Skip to main content

Topic: Izrada Elise (Read 16302 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Izrada Elise

Kisa pada pa nema sta radit i palo mi napamet probat napravit prop.PZD vec dugo godina radi propove od drva za svoje pile a ja imam jedan benzinski motor 26ccm a nemam dovoljno veliki prop pa pokusao nesto.za sada izgleda ovako a i molio bi ako je jos itko radio kuci neke experimetal prop nek ubaci ovdje ne radi mene nego radi sviju nas na forumu.

Odg: Izrada Elise

Reply #1
ako hoces da uradis sam po vlastitom ukusu,
trebas ju nacrtati a ako to zelis mogu ti pokazati kako,
i prop kao i krilo na modelu treba da ima napadni ugao od takodje 3*
sto mnogi zanemare ili ne znaju,

poz.

Odg: Izrada Elise

Reply #2
za ovaj propeler su izvucene sve mjere od propelera koi se vidi ja jednim od slika korak je isti 96% mislim da nisam pogrijesio vise samo sto je duzi od propelera sa slike.Ja sam radio prije jedno 4god jedan propeler koi je bio sve samo ne propeler i zo za magnuma 7,5ccm jedan krak je bimao veci kud ot drugog i to je bilo naocigled bas dpsta debljina također ma nemozes opisat nasta je to licilo ja sam ga uglavnom dobro izbalansirao i razlika je bila mozda nekih 30% losii.a mislim da ce ovaj biti dobar jer sam na UHG glodalici gledao korak obje strane i bilo je na jednom mjestu dvije desete otstupanja ali ovo nije jos tavrsen prop ima jos smirglanja kolko ti dusa oce dok nedođe do onog sto ja zelim.poz

Odg: Izrada Elise

Reply #3
toliko posla nije napraviti prop i isplati se jer je drveni "zdraviji" za motor od plsticnoga,

on ce ici i vuci ali ako si ga preslikao sa manjega,to znaci RAZVUKAO si ga,tada to nije optimalno kao sto bi bilo da si ga konstruisao,
to je jednostavno i mnogo lakse za napraviti nego ovako kako ti radis,

sama obrada-turpijanje i smirglanje 1 sat

Odg: Izrada Elise

Reply #4
Ma dobro slazem se da treba ici po redosljedu koi mora biti,ali mislim da mi netreba bas previse ici u prfekcionizam jer mi tamo nije mjesto ja sam uvjek bio i bit cu srednja klasa ako nekad skoce financiska primanja e onda ce mo vec drugacije.za sad i za ove moje spravice netreba toliko paznje.Bitno da leti i vuca a ostalo jeb.... :)

Odg: Izrada Elise

Reply #5
djem ti za pravo ali ako vec radis i gubis vrijeme ???

Odg: Izrada Elise

Reply #6
nikad za nista u modelarstvu nisam smatrao da mi je gubljenje vremena za to zivim da je gubitak vremena sigurno nebi nista radio 8) ;D

Odg: Izrada Elise

Reply #7
nebi mi nikad palo napamet to raditi, svaka čast. ja sam si ipak kupio jxf drveni prop 14x8 i tak je lijep da nebu skoro na avion išao. samo za izložbu ču ga stavit :)

Odg: Izrada Elise

Reply #8
Denis, imam dosta kupljenih Drvenih Propa,veoma su lijepo uradjeni i kako ti kazes steta ga je staviti na avioncek,
ja sam godinama radio slobodno letece a tu se Propi rade samo rucno i individualno svatko za sebe

ALI dragi moj tu su obrtaji cca.  36.000  pa ti ako PROFULAS ????

Odg: Izrada Elise

Reply #9
Isto ko i kolega Škunex, zdog meteo uvjeta popizdio od dosade pa sam jućer jednu izradio za elektro Evo kak ja to radim za elektro, ali neide iznad 10 cola ako radite za visoki KV jer dolazi do vitiperenja prema naprijed kod ful gasa.

Odg: Izrada Elise

Reply #10
krvl vidio sam neki dan ovu izvedbu i stvarno dobra sema za brzu izradu malih elektro pogona.ja inace radim kao vodoinstalater.kao malac sam bio segrt starom tako da mi za ovu izradu bar netreba ici kupovat cjevi.sad nisam siguran ali sa slike zakljucujem da je fi 50.ja na terenu sve odvode rezem brusilicom dako da vjerujem da za izradu ovakvog propa ne trebas vise od 15min.reci mi samo dal je grijes fenom sto ide do 360c ili plamenikom za vitoperenje.ja cu za ovu moju to izvest na nacin da cu je prvo staviti jedan dan da se moci u vodi u međuvremenu napravim dvije sablone koje idu pod krajeve oba kraka i rucnom stegom stisnem u sredinu i i na svaki kraj po jedna stega tako da dobijem na obe strane jednako vitoperenje i onda grece lagano grijanje.nakon procesa isusivanja i skodanja rucnih stega kragovi bi trebali ostati u polozaju u kojem je bila i sablona.tako su stari ljudi krivili oplatu na brodovima kako bi rekli u dalmacii MADIR.mislim da ce poslije biti sve ok

Odg: Izrada Elise

Reply #11
Ja plastiku grijem fenom običnim ženinim za kosu, jer prije grijanja treba obraditi rubove pa ako nakon toga griješ plamenikom može doći do neženjenih posljedica a kaj se meni dogodilo.Stege nemoj stavljati na kraj nego na početak vitoperenja jer ako staviš na krajeve neće se kod središta dogoditi ništa. Reci mi zakaj stavljaš cijev u vodu 24 sata?

Odg: Izrada Elise

Reply #12
Evo i šablone za 9 i 10 inča

Odg: Izrada Elise

Reply #13
ne stavljam cjev nego ovaj drveni prop

Odg: Izrada Elise

Reply #14
Nebi se htio puno mješati ali ovako izgleda rukom izrađena elisa bez ikakvog "feniranja "grjanja ili nekog uvijanja  natezanja i stezanja...isključivo obrada rukom i pripadajućim alatom (ručna brusilica i razni brusni papiri)...samu izradu možete shvatiti jedino gledajući je jer neznam kako bi je opisao...:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar