Skip to main content

Topic: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima (Read 3253 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Npr. imate FPV kameru s pan&tilt postoljem i u nekom trenutku leta zelite pridodijeliti lijevu ručicu toj pan&tilt komandi, a avionim uz blokirani gas (ne na maksimumu) nastaviti upravljati samo kormilom smjera i visine, dakle desnom ručicom.
Može li se to na vašim stanicama?
A na HITEC Optic 6?

thx

Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #1
na tvojoj nebu islo :)


Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #3
ako imaš koji knob na stanici,
spojiš regler na njega,
pa desnom palicom upravljaš dubinom i eleronima, knobom reguliraš gas,
a cijela lijeva ti ostaje za kameru,
po želji izvadiš oprugu da ti se ne vraća stalno u centar kada pustiš lijevo/desno,
makar i da ostaviš to kako je, nije loše. bar u trenu vratiš pogled točno pred sebe ako zatreba.

Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #4
ako imaš koji knob na stanici,
spojiš regler na njega,
pa desnom palicom upravljaš dubinom i eleronima, knobom reguliraš gas,
a cijela lijeva ti ostaje za kameru,
po želji izvadiš oprugu da ti se ne vraća stalno u centar kada pustiš lijevo/desno,
makar i da ostaviš to kako je, nije loše. bar u trenu vratiš pogled točno pred sebe ako zatreba.

Knob je potenciometar?
Nažalost, nema toga na stanici  :(
Jedino da probam nesto sam ugraditi...

Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #5
ako nemaš potenciometar, stavi soft start na regler i spoji ga na kanal od nekog prekidača, pa će ili vrtit ili neće (0 i 1, ali nema veze sa binarnim sustavom, svi regleri su hex)
jer ako nije brzi model, već poluglider ili glider(pretpostavljam zbog fpv-a) gas ti treba za uspinjanje i to je to,
da se tu kemijati, volje vidim imaš, pa možeš i preko drugih tipki umixati mixeve, da neka druga daje xx% gasa npr ili da oduzima od one prve ako je prebačena...
pa imaš kao:
prvu(1.) trideset posto(30%)
drugu(2.) šezdeset i šest (66%)
i treću(3.) sto posto(100%) brzinu  ;D

Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #6
ako nemaš potenciometar, stavi soft start na regler i spoji ga na kanal od nekog prekidača, pa će ili vrtit ili neće (0 i 1, ali nema veze sa binarnim sustavom, svi regleri su hex)
jer ako nije brzi model, već poluglider ili glider(pretpostavljam zbog fpv-a) gas ti treba za uspinjanje i to je to,
da se tu kemijati, volje vidim imaš, pa možeš i preko drugih tipki umixati mixeve, da neka druga daje xx% gasa npr ili da oduzima od one prve ako je prebačena...
pa imaš kao:
prvu(1.) trideset posto(30%)
drugu(2.) šezdeset i šest (66%)
i treću(3.) sto posto(100%) brzinu  ;D

Imam komandu "lock" za gas, blokira ga na intenzitetu na kojem je postavljen.  E, kad bi se od tog trenutka ručicu dalo upotrijebiti za nesto drugo...
A za ovo što si opisao - da li trebaju neki hardverski zahvati, ili samo programiranje i podešavanje bez otvaranja stanice?
Šta misliš o mogucnosti da se pan&tilt upravlja preko polozaja stanice, ovako nešto:
Upgrade your RC Transmitter with a DIY Tilt Motion Control Module

Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #7
Šta misliš o mogucnosti da se pan&tilt upravlja preko polozaja stanice, ovako nešto:

Pa mislim da je vrijeme da se primiš bilo lemilice bilo nekog drugog alata i kreneš u realizaciju bilo koje od tvojih ideja, a ima ih preko dvadeset(20) do sada ;D
jer ovako teoretiziranje ne vodi nigdje, jel tako? nisi napravio još ništa(0) od svega toga.  :-\

Kreni od nečega i onda kada vidiš koje su tvoje mogućnosti (bilo financijske, vremenske, razina vještine rada s elektronikom, programiranjem....) lako ćeš moći razlučiti u što se možeš upustiti dalje a u što ne.

dobronamjeran savjet samo. jer nitko od nas ti neće lemit po stanici niti raditi gyro pan/tilt postolje,
pa nema smisla da raspravljamo o tome ako ju nemaš namjeru ni otvoriti da makneš oprugu s lijeve komande.

Ali ako kreneš u to, jasno poslikaš, objasniš... i tako se razmjene iskustva, kao što i svi mi ostali radimo na forumu,
imaš build logova aviona, bilo jedralki ili sve bržih i bržih zagija, razne elektronike, modova po helićima, multirotorima, izrade čamaca...hackova po stanicama itd...
a di bi došli da svi samo iznosimo ideje u novim temama i na tome stane?



eto, nadam se da ćeš se trgnuti i krenuti u realizaciju bar jedne svoje ideje, nadam se da će proći glatko.
ali ako i zapneš, onda pitaj na forumu, možda se nađe netko tko će ti moći pomoći savjetom, možda ne. ali bar si probao realizirati nešto.


btw, za ovaj mod imaš SVE detaljno opisano u video infu na yubitu:
http://www.starlino.com/rc_transmitter_accelerometer.html


[attach=1][attach=2]

Odg: Dodjeljivanje ručica raznim kanalima

Reply #8
Pa mislim da je vrijeme da se primiš bilo lemilice bilo nekog drugog alata i kreneš u realizaciju bilo koje od tvojih ideja, a ima ih preko dvadeset(20) do sada ;D
jer ovako teoretiziranje ne vodi nigdje, jel tako? nisi napravio još ništa(0) od svega toga.  :-\

Kreni od nečega i onda kada vidiš koje su tvoje mogućnosti (bilo financijske, vremenske, razina vještine rada s elektronikom, programiranjem....) lako ćeš moći razlučiti u što se možeš upustiti dalje a u što ne.

Tako je to kad imam vise vremena na poslu (gdje mogu piskarati po forumu), nego doma gdje mogu ideje provoditi u djela).
Takodjer, bolje je cuti i tudje misljenje prije nego se krene s izvedbom bilo cega.
Teško je razlučiti što je, a što nije moja ideja, ali nije da nisam napravio baš ništa izvan standardnog setupa:
- sklopivi prop na Zagiju -  riješio sam graničnik sklapanja krila, no nisam nasao dovoljno mali prop. pa je potisak slab (niski okretaji). Ipak, motor nije pregorio iako ga ganjam bez milosti.
- wingleti odozdo - OK rjesenje, ne struže krilo po podu, stite propeler, ostavljaju mogućnost montaže plutajućih elemenata
- termo luk za rezanje krila iz stiropora - slucajno imam DC/DC trafo (12V/14-24V), pa sam ga napravio bez klasičnog potenciometra i trafoa, spajam ga na akumulator i radi. Žica koja reže je 0.6 mm inox duljine oko metar i pol, a napon mora biti 15-16 V.