna visina za RTL...nebo me samo sačuvalo da mi ne odleti u glavu I napravi salatu od face...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #26
@Eminius
"...također potrebno je odspojiti sve crvene žice(+) sa ESC te obavezno ostaviti ground crnu žicu I signal naravno..."
Moze li neka fotka, zbog pojasnjenja?

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #27
Ja sam isto tako maknuo sve crvene sa reglera. A failsafe posto je frsky namjestio na RTL I ostavio throttle na 50% I tako podesio frsky prijemnik

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #28
@Eminius
"...također potrebno je odspojiti sve crvene žice(+) sa ESC te obavezno ostaviti ground crnu žicu I signal naravno..."
Moze li neka fotka, zbog pojasnjenja?
pa kaj tu nije jasno...iz reglera (ESC) izlaze tri tanke zice obično budu bijela(signal) crvena(+) I crna(ground,-)..nekada su boje drugačije al crvena je uvijek + I nju treba odspojiti te u APM spojiti samo crnu I bijelu iz ESC
Nemam sliku,neznam kak bi to bolje objasnio...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: QAV500 TOTAL CLONE

Reply #29
APM sam koristio na avionu, ne na multirotoru, verovatno zato ne shvatam.

@Eminius
"...također potrebno je odspojiti sve crvene žice(+) sa ESC te obavezno ostaviti ground crnu žicu I signal naravno..."
Moze li neka fotka, zbog pojasnjenja?
pa kaj tu nije jasno...iz reglera (ESC) izlaze tri tanke zice obično budu bijela(signal) crvena(+) I crna(ground,-)..nekada su boje drugačije al crvena je uvijek + I nju treba odspojiti te u APM spojiti samo crnu I bijelu iz ESC
Nemam sliku,neznam kak bi to bolje objasnio...
Ovo nije problem  ;) to znam.

APM ima dva "kruga" za napajanje. jedan na "inputs"- u i drugi na "Outputs"- u.



Oba kruga se mogu napajati zajedno- JP1 postavljen ili odvojeno- bez JP1.
Koliko sam shvato, bolje je razdvojiti napajanje krugova (brownout). Power Moduleom je preporuka napajati "imputs", a drugim napajanjem (BEC) "outputs".

U konfiguraciji quada:
Za napajanje "Outputs"- a, uzmem sa jednog ESC- a "+", a sa ostala tri samo "signal" i GND.
Ako koristim poseban UBEC, onda sa sva cetiri ESC- a, samo "signal" i GND.
Moje pitanje je:
Ako koristim poseban UBEC, gde dovedem napajanje na  "outputs"- u (gde ga konektujete)?