Skip to main content

Topic: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a (Read 26115 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Pozdrav video nije obrađen i nastao je slučajno.
Evo čisto da se vidi mali postupak kako to izgleda onaj najbitniji dio, rezanje krila s žicom.


MOV00471

Ovaj video predstavlja šablonu na koji stavimo sirovo krilo i gdje dođe početak žice.







Na ovom filmu se vidi kako treba staviti krilo i samo rezanje njega




MOV00470





Nakon rezanja krila lagano pobrusiti tj. ukloniti nedostatke.
Mi imamo običaj nakon što izrežemo krilo odrezati višak izlazne ivice(previše tanka)
na način da tamo gdje dođe vertikalac od napadne ivice izmjerimo 13cm prema izlaznoj i
zacrtamo do točke prema spajanju krila naravno izlazne ivice(sami početak)
i to se reže.Tako se dobiju dva ista krila i nešto više mesa za elevone.


lp od lije i denisa

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #1
odlican video
nadam se da ce biti i nastavaka
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #2

Mi imamo običaj nakon što izrežemo krilo odrezati višak izlazne ivice(previše tanka)
na način da tamo gdje dođe vertikalac od napadne ivice izmjerimo 13cm prema izlaznoj i
zacrtamo do točke prema spajanju krila naravno izlazne ivice(sami početak)
i to se reže.Tako se dobiju dva ista krila i nešto više mesa za elevone.

Dakle ako ja dobro shvacam opis, otpilis zadnja dva centimetra vanjskog profila a unutarnji ostane cijeli? Dakle u tlocrtu odrezes trokut?

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #3
super, pa video tutorial o obljepljivanju pakirnom trakom...

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #4
CNC daje neku cudnu buku od 2:00 do 2:10.
Nije podmazan?
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.


Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #6

Mi imamo običaj nakon što izrežemo krilo odrezati višak izlazne ivice(previše tanka)
na način da tamo gdje dođe vertikalac od napadne ivice izmjerimo 13cm prema izlaznoj i
zacrtamo do točke prema spajanju krila naravno izlazne ivice(sami početak)
i to se reže.Tako se dobiju dva ista krila i nešto više mesa za elevone.

Dakle ako ja dobro shvacam opis, otpilis zadnja dva centimetra vanjskog profila a unutarnji ostane cijeli? Dakle u tlocrtu odrezes trokut?

Dobro si shvatio samo mi smo imali oko 1cm viška.

Koliko dugu žicu koristiš (luk)?


lp lija

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #7
Koliko dugu žicu koristiš (luk)?

Ovisi kako gledas i sto mjeris (napravio sam luk od 4x2 letve) ali otprilike 125-130cm.

Sve sto sam dosad probao bilo je donju plohu od straznje prema prednjoj strani pa onda natrag po gornjoj strani ali probat cu ovo sto ti radis, straznja prema predjoj gornju stranu pa opet straznja prema prednjoj donju stranu. Nemam sto izgubiti, ovako kako radim mi nikako ne uspijeva dovoljno dobro.  ::)

I sto mi je isto palo na pamet (a i video mi je potvrdio), moguce je da previse tezine stavim na stiropor pa previse "udavi" zicu....

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #8
hm, obzirom da režeš sa samo jednom šablonom, ne bi li to moglo ići bez prethodnog krojenja stiropora? Znači puna ploča 50 cm širine i voziš cijeli polukrug?

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #9
Pa bi ali krilo nije dugacno jedan metar koliko je dugacka ploca.
Osim toga, primijeti da su profili paralelni, ali pod kutem na izlazni brid. Dakle ako bi unutarnji profil stavio paralelno sa uzom stranom stiropora, vanjski profil bi ispao iz ploce. Dakle minimalno prekrajanje je nuzno, ako pricamo o 1000x500 stiroporu.

Razmisljao sam i tako probati, na mjeru odrezati duzinu krila (od vanjskog do unutarnjeg profila) a ulazni i izlazni brid naprosto dobiti opisivanjem oko vece sablone pa kako ispadne (ostaviti vise mjesta, vise lufta za kompenzacije pogreski).

Tako puno opcija, tako malo ploca...  ::) :D

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #10
ma ja pitam jer sam lijen to rezati, a opet planiram izrezati 2 m sa debljim profilom za probu, imam viška motora pa bih probao twin kombinaciju za kameru.

Izvukao sam unutarnju šablonu na 450 mm.

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #11

Cini se da nazalost nema bez krojenja, i meni to pojede i vremena i zivaca ali eto bar djelomicno moras.

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #12
a i meni, jednostavno mi se ne da šerafit, pa odšerafljivat pa tako 4 puta :)

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #13
Pretpostavljam da je bitno da brzina bude konstantna, jer ako se negdje uspori, žica rastopi i više stiropora nego je potrebno. Imate li na završnom uratku "brazde" nastale usporavanjem kretanja žice?
Na koji ste je napon spojili? (Ima li žica s različitim otporima po metru za kupit?) Ako ste je izvukli iz nekog uređaja, kako ste je izravnali (pretpostavljam da je bila savijena u svitak)? Samo rastezanjem?

Odg: REZANJE ZAGIJA bez cnc-a

Reply #14

Da, ako brzina nije konstantna bude laganih brazdi ali ako te smeta lagano posmirglas. Uostalom, ionako preko jos ide n slojeva trake cija preklapanja opet stvaraju neku vrstu brazdi, tako da meni to ne izgleda kao neki problem (osim ako bas nije jako izbrazdano).

E sad napon, to sve skupa ovisi. I zica ima raznih promjera i otpora, pa ovisi koliko su udaljene tocke gdje spajas napon...
Kod mene konkretno je 0.4 cekas zica (ne znam koliki joj je otpor po metru, nisam mjerio), ako su mi spojne tocke na metar dvadeset onda mi na 30V vuce skoro 3A. I onda reze ok. S manjim naponom ne ide, osim ako ne priblizim spojne tocke.
A zicu kupis (ja sam uzeo u el-gri, tu mi je blizu poslu) ili rastavis neku grijalicu al onda ne znas sto ces dobiti pa treba vise eksperimentirati.