Skip to main content

Topic: Dinamometar za mjerenje potiska motora, samogradnja... (Read 2519 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dinamometar za mjerenje potiska motora, samogradnja...

Pozdrav svima, koliko vas ima.

Evo, pošto sam opet opet počeo nešto praviti od letjelica (ovaj puta delta dvokrilac), prvo sam htio znati koliko motor i pripadajući propeler ima potisak. Pa sam zato napravio relativno jednostavan prijenos sile iz horizontalnog pomaka u vertikalni (L pivot). Tako sam ustanovio da motor + propeler koji mi je darovao varadero ima potisak od oko 200 grama, vjerojatno dovoljno za moj projekt dvokrilca (nacrt delta krila, tj. mjere uzete od zagija, no malo smanjene).

Video i nekoliko slikica:

http://www.youtube.com/watch?v=VZodw-0qWys

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]

[attach=6]

[attach=7]

Ako nekog zanima, mogu mu objasniti kako da napravi jednostavan prijenos sile za potrebe mjerenja potiska motora/propelera.

LP,
milan
---


Odg: Dinamometar za mjerenje potiska motora, samogradnja...

Reply #2
Odlična napravica  ;). Samo uvijek prvo stanicu upalite pa onda uključite bateriju.

Ah, ok. Ovo sam čuo puno puta, samo ne znam razlog zašto tako mora biti?

Ja imam običaj ugasiti stanicu između dva leta (na avionu se svjetla gase ako nema signala - indikator da je stanica van dometa ili ugašena).

LP
milan
---


Odg: Dinamometar za mjerenje potiska motora, samogradnja...

Reply #4
Stanica mora biti upaljena u slučaju da je fail safe pogrešno podešen i onda može doći do paljenja motora prilikom spajanja baterije.


Uzet ću ovo u obzir. No, pošto nemam fail safe (35 MHz, stara stanica i prijemnik), onda ide ovako kako ide. Zna se dogoditi da svi servoi počnu trzati kad se dotakne antena na predajniku (!) - moguće je da je FM prijemnik jako osjetljiv na AM komponentu.

No, znalo mi se dogoditi da je 3. kanal (throttle) reverzno okrenut na stanici, pa sam nekako logički razmišljajući mislio da je bolje prvo bateriju na ESC, a onda stanicu. Još ne znam za ove 'moderne' stanice i prijemnike, to me tek čeka.

U svakom slučaju, hvala na upozorenju.

LP,
milan
---