Skip to main content

Topic: Nostalgija (Read 18264 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nostalgija

Reply #45
Ne vrijeđam ja nikoga pa ni tebe, samo iznosim cinjenice. Covjeku treba pomoći da podesi sve prije leta na f1a jedrilici. A ne odmoci sa krivim informacijama pa tako nema smisla da mu odgovaraju ljudi koji nisu sigurni u ono sta govore jer ce ga samo zbuniti.
Kod f1a modela nikada nije teziste na ramenjaci tako da je to daleko od idealnog.
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #46
Ja jednostavno ne shvaćam zašto bi bilo 'idealno' da je lateralni CG na ramenjači krila ? Možda zato da model postavim na jagodice dvaju kažiprsta odmah ispod ramenjača i tada sam siguran da li je  dobar CG ?

Zašto CG nebi recimo bio u centru potiska, pa mi mogli očekivati manje torzijskih opterećenja na samom krilu?
Onaj CG kalkulator iz linka je za..da ne kažem, jer, FF model se projektira na najveći uzgon, a ne na optimalan odnos uzgona prema otporu, osim toga horizontalni stabilizator na FF modelima izrađuje se sa profilom koji generira uzgon na poluzi repa te time težište ide nazad da bi se model držao u (auto)stabilnosti i tinme se CG pomiće dalje od CP. Uzmite papir i nacrtajte dijagram sila, a onda davajte savjete !
Sve imate u literaturi, ne trebam ništa izmišljati !

Cila ova diskusija otišla je na kvasinu, jer cilj je bilo pomoći Anti da ponosno na Piketu digne u zrak očevu A2-jku, tj F1A, a ne da netko ovdje dokazuje - kako ovaj drugi nema pojma !

Ocat-sirče-kvasina ! >:(

Damir

EDIT: jedan mali dodatak na temu 'CG na ramenjači': današnji početnički RC modeli poput Bixlera ili EasyStara imaju zaiste težište na ramenjači, ALI to su RC modeli i kod njih je težište na cca 30 % tetive profila. Osim toga tu je profil i najdeblji pa ima najvše 'mesa' za EPO; usput jednostavno je za provjeriti početniku da li je dobro podešeno. Ovo ne valja preslikavati na Ff F1A model jer to nije isto !

Odg: Nostalgija

Reply #47
a jeste me zbunili :)
 di ja sad treban uhvatit model? Ispod krila,na pola trupa,ili da ga naslonin na prste?
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #48
Za trup ispod krila  :)
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #49
a jeste me zbunili :)
 di ja sad treban uhvatit model? Ispod krila,na pola trupa,ili da ga naslonin na prste?
:D :D

Napravi od komada šperploče spravu kao u ovom postu i postavi jedrilicu da bude ravna i mirna ko ulje onda kada se postavi na 52 do 55 % širine krila:  http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg17125/#msg17125

Dakle, spravu u neki škrip na stolu i jedrilicu postaviti tako da je odozdo vrh ove sprave na 52-55& širine krila - kao na slikama!
D.

Odg: Nostalgija

Reply #50
diogen,jako jako zanimljiva spravica..samo ja bi je malo modificira za kucnu upotrebu (u mon slucaju dnevnu sobu),napravit cu mu postolje tako da ovaj tvoj dio stoji pod okomicon..a na strane di zavrsavaju nos i rep bi moga podbacit neke podloške,tako da se model ljulja ko klackalica..ovo ce mi puno zivaca spasit,jer se moze odma na mistu sve provjeravat..a ne da ga svaku malo dizen u ruke pa provjeravan centar :)
 nadan se da cu sutra popodne uvatit vremena da ovo sklepan
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form


 

Odg: Nostalgija

Reply #52
bit ce nesto između onda :)
evo vratia san se iz garaze i nasa dva vodoravna stabilizatora,lakša za čak 10 grama od ovog mog trenutnog..sad uz ucinak poluge na repu..model bi moga bit na nosu još lakši za nekih 20-ak grama...sta bi znacilo da ce mi model bit lakši od 500 grama!
Jos san izvaga preostala dva seta krila i dosa do zaključka da je ovin mojin krilima ukupna težina veća za ravno 50 grama od onih iz garaže..sad kad bi ima živaca i sa tin se pozabacit mislin da bi model bia složen vrhunski sa ukupnon težinon +/- 450g ,ali mislin da cu krila ostavit za jednu drugu priliku jer ce mi oduzet puno vremena za presvlačenje i trebaju nove rupe za one šipke šta prolaze kroz trup.. evo par slika






heberger image






image gratuite






photo libre
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #53
bit ce nesto između onda :)
evo vratia san se iz garaze i nasa dva vodoravna stabilizatora,lakša za čak 10 grama
Ova dva stabilizatora rađeni su u tehnici "geodetika" i onaj tko ih je radio majstor je i svaka mu čast !

Spominješ 'šipke na koje se nabiju krila'; zovu se obično bajuneti i čelični su: danas se mogu ubaciti umjesto čelika karbonski i tu kao od šale uštediš i 50 grama, samo treba nači karbonske cjevi istog promjera !
Damir

Odg: Nostalgija

Reply #54
     Hvala na komplimentu za kreatora stabilizatora.Ovi moj "projektić" mi je sve zabavniji i zabavniji
 izvaga san bajunete,teski su 29g.
 Nesto cu iskombinirat po ton pitanju sve mi se cini,hehe
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #55
Ante a kako se prezivas? U Splitu jos uvijek ima modelara i klub  :)
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #56
radošević,znan,vec mi se jedan gospodin javia sa foruma,pa ce me uvest malo u modelarski štos :)
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #57
Super
JR9303,AlphaJet,J3,Blaze,SkyClimber,GreenSleeve,
EasyStar,Polaris,Diablo3D,TheRegal,Stiry,Crossbow36, Drongo,Pluma,Zagi, Extra Nac,Nelly E , Micro DLG, F1A,F1Q

Odg: Nostalgija

Reply #58
Evo,uz malo mozganja,spustia san ukupnu težinu na 476g! :D :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nostalgija

Reply #59
Ajmo Ante kad će slike i video sa piketa ??? ....pa valjda je nešto ostalo u mobu od onih probnih letova u nedilju ;)
Kolko san ja vidio sa strane bilo je uspješnih letova,još da nismo smetali šlepama bilo bi super :D :D
pozz...
Mićo