Skip to main content

Topic: Nova leteća igračka... (Read 15028 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nova leteća igračka...

Pozdrav svima, koliko god vas ima.

! No longer available

Mobius je modificiran: prvo, leća je stara 'A' ili 'B' verzija, nisam siguran. Ova 'C' verzija je preteška. Drugo, maknuo sam donju stranu (odvadio dakle još nekih 5 grama), promijenio bateriju; umjesto teške 820 mAh, stavio laganu 110 mAh bateriju iz malog helikoptera (onaj isti 2-kanalni helikopter iz Konzuma) i to je to: 26 grama umjesto 46 grama. Sada ovaj Bayangtoys X8 quadcopter može i Mobius nositi - jedno 4 minute let. Sutra ću probati nakačiti FPV (10 grama) modul, pa da vidim dali se može letjeti i u FPV modu. Vjerujem da će se let skratiti na nekih 3 minute ili tu negdje. Sa originalnom, 2 MP kamerom, leti super, samo je ta kamera u banani - pre uski kut snimanja, pa se ne vidi puno toga. Kad su svjetlosni uvjeti dobri, slika je okay (720p), no po mraku baš i ne vidi dobro. Okay, ta mala kamera je tek 9 grama...

Komentari?
LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #1
Ovako izgleda modificirani mobius:

[attachimg=1]

Senzor je zalijepljen UHUpor-om da ne vibrira unutar postolja. Baterija može bilo koja, recimo od Cheerson CX-10, samo se mora paziti na polaritet. Za sve one letjelice kojima višak od nekih 20 grama nije problem, ništa ne treba dirati, no za ove igračke, itekako znači. Probao bez modifikacije, plus FPV kamera modul (10 grama), jedva se digne sa zemlje nekih 10-tak centimetara. Ovako leti i preko 50 metara (ne usudim se višlje, jer domet ovog predajnika nija baš najbolji). Sa tom malom baterijom, moguće je snimati negdje oko 10-15 minuta. Dovoljno za jedan ili dva leta.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #2
Jučer napravio par prekrasnih snimaka iz zraka. Evo jedne od njih:

https://www.youtube.com/watch?v=d037PhVOWgM

Samo da odvadim još gram-dva i/ili da stavim malo jaču bateriju, pa da dobijem duži let od 3 i po minute.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #3
Svaka čast, ti si stvarno stručnjak za te minije

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #4
Svaka čast, ti si stvarno stručnjak za te minije

Nakon toliko pokušaja i promašaja, napokon nešto što je zaista dobro a nije skupo. U početku sam bio skeptičan, no kad sam ga uzeo u ruke i počeo letjeti - milina kako je stabilan. Pravo osvježenje.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #5
Svaka čast, ti si stvarno stručnjak za te minije

Nakon toliko pokušaja i promašaja, napokon nešto što je zaista dobro a nije skupo. U početku sam bio skeptičan, no kad sam ga uzeo u ruke i počeo letjeti - milina kako je stabilan. Pravo osvježenje.

LP,
milan
---
Nije loše.. za 40-45 dolara se dobije dobra mašinera.. još ako imaš neko znanje :) ih :)

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #6
Svaka čast, ti si stvarno stručnjak za te minije

Nakon toliko pokušaja i promašaja, napokon nešto što je zaista dobro a nije skupo. U početku sam bio skeptičan, no kad sam ga uzeo u ruke i počeo letjeti - milina kako je stabilan. Pravo osvježenje.

LP,
milan
---
Nije loše.. za 40-45 dolara se dobije dobra mašinera.. još ako imaš neko znanje :) ih :)

Da! Što je najljepše, par puta mi je pao, udario u zid (udario i u auto sa visine, pa onda na asfalt, samo to ne smijem pričati)... ništa se nije polomilo. Izdržljiva igračka.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #7
Evo i rekorda u daljini upravljanja: 550 metara sa modificiranim antenama:

https://www.youtube.com/watch?v=RuiMCuVyWTc

Predajnik ima negdje oko 10 mW, FPV VTX isto 10 mW na 5.8 GHz, dakle sa malom snagom je moguće ići daleko. Može to još bolje sa nekim od usmerenih antena, no i ovako je dosta, previše za jednu igračku.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #8
Odlično Mićo, s qrpp fpv predajnikom jako dobri rezultati....

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #9
Odlično Mićo, s qrpp fpv predajnikom jako dobri rezultati....

Hvala. Što najljepše, sve se može primjeniti i na veliku braću, ne samo na igračke.

LP,
milan
---


Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #11
Prekrasno, da samo mi imali takav početak ima 3-4 god FPV-a... za par soma dolara sve si riješio...

Kad završim sve ove testove, onda ću probati domet sa večim snagama za FPV, kao i izradu boljih antena (usmjerenih) za radio stanicu. Nema potrebe da se energija rasipa okolo, kad se recimo leti u jednom pravcu, bolje da se što više snage emitira tamo. Opet, ne previše uski snop - tek toliko da se osigura dobar domet.

Hvala na komentarima.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #12
Novi video oko preinake obadvije antene + instalacija zujalice:

https://www.youtube.com/watch?v=JJxRASF3nK0

I jedna korekcija: pošto matematika kaže da je 1/4 lambda (1/4 valne duljine) 30.6 mm, ja sam bio odrezao točno 30 mm. No napokon sam "žrtvovao" jednu odličnu WiFi antenu od D-Link-a i vidio da je aktivni element 26.2 mm dugačak. Nakon što sam to probao, dobio još bolji domet. Za FPV antenu još nisam siguran 100% oko dimenzija. Stavio sam 12.5 mm aktivni element kao i one pomočne krakove (GP, "ground plane" antena).

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #13
Evo i videa cijelog događaja oko novog osobnog FPV rekorda sa igraškom.

https://www.youtube.com/watch?v=kYfPazoPf6M

Vidim po nekim komentarima na YT da ljudi baš i nisu uvjereni da to može toliko daleko.

LP,
milan
---

Odg: Napokon pronašao jeftini 'toy grade' quadcopter koji može nositi mobius...

Reply #14
Novi rekordi padaju, ovaj puta 800 metara. No nije valjano, jer quad nisam uspio vratiti. Obratite pozornost na FPV video kvalitetu: točno se vidi tzv. "multipathing", tj. konstruktivna i destruktivna interferencija zbog linearne polarizacije. Kad je quad blizu, promjene su jako brze, no kako se udaljava - sve su sporije i sporije. Tako da je na kraju... ušao sam baš u najgori dio destruktivne interferencije i nastala je zbunjava zbog kojeg sam previdio da mi je quad prenisko i da ide dolje.

https://www.youtube.com/watch?v=DxRtxn0DGRs

LP,
milan
---