Skip to main content

Topic: MODELAR-PILOT POČETNIK ! (Read 2383 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MODELAR-PILOT POČETNIK !

Nekako mi neda mira da ne napišem par riječi i savjeta pilotima t.j modelarima početnicima.
Sam sam počeo negdje oko 14 godine u 7 razredu i moj modelarski staž je sada 32 godine . Nikad nisam odlazio na takmičenja jer mi to nije bila prioriteta nego važno mi je bilo da letim za dušu.
Letio sam preko 45 različitih modela i u 32 godine mi je majka zemlja uzela samo jedan model drugim riječima razbio sam samo jednog do sada zbog servomotora na aileronu koji je zablokirao i model mi je otišao u "zvrt".Nikad u mome stažu nisam letio multikoptera tj dron-a jer sam nekako po duši "klasik".Možda ču jednog dana probati ali za to i ja trebam učitelja unatoč mojoj dugoj modelarskoj karieri.


Dosta modela sam napravio sam a dosta sam i kupio .Svaki model kojeg sam imao ima svoje dobre i slabe strane i svaki model barem moj je imao i  ima dušu.Kad se navikneš na njega barem ja ga prodam vrlo težkim srcem ali stvar je takva da u kuči stvarno mesta za 50 modela nema   :) .
.Več sam negje napisao početi učiti sa JET-om ,ACRO modelom ,WAREBIRD modelom,delta krilom itd je za mene potpuna ludost- to jednostavno  neide.Prvo poslije par padova to je skupo ,drugo modelar izgubi volju jer misli da nikad neče naučiti a stvar je u tome da su to prekomplicirani modeli za početnika ,prebrzi, neki sa specifičnim zakonima(aerodinamike)  itd .

Mnogo modelara početnika počinje od GORE pa  NADOLE (gledaj tabelu) letjeti modele specifične brze i snažne za početak  to je osnovna greška jer nikad takav modelar neče doči do vrha ,izgubit če interes za modelarstvo jer če misliti da to nije za njega .
U PRILOGU JE tabela pa treba malo nju pogledati  kako ja vidim početak a i svi ostali iskusniji modelari.
Apeliram na one iskusnije da početniku pomognu kod izbora modela ...(naravno pravog) ...učenja,savjetovanja itd ...a vi početnici  pitajte prvo šta bi bilo dobro za vas i za fazu letenja u kojoj ste.Svaki iskusan modelar sigurno če vam pomoči i svaki iskusan modelar i onaj koji je iskren neče vam reči počni na vrhu nego če reči POČNI NA DNU .....kao što sam ja počeo !

Želim vam  punu lijepih trenutaka na  nebu sa vašim modelima ,i što manje crash-ova !
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

Odg: PILOT POČETNIK !

Reply #1
Definitivno istina za sve početnike, probao sam obrnutim putem i nije išlo... Treba ići kako tablica kaže.
Lp,
Alex

Odg: MODELAR-PILOT POČETNIK !

Reply #2
Tablica je dosta dobra za razumjeti da je letenje modela proces koji se uči i vježba praktički cijeli svoj modelarski vijek.

NPR. naj-rizik je kada imaš maiden modela, tada je i najveća šansa za lom. Zbog toga ja na maiden ponesem na livadu neki brzi model, po mogućnosti nemiran da si malo 'zagrijem' reflekse, pa onda tek slijedi maiden. Tako nastojim smanjiti rizik loma novog modela kojega ne poznajem.

Drugo, ono što u ovoj tablici nije navedeno, je kvaliteta letenja pojedine vrste modela: jedrilica je stavljena na dnu, ok to može biti za 'letenje', ali sposobnost 'zajedriti' je već nekoliko stupnjeva više. Isto tako obični visokokrilni trener možeš voziti žmireći na jedno oko kada se uvježbaš, ali ako ima elerone to može biti i akrobatski model.

Na kraju dolazi specijalizacija: netko je termičar, netko voli akrobacije, za obje vrste treba vježbati . Čak i tokom sezone osjeti se kada nisi duže držao palice na stanici pa se model nekako u zraku ponaša lošije. F3K je primjer gdje treba imati i fizičku snagu i znati letjeti.

Po mojoj procjeni oko 1/3 onih što vidim na livadi zna se samo 'održavati u zraku', ostali su u rasponu od 'znam' pa do onih vrhunskih letaća kojih ima kod nas recimo malo više od desetak, dakle niti nekoliko postotaka.

Damir

Odg: MODELAR-PILOT POČETNIK !

Reply #3
Da ,Damir slažem se .Tabele nisam napravio u detajle nego tek toliko da početniku približi redosled učenja .U ova moderna doba ima stvarno dosta modela svakakvih no ja sam uzeo u obzir osnovne grupe.
Najviše puta početnici kupe model jer mu je na oko lijep a nije ga nastudirao pregledao specifikacije modela ,to je najčešča greška ,druga greška je jer pogleda ili uživo nekog iskusnog modelara ili nekog ko pilotira na filmu i to zaista izgleda da može svako  ali  znamo  da  nije tako dok ne pređeš sve faze od početka  :)
Extra 300,Edge 540, S-Bach 342, Beaver dhc-2, Domino, Ultron,Discovery...
          Graupner MX-12, MX-20

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.