Skip to main content

Topic: regler - prvi setup, molim pomoć (Read 7033 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

regler - prvi setup, molim pomoć

Dakle stigao mi je regler:
http://cgi.ebay.com/New-RC-Hobbies-ESC-30A-Brushless-Motor-Speed-Controller-/300417359266?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item45f2451da2

Motor će valjda danas istog dana je naručeno od istog tipa:
http://cgi.ebay.com/New-RC-Hobbies-2200KV-Outrunner-Brushless-Motor-2212-6-/120458530648?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item1c0be34f58

E sad molim pomoć kako to sve upogoniti na LiPo Bateriju, ima li itko savjet. Nešta sam googlao da se ESC treba prvo isprogramirat, znači spojit motor i .... neki beep-ovi što izlaze iz njega su komande za ne znam ni ja šta. Ne nađem nikakav dokument s uputama na netu.
I još me buni što su na regleru žice za motor sve u istoj boji. Kako spojiti onda motor ?
Ajde malo pomoći početniku.
Unaprijed hvala.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #1
Regleri su uglavnom dobro predprogramirani. U uputstvima reglera moraš imati defaultne postavke i način kako ih promjeniti. Za početak ostavi defaultne postavke. Žice za motor te nemoraju buniti, spojiš bilo kako, jednu žicu iz reglera sa jednom na motoru! Ako ti se motor okreče u krivom smjeru zamijeniš BILO KOJE DVIJE žice i vrtit će se u drugom smjeru. Ako motor dobro radi nemoraš ništa mjenjati na regleru. Provjeri dali regler automatski prepoznaje napon (broj LiPo čelija). Ako nemaš znanja iz elektrike nebum te davil sa načinom kako ti motori rade.
LP

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #2
Hvala na odgovoru.
A malo se nešto kužim u elektroniku i elektriku, ipak nisam kupio diplomu ETFa na crno  ;), ali sam totalni početnik s ovim, a zašto da se mučim kad ima hvala bogu još uvijek dobrih duša poput Vas da nama početnicima olakša.
Naravno, nikakve upute nisu došle s njim, ali s weba od kupca piše da je sve uglavnom autodetect:

ltems :30A
Weight :23g
Dimensions:45.0*24.0*9.0mm
Current(A):30-40
BEC :3A
PWM:N/A
Li-Po :2-3
Ni-Mh/Ni-cd :4-10Ni-Mh
Constant current 30A Max 40A <10s
Li-Poly 2-3 cells; Ni-MH 4-10 cells Auto Detect
Break On/Off;
Auto Low battery Slow down at 3.0V/cell Lipo, cut-off at 2.9V/cell Lipo
Note: Timing and P WM can be programmable if required. Currently we just want to keep this product simple and easy to use for Beginers.
According to our experience Too complex of the small ESCs only make more trouble and need more effort of supporting.

Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

 

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #3
Ajd onda čitaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Brushless_DC_electric_motor , klasični zvijezda ili trokut spoj elektro motora. Ako veli da je autodetect onda nemaš kaj dirati. Slijedeći put kad naručuješ reglere i motore onda probaj sa http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_index.asp , tamo uzmeš jeftine i solidne Turnigy reglere a za njih postoji kartica za programiranje http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2169&Product_Name=TURNIGY_BESC_Programming_Card i dobra uputstva pa bu ti sve jasno!
Glede diplome, danas je sve moguće  ;) ! Šala ali mogel si završiti i pravo a onda ti trokut spoj nebi ništ značil!!!
LP

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #4
Nezgodno je kad početnik nešto kupi, pa dođe ovdje zapitkivat kako bi to što je kupio trebalo radit. Zašto prvo ne pitaju što uopće kupiti? Vidim, ovaj regler košta dolar. Tko zna odakle je taj "factory surplus" iscurio i vrijedi li štogod. Rudarski sretno...
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #5
Ja nađem jeftine stvari na netu i onda me dečki popljuju ali ti si svjetski šampion :D
Doduše, to je samo marketinški trik jer je poštarina dodatnih 7$ što ispadne kao prosječan Hobby King Super Simple regler koje i ja koristim, više-manje uspješno (jedan nije radio).
Ovaj regler vrti u obadvije strane, tak da ako ti se nakon spajanja vrti u kontra smjeru, ne moraš mijenjati (prelemljivati) žice, nego rotaciju prebaciš prekidačen (jumperom) na samom ESC-u.
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #6
Nezgodno je kad početnik nešto kupi, pa dođe ovdje zapitkivat kako bi to što je kupio trebalo radit. Zašto prvo ne pitaju što uopće kupiti? Vidim, ovaj regler košta dolar. Tko zna odakle je taj "factory surplus" iscurio i vrijedi li štogod. Rudarski sretno...
Ako taj regler od cca jednog $ bude radio OK, ugristi ću se za guzicu jer ja plaćam više. Usput, poštarina za isti je oko 6 $, pa opet nije totalni jeftilen.

Iskustvo mi govori da bilo koji regler ispod 10 baksi ne vrijedi, samo ove sezone sam ih poservisirao barem 10-tak meni i kolegama, a da ne govorim o onima koji su odletili u reciklažu.

Slažem se sa SDespot-om: rudarski sretno i ubuduće pitaj za pojedine modele ima li netko iskustva sa željenim proizvodom...bolje je učiti na 'tuđoj koži' nego na svojoj  ;)


Damir

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #7
Oprosti, amater_total, zaista mi nije bila namjera pljuvati po bilo komu i bilo čemu. Jednostavno sam kroz godine bavljenja ovim i drugim hobijima, dijelom i metodom vlastite kože, naučio da neke stvari treba izbjegavati.
- Tko pita, ne skita...
- Kartu čitaj, seljaka pitaj...
- Pametnom je i jedna dosta...
dodaj poslovicu po volji, sve imaju smisla.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #8
Ma nisam konkretno mislio na tebe, više je bilo figurativno. Nema smisla to više spominjati :)
A poslovica:
"Tko se jednom na skureni regler opeče, taj i na servo puše..."
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #9
Malo da se nadopunim, jako puno razno raznih stvarčica sam preko ebaya naručivao i sve je do sad bilo OK.
Cijena od 1 dolara je naravno varka, kako netko gore spomenu, tu je i poštarina. Najčešće od istog prodavača imaš istu stvar u više kategorija, ali ukupna cijena je uvijek ista. Primjer: ovaj regler košta 1.48+6.99 poštarina, što je cca 7.5 dolara. Malo dalje u ponudi imaš isti taj regler od istog prodavača a košta 7.5 dolara sa free shippingom, znači bez poštarine. Njima ista količina dolara sjedne za obje varijante, tako da im je to isti vrag. Ima i skupljih reglera, koji isto dođu dolar, al je poštarina 20 dolara, dakle, obazirati se na cijenu na ebay-u bez uračunate poštarine i po tome suditi kvalitetu uređaja nije baš realno.
Evo na primjer kupio sam Imax B6 punjač za baterije:
http://cgi.ebay.com/IMAX-B6-2S-6S-AC-DC-Charger-Leads-LiPo-Balancer-/280460630260?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item414cc198f4

Sad bi netko rekao da to garant neće radit kad košta 4 dolara..al 20 dolara je poštarina što mnogi previde, te na kraju ispadne ukupno 24 dolara uređaj.
Punjač radi kao vurica. :)
A evo i cijena za one koji gledaju na iznos, bez poštarine:
http://cgi.ebay.com/iMAX-B6-Digital-RC-Lipo-NiMH-3S-Battery-Balance-Charger-/270534677324?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item3efd1f934c

Pozdrav svima i hvala još jednom na odgovorima.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #10
p.s. evo ga i ovdje , po komentarima, očito je da je regler dobar.

http://www.giantcod.co.uk/speed-controller-p-402443.html

Uglavnom što trebam za RC tražim na hobbykingu, i kad nađem , kupujem na ebayu jer je jeftinije. Dostava ista, čeka se po 3-4 tjedna.
Jedino kod ovih engleza dođe za 5-6 dana, ali su skuplji i od hobbykinga za neke stvari.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.


Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #12
ja svoj nikako da spojim ili ne valja regler ili motor,cuju se zvukovi ali motor nikako da se pokrene


Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #13
daj gas do kraja pa spoji batku,
onda nakon prvog zvuka oduzmi gas.
od sada bi regler trebao primati komandu.
radi sve bez propa prvi puta jasno, tko zna jel ima safety opciju ili ne  :o

ako neće, onda reversaj kanal gasa. i ponovi gore opisanu proceduru

Odg: regler - prvi setup, molim pomoć

Reply #14
hvala na informaciji motor dela