Skip to main content

Topic: Servis za turbine u Hrvatskoj (Read 42002 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #90
Quote
A koliki je potisak?

ovisi o otvoru nakon turbine jasno. kao da pitaš koliki potisak ima neki motor, a prop zanemariš. no no  :-\

najbolje da staviš varijabilni izlaz pa vidiš što ti paše, tako reguliraš potisak,
a kada već petljaš oko izlaza, odmah ubaci i afterburner,
ako zbog ničeg drugog, onda samo zbog toga što to marijom još nema  :D

Afterburner Design


Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #91
Nisi me shavtio.Turbina ima potisak koliko ima.Mene zanima koliki potisak ima marijomova turbina?

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #92
njegova turbina ti ima potiska koliko god mu zatreba cini mi se da ima neki ventil za regulaciju,nadam se da sam i ovaj put u pravu  ;D

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #93
Koliki je max potisak koji je dosad koristio?

EDIT:Ne mislite valjda da turbina ima neograničen potisak.
A koji ECU koristi?Bez njega se turbina ne može kontrolirati,jer se te stvari vrte na 100,000+rpm što je nemoguće raditi manualno pumpanjem goriva.

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #94
Vedrane,vidim da čitaš.Plz odgovori ako znaš.

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #95
odgovorio bi da znam..to ce ti netko drugi morat reci


Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #97
Marijov jet ti najcesce starta Diogen tako da vjerujem da on o tome ima puno vise znanja

 

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #99
A koji marijom ima jet i koju turbinu?
KOLIKO  JA ZNAM IMAL  JE  TWIN ĐETA  
se razme, 2 pusher propelera, ovdje je rijec o turbinama a ne propelerčekima koliko kužim;
ja mislim da 98,6% modelara ovdje nije vidjelo turbinu na modelu uživo pa možda bi bilo pametno da ni ne naklapaju bezveze;
JetPilot odi malo do Austrije, imas blizu Švagija modelarsku pistu, skuplja se ekipa sta leti jet modele pa nebi bilo lose malo to proucit na licu mjesta i pokupit koju pametnu

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #100
A koji marijom ima jet i koju turbinu?
KOLIKO  JA ZNAM IMAL  JE  TWIN ĐETA 
se razme, 2 pusher propelera, ovdje je rijec o turbinama a ne propelerčekima koliko kužim;
ja mislim da 98,6% modelara ovdje nije vidjelo turbinu na modelu uživo pa možda bi bilo pametno da ni ne naklapaju bezveze;
JetPilot odi malo do Austrije, imas blizu Švagija modelarsku pistu, skuplja se ekipa sta leti jet modele pa nebi bilo lose malo to proucit na licu mjesta i pokupit koju pametnu
AAAAAAAAAAAA A JA SAM  MISLIL DA JE  IMAL 2 ĐETA   A TO  JE UBITI JEDAN S  DVE  TURBINE
MARIJOM  MARIJOM BAŠ  SI  VRAG :) :) :)
dobar dam ISTO TAKO I  dobro mečem
magic 3d --FUNTANA V2 --OS MAX 46 AX

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #101
I stvarno ne kužim kaj će mu ventil za reguliranje potiska kad potisak jednostavno smanjiš smanjnjem broja rpm-a.

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #102
ovako taj ventil ima svoju namjenu,Diogen mi je jednom pricao o tome samo me pamcenje lose sluzi..za te stvari mislim da bis njega trebao priupitat

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #103
Inače,na komercijalnim turbinama postoje 2 vrste otvora.Normalan(u obliku lijevka)i konusni(suženi).Sa konusnim se dobije neznatno više ravnomjernog potiska,ali nikako ne nože se dobiti više od 10N.Zato postoje ECU i GSU(postoje razni,jettronic,FADEC,projet hornet itd.)koji sve reguliraju.

Odg: Servis za turbine u Hrvatskoj

Reply #104
Đet,
malo miješaš stvari na mlaznom motoru.
izlaz može biti konvergentan ili divergentan,to je čista fizika.
ECU je kompjuter koji upravlja radom motora,prvenstveno izračunom goriva koji ovisi o temperaturi zraka na ulazu u kompresor i tlaku (čitaj visina).Taj podatak ide u neku pumpu(FCU,HMU,FMU...svaki proizvođač ima svoje ime),pa u motor na brizgaljke goriva.ECU također  upravlja i nekim drugim komponentama na motoru,npr.starter cut-out funkcija,EGT overlimit.....itd.
FADEC je trenutno(cca zadnjih 20 godina) najnapredniji sustav upravljanja mlaznim motorom,to je cijeli sustav,a ne jedna komponenta(ECU je dio FADEC-a).On upravlja startanjem motora,štiti motor od overlimita,preko njega se testiraju komponente itd.Mislim da pravi FADEC  nije došao u modelarstvo.
 
Pozdrav
 
Fritz
 
P-51D/ P-47/Sbach 342/Piper Pawnee/Edge 540
Futaba 8FGS