Skip to main content

Topic: warmliner od deprona 1550 mm (Read 4135 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

warmliner od deprona 1550 mm

Kako obicno poslije ljeta nesto pocnem graditi  tako je i ovu jesen dosao red na malo brzu jedrilicu tj warmlinera, znaci nije hotliner  vec malo blazi oblik ...

Iako su na forumu koliko vidim atraktivne gradnje sa meni prekompliciranim tehnikama  i sa previse utrosenog vremena  odlucio sam objaviti  ovo pa mozda nekog zanima ..
kako letim iskljucivo jedrilice  mogu reci da mi je termika malo dosadila  i trebam malo adrenalina..

Zasto depron, zato sto mi je lako dostupan materijal, jeftin i  lako obradiv sto mi je bitno jer sada nemam dostupne nikakve posebne alate ili strojeve .

Svi znamo  da depron  nije bas nesto precvrst materijal ali uz   malo truda, konstruiranja i malo letvica  i moze se dobiti  elasticno i dovoljno cvrsto krilo, naravno sa profilom.

dakle posto su skoro gotova  mogu poceti sa njima..

Za sve  na ovom neoplanu koristim 3 mm depron, 5 mm jelove letvice, nesto balze, epoxi, bijelo ljepilo  i uglavnom to je to..

sam oblik krila i trupa  bude mix sto vecih ili manjih  hotlinera  pronadenih na netu ,posto sam bas zagrizao za ovaj mini projekt  profil krila bio je zamisljen  nesto kao RG 14 , RG 15 , MH32 ili HD 43 ......
ok, dobro zamisljeno ali tesko izvedivo u tehnici gradnje depronom, naime ti profili imaju odredene zakrivljenosti  koje bi trebala pratiti ljuska iliti oplata depron ploce a to je na maloj dubini  krila tesko izvesti  bez vitoperenja i drugih problema , pa sam tako poucen jednim takvim iskustvom kod gradnje  odlucio za  nesto jednostavnije , donja stranica je ravna kao kod clark Y  a gornja preuzeta sa jednog od tih  navedenih, naravno  on je max stanjen + eleroni s dva servoa
ok sada neki vrte ocima kako to nije hotliner jer njega skoro iskljucivo odreduje  i profil krila  osim snage motora ..
kako sam rekao ovo je isprobano i radi  .. ide dovoljno brzo i dobro ..

nisam naveo sve  je iz glave  i ne postoje nacrti  (bar za sada)  ako se pokaze dobar moguce su modifikacije  pa i nacrt..

trup bude  izraden od tvrdog stiropora debljine 2 cm u dva sloja  repne povrsine  depron  3+3 mm depron, vjerovatno simetricno profiliran a od toga pokretna je samo visina 

servaci 6 gramski, motor za pocetak bude gljivica  1750 kv,  baterija  1500 Mah   itd....

ukratko sve bude pojasnjeno i vidljivo na slikama....  drzte fige :)

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #1
jos par slicica... ostatak sljedi.. 8)

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #2
Kolega zavidim vam sa umjecem savijanja deprona :'( ...i svaka cast znatizeljno pratim nastavak izrade 8)
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #3
Vidim, napreduje jedna lijepa i zanimljiva gradnja !  ;)
Dozvoliti ću si komentare, jer sam se prije par godina bavio gradnjom baš depronskih jedrilica takve veličine (1,5 m raspona) ( 'Zelenko'  http://www.flyfreak.net/oglasi-kupujem-prodajem/p0-kuna-(jesensko-ciscenje-radione-i-hangara)/msg25314/#msg25314)


Glavni je problem vrlo slaba torzijska čvrstoća takvog krila, jer ne postoji neki torzijski nos, tj. klasični d-box. Ideš li sa takvim krilo malo brže svirati, ono se uvija mlohavo i lako se razleti, pa nije baš za 'warmlinera'.  Drugi problem kojib i ti se mogao javiti, su ona mjesta gdje završava uvrščenje krila u sredini, one balzine pločice - pa prema kraju krila: takvo mjesto je neka vrsta 'koljena', tj, iz područja veće čvrstoće naglo se prelazi prema slabijoj i ovdje konstrukcije obožavaju puknuti kada ih se pritisne.
Postepeni prelaz je puno sigurnije rješenje, čak i uz ramenjače koje koristiš, nedovoljno su sigurne za warmlinera.
Za termiku i lagano jedrenje na padini da, ali poželiš li svirnuti modelom, flater ti ne gine.


Predbilježi me za neko letenje tog modela !


Damir

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #4
e da da... Diogen, steta sto nisam prije pisao, :) sada si mi uzeo rijeci iz usta ali  prilikom dovrsavanja krila bas ti problemi su me mucili , ta cvrstoca, i od jedne bezbrizne gradnje  postalo je mucenje, ali kako ja ne odustajem jedna polovica je gotova, ne savrseno kako sam zelio  ali sam ju sklopio , istina  prilikom jakog "sviranja"  moze puknuti ali ja sam jos uvjek uvjeren da  ce ici puno brze i bude atraktivniji od f5j, mozda sam malo prepotentno najavio  warmlinera  ali eto ztelje su jedno a stvarnost drugo,  no nikako nije to sve jako krhko  i savitljivo , no mozemo mi ovdje piskarati  o tome sto dana treba dovrsiti  pa vidjeti gdje su greske  i mozda poboljsati  konstrukciju...

a ako nece svirati  ima sound simulatora pa ce dobiti sirenu    :D

evo radi se a let ce pokazati  sto je u stanju .. slike sljede ...

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #5
Jupi, opet samogradnja. To me baš veseli. Posebno zbog toga što sam ponosni vlasnik Diogenova Zelenka kojem ću izraditi novo krilo. Btw, izrada ovog krila izgleda stvarno majstorski za tehniku deprona (izoflora). Veselim se nastavku :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...


Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #7
pa iz mog iskustva:Presvlacenje pjenastih materijala sa npr,Folijom,Selotepom,Tapetama..Pokazalo se vrlo efikasno,mislim da bi i ovo poprilicno trebalo ucrvrstiti krila,samo se nadam da ti se neizvitopere
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #8
Samo da javim da gradnja slabo napreduje  do sada... zatrpali me na poslu  pa nemam bas vremena, malo svaki treci dan nest napravim ali nista znacajno da bi postao, nadam se kroz ovaj tjedan da cu ga zavrsiti i staviti jos par fotki, za sada pozdrav onima koji prate/ili su pratili ovu temu


Lp Zoran

Odg: warmliner od deprona 1550 mm -- GOTOVA GRADNJA

Reply #9
Konacno gotovo...
Jucer u kasnim nocnim satima  :) dovrsen je taj "Warmliner" doslo je do nekih izmjena  od mog prvog posta...
Plan je bio svu ili vecinu elektronike sakriti u trupu ili krilima(sevaci)  da budu ciste linije izvana, no kako sam prvo od svega stavio  motor na model jer je novi i nisam htio cekati  da ga isprobam  kod testa i punog gasa  dosovno je iscupao  prednji komad  trupa i zabio se u zidsva sreca bio sam sam i nije nikoga ozljedio  ::) , no to je ujedno pokazalo da RC timer motori imaju vrlo jake osovine i sve je proslo u redu osim rupice u zidu koju je napravio nosac propa..

Motor je 28/nesto i ima 2200 Kv prop je 7/4 i mogu reci jaakoo dobra kombinacija,  dakle zbog toga da ne oslabim trup i ostalo sve je islo izvana.. a nosac je ojacan sa epoksi+staklo na nosacu i trupu..
mislio sam ovaj put sve bude picikato izgledalo al nije  jer bas i nemam vremena  a htio sam ga dovrsiti  pa sam napravio kompromis na racun izgleda..
sada je gotovo samo jos napraviti nosac za bateriju koja  dolazi tocno u teziste.. dakle idealno  :)
i jos malo ovladati svim tim zicama da ne vise okolo znaci sat vremena posla...

sa prijemnicima sam spao na niske grane  pa sam u oglasu sam stavio da bi uzeo Coronu  jer mi je jedini prijemnik  (orginal futaba) dosta velik i glomazan pa nemam plan gdje da ga smjestim (za sada)  :)

na kraju  iako nije ispalo kako sam prvotno zamislio  jako sam zadovoljan sa napravljenim a let se odgada  do sredine mjeseca kada  stizem kuci  i imat cu malo vise vremena..

slika gotovog modela   :)

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #10
Sjajno to sve skupa izgleda, ne budi prekritičan prema sebi. Ti si ko i ja, najviše krša napravim u fazi slaganja i isprobavanja. Tzv. radionički crash :D
Sretan ti let i javi kako je prošlo :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #11
evo prije par dana odradio se i taj PRVI I ZADNJI let pa mogao bi reci  hotlinera jer ovako brzo nisam nikada  letio :)
ok sto se desilo :
prvi pokusaj .. problem tezista.. treba malo nazad.. rijeseno
drugi pokusaj ... poletio s pola gasa ful brzo malo nervozan ali ide :)  vec vidim nedostatke konstrukcije ,sve ono sto ste pisali sada se vidi da je tocno.. sve je to mlitavo pomalo...
pod punim gasom leti pod 90 ravno gore  i to  ful brzo..... ok :) ne bas ravno ali uspjevam ga zadrzati da ide koliko toliko ravno..
gasim motor pada ko cigla, palim.. ravna se .. ok idemo malo kruziti  na manjim brzinama eleroni i repne povrsine su premale.. ali jos leti  lagano sviranje (Diogen) nista nepuca ali krila se savijaju kao na 30-metarskoj jedrilici :)
dakle sve to recimo zadovoljavajuce radi  upravljiva je, a kres je bio taj da u pravcu pod punim gasom  otpada motor  (koji nisam nasao )  a sve sto je ostalo je hrpa deprona u komadicima....  ali ipak ja na kraju  zadovoljan  8)

Odg: warmliner od deprona 1550 mm

Reply #12
meni je avioncek  ???  :P  samo kres  :'(   cuj,daj da te nekaj pitam,gdje si letio??(mozda ja nadem motor  :D hahahhaha)

pozz Matija