Skip to main content

Topic: cirrus 15 (Read 8560 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: cirrus 15

Reply #15
Inducirani otpor vrhova krila je zapravo mnogo veći problem nego li se misli, naročito ako ti treba jedrilica sa najboljim 'glide factor' jer je u modelarskoj praksi gotovo nemoguće optimizirati krajeve krila-vinglece.
Jedino mjerenje u zračnom tunelu daje odgovor za neko krilo koliko neki vinglets smanjuje ili povečava otpor.
Sve drugo je odokativno i aproksimacija, crna magija i uvjerenje. Trenutačno , studenti zagrebačkog FSB-a izradili su jedan zračni tunel prema uputama sa , mislim nekog .edu site-a preko Bare, sa mikrosenzorima kojima se mogu mjeriti uzgon i otpor. Naravno, ovo je za znanstvene svrhe i ne znam koliko bi trebalo 'vremena i novaca' da ubacimo i mjerimo neko modelarsko krilo. Na slici: poljoprivrednjak je proletio kroz zavjesu od crvenog dima i vidi se vrtloženje iza krajeva krila=inducirani otpor.
Damir



Odg: cirrus 15

Reply #16
 Damire slažem se sa tobom da je ovo još uvijek nedovoljno istražena i savladana tema...Ustvari teško da će ikad sa klasičnim konstrukcijama krila naći dovoljno dobar način da se skroz anulira inducirani otpor....o tome postoji toliko literature da nekad prosto izluđuje one koji je proučavaju... uglavnom ono što ja radim na svojim modelima daje dovoljno dobre rezultate bar što se stabilnosti modela tiće u zaokreta , i  imam namjeru i dalje to usavršavati jer nešto što je dobro netreba izbjegavati nego se potruditi da se to još i poboljša ....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: cirrus 15

Reply #17
Po uzoru na ove izvodim kod mojih modela nešto slično:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar


Odg: cirrus 15

Reply #19
Imaš pravo prijatelju možda  jer sve je više toga u aerodinamici "skinuto " upravo sa krila ptica...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: cirrus 15

Reply #20
Evo kolege sto se tice induktivnog otpora stvar rjesena.coruus slusa savrseno ali opet mali problem i mala steta.prepolovio sam jedno krilo.Nakon drugog leta ostao sam bez kontrole cirrusa ali srecim steta nije velika samo jedno krilo dobilo po nosu.Naime događa se sljedece.cirus je pao ja sam dosao do njega niti jedna komanda ne radi,iskljucio sam bateriu i ponovno ukljucio svi servoi rade ali samo 2 do 3 sekunde dali se ikome nesto slicno ikada desilo nisam jos gledao jeli stvar u regleru ili prijemniku ali sumnjam na regler mada je novi.Jasno mi je i da nove tojote ostaju bez kocnica ali sta je sad ovom sranju.ova godina je protiv mene :D

Odg: cirrus 15

Reply #21
Pretpostavljam da je u pitanju premali napon baterije za prijemnik. Trebalo bi napuniti bateriju i probati nakon toga. Skoro sto posto sam siguran da će sve raditi kako treba.

Odg: cirrus 15

Reply #22
ali napajanje je preko reglera on sam pretvara na 4,8v

Odg: cirrus 15

Reply #23
teško je to nači kaj je, probaj zamijeniti regler  iili koliko daje struje van ( 4.8V  ??A) tj, da se bec u njemu ne grije ( veči srevači ili previše njih), kod kineza jeftinijih oče bit da bar 1/20 nije dobar, vidi jel ima veze kad pomičeš, treseš stanicu, ili konektor sa Esc na prijemnik nema dobar spoj...

Odg: cirrus 15

Reply #24
Do signala sigurno nije i stanica i prijemnik rade bezprijekorno.stavio sam prijemnik u glidera i sve radi izgleda da je regler.ali mi nije jasno kad sam ispitivao na stolu na punom gasu regler je bio mlak.a doslo mu da prdne i prdnio je.

Odg: cirrus 15

Reply #25
Inače.. po pitanju sila, zračnih tunela moja najdraža stranica je nasa.gov
link na index.: http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/short.html

Pošto sam prije izrađivao rakete from the scratch, tamo su bile dvije važne točke, CG i CP, nikako mi nije bilo jasno kako nema Center of pressure na avionima, no.. ipak ima:
http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/cp.html

Dosta dobra stvar je što skoro pri svakom dnu stranice o pojedinoj temi, postoji applet koji simulira zračni tunel:
http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/shape.html

Pa eto.. možda nekome i pomogne ;)

Odg: cirrus 15

Reply #26
Vrlo efektna i korisna literatura ...I usput imam jedan prijedlog da Wesp ako je raspoložen pokuša objediniti svu stavljenu literaturu u jednu temu da oni koji su zainteresirani za čitati i skupljati znanje imaju sve na jednom mjestu... hvala i SRETAN USKRS SVIMA
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar