Skip to main content

Topic: rusenje mlaznog aviona (Read 73800 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #105
Znači evaporizatori ipak mogu izgoriti....koju debljinu stjenke vaporizatora koristite? ja sam prvo krenuo sa ,75mm debljina stjenke i to od Inconela , sada radim sa 0,3mm SS316. Vjerujem da će izdržati. 8)
sve sto se nalazi u paklu to jest unutrasnje strane  komore za sagorevanje prije ili kasnije nagori i mora da se
 promjeni , u principu kvalitet materijala igra samo tu ulogu da izdrzi malo duze u tome paklu od drugih manje
KVALITETNIH MATERIJALA , (u pitanju je samo koliko smo spremni da platimo za materijal  ) modeljet.... ;)
 sve sto si naveo od materijala koristim i ja ( reci mi molimte sta je IVANOM nema ga na postovima ????)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #106
Ne znam , nema me baš na forumu osim ove komunikacije na ovoj temi. Malo sam u drugim poslovima, tako da sam malo zanemario  Jet!

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #107
Ne znam , nema me baš na forumu osim ove komunikacije na ovoj temi. Malo sam u drugim poslovima, tako da sam malo zanemario  Jet!
ma ne mislio sam na IVANA IOWA ONOGA IZ AMERIKE ...  

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #108
Da shvatio sam! Kažem nema me na forumu tako da niti ne pratim koga ima a koga ne! :D :D

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #109
imao sam priliku vidjet i cuti ove strojeve od cvetka uzivo
vrlo impresivno i zvuk i brzina.

 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #110
Poštovani
pratim ovu temu sa zanimanjem i pokušavam upiti svo znanje koje se tu prezentira ,tko zna možda mi jednom i zatreba.imam jedno pitanje ,dali se na netu može pronači detaljan nacrt po mogučnosti besplatni za koju od modelarskih turbina .tražim več jedno vrijeme ali pronalazim samo djelomične i nepotpune nacrte . htio bih to malo proučiti da ja vidim kak to funkcionira i koliki je to trud za napraviti doma.hvala
ps :evo našao sam na ovoj stranici neke dijelove i cijene na dnu stranice .pa sad nije mi baš jasno dali sam dobro shvatio ali jeli moguče da turbinsko kolo 66mm promjera dođe 85$.???
http://turbineplans.741.com/myfiles/SalesPage.html

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #111
Moguće je i to bez davanja državi , poštarine i ostalog što uz to ide. >:(
Što se tiče planova, kupiti pa vidjeti ili tražiti na internetu ali iz mojeg iskustva  svaki motor se izrađuje za sebe i uvijek će se morati u takvoj gradnji prilagođavati mjere prema pojedinom motoru...to su barem moja iskustva. Naravno, tu se govori o milimetrima pa na niže(desetina, stotina mm)
bez nekih 1000E za pošetak proizvodnje motora , ja ne bi kretao. Naravno pod uvjetom da imaš pristup strojevima poput tokarilice, glodalice, varnog TIG aparata, stupne bušilice i sl, škara za rezanje lima...
Ja sam iz kojekavih slika, crteža i ostalog razvijao svoje vlastite nacrte osim naravno turbina, NGV i kompresora jer za to je potrebno "malo" više alata i truda.
 TRud za napraviti ovakav motor zavisi o tehnologiji kojom raspolažeš isto kao i znanju. I sa svim alatima, posao  je jako velik, ali to nitko ne razumije dok nee krene u gradnju jednog.
LP 

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #112
Poštovani
pratim ovu temu sa zanimanjem i pokušavam upiti svo znanje koje se tu prezentira ,tko zna možda mi jednom i zatreba.imam jedno pitanje ,dali se na netu može pronači detaljan nacrt po mogučnosti besplatni za koju od modelarskih turbina .tražim več jedno vrijeme ali pronalazim samo djelomične i nepotpune nacrte . htio bih to malo proučiti da ja vidim kak to funkcionira i koliki je to trud za napraviti doma.hvala
ps :evo našao sam na ovoj stranici neke dijelove i cijene na dnu stranice .pa sad nije mi baš jasno dali sam dobro shvatio ali jeli moguče da turbinsko kolo 66mm promjera dođe 85$.???
http://turbineplans.741.com/myfiles/SalesPage.html
odgovor ,   turbinsko kolo mozes sam da napravis od rvs lima debljine 2,5 mm  , kompresor mozes napraviti od drveta
i pjacati sa kolstof strunom kuglagere uzmes 608 , c3   oni mogu dosta da izdrze  ( oko 80.000  tisuca u min.)  i eto turbineke
Sta hoces tako su danasnju turbinu i otkrili , malo da se upoznas sa tom tehnikom , nemora odma da bude sve skupo i to
sve mozes da napravis sa jednom dobrom bor masinom , netreba ti drugi alat  :D :D :D ???  modeljet.  ..

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #113
Znači evaporizatori ipak mogu izgoriti....koju debljinu stjenke vaporizatora koristite? ja sam prvo krenuo sa ,75mm debljina stjenke i to od Inconela , sada radim sa 0,3mm SS316. Vjerujem da će izdržati. 8)
sve sto se nalazi u paklu to jest unutrasnje strane  komore za sagorevanje prije ili kasnije nagori i mora da se
 promjeni , u principu kvalitet materijala igra samo tu ulogu da izdrzi malo duze u tome paklu od drugih manje
KVALITETNIH MATERIJALA , (u pitanju je samo koliko smo spremni da platimo za materijal  ) modeljet.... ;)
 sve sto si naveo od materijala koristim i ja ( reci mi molimte sta je IVANOM nema ga na postovima ????)

Cvetko,
mene licno ovi Motori interesuju samo toliko jer mogu uraditi Alat za bilo koje Turbinsko Kolo koje postoji i ne postoji,
ja licno ne mislim raditi sam Motor ali se ne bih predomisljao pomoci vama Graditeljima koliko mogu,
inace pratim svaki Tvoj i Lukasov Korak.

Poz,Iv

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #114
Poštovani
pratim ovu temu sa zanimanjem i pokušavam upiti svo znanje koje se tu prezentira ,tko zna možda mi jednom i zatreba.imam jedno pitanje ,dali se na netu može pronači detaljan nacrt po mogučnosti besplatni za koju od modelarskih turbina .tražim več jedno vrijeme ali pronalazim samo djelomične i nepotpune nacrte . htio bih to malo proučiti da ja vidim kak to funkcionira i koliki je to trud za napraviti doma.hvala
ps :evo našao sam na ovoj stranici neke dijelove i cijene na dnu stranice .pa sad nije mi baš jasno dali sam dobro shvatio ali jeli moguče da turbinsko kolo 66mm promjera dođe 85$.???
http://turbineplans.741.com/myfiles/SalesPage.html

Ako Odlijev kosta ca. 20$ a u vecoj seriji i dosta manje tada i ovo u prodaji ako kosta 85$  nije jeftino i ako je ipak jeftino jer ga nemozes sam uraditi,
Pozz. Iv

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #115
pa mehanički dio turbine i nije jako kompliciran kad se malo detaljnije prouči.ja bih probao nabaviti kompresor za početak od rashodovanog turbo punjača,a ne "drveni"
zanima me nekoliko stvari za koje nisam siguran kako rade a to su:
Ležajevi turbine-oni se podmazuju uljem koliko sam shvatio .??'dali sam u pravu??znači nisu zatvorenog tipa ,ustvari nek netko napiše malo o njima i gdje se daju nabaviti.
Vaporizatori-dali su to isparivači goriva koje onda tako ispareno gori???
zašto se miješa 5%turbinskog ulja u gorivo??'šta se time podmazuje?(valjda pumpa goriva)
postoji li bilo kakav domači materijal koji bi bio dovoljno dobar za uraditi komoru za izgaranje.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #116
Ležajevi se podmazuju pomoću goriva (zato mješanje kerozina i 5% turbinskog ulja). Postoje posebni vodovi koji vode gorivo do  ležajeva u svrhu hlađenja i podmazivanja. Vaporizatori su cjevčice u komori za sagorijevanje gdje se mijenja agregatno stanje goriva iz tekućeg u plinovito. komora se može raditi i od SS316 i sličnih materijala samo trajnost cijelog motora zavisi o kakvoći materijala . ZA Jet možeš koristiti i stari kompresor od turbaka no međutim pitanje je kakva je konfiguracija kompresora, njegovih lopatica, mogućeg protoka zraka(kg/s),  te na kraju kompresor i turbina moraju biti upareni  što se tiče protoka zraka jer inače će  divaljti vrijednosti poput EGT temperatura,ulazne temperature na turbinu(TIT),  tlaka kompresora, vručih toćčaka u komori(većinom radi nesavršene proizvodnje komore)  i potrošnje goriva. Svako "igranje " sa rađanjem novog jeta je super i to je pravi izazov.

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #117
Znači evaporizatori ipak mogu izgoriti....koju debljinu stjenke vaporizatora koristite? ja sam prvo krenuo sa ,75mm debljina stjenke i to od Inconela , sada radim sa 0,3mm SS316. Vjerujem da će izdržati. 8)
sve sto se nalazi u paklu to jest unutrasnje strane  komore za sagorevanje prije ili kasnije nagori i mora da se
 promjeni , u principu kvalitet materijala igra samo tu ulogu da izdrzi malo duze u tome paklu od drugih manje
KVALITETNIH MATERIJALA , (u pitanju je samo koliko smo spremni da platimo za materijal  ) modeljet.... ;)
 sve sto si naveo od materijala koristim i ja ( reci mi molimte sta je IVANOM nema ga na postovima ????)

Cvetko,
mene licno ovi Motori interesuju samo toliko jer mogu uraditi Alat za bilo koje Turbinsko Kolo koje postoji i ne postoji,
ja licno ne mislim raditi sam Motor ali se ne bih predomisljao pomoci vama Graditeljima koliko mogu,
inace pratim svaki Tvoj i Lukasov Korak.

Poz,Iv
Halo Iwane , evo ja imam jedan prijedlog , mi koji pravimo ove turbine , to radimo iz cistog hobija , zato sto nas to zanima
zasto nam ti ne napravis JEDAN ALAT ZA TURBINSKO KOLO PROMJERA 66 MM  CISTO IZ HOBIJA  ONAKO SPONTANO  pa mi kad
 to vidimo da to postoji i da nam to moze da bude od velike koristi  nastace sasvim druga stiuacija bicemo jako razdragani
 to jest puno veseli i onda ce da nastane prava situacija ( imamo osobu koji nam moze da napravi tako nesto ) .. modeljet
  ;) :) ;) ??? ;) ;)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #118
pa mehanički dio turbine i nije jako kompliciran kad se malo detaljnije prouči.ja bih probao nabaviti kompresor za početak od rashodovanog turbo punjača,a ne "drveni"
zanima me nekoliko stvari za koje nisam siguran kako rade a to su:
Ležajevi turbine-oni se podmazuju uljem koliko sam shvatio .??'dali sam u pravu??znači nisu zatvorenog tipa ,ustvari nek netko napiše malo o njima i gdje se daju nabaviti.
Vaporizatori-dali su to isparivači goriva koje onda tako ispareno gori???
zašto se miješa 5%turbinskog ulja u gorivo??'šta se time podmazuje?(valjda pumpa goriva)
postoji li bilo kakav domači materijal koji bi bio dovoljno dobar za uraditi komoru za izgaranje.
Ukratko da odgovorim na tvoja pitanja ako hoces da upotrebis komresor od rashodovanog t. punjaca onda gledej da to
bude t. punjac od audija . zato sto kod tog punjaca se koristi komresor koji nama najcese odgovara (sa time kopresorima je i pocela turbo era mlaznog letenja u nasem hobiju ) sto se tice kuglagera , o njma mozes malo vise da saznas koji se koriste za nase turbine , kod njemacke firme GRW (klikni na internetu tu firmu ) domaci materijal od koga mozes da napravis komoru za sagorevanje , jednostavno idi na otpad u svom gradu gdije stanujes potrazi jednu dobru marku rashodovane masine za
pranje izvadi bubanj gdije se odvija pranje vesa i on ti je kao materijal odlican za pravljenjae komore za izgaranje (ovo nije
sala ) nadam se da sam bio od koristi ... modeljet   ::) ;) :)

Odg: rusenje mlaznog aviona

Reply #119
Znači evaporizatori ipak mogu izgoriti....koju debljinu stjenke vaporizatora koristite? ja sam prvo krenuo sa ,75mm debljina stjenke i to od Inconela , sada radim sa 0,3mm SS316. Vjerujem da će izdržati. 8)
sve sto se nalazi u paklu to jest unutrasnje strane  komore za sagorevanje prije ili kasnije nagori i mora da se
 promjeni , u principu kvalitet materijala igra samo tu ulogu da izdrzi malo duze u tome paklu od drugih manje
KVALITETNIH MATERIJALA , (u pitanju je samo koliko smo spremni da platimo za materijal  ) modeljet.... ;)
 sve sto si naveo od materijala koristim i ja ( reci mi molimte sta je IVANOM nema ga na postovima ????)

Cvetko,
mene licno ovi Motori interesuju samo toliko jer mogu uraditi Alat za bilo koje Turbinsko Kolo koje postoji i ne postoji,
ja licno ne mislim raditi sam Motor ali se ne bih predomisljao pomoci vama Graditeljima koliko mogu,
inace pratim svaki Tvoj i Lukasov Korak.

Poz,Iv
Halo Iwane , evo ja imam jedan prijedlog , mi koji pravimo ove turbine , to radimo iz cistog hobija , zato sto nas to zanima
zasto nam ti ne napravis JEDAN ALAT ZA TURBINSKO KOLO PROMJERA 66 MM  CISTO IZ HOBIJA  ONAKO SPONTANO  pa mi kad
 to vidimo da to postoji i da nam to moze da bude od velike koristi  nastace sasvim druga stiuacija bicemo jako razdragani
 to jest puno veseli i onda ce da nastane prava situacija ( imamo osobu koji nam moze da napravi tako nesto ) .. modeljet
  ;) :) ;) ??? ;) ;)


Cvetko,
zaboravio si da sam te pitao da mi predlozis koje Turbinsko Kolo bi bilo najinteresantnije i sto bi po tvome trebalo da se na njemu eventualno izmijeni,
Poz.Iv