Skip to main content

Topic: Ručni rad KJ66 Mlazni motor (Read 139960 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #135
lukas daj stavi neku shemu kako u stvari radi mlazni motor,jer svatko prica malo drugacije. >:(
a,kao svi sve znaju. :(
Evo stavil sam Vam sliku , u principu je to vrlo jednostavna igračka.
Motor se sastoji od nekoliko glavnih dijelova:
1. kompresor (radijalni ili aksijalni)
2. vratilo
3. sustav statorskih lopatica
4. difuzor
5.komora(e) za sagorijevanje sa sviječicama i brizgajkama za gorivo
6.Statorske lopatice turbine (NGV=nozzle guide vanes)
7. turbina
8. ispušni konus (cijev)

Motor krene s rotacijom pomoću startera(električnog , zračnog)
Kompresor počne ubrzavati zrak prema statoru i difuzoru gdje se brzina medija radi povećanja volumena prostora smanjuje te povećava pritisak medija.
Stlačeni zrak ulazi u komoru za sagorijevanje gdje se mješa sa gorivom te pomoću svječice pali i sagorijeva. Kada dođe do samoodržavanja plamena u komori, svječice se gase, prestaju davati iskru jer više nije potrebna.
Zapaljena smjesa ekpandira i izlazi van preko NGV sa daleko većom brzinom i malim tlakom (manjim od tlaka koji ulazi u komoru) te dio svoje energije  ostavlja na turbini koja se zato i počne sve brže rotirati a ostatak plinova izlazi preko ispušnog konusa vrlo velikom brzinom. Taj dio stvara potisak motora. S obzirom da su turbina i kompresor vezani preko jednog vratila direktno turbina pogoni kompresor te što se više vrti turbina , kompresor će uvlačiti i tlačiti sve više zraka. Sve se to kontrolira pomoću goriva. Koliko goriva damo , toliko će si motor uzeti zraka i toliko će potiska dati UKRATKO Objašnjeno.
 Brzine ispušnih plinova na jet motorima kakvog sam napravio nerijetko prelaze i brzine od 1000 km/h.
Ak vas više interesira, ....INTERNET!!!! ili knjige...ja više volim knjige. ;) ;) ;)

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #136
sto mi pricas,
alat za precizni liv je SAMO Aluminijski a ovo u Karlovcu je nesto drugo a ta proizvodnja je toliko zahtjevna da to tu nitko nece niti za Godine raditi,

vi pisete o necemu sto sam ja  radio 39 godina,
dobro vam je SARAGA napisao da se ovdje pise o Temama i raspravlja koje sami ne poznajete dovoljno,
ne mislim na tebe nego uopsteno,

iv

Zašto si tolko siguran da ovi u Karlovcu ne rade precizni lijev? Kaj onda rade?

Evo jedna slikica...


Kaj bi to moglo biti? Jel možda modeli od voska? Jest da su malo potrgani, ali nije ni čudo kolko se loptamo s njima  :)
To je napravljeno upravo u Karlovcu, vosak i naravno finalni proizvod nakon toga.
Opet ponavljam, možda oni ne lijevaju extra high grade legure, ali to je taj postupak in general.
Mi smo alat napravili od čelika jer nam je bilo lakše napraviti bakrenu elektrodu pa samo spaliti alat.
Istina da su alati za to večinom od aluminija u ozbiljnoj proizvodnji, ali očito ima IZNIMAKA.

Imenjak, ja sam siguran da ti imaš puno više iskustva od mene, ja sam mlad i zelen... ali nemože mi nitko osporiti kaj sam vidio svojim očima i osjetio svojim prstima.

BTW, na ovim firmama koje si naveo kao respektabilne, na svakoj sam našao "investment casting" termin.
Opet ponavljam, nije mi namjera pravit se pametan, ali ak nisam u pravu, daj objašnjenje. Osim da su alati SAMO od aluminija  ;)



Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #137
Koliko sam skužio "Jet" ekipa bi htjela napraviti turbinu ili više njih pretpostavljam da se nekolicina na forumu zanima za mlazni motor. U svrhu da se jeftinije prođe nego da se kupi gotovo a i kad sam napraviš nekak je draže.
 
Pošto je to ipak mali broj komada zašto mora baš biti precizni lijev kad nije isplativo.
 
Kaj nije lakše izlijati staromodno i doraditi na stroju i nakon toga vjerojatno sve treba balansirati tak da bi to bio najjeftiniji postupak.
 
Osim toga o kojem sastavu materijala se radi? Pretpostavljam da to nije zanemarivo kod toliko velikog broja okretaja.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #138
Neki su je već napravili ;D ;D ;D ;D dok je druga u postupku izrade.   :D :D :D :D, štoviše, susjedi smo možda  jer ja živim u V.G. , a vidim da si ti iz modelar. kluba v.g.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #139
Neki su je već napravili ;D ;D ;D ;D dok je druga u postupku izrade.   :D :D :D :D, štoviše, susjedi smo možda  jer ja živim u V.G. , a vidim da si ti iz modelar. kluba v.g.

Točno to.. prvi "modelar" koji je prije riječi napravio djela. Svaka čast. Meni je jet turbina želja, no kad vidim cifre zavrti mi se u glavi, jer imam puno prećih stvari od toga.. Tako da s guštom to gledam i opet samo gledam.

A ne mogu ne primjetiti da se na ovom forumu u zadnje vrijeme više prakticira neki Ego-tripping nego nešto praktično. Od JetPilota koji svaki dan kupuje nešto drugo u odnosu na jučer, te uglavnom teoretizira, te valjda builda svoj ego kao u srednjoj školi.

Svi mi valjda volimo ovaj hobby ili dio njega kojim se bavimo.. al stvarno mi je teško čitat neke komentare ili postove.

Prvi lik koji zavrti turbinu koju je sam složio, a većim djelom i napravio, i već se potegnu religijski ratovi. Ista stvar i za cyclone interceptor.. te ne valjaju kalupi, te se krivo rade dosjedi blah blah.. a sve komentari nekih koji možda rade sa sličnom ili istom sirovinom ali beskonačno drugačiju stvar za apsolutno drugačiju namjenu.


lukas, keep up the good work

ps. jel razmišljaš o izradi turbo fana i koliko bi imalo smisla za RC? Obzirom da su u rc-u brzine ispod zvučne.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #140
Neki su je već napravili ;D ;D ;D ;D dok je druga u postupku izrade.   :D :D :D :D , štoviše, susjedi smo možda  jer ja živim u V.G. , a vidim da si ti iz modelar. kluba v.g.

Mislio sam da si neke dijelove kupovao odnosno turbinu da si kupio jer se ne isplati raditi. Žao mi je da nisam na Lučkom vidio mlazni motor što si napravio, došao sam kasno i onda sam bio sa Goričkim modelarima i pratio program no nećeš pobjeći bit će prilike da ju vidim.
 
Šta reći svaka čast na odrađenom poslu i lijepo popraćeno filmovima.
 
A onda smo susjedi ako si iz VG, takvog u klubu trebamo  :)

 

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #141
sto mi pricas,
alat za precizni liv je SAMO Aluminijski a ovo u Karlovcu je nesto drugo a ta proizvodnja je toliko zahtjevna da to tu nitko nece niti za Godine raditi,

vi pisete o necemu sto sam ja  radio 39 godina,
dobro vam je SARAGA napisao da se ovdje pise o Temama i raspravlja koje sami ne poznajete dovoljno,
ne mislim na tebe nego uopsteno,

iv


uz dužno poštovanje, i bez uvrede,

ali ti stvarno ne znaš sjahati...

te ne valja ovo, te ne valja ono, te ovo se ovako ne radi, te ono se ne radi ni tako ni ovako

39 godina radiš i još nisi naučio poštovati nečiji radi i zalaganje

ja sam valjda duplo mlađi od tebe, pa evo ne pada mi na pamet na ovakvom threadu lupetati o nekim stvarima koje nemaju veze sa RC modelarstvom

da, u americi rade avione, kod nas ne, i? što sada da se osjećamo loše
imaju i zatvorenika ko mi stanovnika, da se sada osjećam bolje?


da li te možda smeta što netko ipak tu u kako ti zoveš "Kroatiji" u puno težim uvjetima nego u drugim zemljama sastavi tako nešto?

gljiviš i po Kristijanovom build logu bez veze, a onda kad su te pozvali da pokažeš svoj uradak naljepiš slike nekih autića i lopatica ventilatora kao iz Konzuma

NHF, ali meni je to izgledalo smiješno

smiri malo i sve će biti ok, a ako te muči nostalgija, pa nije avionska karta danas tako skupa..

Pozdrav iz Hrvatske!

P.S.
lukas keep up the good work!
kako je wora napisao, ti si prvi koji je složio ovako nešto u nazad par godina ako ne i ikad, a ima trenutno preko 4 mil stanovnika u RH, kapa dolje na znanju i trudu

ako se ne varam,  to je bio jedan od 4 mlazna motora na aeromitingu u Lučkom :) (mig, galeb, gripen, lukasov? )







Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #144
Hvala na lijepim željama svima.
Što se tiče ozbiljnosti tema, mislim da je ovo ozbiljna tema jer mislim da nema baš puno takvih uradaka u Cro. Nema napuhavanja, ali meni je draže konstruirati nego letjeti.
Što se tiče Jet Fan motora, moguće je i izvedivo ali još kompliciranije nego jet. turboshaft motor mi je isto tako želja konstuirati ali s obzirom da je za takve stvari potrebna izvjesna količina novaca, malo će pričekati da završim prvo ove projekte koje sada radim i završavam.
Ima i problema sa materijalima jer materijale koje ja koristim nema baš kod nas osim onih standardnih. Materijal za komoru je teško nabaviti iako se može napraviti i od SS.
Ja volim kvalitetu jer je zrakoplovstvo građeno na kvaliteti!
Nadam se da će uskoro biti gotove novo izgrađene komponente za moje preinake. Ide to polako ali ide. Svakog dana po nešto.

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #145



Ivane,
evo zasto kazem da ne vjerujem da u Karlovcu rade precizni Liv,
kao prvo tolerancija mjera kod preciznoga Live je na 100mm do maksimum 0.2mm dok ti navodis mnogo vece tolerancije,drugo ako su vam oni dozvolili da uradite Alat u Celiku  a ne u Aluminijumu sto je daleko bolje za ubrizgavanje samoga Voska jer Aluminijum daleko bolje prima i otpusta Toplinu nego Celik a za Vosak je to bitno inace dobivas Usahline-Ulegnuca na mjestima gdje je deblja Stijena a Elektrodu od Bakra si vec imao i ona ce se u Aluminiju mnogo manje trositi nego u Celiku,
zelio bi samo da vidim povrsine njihovih Odljeva a to me zanima jer mi je to novo da oni rade po ovom sistemu,
nedvojbeno je to sa Voskom ali je on samo prvi korak u ovoj proizvodnji a dalje mislim da je nesto sto je mnogo jednostavnije jer izvijesne faze u proizvodnji su pod Licencama i njih moras kupiti sto nije jeftino.
pozdrav, Iv



Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #146
NOVI ZAGI !
kritika nije na odmet ali dobronamjerna kritika ali treba razlikovati dobronamjernu od zlonamjerne a ja zelim samo pomoci i ne zelim kritikovati i AKO to u svkaoj prilici moze biti ne izgleda tako jer ja ne znam ovako lijepo pisati kao ti ali da znam dobro raditi evo pokusat cu ti i dokazati,

KRISTIJAN-dobro je sto on svoje radove pokazuje Slikama i to obrazlozi tekstom ali njegov put do finalnoga prizvoda je veoma TRNOVIT i veoma dug,
samo jedan primjer,za jednu operaciju je naveo da je utrosio cini mi se 37 sati a ja sam mu odgovorio da bi on to mogao sa zadovoljstvom da uradi za 5 sati i ako sam siguran i za nesto krace a tek Prasina koju je tom prilikom napravio u mome slucaju je ne bi uopste bilo,da je on meni napisao ovo sto si ti ja bih ga za sva vremena ostavio na miru ali nije,
zatim Kalupi se stvarno ne rade na ovakav nacin kao sto on radi ali ako je on zadovoljan zasto da ne budem i ja,
nije dobro samo za te koji zele i sami da urade svoj Model u Epoxy tehnici i krenu istim putem.

Mi smo ovdje da razmijenjujemo iskustva i pomazemo jedan drugome a ja Lukasu zelim pomoci pa sam mu predlozio da mu uradim Alat za Livelje Turbinskoga Kola a on da radi dalje Motore,isto tako zelim i Kristijanu pomoci da sa manje truda i znoja i smanjenim troskovima za Materijale koji nisu jeftini uradi cak i kvalitetnije nego je uradio,

da to mogu evo da ti predlozim,
koji je najpoznatiji Univerzitet u svijetu vjerovatno znas a ako ne raspitaj se i vjerujem odgovor ce biti Harward Universitet u Bostonu USA
otidji tamo i vidjet ces nesto veliko a sto dominira i privlaci poglede posjetilaca,nisu Novine tu pisale da je to jedan Hrvat radio,nisam to zelio.

Atena - Grcka,
dodji pred Njemacki Konzulat i pogled ce ti odmah stati na necemu sto je 19 metara visoko a sto je takodje radio jedan Hrvat i o tome Novine tu nisu pisale jer ja to ne zelim,

Ovi Tockici iz Baumarkta tu kod vas,
ti se "Tockici" vrte u Eurofighteru u Pumpi za Gorivo koja je kod mene usavrsena i uradjena a za nju i Airbusove Avione nije jos niti jedan Hrvat nesto napravio u vlastitoj firmi i svojim rukama jer tu nemoze niti blizu prici niti jedan stranac a ja sam u Njemackoj Stranac,

pa ti predlazem da mi dozvolis tvoju E-mail Adresu i ostalima koje interesuje ili ne vjeruju pa cu te odvesti u jedan Forum,Tekstovi su na Njemackom ali i Slike dovoljno razumljivo govore,gdje ces u Slikama vidjeti u Rubrici"meine werke" vidjeti dijelove moje Firme iz Minhena i moje radove.

Ja ovdje zelim samo da budem na pomoci a niposto da se upustam u diskusije koje nemaju osnova i sa svakim mogu biti SAMO prijatelj zasto ne i sa tobom.

Ja nisam otisao odatle iz razloga sto ne volim Hrvatsku,naprotiv,
otisao sam jer tu ne mogu posteno da radim to sto radim ovdje,

sto pises o broju Stanovnika i Zatvorenika,o tome neznam ali znam nesto drugo a to je da niti u Njemackoj a niti u Americi tolko Privrednih Lopova nema kao tu a u Domovinskom Ratu sam dao moj doprinos vise nego mnogi koji se busaju u Prsa a ako te detalji interesuju rado cu ih iznijeti.

pozdrav,  Iv
[/b]

Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #147
ivek, daj nam svima pokazi.
struja zakon, nitro USTAV


Odg: Ručni rad KJ66 Mlazni motor

Reply #149
poslao sam ti, ali smatram da je bez veze to ne pokazati svima kada si vec spomenuo. zamisli da se lukas nije pohvalio sa svojim uratkom....  to bi bila prava steta
struja zakon, nitro USTAV