Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 139959 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #45
Evo,da se i ja uključim.
Čestitke spretnom (i sretnom) vlasniku.

PS:A jesi cijevčice za dovod goriva u CC radio sam ili kupio i koliko ih je u CC?

EDIT:Evo primjer kako bi trebao letjeti 1:8 F16 sa ovim motorom(ovaj u videu ima 82N turbinu).
Tamjets F-16 Cody Santos

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #46
Hvala.Da takvih primjera ima kao pljeve u svijetu, sve to lijepo izugleda, ali treba to napraviti. Vjerujem da kada cijeli projekat bude gotov da onda neće biti problem sa njime letjeti jer je avion namjenjen za letenje. Vodove za gorivo nisam sam radio jer se to može kupiti bilo gdje. Vodove unutar motora za gorivo i ulje sam ja radio po svojim zamislima i nacrtima. Ovi motori imaju nekoliko verzija i načina podmazivanja, uobiočajeno je da se samo prednji ležaj podmazuje jer ulje kada prođe kroz njega ide i kroz stražnji. Ja imam sustav koji zasebno pomazuje prednji a zasebno stražnji ležaj. O injektorima i da ne govorim koji je to sex za napraviti.
Ne znam što znači ovo CC???

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #47
CC-combustion chamber-komora za sagorijevanje.
Koliko injectora imaš u komori za sagorijevanje?

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #48
to je tajna :D :D :D :D :D :D
Ako budeš gradio motor, dođi sa problemom zajedno ćemo ga rješiti. Sada ti ovaj podatak neće apsolutno ništa značiti.
Imam ih 8

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #49
Nisam baš siguran da se usudim upuštati u gradnju nečeg tako opasnog.
Uzet ću K80E ili P80SE.
E,a još mi reci jeli drukčiji oblik ispuha (kakav si stavio kasnije)bolji,tj.dobiva li se šta na potisku?

EDIT:"Davim" te sa ovakvim sitnicama jer razmatram jer mi se više isplati uzeti gotov motor kao jedan od gore navedenih ili napraviti jedan od dijelova iz march labs.
Evo: http://www.marchlabs.com/kj66_jet_engine_s/29.htm
Piše:20+lbs of thrust.
Znači da bi moglo i 100N.


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #51
Pa recimo to ovako...ako želiš letjeti sa modelom onda si kupi model i motor i leti.S druge strane to može svatko.
 Ako se želiš baviti inženjerskim poslom, mozgati te stvarno vidjeti koje su tvoje mentalne granice i sposobnosti onda ga kreni graditi.S obziorm da sam inženjer i zrakoplovac, meni to predstavlja zadovoljstvo.  Kupovinom svih djelova motora pojedinačno je vrlo slično kao i da ga kupuješ, ali imaj na umu, nitko ne prodaje sve dijelove. neki se moraju izraditi. Ja sam kupio samo turbinu zajedno s kompresorom i ležajeve. Ostalo sam izrađujem u svojoj garaži.
Sam procjeni što ti je najbolje i koje su tvoje granice. U svakom slučaju niti je lagano niti je jetino ga ići sam graditi u usporedbi sa kupovinom gotovog proizvoda. Jeftinije platiš materijal i znaš što si napravio. Kvaliteta  materijala koje sam koristio  što se tiče komore (CC,kako ti kažeš), je u klasi iznad Bahoteca, JEt Cat i ostalih jer Nitko ne radi to od Inconela718. Znam i zašto.
Ostalo je njihovo bolje nego moje jer je izrađeno trvornički na CNC-u što je vrlo skupo. Vjerovatno je i preciznije.  ;D ;D ;D

Da sa manjim izlaznim promjerom mlaznice se povećava brzina plinova tako i sam potisak. to se ne radi napamet. malo se treba nečega i proračunati jer u protivnom dobiješ prevruče plinove, povećani EGT i manji vijek trajanja turbine ako ne i trenutno uništeenje iste.
Centriranje cijelog sklopa je prava znanost....koja jebačina..nemaš pojima. A sve je izrađeno onako kako je trebalo. hehehe.
Nerves OF steel..that is what you need.  ;D ;D ;D

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #52
ma ne radi se tu o tome.
ko ce kod nas prvi jet,sa prvim letom modela uspjesno poletiti i sletiti?
kod takovih modela popravke mozes zaboraviti.
sad si slozi motor i sa gotovim modelom mozes poletjteti za mjesec-dva. 8)
a sad jos ako pocnes gradit model ne bus gotov za kuku dana.
a ja sam nestrpljiv da cujem to u zraku. 8)
inace nemam rijeci.svaka cast.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #53
Ne znam da li samo to rekao već ali s obzirom da sam u 90-tima (97-98) uživo vidio lika na lučkom sa F-15 sa mlaznjakom unutra (vrlo vjerovatno kao i ovaj moje ali se više ne sjećam, znam da je imao ispušnu cijev podjeljenju na dva ispuha...o kako dobro. Tad sam shvatop da je model takvog zrakoplova stvarna kopija pravog aviona. Zvuk je nenabdjebiv a da ne govorim o tome da je jedan naš kolega poludio kada ga je vidio u zraku. On u Cessni 172N, a pored njega prolazi f-15. Ovaj se izbezumil. SAmo je problem bio u tome što se modelar (Francuz ili Belgijanac) nije najavio kontroli leta pa je bilo sranja jer je lik skoro imao sudar sa F-15. Pilot se usrao jer isprava nije shvatio da li je to model ili je počeo WWIII da on toga nije niti svjestan. :D :D :D :D Kako ga je samo letio. Ali zuk je nenadjebiv...nema tog EDF ili klipnjaka koji može nadj***ti ovakav mlazni motor.  Vjerujte mi kada Vam kažem da je toliko glasan da se cessnin motor niti ne čuje. Bez antifona iznad 90 000 RPM No chance!

Popravci možda ako imaš proklizavanje u slijetanju ili slično. Ako ode van kontrole...pa-pa, Ode i motor i sve ostalo, a da ne govorim o tome da možeš napraviti veliku štetu nekome trećemu tako da ja osobno ne kanim poletjeti (ako ću ikada poletjeti ) bez osiguranja svog modela i trećih lica. To je jebena raketa koja kada se otme kontroli prolazi kroz sve osim ne kroz beton. Vratilo motora je od jakog alatnog čelika izrađeno, a da ne govorim o turbini. Sve bu se raspalo, ali ta dva dijela će ostati čitava i pri 300km/h i oni prolaze kroz auto, avion, ciglu (šuplju) a o ljudskom tijelu da i ne govorim. O požarima koje može izazvati neću niti pomišljat.
Tog je mene najviše strah.
No kako bilo da bilo, hvala svima na podršci i ljepim željama što se tiče mojeg uradka, vjerujem da ću uspjeti u svojem nastojanju oko aviona ali nemojmo juriti pred rudo. meni vrijeme nije problem, za sada.
Motorček će biti izložen na Aeromeetingu tako da možete ga tam pogledati kako moj novi roštilj izgleda ;D ;D
Ako će biti sve u redu i dosta zainteresiranih, naravno i uvjeti, budemo ga kresnuli da vidite kako radi. Naravno, velikih okretaja i slično neće biti jer ipak će biti puno ljudi, a oko tog motora treba prostora min 12 metara sigurnosne zone.


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #54
Legeno svaka čast! treba to znati složiti, pogotovo bez cnc-a!

odogovornost je ogromna kada letiš s jetom, kada zbrojiš gorivo, brzinu, tvrdoću nekih dijelova i masu cijelog modela...
stvarno treba imati m... za to letit

No kao i saragi, žao bi mi bilo da sam radiš model, jer bu to potrajalo možda i godinu dana...
a ako kupiš, možda te vidimo na nebu kroz 2-3 mjeseca. a svi smo nestrpljivi  ;D ;D


budemo ga kresnuli da vidite kako radi.
Naravno, velikih okretaja i slično neće biti jer ipak će biti puno ljudi,
a oko tog motora treba prostora min 12 metara sigurnosne zone.

čuvaj prste  :-X



Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #55
budemo ga kresnuli da vidite kako radi.
Naravno, velikih okretaja i slično neće biti jer ipak će biti puno ljudi,
a oko tog motora treba prostora min 12 metara sigurnosne zone.

čuvaj prste  :-X



[/quote]

Sebe tu ne računam. S obziorm da mi je prvi mlaznjak kojeg sam izradio, kada sam ga testirao na 121000 ruku mi vidite ali glavu sam okrenuo i vrat zaštitio ramenom za svaki slučaj.  Štoviše, kolega iz MUP-a je još gori od mene, on je samo mirno stajao i ravnini sa turbinom i rekao mi..." samo ga nafrnji da vidimo što će biti....ak se razleti..bit će brzo.." Moji indikatori "nevolje" su prsti i uho. To je najtočnije jer na prstima osjećate i najmanje vibracije, a isto tako i promjena zvuka je neizbježna ako se nešto počne dogadjati.
Najgore se dogodi ukoliko nešto ode van balansa vrlo brzo, onda je uništenje motora neizbježno. Zato nitko ne prži motor do daske pred publikom. to samo na polijetanju ili u letu. Ovi motori su uglavnom sigurni do 100000 RPM. Na leru su benigni, mislim imaju dovoljno energije da odrežu prst ali ako išta zakaže brzo će se zaustaviti. Imao sam iskustva sa blokiranjem jet motora i vjeruj te mi nije lijepo. Cromane kuglice koje izdrža bez problema pritisak od 20 000N dobiju zaravnanje unutar ležaja. Sada si zamislite koliki je bio moment kod naglog zaustavljanja.  Ležaj je imao 11 kuglica.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #56
lukas, svaka cast na ucinjenom. ovo je san svakog modelara kojeg se nas vecina ne usudi ni sanjati.

koliko je ocekivani vijek motora?
struja zakon, nitro USTAV



Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #59
Ne znam. Ja pregledavam motor na zazore nakon svakog rada, ali to je pregled na brzinu. Rastavljanje motora svakih 25h rada ili po potrebi. Jedino što se može trošiti na motoru su ležajevi ali i to je pitanje koliko s obzirom da je keraminka u pitanju. Ostalo je doživotn valjda ako nema nikakvih lomova i poteškoća. Naravno, turbina se mora pregledavati nakon svakog rada sa lampicom da se vidi ukolkio je došlo do kakvih oštećenja. Inače koliko znam nema nikakvih zapreka oko ograničenog vijeka trajanja motora.
 A sve traje onako kako održavaš. Kod turbinskih motora je bitno vrijeme hlađenja motora, ne naglo dodavanje snage jer turbina pati od toga Naglo povećanje temperature ITT (Inlet Turbine temp) preko 700 C je opasno radi pojave mikropukotina u materijalu. To nije klipni motor niti sofisticirani motor. Trebaa s njima biti nježan i trajati će vječno i neće biti potrebno mjenjati niti jedan dio motora nikada ukoliko je pravilno rukovano s njome. množda samo ležajevi ali to nije tako strašna stavka.