Skip to main content

Topic: Pitanja motor i baterija (Read 2494 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pitanja motor i baterija

Pozdrav!

Evo stigli dugocekani dijelovi sa istoka i naravno problemi.

Pitanje 1: 2826 motor sa rctimera pusta cudne zvukove:
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Imam tri komada i sva tri "struzu". Ne svaki puta kada se da gas, recimo svaki treci put. Zvuci kao da nesto unutra zapinje i poprilicno vibrira (ne vidi se bas najbolje u videu a i zvuk je u realnosti gori nego na snimci).
Ovo na polovici klipa kada kontinuirano struganje predje u uredan rad dobio sam tako da sam smanjio gas.  ::)
Inace ni u kojem trenutku u clipu gas ne ide vise od tri zuba na stanici (dakle ni priblizno polovici).
Usput, motor je kojesta bipkao prilikom prvog ukljucivanja medjutim dok sam ja provjerio spojeve prestao je i sad vise ne bipka. Nema veze, o tom potom.  :D

Pitanje 2: Aurora9 i baterija
Baterija je puna



medjutim stanica pokazuje totalno krivu voltazu



E sad obzirom da nemam nikakvog iskustva sa reglerima za avione (u moje doba je bilo samo nimh bez telemetrija djidja) mogu samo pretpostavljati u cemu je problem. Citam papiric kaj je dosao sa reglerom (sigurno vas dosta ima bas takav) i vidim da se moze postaviti vrsta baterije.



Dakle trebalo bi uci u setup reglera i postelati tih par stvari medjutim upute kazu "gas do poda" a Aurora mi to ne da.



Dakle pitanje 3: kako uci u setup reglera?

Tnx!



Odg: Pitanja motor i baterija

Reply #1
stavi neki prop na motor pa ga onda zavrti,
ovako na prazno preskače jer se u nekom trenu zavrti brže nego što regler želi, pa ga tu i tamo mora i kočiti... to ti čuješ.
s propom je to nemoguće jer tako stalno ima znatan otpor, pa ga regler mora stalno 'gurati'.

pogotovo jer veliš da ti sva 3 tako rade, zna se potrefiti da doleti neki s lošim ležajevima,
ali teško da su ti sva 3 s greškom. probaj s propom pa javi. samo s pola gasa i pazi da ti se ne otme iz ruke, bit će krvi.  ???

------------------------

aurora ti pokazuje napon koji je od BEC-a, a on iznosi 5V, zato ti ne piše 12V.
to je ok za nitro modele ili jedrilice, koje letiš npr. na 4pack nimh, i onda je to ujedno i pravo stanje batke.

a ako želiš da ti pokazuje stanje batke(korisnije za elektro modele) moraš otvoriti kutiju od aurore koju si zbuksao na ormar i uzeti jedan servo šteker s crvenom i crnom žicom,
(ili neki drugi od strganog serva npr ako imaš pri ruci, odreži 3. vod, pusti samo + i -)
pa to spojiti na + i - batke, bilo preko balance porta ili vodova od reglera npr.

jasno, moraš ištekati jumper iz SPC porta na RXu da bi to mogao uštekati, na tvojoj slici se lijepo vidi da je još na svom mjestu.

no pazi, ako ti se u zraku tako nešto išteka, ostaješ bez komande, jer se onda rx gasi, ne napaja se više preko BECa od reglera iako je on normalno uštekan di je bio i prije.


evo i slikice, za napon ne brini, podnosi do 35V  ;)


[attach=1]


---------------------------

veliš da ti aurora ne da gas do poda, istina, ali samo kada pališ stanicu, safety feature :)

zato lijepo upali stanicu, pusti nek se boota, i onda digneš gas do kraja, pa spojiš regleru napajanje  ;)
ovo što radiš je krivo a potencijalno i opasno, uvijek se prvo pali stanica, pa onda RX i regler...

Odg: Pitanja motor i baterija

Reply #2
stavi neki prop na motor pa ga onda zavrti,
ovako na prazno preskače jer se zavrti brže nego što regler želi, s propom je to nemoguće jer ima otpor.

Okej, ovo ima smisla i bedasto pitanje pripisujem neiskustvu. Budem probao ali prvo trebam neki nosac iskombinirati jer mi i ovako izleti iz ruke a sa propom bi to bilo zanimljivo iskustvo. :)



aurora ti pokazuje napon koji je od BEC-a, zato ti piše 5V umjesto 12
ako želiš da ti pokazuje stanje batke(korisnije) moraš otvoriti kutiju od aurore i uzeti jedan servo šteker s crvenom i crnom žicom,
pa to spojiti na + i - batke, bilo preko balance porta ili vodova od reglera npr.

jasno, moraš ištekati jumper iz RXa da bi to mogao uštekati, na tvojoj slici se lijepo vidi da je još na svom mjestu.

no pazi, ako ti se u zraku tako nešto išteka, ostaješ bez komande, jer se onda rx gasi, ne napaja se više preko BECa od reglera iako je on normalno uštekan di je bio i prije.

Trenutno je sve na defaultu (pa i jumper na rxu) jer naprosto ne znam drugacije a ovako bar smanjim kolicinu varijabli. :)
Dakle ako sam te dobro shvatio, predlazes da napajanje rxa ide direktno iz baterije a ne preko beca? Istekam bec zicu i dovucem sa baterije ili ostavim bec zicu a sa baterije dovucem samo crnu i crvenu u paraleli sa becom (nisam najbolje shvatio objasnjenje, kak bi to funkcioniralo ako je jedno 5v a drugo 12tak)?


veliš da ti aurora ne da gas do poda, istina, ali samo kada pališ stanicu :)

zato lijepo upali stanicu, nek se boota, i onda digneš gas do kraja, pa spojiš regleru napajanje  ;)
ovo što radiš je krivo a potencijalno i opasno, uvijek se prvo pali stanica, pa onda regler...

Znam za paljenje stanice, neke dobre navike ipak imam otprije. :) Dakle upalim stanicu, ona pita hoces li provjeriti vezu (ili tako nesto, sad sam na poslu pa ne mogu provjeriti). Ja dignem gas i kazem ajde dobro i ona pocne pistati da nemre to tak, nek spustim gas. I onda ustekam rx ali ne pusta me dalje dok ne skinem gas?

Doduse, dozvoljavam da sam ovo krivo zapamtio, zadnji pokusaj je bio prije tjedan dana jer nazalost nemam vremena za hobije. Provjerim kad dodjem doma.

Odg: Pitanja motor i baterija

Reply #3

Eto kak bedasto ispadne kad odgovaram na nesto a to nesto se promijeni u pola odgovora  :D

Okej, probat cu po slici pa javim. Kao i ovo sa gasom kod startupa, to mi je malo cudno.

U svakom slucaju ovo bi bilo puno lakse F2F al eto kad trenutno nemam prilike za do Domovinskog...  >:(

Odg: Pitanja motor i baterija

Reply #4
stanicu upali kako ide,
dakle gas na nuli, yes, ok, što te već pita (to se da maknuti s novim firmwareom, da ne davi)

i tek onda daš ga s do kraja.


tek sada upališ RX pa regler.
(oboje ako ga napajaš preko BECa, ili prvo rx ako ide preko SPC, a zatim regler)

-----------------------------------------------------------------------------------------

radi sve najnormalnije iako je s jedne strane rxa 5V s druge 35V

jer kako bi ti radila serva da BEC iz reglera ne dovodi struju?  ;)

--------------------

i dođi do mosta sa svime, pa sve podesimo u roku 2 minute :)

Odg: Pitanja motor i baterija

Reply #5

i dođi do mosta sa svime, pa sve podesimo u roku 2 minute :)

Ma budem, samo nikako da ulovim fraj vikend popodne. Prvo dijete bolesno pa sluzbeni put pa sad ovo ruzno vrijeme pa sad neka svadba van zg... PITA.

Nego jel se na mostu kojiput leti i pod tjednom? Nema sanse da sam dignem depronca u zrak dok to netko ne pregleda a vikend je vise "family time" nego "personal time" (ako ovo drugo i postoji...).

Odg: Pitanja motor i baterija

Reply #6
naravno da se leti tu i tamo prek tjedna, mislim da toni ide sutra baš.


no imaš tu i kalendar pa se zapiši ili gledaj kada netko drugi ide..

http://rcwings.webs.com/apps/calendar/