Skip to main content

Topic: CNC setup (Read 12911 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CNC setup

Evo poslije dugo iščekivanja napokon je sve tu :

Motori NEMA17 kupljeni preko eBaya ( 43$ )
Elektronika od HobbyCNC-a ( 109$ kit ) + 230kn carina i ostale gluposti naše carine
Software GMFC
Malo lemljenja i prvo probno puštanje u rad ( half step )

CNC setup first time run.avi

A sad sljedi onaj teži dio - mehanika  >:(

Odg: CNC setup

Reply #1
buš ti to sredil pa kad prvog depronca zrežeš buš hapy :-* :-* :-*

Odg: CNC setup

Reply #2

http://www.youtube.com/watch?v=xmw6rrOPRRk

preporučil bi ti ovakav pristup vodilicama, za male pare dobiš kvalitetu....
meni taj stroj radi na normu i radi bez greške, samo pobrišen vodilice prije razanja sa papirom da nema smeča i to je to....

zaboravi vodilice od ladica i slične gluposti, nema tu kruha, skuplje su od ovakvih home made, a puno lošije  ;)

znači vodilice riješiš sa 8 lagera za role(za rolanje) po jednom klizaču, a vodilica ti je obična rosfrajna cijev kvadratnog presijeka......
debljinu uzmi ovisno o dužini......
20x20mm ti šljaka do nekih 60cm, za duže izmi 25x25 ili 30x30


napinjanje žice ti je isto bitno, opet moja preporuka ti je da napraviš kak imam ja, kak je na videu....
napinjanje je jako bitno, feder nesme biti na reznoj liniji, jer imaš valoviti rez, razni lukovi su ti dodatna briga i sputavaju te dosta u slobodi kretnje.....
trebaš 8 kolotura od koje 2 moraju biti metalne, a ostale po želji, 2 federa i to je to....
imaš amortizaciju između vrha i dna tornja a ne po reznoj osi.....

uglavnom tolko od mene sa savjetima :)

ak te interesira neki detalj, pitaj, mogu slikat detaljno izgled pa da bude jasnije kaj blebečem  ;)


Odg: CNC setup

Reply #4
cestitam. ;) ;) ;)
tako nest sam i ja napravio kad sam bio mali.


Odg: CNC setup

Reply #6
kaj je bilo u unoj kutiji di pise 50% gratis?


Odg: CNC setup

Reply #8
 :D :D :D :D

Odg: CNC setup

Reply #9
osim voajerskog dalekozora iznad lutke, desno dole u žutoj kutiji je i pumpa za brzo napuhavanje iste!  :D

on topic: svaka čast, što prije zgotovi cnc,
zvuk mu je kao da ima 40 tona pa se napreže čelik dok se pomiče, jel išta podmazano?

Odg: CNC setup

Reply #10
zbilja cvili, jel bu to letelo?  :P

Odg: CNC setup

Reply #11
osim voajerskog dalekozora iznad lutke, desno dole u žutoj kutiji je i pumpa za brzo napuhavanje iste!  :D

on topic: svaka čast, što prije zgotovi cnc,
zvuk mu je kao da ima 40 tona pa se napreže čelik dok se pomiče, jel išta podmazano?

Mislim,.... pa stvarno ste perverznjaci  :D , ja vam hoću pokazati nenormalne uvijete za rad a vi snimate kaj moj junior ima za rekreaciju.
BTW, dalekozor koristim kad letim daleko od granice vodljivosti  :P .
 
Što se tiće CNC-a, još niš nije podmazano a zvukovi koji se čuju dolaze od motora ( normalna pojava kod step motora kad brzo mjenja smjer i broj okretaja ).
Jučer sam testirao prvu polovicu i otklonio neke mehaničke nedostatke pa čak i malo rezuckao. Rezultati su u granicama očekivanog a konačni rezultat će se vidjeti tek kad dovršim drugu polovicu.
 
Evo i za info reznih područja:
 
Max X rezni hod = 700mm
Max Y rezni hod = 450mm ( luk pile će biti visine 500mm i dužine 1300mm )
Z područje varijabilno, kretat će se od 600-1200mm ( ovisno što se reže )
 
Još samo da to negdje smjestim, iznajmljuje li ko kakav prostor??  8)
 
Pozz

Odg: CNC setup

Reply #12
Koju maksimalnu brzinu možeš dobiti? Koju struju ti motori izdrže? Ja imam MM2001 elektroniku u samogradnji, ali motore 23 sa 0,6A i čini mi se da imam problema sa gubitkom koraka što u konačnici ne daje pravi rezultat. Planirao sam isto naručiti od HobbyCNC-a elektroniku, no oni više nemaju sa kontrolom temperature


Odg: CNC setup

Reply #13
Bok Krešo
 
Elektronika je sa HobbyCNC sa kontrolom temperature, motori NEMA 17, brzina je do 5mm/s struju još nisam izmjerio jer sam u fazi ispitivanja mehanike. Izmjerim pa ti napišem.
Jesi li probao mjenjati step i frekvu, kakvi su ti onda rezultati?
 
Pozz

Odg: CNC setup

Reply #14
Ja sam mu pisao prije dva dana, veli da nemaju više takvih pločica  :'(