Skip to main content

Topic: Analogni i digitalni servaci (Read 8749 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #15

I kod digitalaca jos uvijek ima jedna losa stvar, a to je potenciometar .. bljak..  :'(
 
Tek digitalac sa nekim optickim encoderom bi bio prava stvar.
Slažem se, no uvijek je koliko para-toliko muzike. Ako želiš takve performanse i takav elitni HW, adresa je ova:

http://www.volz-servos.com/en/

Pogledaj recimo specifikacije za DA26 ili slićne: iskreno priznaju da za 180 stupnjeva treba 1 sec.... a uvijek me nasmiju oni u specifikacijama  za heli servo .. 0,03 sec i slićne gluposti (interval između dva PPM impulsa je 20-22 msec),a vrhunac smijanja su oni jubito-clipovi gdje pokazuju kako neki servo 'centrira-dobro' ili 'centrira-loše'.

Damir

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #16
Ma i meni su te specifikacije bezveze, a pored intervala impulsa, sve te x.xxxx sec padaju u vodu kada se servo optereti u praksi ..
 
Sta se tice optickog encodera, uopce ne vidim di je problem, servo koji kosta nekih 80-100$ ili vise, mora ih imati.
Pa misevi od 20 kn ih koriste vec poprilicno dugo vremena, znaci cijena nije nikakav problem, medutim istina je i da su
potrebne rezolucije drugacije, ali i to se da lagano srediti.
 
Digitalac sa optickim encoderom, brushless motorom, karbonitnom getribom i dva kuglicna lagera ... to bi trebao biti
neki normalan moderan servo, i sve to se realno moze izraditi po obicnoj normalnoj cijeni.
 
Mislim da je to samo pitanje vremena...
 
Koliko para toliko muzike... he he .., pa danas nitko i ne kupuje muziku, svi skidaju free sa interneta .. 
 
 

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #17
imam ja još jedno pametno pitanje,kaj je coreless servo, odnosno razlika od običnog?

 

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #18
Coreless koristi motor bez četkica. To je "brushless inrunner" po naški. Takve servo pogone koriste veće CNC mašine.
Da se koristi enkoder umjesto potenciometra još više bi ličio na pogon CNC-a.
Inače je naziv "servo" prihvaćen iz automatike gdje se koristi za nekakav pogon koji ima povratnu vezu po položaju i/ili brzini, sili ...
Modelarski servo motori imaju povratnu vezu samo prema položaju a brzina i sila kolko ide.

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #19
Hvala, kupio sam 4 kom 5 gramskih i primjetio sam da su nešto brži u pomaku sa kraja na kraj hoda, kao da su nervozni. Iako su prozirna kućišta nisam skužio kaj im fali (...less). Nisam mjerio pod opterećenjem, ionako su za mikro avion. Oko 5$ kom, nije puno, samo sam se bojao da nebu sa stanicom kompatibilan a nisam još probao.   

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #20
Ima, koristi se u bespilotnima, 2000-3000 $ komad
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #21
Misliš Volz industrial? Il ima i nekih ozbiljnijih?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #22
Coreless koristi motor bez četkica. To je "brushless inrunner" po naški.

Ne bih se složio sa ovom tvrdnjom.
Coreless motori su motori sa četkicama, ali bez čelične jezgre na rotoru, već se jezgra sastoji od samih namotaja.
Oni imaju veću efikasnost od standardnih "cored" motora, ali imaju veći problem sa hlađenjem.

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #23
Morat ću se složiti s Light-om jer je on obično u pravu kad je elektrika u pitanju.
Ja sam mislio da je coreless bez klasičnih namota, kavezni rotor, nešto kao sinkroni motor.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #24
Vjerovatno si mislio na brushless servace
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Analogni i digitalni servaci

Reply #25
Ljudi vrijeme prolazi svi se moramo prebaciti na digitalni jer svi vec znamo da HRT prebacuje signal s analognog na digitalni potrudite se to promijeniti da nebude padova u nekim djelovima ljepe nase vise ni nema analognog signala zato i jesu upiti za tigi samo sto nece modelari da recu sto ih muci i koi je razlog padova u 2010 ;D