Skip to main content

Topic: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;) (Read 3187 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Pozdrav svima za kompjutorima sa jednim malim vikend projektom za opuštanje i igru s djecom ;) Ta kabina mi se toliko sviđa da sam se odlučio napraviti malo više njih, pa evo prvo nastala špranca za štancanje ;) I opet sam imao pomagača koji je farbao neuspjeli pokušaj brice ;)

Biti će dobra za Alpha Jet kao rezervni dio ali planiram probati i na jedrilicu staviti jednu ;) a istim sistemom ću napraviti i trup :)

Izrada od one folije iz knjižare za omote za uvezivanje (spiralno) pak. po 100 komada za bagatelu (eto vam ideje za kabine ubuduće pa i za vakum sistem) ;) ili od PET boce od Coca Cole ;)

To tek slijedi kad ulovim vremena...
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Reply #1
kakav je to gips koji koristis

Odg: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Reply #2
Gips je električarski ;) 5 minutni... oprez, stvarno ni 5 minuta mu ne treba :) 5 Kg 18 Kn u Pevecu naravno...

Preporuka za kalupe: zamiješati da je tekuč ali malo ipak onako lagano gust kao recimo puding dok se kuha i odmah uliti u kalup, naglašavam uliti... jer ako se ne da lijevati tada je pregust i ostati će zraka baš na licu kalupa gdje mora biti savršeno. Imajte u vidu da kalup ne smije imati ikakve rupice kroz koje bi curilo ;) i tada se sve ostavi cijeli dan da se steže a sam će se i dobrano zagrijati. Već nakon pola sata je smjesa vrlo čvrsta ali kad se izvadi iz kalupa treba minimalno cijeli dan sušenja jer je to podeblja gljunta gipsa koja će polako sušiti iznutra prema van...

evo slike rezultata, lijevo je PET boca od Cole a desno neuspjeli pokušaj sa onom folijom za uvezivanje... Da vas razočaram ta folija je previše gumena kad se otopi pa je pogodnija za razvlačenje putem vakuma... a ne grijanjem iznad plamenika na štednjaku... biti će bolji rezultat kad nabavim pištolj za topli zrak koji će biti jednostavniji od štednjaka sigurno :)

boca je doduše bila prekratka za cijelu kabinu ali ovo je i tako samo proba :) koja je od prve uspjela totalnom laiku ;)

Sam gips još lagano isparava vodu kad se zagrije ali bio sam nestrpljiv da vidim da li princip funkcionira ;) a sad nek se suši do mile volje :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Reply #3
hm.. da li si pokušao u gips staviti malo mlijeka?

Odg: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Reply #4
Mlijeka? Nisam, zašto? Zar mlijeko igra kakvu ulogu prilikom odvajanja kalupa ili?

Doduše kalupu treba poprilično dugo da se osuši da li zbog toga? Ovo mi je iskreno prvi kalup ikad napravljen pa sam sad znatiželjan :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Reply #5
dodavanjem mlijeka se nešto produži vrijeme vezivanja-stvrdnjavanja

Odg: Kalup za kabinu Alpha Jet-a ;)

Reply #6
dodavanjem mlijeka se nešto produži vrijeme vezivanja-stvrdnjavanja

Hvala na savjetu Scaevola i Wora, stvarno dobar savjet jer taj gips prebrzo veže, a običnom gipsu treba previše vremena za stezanje, a sigurno mi ne bude zadnji kalup jer imam još nekih planova :)
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika