Skip to main content

Topic: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija (Read 62263 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #105
Usudio bih se ustvrditi da ova letjelica ima jednu veliku manu: 4 motora.
Navodi se da spada u kategoriju profesionalnih letjelica.
Dakle hrpa skupe opreme visi na samo 4 motora.
Po stupanju novog zakona na snagu quadovima ce jedino mjesto biti na livadi tako da ispada da je to dosta skupa hobi letjelica

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #106
Ja samo ne znam, zasto svi svrsavaju na njega, samo zbog tog loseg i bespotrebnog mehanizma!

Bas me zanima kako ce to padati s neba, ljudima po glavama, kada se krenu preklapati u zraku!

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #107
Padat ce sa neba kao i sve drugo. Gresaka ce uvijek biti. Uopce ne znam zasto toliko drame. Slicne price slusamo i sa Phantomom, fly away ovo ono, a zacudo ekipa ih nenormalno kupuje i opet za tu cijenu jedino sa njega vidimo fantasticne snimke.


Da Inspire ima mana, ima. Da ima vrlina ima i to, apsolutno kao i svaki proizvod. Ekipa koja se namjerila kupiti Inspire, pa odustala vec prije no sto ga je uopce uzivo vidjela i nabavila, bi mozda trebala pricekati Phantom 3.

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #108
Pozdrav Robi - long time no see.  ;)

Koja je nevolja tebe nagnala da se ponovno javiš na forumu?

Vi ste sigurno najupućeniji sa sadržajem novog pravilnika. Ajd podjeli s ekipom kakva je trenutna situacija i čemu to u konačnici vodi.  Ima tu ljudi koje to sigurno dosta zanima.  

lp
Toni

 

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #109
Na dosta X8 konfiguracija koje se može vidjeti na internetu/youtub-u i koje su natovarene baterijama i velikim kamerama bi došlo do pada u slučaju otkazivanja jednog od motora (a na njima je faktor za otkazivanje zapravo 8 u pogonskoj jedinici), to je zato što drugi motor da se zavrti i na 100% gasa nebi mogao preuzeti taj krak na sebe, razlika je zapravo u načinu na koji će pasti, quad će odlepršati ravno dolje pod 90 flipajući se, X8 (natovareni) će skositi i pod nekim kutem napast zemlju, u principu ak je dobar pilot napravit će neku vrstu hard landinga ali i to je relativno jer znamo da se te stvari nejčešče odvijaju po teoriji kaosa. Ako je nešto dobro i provjereno i ima hrpu letova u svim uvjetima i redovito se kontrolira i održava ne vidim u čemu je problem da ima i samo 1 motor.  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #110
Pozdrav i Tebi prijatelju Toni!!
Uz dužno poštovanje kolega Frankycro ne bih se složio.Letjelica X8 mase cca 24 kg je izgubila prop u zraku.
Njena stabilnost apsolutno nije bila upitna osim što se naravno vrtila oko svoje osi zbog razlike u okr momentu.
U pravilu takva letjelica se vrati bez problema ako je zadovoljen
br satelita odnosno ako ima home poziciju tako da se koristi IOC.
Naravno podrazumjeva se da takva letjelica ima na manual modu hover ispod 50% sto znaci da ima debelu rezervu.

 

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #111
Pozdrav i Tebi prijatelju Toni!!
Uz dužno poštovanje kolega Frankycro ne bih se složio.Letjelica X8 mase cca 24 kg je izgubila prop u zraku.
Njena stabilnost apsolutno nije bila upitna osim što se naravno vrtila oko svoje osi zbog razlike u okr momentu.
U pravilu takva letjelica se vrati bez problema ako je zadovoljen
br satelita odnosno ako ima home poziciju tako da se koristi IOC.
Naravno podrazumjeva se da takva letjelica ima na manual modu hover ispod 50% sto znaci da ima debelu rezervu.

Ma sve ok i uz dužno poštovanje ja nisam pričao o X8 letjelicama koje imaju hover u manual modu ispod 50% iako ni tih 50% u manualu ne znači nužno 50% potiska al eto...
Ja sam pričao o onim malo češčim, natovarenim iznad 50% kakvih je najviše, treba i to regulirat, tj. trebalo bi prilikom atesta izmjerit potisak onak na 100% da se vidi dali će se sve razletit ili će imat dovoljno potiska da ako otkaže jedan od motora da stabilnost ne bude upitna, isto kao kad mi ovaj na tehničkom natovari nožuru na kočnicu i propiči mi kočioni cilindar, bolje na tehničkom nego negdje i kad stvarno zatreba  :)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #112
Pozdrav i Tebi prijatelju Toni!!
Uz dužno poštovanje kolega Frankycro ne bih se složio.Letjelica X8 mase cca 24 kg je izgubila prop u zraku.
Njena stabilnost apsolutno nije bila upitna osim što se naravno vrtila oko svoje osi zbog razlike u okr momentu.
U pravilu takva letjelica se vrati bez problema ako je zadovoljen
br satelita odnosno ako ima home poziciju tako da se koristi IOC.
Naravno podrazumjeva se da takva letjelica ima na manual modu hover ispod 50% sto znaci da ima debelu rezervu.

Ma sve ok i uz dužno poštovanje ja nisam pričao o X8 letjelicama koje imaju hover u manual modu ispod 50% iako ni tih 50% u manualu ne znači nužno 50% potiska al eto...
Ja sam pričao o onim malo češčim, natovarenim iznad 50% kakvih je najviše, treba i to regulirat, tj. trebalo bi prilikom atesta izmjerit potisak onak na 100% da se vidi dali će se sve razletit ili će imat dovoljno potiska da ako otkaže jedan od motora da stabilnost ne bude upitna, isto kao kad mi ovaj na tehničkom natovari nožuru na kočnicu i propiči mi kočioni cilindar, bolje na tehničkom nego negdje i kad stvarno zatreba  :)
To ti je kad turnigy dijelove stavljas na renault :-P

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #113
Pitanje sigurnosti je svakako na vrhu prioriteta. No, ni četiri motora više neće biti nikakva mana, premda osobno još nisam imao otkaz motora u letu. Već postoji algoritam koji rješava to pitanje. Rezultat je isti kao i kod letjelica s više motora koje onda ulaze u auto-rotaciju. Jedina je onda razlika u masi, veličini elisa i mogućoj šteti koju mogu napraviti jedna i druga letjelica prilikom takvog otkaza. S obzirom da su quadovi danas jako mali i nose male kamere dostatne za većinu komercijalnog snimanja (barem kod nas) onda tu vidim prednost prema manjemu i lakšemu, a onda tako i manje opasnom ako krene prema dole. A padaju jedni i drugi. Kada će ih proizvođači ugraditi u svoje letjelice je samo pitanje vremena. Neka oštrija regulativa po tom pitanju će, vjerujem, samo ubrzati takvu odluku.

http://www.youtube.com/watch?v=bsHryqnvyYA

lp
Toni

 
 

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #114
Rjesenja za sve te stvari postoje. Sa robijem se nikako ne bih slozio jer takve stvari sa vise motora eventualno mogu pokazivati prednost u slucaju nekakve jednostavne elektomehanicke konstrukcije (kakve uostalom i jesu danas). Meni se cini da je komentar dosao iz domene korisnika multija pa je zakljucak bio: meni X8 sa jednim izgubljenim propom nije pao, odnosno stabilnost nije bila upitna. To ne dokazuje da je to sigurniji stroj.


Problematiku bi trebalo gledati sa nekakvog inzenjerskog aspekta. Uvodenjem adaptivnih kontrola u cijeli sustav upravljanja kompleksnij strojevi nemaju i nece imati prednost (imaju mehanicku redundantnost), dapace. Moji kolege koji su se razbjezali po stranim sveucilistima (dio njih radi i na ovom sto je franky nalinkao) se godinama razvijaju na polju umjetne inteligencije multija, tako da je danas stvarno moguce postici zavidne stvari, samo je pitanje vremena kad ce ih neki od poznatijih proizvodaca uvesti u konzumnu kategoriju.


http://www.youtube.com/watch?v=pp89tTDxXuI


Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #116
Evo recimo jedan "dron" s kojega su gotovo svi vidjeli barem pokoji kadar, a stvar funkcionira već 12 godina i radi na veliko:
http://www.flying-cam.com/en/products.php
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis


Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #118
Toni algoritam za gubitak propelera me oduševio.nadam se da ga uskoro vidimo u fantomu.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: INSPIRE 1 - nova dobitna kombinacija

Reply #119
Ne bi me čudilo. Sve je to samo pitanje vremena - tajminga. Ako će zakonske regulative biti takve da ugroze velike proizvođače onda će se isti potruditi i tehnološkim rješenjima tomu doskočiti. Ništa novoga. A i sigurnije je da manja i lakša letjelica ide u rotaciju nego stroj od 7+ kilograma. Čista fizika.  ;)  

Izvan labaratorijskih uvjeta.

Onboard quadrocopter failsafe: flight after actuator failure