Skip to main content

Topic: lifepo4 (Read 6419 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: lifepo4

Reply #15
Koja je stvarna svrha i prednost korištenja LiFe ili LiPo (Lion) u stanici umjesto NiMH ?

Brzina punjenja.
Punjenje NiMH traje satima, a Lixx se na 1C napuni najviše za sat vremena.
Ako je jako hitno Lixx se za 5 minuta može napuniti dovoljno za koji sat rada stanice.

Mogučnost jednostavne zamjene.
Svakom se desilo da je na livadu došao s praznom baterijom u stanici (dobro, nekima se JOŠ nije desilo...).
Prazna Lixx 3S baterija u stanici se zamjeni s bilo kojom LiPo 3s baterijom od modela i leti dalje.
Može biti bilo koje veličine, ne mora stati u stanicu (ima selotejpa)...

Odg: lifepo4

Reply #16
Isto tako se NiMh kupi na bilo kojoj pumpi i u bilo kojem kiosku ;)
Tj. njen ekvivalent.

Odg: lifepo4

Reply #17
Samo jos da nadem kapacitet bar 3000mAh.
Dosta teško, realno ide do  2200-2400 mAh, sve preko toga je pretjerivanje zbog utjecaja na tržištu.

Na stranu s kapacitetom, LiFe bateriji pase da je stalno puna do vrha,
LiFe baterija isto spada u litij-ionsku familju ćlanaka i kao takva ima svoj storage napon od nekih 3,2 - 3,3 V i ako se to ne poštuje biti će problema, meni se čak LiFe napuhala zato (pogledaj ovdje što mi se desilo sa LiFe jer sam je ostavio nekoliko tjedana bez storage: http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/zippy-compact-tj-zdippy-za-naivne/msg153842/#msg153842 )

Brzina punjenja.
Punjenjene NiMH traje satima, a Lixx se na 1C napuni najviše za sat vremena.
Dobar argument, slažem se ... zato se stanica puni nakon letenja, pa je spremna za buduću akciju, a tako se i održava NiMH (u napunjenom stanju, on nema storage).
Onda je punjač slobodan za puniti LiPo za modele.

Postoje doduše posebne LiIon baterije za računalne memorije, koje su ćuvaju u napunjenom stanju, bez storage napona, kao npr. Panasonic CGR18650C, ali mislim da se sa time nebi igrao i ostao sa isključenom stanicom i modelom u zraku. Ako netko baš hoće, dam mu par komada pa neka eksperimentira.

Damir

Odg: lifepo4

Reply #18
U svojoj radiostanici (Multiplex Profi 3030) već šest godina umjesto 6s NiCd koristim 2s Li-ion paket.
Kada je izvorni NiCd paket (Sanyo SCR1300) dotrajao, odlučio sam upotrijebiti Li-ion kemiju iz slijedećih razloga:
 1. zadovoljavajući kapacitet,
 2. mogućnost relativno brzog punjenja,
 3. malo samopražnjenje,
 4. kompaktne dimenzije,
 5. velik broj punjenja (oko 300),
 6. prihvatljiva trajnost, 3-5 g.
U to vrijeme (2008. g.) HK je bio u povojima, a Švagi i Lindinger nudili su Konion 18650 Li-ion cilindrične čelije s lemnim ušicama za samogradnju paketa. Iako nisu bile novost, jer su već nekoliko godina korištene u prijenosnim računalima umjesto prijašnje Nixx kemije, nama modelarima bile su pravo otkriće. Svoj Tx paket sastavio sam od dviju Konionki kapaciteta 1100 mAh.
Danas je 18650 Li-ion baterija de facto standard u izradi akumulatora za prijenosna računala, manje akualate i kojekakva pomagala. Nazvana je prema dimenzijama; promjer 18 mm i visina cilindra 65 mm, a nudi se u kapacitetima i do 2900 mAh.
Moj Tx paket je već star, pa iako još uvijek "drži" pet i pol sati, zamijenit ću ga novim 18650 2s paketom u skoroj budućnosti.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: lifepo4

Reply #19
Reći za LiFe bateriju da ima storage napon od 3,2-3,3V je poprilično neprecizno pošto im je pad napona potpuno drukčiji od ostalih baterija (pričali smo o tome jučer u ovom istom threadu).


LiFe baterije se napune do kraja i zatim isprazne mjereći KAPACITET, točnije potrošnju, a ne napon. Dakle ispraznimo ih za 30-60% i amen, to je storage. Ako mjerimo samo napon na ćeliji nemamo pojma da li je ta ćelija na 20 ili 80%. Dakle, ako stoji duže vrijeme i ako nije na hladnijem mjestu napon vrlo lako može pasti ispod kritične razine i opa, ode baterija.


Iz vlastitog iskustva mogu reći da sve LiFe baterije držim na cca 80% SoC i sve rade vrhunski, čak i one koje sam (kao rabljene) dobio napuhane.


Odg: lifepo4

Reply #21
Vozim ebike na life vec godinama i svi kazu da baterija treba uvijek biti puna do vrha.

Koje su to celije koje imas i jesu li protected?

Odg: lifepo4

Reply #22
Vozim ebike na life vec godinama i svi kazu da baterija treba uvijek biti puna do vrha.

Koje su to celije koje imas i jesu li protected?



kopije A123 i original A123, Hobbykingove LiFe transmitter packove i slično.
Kažu da treba biti puna do vrha jer je uvijek teško odrediti SoC iz gorenavedenog razloga. Dakle bolje je ipak mrvicu isprazniti i ostaviti tako (naravno odspoji BMS ili bilo koji drugi potrosac)

Odg: lifepo4

Reply #23
Kod nekih (multiplexovih - evopro, royal, ...) kad puniš bateriju preko priključka na stanici (a ne van stanice) jedan dio elektronike je budan i prati koliko si kapaciteta napunio. Tako da kad upališ stanicu, piše koliko još imaš vremena za letiti, a pokizavač napona nije pokazivač napona nego vremena. U setapu stanice može se birati "normalna" ili "low discarge" baterija, tako da je uračunato i vrijeme dok nije upaljena, a dolazi do samopražnjenja. To sve je razlog za ne prelaziti na LiFePo ili LiPo baterije jer tada taj dio ne vrijedi. Mislim da je ovo slučaj i kod novog multiplexa, a vidio sam to i na drugim stanicama (jeti, weatronic ?) a i taranis ima nešto slično, ali radi sa svim vrstama baterija?
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: lifepo4

Reply #24
Mogli su dati opciju da izaberes tip baterije ako vec zele racunati koliko jos smijes biti u zraku. Po meni nepotrebno, svaki korisnik zna otprilike koliko jos ima, a i letenje s praznim baterija je jednostavno glupo. Siguran sam da ne mjere i temperaturu celije a bez toga je odredjivanje vremena kao vremenska prognoza.
Taranis pokazuje napon baterije samo, s tim da si sam odredis kad oces da te upozori da je voltaza preniska. Jednostavno i ucinkovito.