Skip to main content

Topic: najlakši pilon raceri (Read 4006 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: najlakši pilon raceri

Reply #1
 :)

Indoor je vrlo interesantan, traži i nešto vještine, a ovo je primjer svjetskih majstora koji se takmiće 'Tko će duže i sporije'  :D
Damir

FAI World Championship Indoor Models 2008 4

Odg: najlakši pilon raceri

Reply #2
ludo!

moze objasnjenje za jedno i drugo?
struja zakon, nitro USTAV

Odg: najlakši pilon raceri

Reply #3
ludo!

moze objasnjenje za jedno i drugo?
Može ...  ;)

ono prvo... modelar trči sa pločom u ruci koja pod određenim kutem stvara zračna strujanja kao na padini, lagani model se može neko vrijeme održavati u zraku (sve dok majstor može trčati i držati odgovarajuči kut ploče)

ono drugo... su indoor modeli klase F1D, izradjeni od balzinih letvica i presvućeni mikrofilmom (mikrofilm se dobije razlijevanjem posebnih mješavina otapala, saponifikatora, nitroceluloze i crne magije na površinu vode i odvoji se nakon što se donekle skrutne).  Pogon modela je gumica koja se namota prije starta i postižu se letovi, mislim da je rekord sada već i preko 60 min
:edit 40 minuta !  ,
postoji i manja klasa ovih 'sobnih gumićara' mislim F1M koji su presvućeni vrlo tankim papirom ili folijom . Kada sam se kao klinac bavio baš tom klasom, postizali smo letove do 4 i po minute (iako je već tada rekord bio preko 8 minuta).

Zanimljivost kod ovih modela je da smiješ 'hvatati' smo vlastiti model: ako te pogodi tuđi, ostaješ miran, model tucka po tebi, nije pristojno dirati ga dok ga vlasnik ne skine sa 'mete'.

Nekada se kod nas održavao 'Kup Modre Laste' na kojem je znalo nastupiti i preko 60 juniora sa ovakvim modelima.

Damir

Odg: najlakši pilon raceri

Reply #4
hvala

svidja mi se jako ovaj f1d...
struja zakon, nitro USTAV


Odg: najlakši pilon raceri

Reply #6
hehe, kak su decki usporeni kad diraju modele :)
struja zakon, nitro USTAV

Odg: najlakši pilon raceri

Reply #7
sve je to super.. i svaka čast na strpljenju.. al brate dosadno ko baloni od sapunice... nema interakcije ni kontrole.. priprema za pop**...  ;D i sad to još gledat 60-ak minuta..
ja sam ipak navikao uštekat bateriju.. i vozi.. adrenalin i pokoje razbijanje.. ovdje moram pozvat doktora da mi šusne adrenalin da mi srce ne stane..  8)


Al opet... ukusi su različiti.. tako da.. sve je to lijepo.


Odg: najlakši pilon raceri

Reply #8
.. al brate dosadno ko baloni od sapunice... nema interakcije ni kontrole.. ovdje moram pozvat doktora da mi šusne adrenalin da
Vidim da nisi probao... dok ga izregliraš trebati će ti sedativ a ne adrenalin. Nakon startanja imaš mu pravo promijeniti putanju sa dugačkim štapom ili balonom na uzici koliko god hočeš da ne tresne u zid dvorane i to sve pred očima konkurencije, pa je to dadatni poticaj.

I ja sam pogriješio: u dvoranama visine do 30 metara postižu se vremena od oko 40 minuta, a ne 60.

Damir

 

Odg: najlakši pilon raceri

Reply #9
Zahvaljujući pokojnom dr.Vilimu Ditrihu, u AK BROD i nekim osnovnim školama, najmlađi modelari su izrađivali početničke sobne modele i sa istima se takmičili u tkzv. "Čokoladnom kupu".
Sam naziv kaže da je nagrada bila čokolada po mjestu na podiju = prvo mjesto najveća,drugo mjesto manja i treće mjesto najmanja.
U zadnjih nekoliko godina pobjednici bi dobili i jedan od modela dr.Vilima.
Meni osobno je izrada sobnog modela (zbog dvoje sada netako male djece) postala zanimljiva još prije 30-tak godina i još imam neke modele na životu.
Zanimljivo je kako smo se snalazili praviti krakove elise od balze,tj korak, oko tada smeđe boce ožujskog piva a unutrašnjost boce nam je služila za ljepljenje presvlake.
Tko nije probao napraviti i letiti sobni model težine od jedan do dva grama u dvorani u kojoj mora biti isključeno grijanje,nema strujanja zraka (ventilacije),niti naglih pokreta nezna što je propustio.
Istina dolaskom "struje" izašlo se van letjeti i polako se gube korijeni osnovnog zrakoplovnog modelarstva.