Skip to main content

Topic: HK 450MT problem (Read 12772 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: HK 450MT problem

Reply #30
Hover ti nije na 0 stupnjeva već na 5-6 otprilike, nemoj razmišljati na koliko je hover već podesi krivulju gasa i pitcha. Metar do ograde zna biti vrlo blizu. gain, pa moraš se igrati. Mislim da se nebi trebalo ništa pregrijavati, kod mene je Scorpion i 35A ESC i sve je prilično hladno. Što se tiče baterije nemoj uzimati ispod 30C mada je dovoljnoi 25 ali s vremenom oslabi pa... S 2200 mAh možeš letiti 5-7 minuta što je dosta a moraš paziti i na težište
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #31
Hover ti nije na 0 stupnjeva već na 5-6 otprilike, nemoj razmišljati na koliko je hover već podesi krivulju gasa i pitcha. Metar do ograde zna biti vrlo blizu. gain, pa moraš se igrati. Mislim da se nebi trebalo ništa pregrijavati, kod mene je Scorpion i 35A ESC i sve je prilično hladno

Kužim da nije na nuli hover. Onda elise sam zuje kroz zrak, mlate u prazno. Kažem da po položaju palice kada je helić bio u hoveru po sjećanju, jer nisam sada pri daljincu, bilo je namješteno na oko 65-70% gasa, a pri nuli pitch je bilo oko 35% prvi put.

Sada će izgledati znaći pitch na oko 5-6 stupnjeva 70% pa prema 95%.
U biti gas    70      70     75     80     90%    ili da sve stavim na 90% recimo?
         pitch  1-2    3-4    5-6     8      10 (u stupnjevima)

Za probu, pa budem dalje korigirao. To ok?

Odg: HK 450MT problem

Reply #32
Ovo ti je moj setting:
Normal
Throttle 0-45-70-90-100
Pitch 25-37-50-75-100

Idle 1:
Throttle 100-88-75-88-100
Pitch 0-25-50-75-100

Idle 2
Throttle 100 flat
Pitch 0-25-50-75-100

Da Pitch uvijek namjesti 50 u centru zbog prebacivanje između modova da ne dobiješ skokove
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #33
Skupio sam vremena dovoljno da probam ponovno hover. Letio je rep više nego prije. Primjetio sam da je šarafić na repnom servu lagano se otpustio, zategnuo , osigurao, sada je manje više kao prije.

Otišao na net, surfao.

Napravio slijedeće, podesio u RATE modu da helić relativno drži se na miru, vrlo malo je bježao u lijevo.

Prebacio na HH mod, i tamo podešavao gain. Kako? Ni sam ne znam ali sam našao kombinaciju koja je čak dok sam je mijenjao imala neki utjecaj na helić.

Na heliću sam ostavio D933MG servo, nisam imao vremena mijenjati na DS480.
Ostavio sam na HK401B delay na nula, gain sam stavio na oko 50 na samom žiroskopu. Mada su tamo vrijednosti od 200 ili tko nešto. Uglavnom igranje na njemu samom s gainom, nije imalo neki utjecaj.

Pa sam petljao po daljincu Futaba7C i naišao na slijedeće.
Naime postoji dio GYRO i pod njim ima slijedeće:

Opcija da se dodjeli switch na njega te ovisno o broju položaja ima toliko pozicija kojima se može mijenjati vrijednost od nula do 100%.

Stavio sam na switch E i namjestio vrijednosti na UP 65% i down 45% čisto radi probe.

Postoji opcija gyro mode: i pod njom GY i STAND. E sada , u uputstvima od Futabe nema ništa o tome. Pa sam stavio na GY kao gyro.

I stvar funkcionira ovako. Bez obzira na položaj switcha koji je dodjeljen (switch E) žiroskop ostaje u rate modu, ledica se ne pali i rudder se vraća uvijek na početnu poziciju. Svi ostali switchevi ne rade ništa. Osim dva kojima sam dodjelio Dual rate/expo.

NO kada prebacim u STAND mode pod opcijom gyro mode, stvar radi slijedeće.
Na "D switchu"(iz ne znam kojeg razloga) žiro se prebacuje iz RATE u HH mod. Ledica se pali i promjenom UP, DOWN vrijednosti, definitivno mijenjam "mrdanje repa".
Nije mi jasno slijedeće: zašto D switch ako je dodjeljen E switch, i što je onda GY i STAND mod?

Ovim načinom sam smanjio mahanje repa skoro na potpunu nulu. Još mi je ostalo lagano zakretanje u lijevo, no mislim da bi to trebao podesiti mehanički, ne?

Ako helić lagano odlazi u neku stranu, klizi lijevo ili desno boćno, to mogu s trimom, ili se baš mora mehanički podešavati. Govorim o malim laganim kretnjama, gdje bježi vrlo malo.
 Čisto pitam, jer helić sada stoji skroz dobro, ali za ubuduće da znam pstupak.

Sada kada to zgotovim, ostaje mi REVO MIX, koji nemam pojma jel trebam uopće dirati i što zapravo radi. Kako sam shvatio on kompenzira zakretni moment kod dodavanja gasa i mijenjanja pitcha. Jel to istina i da li to treba uopće dirati?

Čovjeće ovi helići su zahtjevni. Složiš pet aviona dok složiš jedan helić. No definitvno imaju svoje čari.


Odg: HK 450MT problem

Reply #34
Na normalnom zircu stavis ga u HH, podesis gain i ne razmisljas vise o tome.

Isprobao sam ih dosta i samo par ih ne drifta u HH modu.
Nazalost ti koji ne driftaju nisu jeftiniji od 300 kn.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: HK 450MT problem

Reply #35
Helikopteri možda nisu toliko zahtjevni koliko ne trpe šlamperaj, nema tu cijana, flastera, prst gore-dole kao kod ostalih letala. Sve što se klima treba zategnuti i osigurati (od samopokretanja :). Mislim da oko rate moda nemaš što petljati jer sve letiš u HH modu, namjestiš da ti rep ide lijevo desno bez zaglavljivanja i ostalo čačkaš po gainu. Neznam za Futabu 7 ali na mojoj 9-ki se može dodijeliti vrijednost gaina za svaki položaj idle switcha, pa tako je gain najmanji na flat krivulji 100% i nešto veći prema Normal jer i okretaji padaju a snjime i sila na repnom rotoru. Pod Gyro opcijama staviš na Gy a switch sam stavio na E gdje mi je Idle switch i onda za svaki režim poštelaš gainove (ako ti je kontra dali si pokušao reverzirati gain kanal ?) Ako ti se stvarno lagano zakreće rep nije strašno, možeš mu dodati zub-dva trimera a uostalom ionako stalno moraš mrdati po komandama. Kod ciklike ti je važno da sve bude u nuli (ruke serva, swash leveler). Revo mix isključi jer će ti samo zbuniti gyro u HH modu
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #36
Dakle helić je doživio krštenje pravo i NISAM GA SLUPAO:))

dakle, sve je zalito threadlockerom, zategnuto. Recimo da sam skužio gyro setup i kada se uzme zapravo i nije tako koplicirano. No eto meni je trebalo:)

Nisam podešavao IDLE 1 i 2 nego čisto imam jednu krivulju za učenje hovera i kontrole.
Moram reći da sam očekivao da će se motor E500 grijati jako kako se navodi, no motor je skoro potpuno hladan nakon 5 minuta hovera i gas na 90%. Vjerojatno temp počne kod pravog letenja. No eto za sada nema grijanja.

Baterija traje oko 5-6 minuta predpostavljam da je to normalno?
namjestio sam odbrojavnje na 5 min za svaki slučaj.

Bio sam na 700m i puhao je vjetar, no helić je bio dosta miran tako da za učiti je bilo ok.

Evo par slika.
[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]

Bio je tu i mali SOLO:)
[attach=5]

Odg: HK 450MT problem

Reply #37
Usput pitanje, kako najlakše naravnati swashplate? Vidio sam da postoje kao male cijevi za veće modele, pretpostavljam postoji i za 450. No zanima me kako vi radite, tipa, ima neki kućni, uradak, način?
Imam "pomičnu mjerku" no to mi je petljavo i ne djeluje mi potpuno precizno.

Odg: HK 450MT problem

Reply #38
danas probao slozit HK-a, dakle belt rep dosao s popiganom osovinom za repni rotor  >:(
pukao vijak od serva u al framu (uspio izvaditi zahvaljujuci Leathermanu)
4 puta rastavljao repnu konzolu
i na kraju repni servo premal za rupu na nosacu  :(
ima netko adapter u zg za prodati

uglavnom propao plan da dodjem sutra na nasip  :( :( :( :(

i to na duze vrijeme  >:(
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: HK 450MT problem

Reply #39
Čestitam, bez muke nema nauke. Ja koristim swash leveler i  za 450 kao i za 550, on je najprecizniji, sve ostalo je 'od oka. Na HK ti je on koji $ pa se ne ispalti sam nešto petljati
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #40
Još jedno možda više općenito pitanje.
Što napraviti ako sve ručice glave su prilično čvrsto spojene i servo mora savladavati otpor koji pružaju još povrh svega?
podmazao sam ručice i glave na koju idu i zanima me ima li još neki sistem koji bi pomogao?

Odg: HK 450MT problem

Reply #41
Što ti je to ručica glave, linkovi ili ruke koje drže sablje...?
Trex 550E 3G, PA Bandit, HK Y-3 Tricopter
Futaba 9C, Jr MC-20

Odg: HK 450MT problem

Reply #42
Ma najlakše ga naravnaš na šrafštoku ili nakovnju ! :) mala šala ! ono u vezi "ručica glave" vjerovatno misliš na linkove,trebao bi ih razraditi tako da nemaju lufta na kugli a opet da idu lagano ! hm...inače uz protosa se dobila mala naprava za "honovanje " linkova ali kod 450etke su manje rupe,pa ne paše.Moj prijedlog je da žrtvuješ jednu kuglu i zarežeš ju tako da bude oštra ! metneš ju na jedan šeraf(tak da ju možeš staviti u borfuter od bormašine) klikneš na link i malo ju razvrtiš preko te zarezane kugle! nempoj pretjerati nego svako malo provjeri da li se povečeo luft !
Sretno !

Odg: HK 450MT problem

Reply #43
Još jedno možda više općenito pitanje.
Što napraviti ako sve ručice glave su prilično čvrsto spojene i servo mora savladavati otpor koji pružaju još povrh svega?
podmazao sam ručice i glave na koju idu i zanima me ima li još neki sistem koji bi pomogao?

Ubaci kuglicu u onu rucicu i stisni rucicu kljestima sa strana da se malo izduzi ona rupa (ne prejako). U mene savrseno klizi.
Pozz

Odg: HK 450MT problem

Reply #44
Pa u biti na ovom 450 sve je turbo podmazano i ide super glatko.
No to mi je za 250GT.
Naime primjetio sam 3 problema.

Prvi je bio da mi servo u određenom položaju zapinje za masku. zarezao masku na tom djelu, sve ok.

Drugi, linkovi s swashplatea pa sve do sablji manje više sve ide dosta teško pokretno, i HXT900 to odradi ali se sigurno muči.

I treći proizvod drugog, uspio sam helić predveće neki dan podignuti na 2 metra i sve je bilo uštelano da je jednostavno sam od sebe stojio na mjestu što me iznenadilo;)
NO, kako sam ga vrtio lijevo desno, napred nazad, kada bi ga vratio u hover svaki drugi treći put ne bi stajao već bi nekuda bježao.
Poslije sam skužio da servo zuji, a kada izvrtim palice vamo tamo , onda prestane. Tipa, kao da mu stvaro teško je te veze pokretati.

Budem sve raskopao danas pa probao sve od navedenog. Početi ću s ovim što je robi naveo.