Skip to main content

Topic: depron STC (Read 4319 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

depron STC

dobar dan!

evo odlucio sam napravit avioncic na daljinski, koristeci nekakav tutorial s neta.
krila i rep su mi od 3mm deprona, a trup od 1cm stiropora.
motor i propeler su ovi: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4855
bateriju (2s 800mah), servoe, daljinski i receiver sam uzo od koaksijalnog helikoptera kojeg sam kupio nedavno u pluramaksu.

neznam koliko mi je tezak avion, ali cini mi se da je ovaj motor prejak?
takodjer, ucvrstio sam motor na avion s nekim ne bas laganim drvom, jer me bilo strah da ce se razlomit taj trup kad dam gasa, pa je sad avion tezi nego sto bi trebo bit.

iso sam malo probat po garazi ispod zgrade pa je malo uzletio i pao s nekih dva metra pa su mu otpali kotacici i komad trupa.
znam da se to ne leti u garazi, ali eto, samo malo da vidim kako se kotrlja po betonu.
kotacice sam sam radio, mislim da je bolje da ih vise nema. :)
avion je skreto lijevo cim krene ja mislim zato sto se lijevi kotac teze vrti.
i prevrto se na nos kad dam gasa, valjda jer su previsoko postavljeni kotaci, to nisam siguran.
uglavnom, zabavno je meni to sve. bojim se da necu stat na jednom avionu. :)

zivim na vrapcu u zagrebu, jeli imate nekakve preporuke di da to probam vozit?
ne mora bit jako blizu, imam auto.
ima tu nekakvo igraliste preko puta, ja mislim policiji da pripada, razmisljam ic pitat jeli smijem tamo..
ali skupljam hrabrost jos uvijek, slutim da cu ga razbit kroz prve tri sekunde. nema veze napravit ce se novi :)
nisam nikad vozio avion.. imam simulator, ali nisam siguran koji model bi odgovaro ovom mom.
ima ih par sa dihedralom, ali su cini mi se puno sporiji nego sto ce ovaj bit.

eto.. komentari su naravno dobrodosli!

koristio sam ovaj tutorial: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=354237
a pomoglo mi je i ovo: http://www.aeroklub-popovaca.hr/index.php?option=com_wrapper&Itemid=73

pozdrav!
tomislav.

[attachimg=4]
[attachimg=5]
[attachimg=6]

Odg: depron STC

Reply #1
Ne izgleda loše, kola baci a model pusti iz ruke. Provjeri težište, obično treba biti oko 25-30% od napadnog ruba krila, za početak bolje da ti je malo "nose heavy", lakše ćeš se izvući iz gabule ako si falio položaj težišta.
A za mjesto ne bi trebao imati problema, prošvrljaj malo po forumu, vidjet ćeš da se ekipa sastaje redovito i sigurno će ti pomoći da uspješno poletiš.
Sretno
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: depron STC

Reply #2
na planovima ima oznaceno gdje bi trebalo bit teziste.
moj i jest malo nose heavy, to bi trebalo bit ok.
jedino mislim da malo naginje u desno, mozda stavim nesto na vrh lijevog krila vidjet cu jos.
hvala!

Odg: depron STC

Reply #3
Normalno je da ti avion skreće ulijevo ćim krene jer se elisa vrti 'u desno' pa imaš moment koji treba kompenzirati.
Krila od 3 mm deprona mi se za ovaj raspon od cca 90 cm čine previše 'mlohava', bolje bi bilo napraviti ih od 5 mm deprona, makar model bio teži, jer mlohava krila model čine teško upravljivim i sklonim nepredvidljivim manevrima.
Inaće, modeli do približno 100 cm raspona krila rado pokazuju 'živčanost', pa ih je malo teže upravljati.
Ćuo sam se sa ekipom iz Vrapća, javiti će ti se, pa eto dobrodošao u naš hobby (koji je neizlječiva zaraza  :D ) !
Damir

Odg: depron STC

Reply #4
Pozdrav,

ja sam ti Vrapče isto i imam isti problem. Nemam baš pojma gdje letiti. Par puta sam bio na igralištu kod ludare, to mi pješke za hodati, ali samo s 50-60cm depronima, i onima ispod 150 grama.

Imaš jednu livadu ispod Trga pavlina. Mislim da je ok veličine za mali aviončić. NO najbolje produžiti do nekog nasipa.

Ne znam kolika ti je masa aviona, ali odokativno vjerujem da bi mogla biti oko 300grama. Težinu možeš provjerit na kuhinjskoj vazi otrpilike. Ili na 10$ vrijednoj SHIPPING FREE digitalnoj s ebaya:)

Moja preporuka ti je da skineš taj zvono motor i staviš nešto drugo ako imaš. Imam niz tih Tower pro motora jer su bili jeftini ali, ali problem je što su svi od 45-65grama i super su za neki full fuse depron avion oko 90-100 promjera za profil krilima.

Znači uz manji motor, može i manja baterija tipa 400-600mAh, i recimo hextronix 24grama motor koji mi je definitvno za sada broj jedan. Na 3S ima puno snage za 300grama okvirno. S tim djelovima bio bi na oko 200-250grama i moglo bi se letjeti na manjem prostoru.

Krila 3mm depron jedino s puno ojačanja tipa carbon šipke. Meni bez njih nikada i uspjelo, OSIM,

napravi profil krilo, znaći donju stranu "zatvori" ravnom ploćom deprona 3mm i stavi par rebra od deprona između, te dobro zalijepi rubove, konstrukcija će biti puno čvršća. Naravno i drugačije letne karakteristike.
Imam jedan CUB na taj način napravljen oko 80cm bez carbona i super je otporan na udarce, a nije se toliko masa povećala.

Težinu možeš provjerit na kuhinjskoj vazi otrpilike. Ili na 10$ vrijednoj SHIPPING FREE digitalnoj s ebaya:)



Odg: depron STC

Reply #5
nemam ni kuhinjsku vagu..
neznam zasto sam uzimo bas 3mm depron, bilo je i 5 isto..
sad imam 6kvadrata toga, moram prvo to potrosit.

unistit cu prvo ovaj avion, pa cu onda vjerojatno prec na ovo sto si reko, full fuse sa profil krilima.
radje bi manji avioncic, ali eto kad imam taj motor.

jeli mi moze netko rec di tocno na nasip da idem?
gledam po google mapsu al svejedno nisam siguran di da odem, neznam sta je privatno.
ovu ispod trga pavlina sam i ja uocio, ali bi ja radje nesto bez auta i ljudi okolo za pocetak.

puno hvala na sugestijama.
kad budem narucivo sljedeci put uzet cu vjerojatno taj hextronik motor i napravit nesto manje.

Odg: depron STC

Reply #6
evo da se javim sto je dalje bilo.
prvi avion sam razbio odma, bacio sam ga i pao je na nos tri metra ispred mene, i otpao je prednji dio trupa na kojem je motor.
mislim da mi je elevator bio osto malo prema dolje, zaboravio sam podesit to na daljinskom.

sad sam napravio novi, ovaj put 5mm depron.
trup je od dva komada deprona, izmedju kojih prolazi drvena sipkica.
na tu sipkicu se i natakne motor.

evo mali filmic.
jos uvijek je ziv, nakon 5-6 sletanja.
mislim da je poslusan i stabilan, nije ga tesko vozit.

avion

pozdrav!

Odg: depron STC

Reply #7
Jako lijepo leti, svaka čast! Super je osjećaj kada nešto tvojih ruku dijelo radi ono što si namjenio da radi.

nažalost s propelerom naprijed i stiroporom, udar na nos je najčešće i kod mene završavao lomom. Velika sila udara taj stiropor koji se ne lomi nego sila se obično preseli na neku od strana ovisno o kutu pada i puca ili motor mount ili iza krila a ispred stabilizatora.

Pojačanje kroz cijeli fuse je super ideja koja to rješava. A motor onda ima čvrsto uporište.

Avion lijepo leti.

Odg: depron STC

Reply #8
super je osjecaj, da :)
kad sam ga bacio prvi put i kad je nastavio letit bas sam bio sretan.


 

Odg: depron STC

Reply #10
evo jos jedan filmic.
napravio sam opet isti model ko i gore ali ovaj put na korculi, gdje zivim.
let je bezveze, stavljam filmic jer je lokacija fora, mali vinograd na padini i pogled prema lumbardi i peljescu.

Avion leti iznad Malog Dolca

eto, pozdrav!