Skip to main content

Topic: FPV experimenti (Read 265878 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: FPV experimenti

Reply #150

Nakon ožičavanja slijedi provjera rada servača i centriranje kontrolnih površina.
Jedrilica polako poprima svoj oblik-treba još napraviti poklopac središnjeg dijela,čeka se sklopivi propeler,ESCu treba zalemiti ženske konektore da se može uštekati u motor koji ima muške konektore.
Treba napraviti "lažnjak"koji će doći na mjesto TXa na vertikalcu dok se ne ugradi FPV oprema...

Odg: FPV experimenti

Reply #151
I tako, mjesec dana nakon početka gradnje, jedrilica je oživjela i veselo mahnula svojim kontrolnim površinama u znak pozdrava čitateljima foruma koje tema eventualno zanima  :) .


http://www.youtube.com/watch?v=Fuk3ys6Velg

Odg: FPV experimenti

Reply #152
Cestitam! ;)
"Ko leti, vrijedi, ko vrijedi, leti, ko ne leti, ne vrijedi."

Odg: FPV experimenti

Reply #153
Remek djelo,jos kad se nabaci FPV opet ce u obaranje rekorda :)


Odg: FPV experimenti

Reply #155
Gle ovako, cijenim tvoj rad i postignuto ali nije uredu dovoditi u opasnost građane i imovinu isto kao i špijunirati susjedne drzave  :) , sigurno si čitao o onom zakonu , siguran sam da si dobio vec PM na temu toga ali u postovima se ne  spominje nigdje..

LP Zoran

Odg: FPV experimenti

Reply #156

Pozdrav Sys,experthr i miso227 i hvala na čestitkama!
Video maidena i ne samo njega će zasigurno biti kad ju završim i kad zaredaju ljepši dani, a radilo se i jučer.
Nisam imao ženske konektore za ESC pa sam rasturio dva XT60 i zalemio na one tri žice za motor.
ESC je [http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__2166__TURNIGY_Plush_60amp_Speed_Controller_w_BEC.html a motor http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__32818__Turnigy_GliderDrive_SK3_Competition_Series_3858_4_6_840kv.html
ESC sam podesio uz pomoć TURNIGY programming card tj. on je već i podešen po defaultu pa ledice pokažu stanje.Ta kartica je baš praktična-da se ne mora petljati sa stanicom i tonovima.
Igrao sam se i sa duplim DC/DC konverterom http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__86591__UBEC_DUO_4A_5_12V_4A_5V.html.Ima dva izlaza-5V,4A i 5-6-7,2-12V,4A pa će mi to dobro doći kad budem slagao FPV da ne trebam dodatnu bateriju.Iako bi bilo pouzdanije imati bateriju 5V(kad bi bila tog napona) za RX i još jednu od 12V za TX,kameru,OSD...                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Odg: FPV experimenti

Reply #157
Pozdrav hl25 i hvala! :)
Što se tiče FPV letenja ja uvijek prije svakog leta provjeravam sve detalje,naročito kontrolne površine i servače.Najviše se bojim da će mi zakazati koji servo jer onda je gotovo.Avion stavim na stalak u horizontalu i uvijek iznova provjeravam sve postavke STORMA,napone baterija,kablove do bazne stanice,antene,pazim da se GPS poveže.Provjerim fail safe.Prije odlaska na livadu planiram let ali smjer letenja ovisi prvenstveno o smjeru vjetra.Uvijek letim u vjetar ako puše a vraćam se niz vjetar.Tijekom leta okrenem koji puta model prema doma da vidim prema razlici brzina kako se vjetar promjenio.Kad treba baciti model uvijek me hvata trema da li će sve biti u redu,drugim riječima nikako olako ne shvaćam sve to.
Kod nas u Zagrebu je uglavnom sve naseljeno pa kud god poletiš nekog više- manje nadletiš.Mi vozimo uglavnom s Preljevnice gdje je veliki prazni prostor i najbolje je letjeti duž Save na istok ili zapad.Na jugu je aerodrom Lučko pa se ne leti a ako ideš na sjever moraš presjeći neke dijelove grada(Prečko,Malešnica,potez Gajnice-Vrapče)dok ne dođeš do podsljemenske zone i šumskog područja Medvednice.
Ako se ozbiljno pristupi svemu vjerojatnost nesreće je vrlo mala osim ako netko izaziva vraga pa leti iznad gusto naseljenih dijelova grada,trgova,skupova ljudi itd...Mislim da smo puno opasniji kad sjedamo u automobile pa nikome ne pada na pamet da to zabrani...
Naime želim reći da se mi modelari moramo odnositi s odgovornošću i strahopoštovanjem prema tom našem hobiju a ne kao neki ljudi koji kupe model(npr.multikopter)i bez ikakvog iskustva i svijesti što se može dogoditi pa lete po svuda.
A zakon se mora donijeti da popuni pravnu prazninu u tom području jer ako se ipak nešto desi...
Glede špijuniranja susjedne države siguran sam da i njihovi FPVaši koji put malo zalutaju na hrvaško. :D 

Odg: FPV experimenti

Reply #158
U zagrebu je i inace problem za letiti, a Fpv posebno ako ces po pravilima.

tio sam cuti i taj dio price  ;) ,

LP Zoran

Odg: FPV experimenti

Reply #159
Jučer sam vagnuo jedrilicu i ima 2625 g bez FPV opreme.
[attach=1]
Stavio sam privremeno drveni propeler 12x6 i malo se poigrao mjerenjem sile potiska.
[attach=2]
Malo sam improvizirao  :)
[attach=3][attach=4][attach=5]
Kak je to izgledalo pokazuje filmić:
http://www.youtube.com/watch?v=Lm2MEdMznsc
Treba napomenuti da se pokazivanje vage množi s 2 jer je krak koji potiskuje vagu duplo duži.


Odg: FPV experimenti

Reply #160
Jučer sam se malo igrao s određivanjem težišta.Napravio sam napravu da mogu objesiti jedrilicu za one vijke koji drže boom za trup(dobro su došli a već sam ih mislio skratiti). :)
Opet sam koristio CG kalkulator za izračunavanje NP i CG i označio 5%,10% i 15%.Stavio sam u trup bateriju multistar 4S 8Ah(oko 650g) gotovo skroz naprijed i jedva dobio 6% što će reći da nju mogu fiksirati a druga će se micati po potrebi više-manje oko NP.Težište će se još mijenjati kad dođe FPV oprema.S dvije batke i svim ostalim mogla bi se masa popeti i na 3,5kg ::) .
Evo filmić i par slika:
http://www.youtube.com/watch?v=BeVU7I398-U


Odg: FPV experimenti

Reply #161
Danas sam se malo igrao s Hobbykingovom najobičnijom 6 kanalnom stanicom baš da vidim kako izgleda ppm izlaz,pa sam ju spojio na osciloskop.Evo koji ppm impuls pripada kojem kanalu:
[attach=1]
Probao sam i na pwm-ppm konvertor spojiti 3 kanala da vidim dal mi radi i kako su pozicionirani impulsi.
[attach=2]
Evo i video:
http://www.youtube.com/watch?v=xt_hLJJX6wk




Odg: FPV experimenti

Reply #162

Jučer sam izvadio iz naftalina zelenu jedrilicu da provjerim u kakvom je stanju,kako je ono bila podešena i dal mi radi IFTRON RX.
Još ću je par puta provozati pa ide FPV oprema na novu jedrilicu.Stavio sam je van ispod nadstrešnice od lexsana pa se i GPS uspio povezati.
Evo par slika menija IFTRON RXa i podešenja STORMA.

Odg: FPV experimenti

Reply #163

Kod zelene jedrilice TX se uvijek poprilično grije(kad nema strujanja zraka) bez obzira dal mu stavim lošiju ili skroz prilagođenu antenu pa ga prisilno hladim
[attach=1]
To je međutim sumnjivo jer se npr.TX na NOSAČU grije znatno manje(oba su deklarirana kao 500 mW) s istom antenom.Stoga,ne budi lijen,izmjerio sam uz pomoć analizatora spektra snage oba predajnika.
Spojio sam najprije ovog koji se jako grije preko lažne antene(dummy load 50 Ohm-teret,30 dB atenuacija) i ostao vrlo neugodno iznenađen ???
[attach=2][attach=3][attach=4]
Snaga je nepunih 60 mW!?
Taj TX sam kupio još krajem 2013 god.na DRONESVISION.Da nije prošlo toliko vremena točno bih ga reklamirao s gornjim prilogom mjerenja.
Što je najvažnije meni je slika bila OK do udaljenosti koju je jedrilica mogla dosegnuti(oko 10 km).
Nastavak slijedi...

Odg: FPV experimenti

Reply #164
Mjerenje na drugom TXu pokazalo je slijedeće rezultate:
[attach=1][attach=2][attach=3]
Sad analizator pokazuje -2,2 dBm na logaritamskoj skali odnosno 584,1 mikroW na linearnoj skali što uz atenuaciju od 30 dB znači da je snaga čak oko 600 mW.
Taj drugi TX sam kupio na READYMADERC.
Kod prvog mjerenja nisam mogao vjerovati da je to točno pa sam mijenjao i priključni kabl.
Jedina dobra stvar u svemu je spoznaja da se s 60mW na toj frekvi može i 10 km.
Evo još par slika: