Skip to main content

Topic: Supergee II (Read 12142 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Supergee II

U ovoj temi pokušat ću predstaviti gradnju jednog dlg modela punog raspona.
Inače, idejni tvorac Supergee II potpisuje Mark Drella, čovjek koji je puno učinio za zrakoplovnu tehniku i modelarstvo.
Zašto baš ovaj model? Iz jednostavnog razloga jer je upravo taj model dlg-a najviše građen.
Modelari širom svijeta su samo dodavali svoje ideje na osnovni nacrt i razrađivali ideju.
Osnovni nacrt skinut je sa ove stranice:
http://www.charlesriverrc.org/articles/supergee/SuperGeeII.htm


U početku gradnje sam imao samo veliku želju i volju za napraviti ovaj model i ništa drugo.
Moja poznavanja kompozitnih materijala su bila ravna nuli, ali eto, krenulo se uz pomoć brojnih
dobrih ljudi sa našeg foruma.
Veliku zahvalnost moram izraziti Kingu, koji je bio zadužen za rezanje jezgri od stirodura i Mirtu, koji mi je velikodušno poklonio kompozitne materijale za gradnju.
 
Prvo što sam počeo raditi to je bio trup.
Boom je iskorišten od srednjeg segmenta kederice. Trebalo je izraditi adekvatnu gondolu koja paše na taj boom.
Sličice prikazuju redoslijed od izrade kalupa do gotove gondole:

Odg: Supergee II

Reply #1
Repovi su prvobitno izrađeni od balze, no na kraju sam zadržao samo horizontalac.
Vert. sam ipak napravio od stirodura sa ojačanjima i vakumirao. Na taj način sam ''uštedio'' 3 gr.
Naravno za ovaj posao trebalo je napraviti i vakuum pumpu. Napravljena je od starog motora frižidera.

Odg: Supergee II

Reply #2
Kraj boom-a je trebalo izrezati i obrusiti u profil, jer oblik vertikalca je također izrađen u profilu.

Odg: Supergee II

Reply #3
Horz. je zamišljen kao full flying, pa je za tu namjenu trebalo izraditi i ogovarajući mehanizam.
Mehanizam je po pull - spring principu.
Zato je i izrađena odgovarajuća opruga. Čelična žica bi dodala nepotrebne težine u repu.

Odg: Supergee II

Reply #4
Ma svaka čast, skočio si 7 nivoa dalje sa ovim :) Odličan posao!


Pitanje: ovaj kraj booma ostaje tako ili dobija kako pojačanje? Tako je odrezan i na Elfu, pa je taj dio prvi pukao dok nezgodnog udarca repom (pogodio sam Colju pa je model pao i boom nastradao)
P.S.svaka čast za brušenje booma, težak posao

Odg: Supergee II

Reply #5
Polako Zed  :D . Tek sam počeo. Naravno da je sve razrađeno do sitnih detalja. Budi strpljiv.


Odg: Supergee II

Reply #6
Maiden još nije bio zbog vremenskih uslova, pa stoga molim sve koji su kvalifikovani za ovakav tip gradnje, da odmah stave svoju pozitivnu kritiku i sugestiju koja bi se još eventualno mogla ispraviti.

Odg: Supergee II

Reply #7
Nisam niti sumnjao :)
Samo pitam jer me zanima kako drugi to riješe (ja sam samo poljepio i omotao dva tanka kruga kevlara da se ne može "drapati" dalje.


Razlog mog pitanja je da znam planirati kako ću ja odradit ovaj dio na scratch projektu koji se "safta" već par mjeseci u radioni :D

Odg: Supergee II

Reply #8
Taj dio sam i ja omotao sa par namota kevlara, s tim što sam još dodao 48 gr stakla na dio vert. koji se spaja na boom. Tada to čini jednu lijepo čvrstu cjelinu. Bit će prikazano kasnije


Odg: Supergee II

Reply #10
Jako lijepo :)

Odg: Supergee II

Reply #11
Izradio sam i ulijepio jednu pločicu (sendvič od karbona i balze) u kojoj sam izrezao ležišta za servoe.
Ta ''klupa'' je ujedno i ojačanje gondole koja voli puknuti baš na tom mjestu.
Model je inače zamišljen kao ruderless, dakle u igri su samo flaperoni i horz.

Odg: Supergee II

Reply #12
Prčvršćivanje krila sam predvidio na način da sam probušio trup na dva mjesta i ugradio cilindrične valjčiće sa navojem. Sve to je ojačano kevlarskim rovingom zbog pucanja.
(testirano na prošlom dlg - Manta, koji je puno teži od ovog modela)

Odg: Supergee II

Reply #13
Mali uvod u krilo:
Spomenuo sam da je jezgre izrezao na svom cnc-u majstor KING i mogu ga pohvaliti na velikoj preciznosti.
Jezgre su prvo lagano prebrušene, zatim je uslijedilo obrađivanje krajeva krila i lijepljenje u jednu polovicu.
U krilo je ugrađena i ramenjača. Ideju kako to napraviti dobio sam od našeg najboljeg majstora po tom pitanju - Belovića.
Krilo je prošlicovano cijelom visinom profila, ubačena 3mm balza sa okomitim godovima , a sa gornje i donje strane ulijepljen karbonski roving.
Dva pramena gore i dolje i još jedan pramen do polovice krila.
Na napadnu ivicu također je prije vakumiranja stavljen karbonski roving

Odg: Supergee II

Reply #14
Pošto znam da je Zed nestrpljiv, evo odgovora za njegov problem  :D .
Dakle, kevlarski roving se namota tamo gdje ulazi vert. u boom.
48 gr staklom se premosti vertikalac preko boom-a i sa jedne i sa druge strane i premaže sa malo epoxyja. To bi trebalo biti kao tvrđava.