Skip to main content

Topic: Analogni i digitalni servaci (Read 8750 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Analogni i digitalni servaci

Koja je razlika izmedju analognih i digitalnih servaca?
...što si brži to si manji...

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #1
nemaš baš jako velike razlike, analogni ti imaju najčešće kazaljku, a digitalni ti imaju mali ekranček...  :D :D :D

uf, što sam pametan, imam glavu za četiri noge... ;D
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #2
Ukratko digitalni su brži, jači, precizniji i troše više struje. I skuplji su. I bolji. Analognima je glavna komponenta operaciono pojačalo koje uspoređuje frekvenciju signala iz prijemnika i frekvenciju tirtrajnog kruga u kojem je potenciometar na vratilu serva, te obzirom na grešku daje napon na elektromotoru servoa. Digitalni radi to isto ali diskretnom tehnikom, AD pretvaračima i mikrokontrolerom. Ako kupuješ na UH ili drugim kineskim shopovima možeš naići na vrlo dobre i relativno jeftine digitalce ali isto tako i na potpuno neupotrebljive. Zato prvo pitaš jel ko ima iskustva s tim što želiš kupit a onda kupuješ.

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #3
nemaš baš jako velike razlike, analogni ti imaju najčešće kazaljku, a digitalni ti imaju mali ekranček...  :D :D :D

uf, što sam pametan, imam glavu za četiri noge... ;D

hahhaa...uh sto smo pametni...
...što si brži to si manji...

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #4
Davore hvala ti...!!!
...što si brži to si manji...

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #5
Analognima je glavna komponenta operaciono pojačalo koje uspoređuje frekvenciju signala iz prijemnika i frekvenciju tirtrajnog kruga u kojem je potenciometar na vratilu serva, te obzirom na grešku daje napon na elektromotoru servoa. Digitalni radi to isto ali diskretnom tehnikom, AD pretvaračima i mikrokontrolerom.

Ne bi se baš složio sa ovom tvrdnjom.

Da sada ne trabunjam tu ovo i ono... evo dobro objašnjenje: http://www.rchelicopterfun.com/rc-servos.html


Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #6
Digitalna su veoma brza a najvaznije osobina njihova je sto se 100% vracaju u isti polozaj dok kod normalnih to nije slucaj,povratak u prvobitni polozal ato jeste u NULU nije uvijek tocan,a to kod vrhunskih modelara je vazno,
trose dosta vise struje,
za nas obicne je to nevazno pa letimo i dalje sa analognim

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #7
aha...kuzim...ty svima..
...što si brži to si manji...

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #8
ako se mogu nadovezat na pitanje o razlici između te dve vrste, analogni mi se u 90% slučajeva vrate u točan položaj, ostalih 10% je neki škart pa malo idu gore dole( obično veči a jeftini, tipa 38gr 4,50$...) dok mi se kod digitalnih dešava da vječno zuje a ne pomiču se nikamo ili ja to ne vidim, znaju prestat ako popipam komandu malo, ili ga samo kvrcnem prstom. Čitao sam negdje da oni imaju neku rezoluciju ili broj mogučih položaja i da li bi to ako je neka nekvalitetnija stranica/prijemnik (lošije rezolucije, ak se to kod nas tak zove) moglo uzrokovati takvo ponašanje?

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #9
da,to se zujanje i meni dogadja pa malo komande popipam i ok je...znaci to zujanje nije neki problem?
...što si brži to si manji...

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #10
Zuje jer se pokušavaju idealno centrirati. Pogledaj samo na helićima repni servo kako zna zujati jer je tamo jako bitno da drži položaj.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #11
oke..sve jasno ,,hvala   :)
...što si brži to si manji...

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #12
Zuje jer se pokušavaju idealno centrirati. Pogledaj samo na helićima repni servo kako zna zujati jer je tamo jako bitno da drži položaj.
za heli mi je jasno jer je spojen preko gyro pa reagira i kad pipneš heli, ali me mučilo kaj šrota na avionu, novi i linkovi labavi a on melje.
fala na info.

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #13
Ma to je u redu. On zapravo stalno titra oko nultog položaja. Posljedica povećane rezolucije, veće frekvencije i potenciometra koji i kad stoji malo mijenja otpor. Ako centrira kak treba to nije neobično. Ali se zbog toga zagrijava. Upališ i odma ideš letit. Ako ih ostaviš neko vrijeme tako em će ti potrošit bateriju em će se zagrijat.
Ovi najnoviji sa brašles motorom cvile ko da će se skurit.

P
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #14
 
I kod digitalaca jos uvijek ima jedna losa stvar, a to je potenciometar .. bljak..  :'(
 
Tek digitalac sa nekim optickim encoderom bi bio prava stvar.