Skip to main content

Topic: Trebam li balansirati ćelije? (Read 4732 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Trebam li balansirati ćelije?

Pozdrav

Danas sam punio  bateriju Rhino 2620 3s ( baterija je za Turnigy 9xr ) na punjaču Imax B6. Kad je punjač napunio bateriju do kraja pogledao sam na njemu kakvo je stanje ćelija što se tiče voltaže. Prva ćelija je bila 4.16V, druga 4.20V, a treća 4.17V.

Zaboravio sam napomenuti da sam punio bateriju u Charge modu sa spojenim balance port-om.

Nebi li sa spojenim balance portom trebao puniti bateriju na balance modu?

Pitanja:
1.) Dali trebam balasirati ćelije?
2.) Kada to trebam napraviti ( sada odmah ili prije sljedećeg punjenja baterije) ?
3.) Dali je moj punjač ( Imax B6 koliko toliko dobar za balansiranje. Čitao sam i na ovom forumu da nema dobar balanser)?
4.) Dali se baterija za TX u mom slučaju ( Turnigy 9xr ) puni do kraja ili se ove baterije pune na manje miliampera?
5.) Moram li bateriju staviti u storage mod. Već par dana mi stoji napunjena Zippy 1500mah 3S 20C.


Unaprijed hvala na odgovorima.

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #1
A dali se baterija puni u balance i charge modu. Kad stavim na balance onda se isto napuni ili samo izbalansira čelije.

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #2
Hvala na odgovorima.  ;)

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #3
I kada je na punjenju balansira celije! Ostavi duze batku na balans i trebala bi se izbalansirati baterija!


Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #5
Ako stavis na charge ne balansira.

Jedini mod koji balansira je balance.

Lipo naterije ne vole biti napunjene do kraja. Opcenito izbor baterije za stanicu je lifepo4 nikako lipo upravo iz tog razloga.

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #6
B6 i Turnigy A6 Balansiraju batku na punjenju!

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #7
Imao sam oba i ne, ne balansiraju ako stavis na charge.

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #8
Uredno spojim batku na punjenje, a celije su tipa 4.12, 4.19 i 4.07 i izbalansira ih uvijek sve tri na 4.20!

Znaci da balansira!

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #9
Spoji batku na punjenje i usred punjenja makni balance konektor i vidi šta će se desiti

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #10
Nece balansirati?  :)

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #11
Naravno, ali ono što je bitno je da neće niti primijetiti da nije spojen balance konektor za razliku od balance punjenja gdje će odmah prijaviti grešku.

Drugim riječima - ne balansira niti ga je briga šta ima na balance konektoru.

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #12
Dakle ako sam dobro skužio obavezno puniti bateriju na balance modu. To sam htio znati.  :-\

Odg: Trebam li balansirati ćelije?

Reply #13
To bi trebalo dodatno naglasiti.

Punjenje više ćelija (što više ćelija u seriji veći je rizik) bez balansera je izuzetno opasno, može prouzročiti požar i pritom stvoriti otrovne plinove.

Bio je jedan poučan video što se dogodilo kolegi na rc meetingu u Varaždinu.. Evo nije zgorega još jedan puta polinkati da se dobija malo jači dojam..

LiPo battery sets car on fire.mov