Skip to main content

Topic: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć (Read 9249 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Lijepi pozdrav svima,

Pošto mi je ovo prvi post, red je i da se predstavim. Moje ime je Danilo Medić - Medo, 38 g., iz Zagreba sam i veliki sam ljubitelj modelarstva. Dosadašnje iskustvo sa modelarstvom je uglavnom bilo vezano za auto-modele, maketarstvo, no cijelo vrijeme je u sjeni čučala želja da i ja poletim jednoga dana. I eto, polako ulazim u svijet avio modelarstva, prvo teorija, ovaj forum je od velike pomoći, uskoro stiže i simulator, a onda, nadam se, nebu pod oblake. Da ne dužim, za mene kao početnika, najbolje bi bilo kupiti jedan od modela koji su i namjenjeni za to, no kod mene je problem, što puno više volim nešto napraviti svojim rukama, pa koliko god to trajalo dok ne ispadne kako treba. Svi imamo neki svoj križ. Moja odluka za početak je pala na RCPowersov Extra 300

http://www.rcpowers.com/forum/showthread.php?t=625

Ne čini mi se ništa komplicirano za početak, nekakve osnove u samogradnji će se savladati, a po pričanju dobar je i za početničko letenje. Što je najvažnije, možeš ga razbiti, a novčanik neće plakati.

I nakon ovog mog uvoda dolazimo do mog prvog pitanja. Ubio sam se tražeći po Zagrebu IzoFloor Arbiton od 6 mm i jedino sam ga pronašao u MD Profilu, no taj je s jedne strane gladak a s druge strane rebrast. Zato sam kupio 3 mm-ski s namjerom da ljepim dva komada i dobijem 6 mm. Doma sam, za probu zalijepio dva komada sa PATTEXOM EXPRESS za drvo, i već nakon pola sata spoj je bio relativno čvrst, nakon što je prenoćilo, više se nije moglo razdvojiti na dva dijela, materijal jednostavno puca. Spoj je u redu, po meni.

Di je tu pitanje, reći će netko. Evo ga. Da li je ovaj moj postupak u redu i da li treba nastaviti na taj način, pošto ne znam kako će se to ponašati gledajući dugoročno i ako ne valja to ljepilo, koja bi bila alternativa. Puno sam postova pročitao ovdje, ali iskreno nisam naletio na nešto slično. A čitao sam, ozbiljno.

Unaprijed hvala

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #1
Pozdrav kolega, dobro došao u svijet letača.

Za ljepila prokopaj tu na forumu ima negdje tema o njima.
Ja koristim UHU por, SOUDAL kad ga ima, PU max zadnje vrijeme najdraži, vruče ljepilo na pištolj, drvofix je bio dobar za velike takve
površine.

Meni ne smetaju rebra na izofloru nisu to brzi modeli.
Pogledaj u podrubriku ZAGI tamo ima dobar početnićki :)
Naravno radi se o zagiju a detaljne informacije imaš tu http://www.rcwings.webs.com/
Model se lako nauči a i najvažnije je da trpi udarce i padove extra kad padne to je to.


lp lija
 


Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #2
Hvala puno na odgovoru, pročitao sam taj post o ljepilima i uglavnom mi je sve jasno što se tiče malih površina za ljepljenje, u ovom mom slučaju ja trebam zalijepiti dvije velike površine , a onda ide na red izrezivanje. Ako najprije izrezujem dva komada pa kasnije spajam u jedan, teško da će se svi krajevi poklopiti, malo pobjegne skalpel i to nije to. Znači drvofix je OK, to sam i mislio jer stvarno nemam zamjerke na čvrstoću spoja.

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #3
Možda bi bilo lakše nači 6mm nego se zezati s ljepljenjem.


Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #4
Ma to ljepljenje je definitivno zezanje, puno je lakše uzeti jedan komad od 6mm i rezati. Nema veze, sad ću morati ovako, a usput tražiti 6mm. Taj rebrasti od 6mm iz MD profila mi je malo bezveze, uglavnom nema žurbe. :)

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #5
Medo, baš kao što je Lija rekao, kada Extra tresne, ne moraš je više krpati ! Zagi je bolji, jer su sva krpanja lagana, a i otporan je na greške, jedino ga je malo teže voziti nego li Extru i slićne konstrukcije.
Za početno učenje RC letenja ipak je najbolji Multiplex EasyStar.
Ako se odlućiš ipak na gradju Extre ili slićne konstrukcije, ovdje je odličan build-log Luke iz Koprivnice:
http://www.fly-modellsport.info/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=75

Pozz,
Damir

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #6

Ako se odlućiš ipak na gradju Extre ili slićne konstrukcije, ovdje je odličan build-log Luke iz Koprivnice:
http://www.fly-modellsport.info/index.php?option=com_content&view=article&id=61&Itemid=75

Definitivno najbolje upute za ovaj tip modela. Što se tiče Zagija, to je sigurno drugi model kojeg bi počeo raditi jer o njemu slušam samo hvale. Ne znam, počet ću ovim redom pa ćemo vidjeti što će od mene ispasti.

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #7
Ma samo naprid Medo to je bio i moj prvi avion :)

lp lija

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #8
Kod ljepljenja velikih površina,,, nije najjeftinije ali svakako kvalitetno te će i ubuduće dobro doć je 3M77 ljepilo u spreju.
Distributer je tvrtka Raos d.o.o. Savica Šanci. LINK RAOS
 
Ako pitaš koji model za početnika a da nebi bilo plača....svakako onaj koji su i kolege predložili ZAGI.
 
A ako si iz ZG i Domovinski most u Petruševcu ti nije greda dođi i probaj, barem tam ima letača do neba  ;) .
 
U slučaju da  gravitiraš više prema Dugom Selu, dečki iz istoimenog grada ti u svakom slučaju mogu jaaaaako puno pomoći jer nema sjekire s kojom nisu letjeli ili pokušali letjeti  ;D .
 
A evo i par linkova:
 
http://www.rcmk-martinskakrila.hr/
 
http://rcwings.webs.com/
 
http://web.vip.hr/385915861879.vip/Index.html
 
i naravno ovdije na FlyFreaku izvoru svega što ljudi žele podijeliti s tobom.

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #9
Domovinski most, svakako, ako nista drugo, malo pogledati, upoznati ljude. Inače sam u Dugavama, NZ, preko Mićevca sam za čas kod Domovinskog. Hvala na pozivu i informacijama


Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #11
Medo, priključujem se savjetima kolega. Ako te zanima extra imam ti jedan nacrt koji mi se ne čini lošim a također imam  u planu po njemu izraditi model.


http://modlot.webd.pl/download_file/plany/extra330.pdf


Što se tiče lijepila ja sam koristio UHU por i također sam lijepio dvije ploče deprona ali 5mm-tarske iako je u nacrtu stajalo 6mm, čvršće je a nema nekog značajnog povećanja težine modela.
Međutim UHU por je preskup za takve velike površine pa ću se ubuduće i ja držati savjeta plavoga.

Dobro došao u svijet modelarstva gdje nema leta bez lomova, čak i kod profića zato nemoj da te to obeshrabri, a sa deproncem ne možeš pogriješiti, bitno je samo dovoljno lijepljive trake imati sa sobom ;D , zalijepiš lom i letiš dalje....


Antal

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #12
Svi savjeti će biti primjenjeni i hvala vam na njima. Za sada ću pokušati sa Extrom 300 načinjenom od deprona 3mm x 2 = 6mm, da potrošim ono što sam kupio i da me žena ne psuje. Za ljepljenje i dobijanje potrebne debljine poslužit ću se Pattes wood expressom, nakon 30 minutnog laganog pritiska i par satnog grijanja na radijatoru ispadne OK, budemo videli. Nacrt je EcPowersov, u fazi sam nabavljanja, izrade i smišljanja potrebnog alata, pa ako smislim nesto što je još neviđeno,  ???, rado ću podijeliti sa drugima. Dakle, volje, želje i vrijedne ruke imam, koliko su sposobne, vidjet ćemo. Kad zagrizem za nešto, teško me je obeshrabrit.

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #13
kad u ovo zagrizes ne bih te ni bagerom pokusavao odvojiti ... nego, imas li velik tavan? ;) ;D

Odg: Moj prvi post, moja prva molba za pomoć

Reply #14
Nemam tavan, ali mi prostor nije problem, imam tri prostorije u zgradi tako da se ima gdje raditi i čuvati ono što se napravilo. Za sada je to sve u stanu, još je sve u povojima pa i nema potrebe za većim prostorom, jedini problem je taj što se vratio stari osjećaj, to je ono kad osjećaš ženin pogled na zatiljku :D :D. Tako je bilo prije i sa autima, pa kad sam joj dao prvi put da malo vozi, veselju nije bilo kraja. Dobro, s avionom će biti malo teže, što se tiče letenja, tko zna, možda u njoj čuči neki skriveni talent, vrijeme će reći svoje. Za sada ide sve po planu i protokolu.