Skip to main content

Topic: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda  (Read 8396 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #15
Update.  Stigao mi prop preklopni 8 x 4,5 .   motor koji ima 1350 kV (taj imam)  sa tim  propom daje potisak od preko 600grama na 3s bateriji
Po proračunima iz teme "objašnjator"  taj prop bi davao brzinu od 63 km/h  a po dimenzijama aviona stall  mu je na oko 26 km/h.


Po svemu tome, trebalo bi  letjeti super, a i neloše penjati. Vidjet ćemo na livadi.


U međuvremenu sam tretirao zgužvana/slomljena mjesta na nosu trupa sa vrućom/kipućom vodom, i bome dosta se poravnao EPO od kojeg je napravljen. sve pukotine su više manje sjele na mjesto, sad samo to moram polijepiti. Pregledom  na stolu sam ustanovio da je prevelik kut između krila i horzića pa ću i to poravnati.


Zadnji put sam "slijetanjem" otkinuo  nosač motora. Sad ionako ide novi, malo višlji, zbog većeg propelera.


ILI da gurnem motor u nos modela? mišljenja o ovome?

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #16
Ako stavljaš preklopni prop gore moraš mu staviti graničnik da ti nemože doći do trupa ni pod
kakvim uvjetima.
Motor u nosu ti bitno mjenja CG, veća šansa da saviješ osovinu na motoru i prop slomiš. 
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #17
Za šansu znam,   nije namjera slijetati uvijek sa zabijanjem trupa u zemlju do krila :o
 Za CG mi je isto jasno, a to je možda i bolje, jer sa ovako postavljenim motorom je u nosu olovo i baterija je full naprijed u nosu isto, pa ako opizdim, opizdio sam baterijom. Zato se i dvoumim, jer, motor se sa slomljenom osovinom ne bude zapalio ili slično.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #18
Neće se motor zapaliti nego baterija ako signe do motora pri udaru.
Moje mišljenje je da je bolje motor gore kak' je bio, a sad... možda još nečije mišljenje? :-\
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #19
Motor je BIO gore kao i do sad. :D :D 
Letjelo se u subotu, pogon se pokazao  dobar, jer je vrlo brzo popeo na neku visinu na koju inače dečki dignu easy star ili slično.


kada ugasim motor, model zapumpa, pa mi se čini da je CG malo previše iza, iako sam ga opteretio dodatno na nosu i provjerio težište prije livade.  Horizontalac mi se činio ok, jer je penjanje bilo ok ako se doda malo palice, a ravan let je bio više-manje ok. S druge strane, taj isti horzić je kriv za zapikavanje (opet) u matičnu planetu i segregaciju modela na 3 dijela (opet)  :D .


bovden je zapinjao malo, činilo mi se da nije strašno. bio sam u krivu skroz....  načeto padovima, rep je malo bio napuknut, a bovden koji zapinje ga je razmrdao....  malo jači okret, poniranje i pokušaj ravnanja....samo pokušaj. Rep je puko, a i nos isto  :D


Kuham vodu da ga poravnam, pa ljeplenje pa pokoja balza letvica,  pojačati nosač motora koji je isto puko, i do subote će valjda bit spreman.


Kao i uvijek, savjeti dobrodošli.  slike neću stavljat jer je isto ko i prošli 3-djelni put  ;D

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #20
Kao i uvijek, pumax sve rjesava ;)

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #21
Vec je skuhan, sad se suse dijelovi pa na lijepljenje.... razmisljam ubaciti  bocna pojacanja na stranice nosa, po rubu "kupole". Ali me strah da pri slijedećem "slijetanju" ne izbijem nosač krila ili si napravim još posla samo s tim  pojačanjem..  mišljenje?

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #22
Sad nebi imao motor da ti je bio na nosu, pojačanja ja i nebi stavljao, kad ga žbokneš o planet
negdje mora puknuti.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #23
"kada ugasim motor, model zapumpa, pa mi se čini da je CG malo previše iza"
Ne razumijem "zapumpa"; ako nosom krene malo dole to je normalno (to riješiš tako što kad oduzmeš gas odmah mu daš repom kontru).  Za CG je bolje da je malo naprijed nego nazad, ako je nazad imaš veliki problema pri slijetanju!
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #24
probavao sam ravnat  "pumpanje", ali izgleda da je i to greska horizontalca koji nije radio kak je trebao.  :-\

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #25
Trebas se naviknut da je to jedralka poput bixlera i ne pumpa zbog elevatora vec zbog samih krila, ako je na pustanje gasa, ali ako konstantno napupava, onda je zbog elevatora!

Spusti ga jos dolje!

I da, ne ojacavaj nis!

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #26
Dakle,   model popnem pod gasom....  pustim gas....  poravnam ..krene  lagano jedriti i u jedrenju "pumpa"....naravno da od stallinga u tom pumpanju, a valjda zbog motora koji je 50-tak gr težine  odmaknut od trupa na nosaču za dobrih 14 cm,  krene se rolat bočno preko krila i ponire opako u tom trenutku.
Ne znam jeste li me shvatili.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #27
Spusti jos elevator dolje!

Provjeri jos dali su krila u ravnotezi, to jest da jedno nije teze od drugog!

Probaj primit model na sredinu trupa i vidi dali vaze gdje!

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #28
Imam u CG-u kukicu u točci i tak riktam CG prije leta, znači i po dužini i po širini, nikam nije vagal.

Odg: Hawk sky i "pilot" koji ga nije volio ..... valjda

Reply #29
Onda je samo do elevatora!