Skip to main content

Topic: Napuhnuta vruća baterija (Read 14378 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #45
Kako neki kazu, u glavi fosna u srcu bosna ;)

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #46
Đizus......ima pravo Faldomak, ovo ide na kvasinu..eto da se i ja pridružim, molim admina da otvori podforum: 'Diogenovi savjeti pravilne prehrane'.

Kad znaš-znaš, kad ne znaš - daješ savjete  :D :D

Damir

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #47
Đizus......ima pravo Faldomak, ovo ide na kvasinu..eto da se i ja pridružim, molim admina da otvori podforum: 'Diogenovi savjeti pravilne prehrane'.

Kad znaš-znaš, kad ne znaš - daješ savjete  :D :D

Damir

Da, poznato je da regleri mogu prazniti jednu po jednu ćeliju!
Stvarno ne znam kako to Coljo nije do sad naučio. Stvarno daje loše savjete.

Ništa, kako se hraniti pravilno, Diogene?


Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #49
Da, poznato je da regleri mogu prazniti jednu po jednu ćeliju!
Stvarno ne znam kako to Coljo nije do sad naučio. Stvarno daje loše savjete.

Ništa, kako se hraniti pravilno, Diogene?
A gdje sam ja to uopće spomenuo Colju?
Ali, ako baš hočeš, evo:

Pa naravno kada ste posisali i zadnju kap struje iz batke, pa je jedna celija krepala!
Ne brini i ove dvije celije nisu puno bolje, cak ta napuhnuta je i bila najbolja, kad je dala sve iz sebe!
Kako je ta napuhnuta bila najbolja i dala sve od sebe ako je spojena u seriju sa ove dvije koje su lošije i nisu dale sve od sebe?
Nisam jasan ?
Evo ti za razmišljanje: ESC može prazniti samo jednu ćeliju u 3S bateriji ako su dvije u kratkom spoju !

Iako to ne očekujem  da bi u tom slućaju setup proradio i ne vjerujem da bi motor uopće zavrtio.

Ako MarioMT griješi ili misli da ne griješi, neka se njegov elektroničar lijepo registrira ovdje i objasni u ćemu je stvar ?!

Dali je to ta zdrava prehrana?

Ne, to su debeli ljudi koji prave pizdarije na Youtube...

Damir

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #50
Samo sam reko da od kada je ESC isprogramiran nanovo na 3S 11.1V 9 Cut off sve je normalno a do sada mi se dešavalo da je jednu full ispraznio i napuhnuo a ostale dvije samo malo potrošio.Izgleda da taj ESC mora biti isprogramiran da prepoznaje broj čelija kao i tip baterije,eto toliko ukratko.Glavno da je sada sve ok. ;) :)

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #51
MarioMT, ajde uzmi olovku i papir i skiciraj što si sada napisao!
Kako ESC može prazniti samo jednu ćeliju  jako, a dvije vrlo malo ako su ćelije spojene u seriju?  Struja koja teće u ESC ide kroz SVE 3 ćelije redom !

Jedina mogućnost da nije tako - naveo sam je u prethodnom postu u ovoj temi i ne vjerujem da je u pitanju kratrki spoj na 2 ćelije !

Ako kažeš da je sada sve Ok, znači li to da jedna ćelija više nije napuhnuta ? Odnosno da sada možeš letiti Zagija bez da baterija poslije bude vruća?

Coljo ti je dobro rekao da si LVC (funkcija koja isključi motor kada je napon baterija nizak) krivo podesio-prenisko i najvjerojatnije je da je tvoja baterija dala svoje !
Damir

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #52
Ma Diogen sve je sada ok.Ali kažem ti stvarno što je bilo ,nisam stručnjak  niti elektroničar ali od kad je ESC nanovo isprogramiran na 3S Li-Po 11.1V 9V cut off sve normalno radi,baterija  se samo malo ugrije i normalan cut off motora ima ,danas isprobano i sve je ok.

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #53
koliko postova mislio sam da ste već krenuli zamrzavat baterije prije vožnje da taman budu mlake na cutoff ili bar da im C poveča :D

ništa još nije ok i dalje trebaš koristit bateriju koja može više amperaže izbacit, to šta si se igrao sa programatorom ne znaći da si smanjio potrošnju, samo sad ESC misli umjesto tebe, ali ako češ čekat LVC da bi završio let, onda svaka čast i puno sreče

P.S. napravi test je li je sve ok, kupi istu bateriju i odradi 10-ak ciklusa čekajuči LVC, javi rezultate


P.P.S. Da ne pišem bezveze još jedan post ispod:
mi ipak pričamo tu o cutoffu pod opterećenjem

ako već ide na neki cutoff onda na 3.2 čelija (najmanje!), a alarm na 3.6(da te pripremi na LVC  ::) ), taj cutoff na ESC nezna koliko ima koja čelija, a zna se dogodit da jednu isisa ispod 2.5. jer taman u zadnjih par sekundi je ona popustila, a ove druge se zadržali na 3.2-3.4
 
iako svak radi kako njemu paše zato ovi iskusniji ni ne komentiraju puno jer ovo je stvar koju bi trebalo naučit prije prvog leta ako

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #54
koliko postova mislio sam da ste već krenuli zamrzavat baterije prije vožnje da taman budu mlake na cutoff ili bar da im C poveča :D

:)
Ma svaka čast Crogaucho..puno se piše a malo razumije, baš tako ! Inaće ovo što si napisao --- nije da nisam probao ! Sjeti se: Peltier ! (ima ih i na Banggood)... ali služi uglavnom nićemu!
Damir

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #55
Jao, toliko postova, a čovijek i dalje prazni baterije do Cut-off, a mogli ste mu objasnit već 16 put :P

Koliko god ti se činilo da je sad sve okej i da je trebalo ESC isprogramirat, nije sve okej i opet će ti se baterije napuhnut nakon nekog vremena, samo će sad malo duže trajat.

Stvar je u tome da Li-Po baterije nisu kao i ostale baterije, pa kad avion stane, da se ide punit. Treba znati stati prije nego se isprazne do kraja, iako i on može dale letit, a ne letit do kraja dok ESC ne ugasi. Kod 3S baterije ja ne bi išao ispod 11 V. Tvoj ESC je sada podešen na 9V da ugasi, to je prekasno već i time oštećuješ baterije, jer ih previše prazniš.

E, sad kad znati kad je dosta. Probaj letit 10 min, pa izmjerit napon. Puna baterija ti ima 12.6V, a prazna 11.1V, dalje od toga ne bi bilo okej prazniti ju. Ako ti je prijatelj elektroničar, objasit će ti kako izmjerit napon baterije. Inače sve piše to na forumu, samo treba malo pročitati. Nema šta ESC ne prepoznati bateriju :P

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #56
Iskreno ako mu je jedna celija bila na 0V u bilo kojem trenutku ta je celija za baciti. 11.1V je tocan podatak za 3S bateriju pod uvjetom da su sve tri celije izbalansirane tj 3.7V. Ako je jedna od celija na nizem naponu onda drige dvije moraju biti na visem da bi dobili 11.1V ukupno. Drugim rijecima mjerenje ukupnog napona nije preporucljivo ispravno je mjeriti svaku celiju zasebno i ne prazniti bateriju ispod 3.7V bilo koje celije.

Ako si low voltage cutoff na ESCu postavio na 9V i svaki puta cekas lvc da sletis ucinio si nepopravljivu stetu na bateriji. Ona mozda naoko radi ali ta baterija je za smece. Zasto? Zato sto lipo celija ispod 3.6V ima < 5% kapaciteta i letjelica ima eventualno dovoljno energije u bateriji za upravljanje niposto za pogon. Ostati bez pogona i upravljanja a letjeti medju ljudima... Leteci model se slijece dok u bateriji ima barem 20% kapaciteta a preporucljivo je i 30+%.

Obavezno nabavi lipo battery checker ima ih po par dolara i provjeravaj svaku celiju zasebno a ne ukupno.

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #57
Iskreno ako mu je jedna celija bila na 0V u bilo kojem trenutku ta je celija za baciti. 11.1V je tocan podatak za 3S bateriju pod uvjetom da su sve tri celije izbalansirane tj 3.7V. Ako je jedna od celija na nizem naponu onda drige dvije moraju biti na visem da bi dobili 11.1V ukupno. Drugim rijecima mjerenje ukupnog napona nije preporucljivo ispravno je mjeriti svaku celiju zasebno i ne prazniti bateriju ispod 3.7V bilo koje celije.

Ako si low voltage cutoff na ESCu postavio na 9V i svaki puta cekas lvc da sletis ucinio si nepopravljivu stetu na bateriji. Ona mozda naoko radi ali ta baterija je za smece. Zasto? Zato sto lipo celija ispod 3.6V ima < 5% kapaciteta i letjelica ima eventualno dovoljno energije u bateriji za upravljanje niposto za pogon. Ostati bez pogona i upravljanja a letjeti medju ljudima... Leteci model se slijece dok u bateriji ima barem 20% kapaciteta a preporucljivo je i 30+%.

Obavezno nabavi lipo battery checker ima ih po par dolara i provjeravaj svaku celiju zasebno a ne ukupno.



Shimpa, ne isplati se vise zamarat s njim. Vidis da i dalje tuce po svom!

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #58
Nagradno pitanje: kako to da ja nikada ne letim na LVC i nikada ne napuhnem bateriju?
 Sletim model sa malo ispod ''storage'', tjedna satnica mi je 2-4 sata ovisno o vremenu, u sezoni i više ?
Telemetrija? Nije nužno, iako mogu i  tako ?
Čemu služi AVOmetar, olovka i papir ? Možda i kalkulator?
Svi kupujete stanice sa 99999999 funkcija, 9999 programa i 12345 memorija ...ima netko odgovor?

Napon baterije ovisi i o struji pražnjenja, a LowVoltageControl se može jedino referencirati na napon, znači ako je velika struja pražnjenja, neki Zagi npr. LVC po ćeliji od 3,5 V ima smisla, ali ako je struja pražnjenja vrlo mala, na 3,5 V batka je nisko i moglo bi biti iznenađenja. Sve je to lijepo objašnjeno ovdje: http://www.flyfreak.net/nasforum/%27%27objasnjator%27%27/msg137652/#msg137652

@MarioMT - kao što vidiš svi su ti odgovorili u dobroj namjeri, na tebi je dakle da to prihvatiš ili ne !
LVC - Cut Off je dakle samo posljednja šansa da model u zraku ne ostane bez ''struje'' !

Damir

Odg: Napuhnuta vruća baterija

Reply #59
Nagradno pitanje: kako to da ja nikada ne letim na LVC i nikada ne napuhnem bateriju?

Ovo je retoričko pitanje...zašto bi se napuhnula ako ne dođe do LVC-a :D

Zašto uopće pokušavate pomoći čovjeku koji iza sebe ima tak dobrog elektroničara? :P