Skip to main content

Topic: Cyclonebird Interceptor (Read 138104 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #210
Thanks Toni.  :)
 
Ivane, na kojoj 30/35 slici ?
 

 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #211
Mislio je na sliku 528.jpg, kad ju "otvoriš" piše 30/35!

Ivane, možda se bojao kako če to izvaditi nakon što rastavi kalup, ili su bočne stranice u "negativi" ?


Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #212
pitanje,ako dozvolis,
na slici 30/35

bijela povrsina je vanjska kontura Trupa, nju ces raditi kao Ljusku i posebno a crnu posebno i slijepiti ih zajedno,ili ne.

mislim da bi daleko povoljnije i pravilnije bilo dijeliti KALUP po ivici cnoga i bijeloga,
ja bih tako a ti sigurno imas razlog zasto si ovako radio

Iv

 
Thanks nisde.
 
Podjela po ivici mi nema smisla, onda bi svaki puta trebalo doradivati bridove ..
 
Sve ce se vidjeti tocno kada se kalup potpuno zavrsi, odnosno izbrusi.
 
Vec sam zapoceo sa brusenjem, malo kasnije cu staviti slike ..
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #213
Brusenje i dorada kalupa:
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #214
Sada su kalupi zavrseni.
Treba jos samo malo oprati PVA, a onda cu poceti sa izradom konacnog poklopca motora i kabine ..   ;D
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #215
 
Napokon sam poceo i sa izradom konacnih dijelova ...
Prvo je kalup namazan sa voskom a nakon toga i sa PVA, a onda je namazan prvi sloj povrsinskog gelcoata.
Kod poklopca motora je sivi gelcoat, a kod kabine prozirni jer ce biti izradena kompletno od karbona:
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #216

Napokon sam poceo i sa izradom konacnih dijelova ...
Prvo je kalup namazan sa voskom a nakon toga i sa PVA, a onda je namazan prvi sloj povrsinskog gelcoata.
Kod poklopca motora je sivi gelcoat, a kod kabine prozirni jer ce biti izradena kompletno od karbona:

OH BOZE Kristian !!!
ne OBOJE zasto ??
ili Vosak ili PVA
ali na Kalup IDE SAMO VOSAK  niposto PVA,interesuje me kako to izgleda preko Voska PVA,
postoje nepisana pravila i opet kazem zasto jednostavno kada moze i komplikovano
pozdrav, Iv

Radite vecina vas mnogo toga naopako,ne razumijem zasto !

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #217
Ivane, smirite se, nije nista naopako ..  :)
Di ste to procitali da u kalup ide iskljucivo samo vosak i nista drugo ? 
Sve ima svoju svrhu i nacin na koji se moze koristiti.
Inace PVA se nebi smio koristiti bez voska, to zna svatko tko je bar jedanputa pokusao rastaviti takav kalup.
Do sada sam radio i sa voskom i sa PVA, i iz iskustva vam mogu reci da je kod modelarstva
najbolje koristiti oba.
Kako je ovo ujedno i prvo laminiranje u kalupu, koristenje jednog odjeljivaca je puno vise
riskantno nego kada se koriste oba.
 
PVA koristim da vosak ne dode u kontakt sa gelcoatom.  ;)

PVA je ok ukoliko se dobro nanese na povrsinu koju treba odijeliti,
a uz to kod njega nema problema sa farbanjem, jer ujedno blokira da vosak dode u
kontakt sa povrsinom izradenog modela pa je kod farbanja puno kraca i jednostavnija
procedura.
A kada se radi sa prozirnim gelcoatom i karbonom, PVA daje veci sjaj,
jer samo sa voskom dobijete nesto kao polumat, odnosno uvijek je manje sjaja nego kod PVA.
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #218
Ivane ja ću sada uletjeti u priču pomalo kao padobranac, ali Kristijanov projekt pratim od same početne ideje i to izbliza. Naime, živimo blizu jedan drugoga tako da navratim vidjeti u živo kako radovi napreduju i naučim ponešto o tome. Do sada urađeno u živo izgleda daleko bolje nego na fotografijama i mogu samo reći kako se iskreno nadam da će model na kraju letjeti onako kako je to Kristijan na početku i zamislio - brzo. Njegovo dosadašnje iskustvo i radovi, kao i neki budući scala projekti, koje sam imao prilike vidjeti dokazuju da dobro zna što radi, možda i više nego je potrebno. Vjerujem da bi stekli drukčiju sliku o svemu kada bi imali mogućnost vidjeti to iz prve ruke. Uostalom svaki majstor ima svoje male tajne i način rada i treba mu dopustiti da radi po svome sve dok je rezultat onakav kakav se želi. A da bi brusio sate više nego je potrebno sigurno ne bi. Toliko blesav sigurno nitko nije. 
 
lp
 
Toni   

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #219
Prijatelji dragi,
ja to radim punih 40 godina a moram vam reci ne ovakove igrarije nego veoma skupe i ozbiljne stvari,

PVA ide samo na Modele i to Modele koji nisu lakirani Nitro lakom a u kalup nikakao a pogotvo ne preko Voska,
me nemam ja nista protiv samo me cudi kako ne primate savjet i potrudite se raditi kako se radi,i sam Kristijan je napisao za izradu ovoga posljednjega kalupa je potrosio 37 sati a to je posao od samo maksimum 8 sati a razlika tek u kvaliteti ???

osim toga naknadno Smirglanje u Kalupu NE POSTOJI ako se radi kako teba.

nevolja je to sto ce jos netko poci ovim krivim putem,mislim pri tome uglavnom na izradu kalupa i ako se Modeli vec godinama ne rade od Drveta.

razumijem Toni da si ti odusevljen kada vidis ovo ali mi je zao sto ti ne mogu pokazati ono drugo.
pozdrav,Iv

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #220
Ivane, pa svrati u Lijepu našu jednom da se upoznamo i popijemo po jednu i ispričamo po koju, da podjelimo oduševljenje...ma Ivane proizvode se i u Hrvatskoj razno razni djelovi iz kalupa i to za velike svjetske firme...ma nije da nismo baš ništa vidjeli.....ma vidjeli smo i kitove modela raznih svjetskih razvikanih proizvođača...na njim je puno nesavršenosti i nedostataka a plaćaju se masno, pogotovo za naše prilike...nego vidim da si ti često na našem forumu što je za svaku pohvalu...znači da imaš dosta slobodnog vremena pa bih te ja molio za moje dobro i dobro svih ostalih kolega da si daš malo truda i opišeš izradu modela po volji od nule (onako kako to Kristijan radi) uključujući detaljan opis tehnike rada i sve to popratiš fotografijama tako da ispravimo pogreške koje sada radimo...to bi bilo uistinu korisno...s obzirom na 40 godišnje iskustvo to ti neče biti nikakav problem..siguran sam da imaš pun hangar izlivenih modela tako da neće biti problema kod odabira...
 
lp
 
Toni   

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #221
Toni,to mi je zelja a ispunit ce mi se sigurno,

evo ovo je Model pa Forma i gotovi Model za livenje u Livnici od Zeljeza,
taj covjek iz Bjelovara mi je rekao da je vec mislio da mu u Hrvatskoj nece moci nitko da uradi ovo na slici,
privatnik je iz Bjelovara i proizvodi sportske rekvizite,ja sam mu to u mojoj firmi u Munchenu uradio bez da mi plati pa je sam Kalup velika improvizacija  ali sluzio je veoma dobro da mu odlijem od Epoxija punjkenim Aluminijskim Puderom dva Modela za Livenje,

na slici GORE - lijevo u braon boji,Model za izradu Kalupa-Forme za Laminiranje Karoserije Auta
                        tamno sivo-gore Kalup-Forma za Laminiranje,dijeljen po duzini zbog udubina na bocnim stranama Karoserijie
                        dole Karoserija Auta-Laminat
radjeno za Holandjanina koji posjeduje ovaj Auto u istoj boji i zeli imati RC-model auta sa SUS motorom,
+++++++++++++++++++++++++
slika dole-
lijevo-Drveni Model za izradu Kalupa-Forme u pravilu se to zove NEGATIV
u sredini Kalup-Negativ - kako je trebalo samo dva Modela za Livenje najjeftinija verzija je ova na slici.
desno-Model za livenje,iz dva dijela,dijeljen po sredini zbog montaze na Ploce,
materijal Epoxy punjen Aluminij Puderom,
ova vrsta Epohy-ja se moze nanijeti na Model u debljini do 4cm bez bojazni da bi razvila visoku temperaturu kod otvrdnjavanja a time doslo do velikoga procenta skupljanja

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #222
Poceo sam sa laminiranjem ..
 
Poklopac motora je po rubovima ojacan sa karbonom i onda je preko toga stavljeno 2 sloja 80g stakla,
a kabina je kompletno od karbona:
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #223
Upravo sam rastavio kalup ..
 
Sve je ispalo odlicno i lagano se dalo izvaditi iz kalupa.
 
Svi rubovi i povrsina su ispali savrseno i bez gresaka, nema sanse da itko ikada uopce i pomisli da je bio koristen PVA ..  :D
 
Sada jos treba sve malo obraditi oko otvora te ispolirati spojeve, i onda su ovi dijelovi napokon skroz gotovi.
 
 
 

Odg: Cyclonebird Interceptor

Reply #224
Obradio sam rubove, dosjed na trup pase savrseno, sada su kabina i poklopac trupa zavrseni.  :)