Skip to main content

Topic: Guppy i Guppy-2 (Read 43433 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: guppy

Reply #45
hvala na pohvalama.
ali ima dosta greskica kad se blize pogleda.
recimo trup je presvucen od dosta dijelova, ne uspijevam povlacenjem dobit da se to fino rastegne na oblu povrsinu.

ubacio sam elektroniku i odsmirglao i stavio ljepit krila.

krila mi u spoju nisu sjela tocno, jedno je vise od drugog za skoro 1mm i remenjace se ne poklapaju bas.
dvoumio sam se da li da poravnam remenjace ili napadni rub kad sam ljepio.

steta sto nisam rampu napravio i kad sam smirglao ove crvene dijelove krila pod kutem, tamo imam odstupanje u visini od skoro pola cm.

Odg: guppy

Reply #46
doslo vrijeme da stavim stakla izmedju krila.
nisam to nikad radio, imam par pitanja.

imam 18 gramsko i 48 gramsko staklo s hobbykinga.
planiram stavit 48g.

planiram izrezat komad sirine 3-4 cm po cijeloj visini krila, jeli to ok?

ove dvije komponente pretpostavljam da smijem mijesat u plasticnoj casici.
da premazem prvo drvo, pa stavim staklo, pa opet premaz?

stavljam staklo samo iznad krila ili i ispod?

koliko dugo se to suši?
kad se osuši prešmirglam da bude fino sve ravno?

na kraju planiram foliju presvuc preko stakla.

Odg: guppy

Reply #47
48 gramsko staklo preko spoja krila u 2 ili 3 sloja, širine oko 4 cm. Tu se lome sile oba krila, pa se radi i ispod i iznad (obje strane krila).  Najbolje se stavi staklo na spoj, pa premaže epoxy ljepilom i makne višak. Preko je dobro pritisnuti deblji najlon da spoj bude gladak, jer brušenjem uništavamo vlakna. Postupak ponovimo i sa druge strane.
Sušenje ovisi o vrsti epoxy ljepila, brzo za 5 min, sporo cijeli dan, a ono srednje je negdje do 30 min.
Koristiti plastične rukavice jer epoxy ljepila sadrže škodljive tvari.
Na kraju preko svega ide i folija za presvlaćenje.
Damir

Odg: guppy

Reply #48
super, kratko jasno :)
hvala.

jednu stvar još da provjerim.
kad stavljam dva sloja, čekam li da se prvi osuši prije postavljanja sljedećeg?

 

Odg: guppy

Reply #49
mozes, ali onda moras dobro osmirglat prije stavljanja sljedecih slojeva. jer ako to ne napravis, kad ces stavljat sljedeci sloj na mjestima di si imao hot spotove stvorit ce ti se baloncici zraka, a to oslabljuje konstrukciju. tako da stavljaj redom slojeve dok je jos mokro.

Odg: guppy

Reply #50
jednu stvar još da provjerim.
kad stavljam dva sloja, čekam li da se prvi osuši prije postavljanja sljedećeg?
Sve slojeve stakla odjednom !  Uglavnom manje poznato, ali epoxy-na-epoxy se vrlo loše lijepi !
D.

Odg: guppy

Reply #51
ok, sve odjednom.

primjetio sam da koristite "epoxy ljepilo" kao izraz.
koliko sam ja skuzio ovaj premaz nije ista stvar kao 2 komponentno epoxy ljepilo koje kupim u bauhausu i lijepim njime avioncice?
jeli ovaj premaz epoxy smola?
jeli se moze i s obicnim epoxy ljepilom stavljat staklo?

Odg: guppy

Reply #52
Epoxy ljepilo, mislio sam na  dvokomponentna epoxy ljepila kakva možeš nabaviti i na Hk, odjelima boja i lakova u Bauhausu ili drugdje.  Smola je drugačija, teže se nabavlja i rad sa njom je uglavnom za izradu kompozita, ovdje ti smola nije  nužno potrebna, sve se obavi sa epoxy ljepilom.
D.


Odg: guppy

Reply #54
Samo malo o epoxyu -

kada epoxy smola gelira (stvrdnjava) na površinu izlazi nešto što se stručno zove "amine blush" (nije mi poznat hrvatski izraz) - i da sad ne idem u kemiju.  Vidljivost tog sloja ovisi o temperaturi i vlazi u zraku kod stvrdnjavanja smole. Proces uvijek postoji samo je pitanje dali je taj "sloj" vidljiv ili nije. Ako je vidljiv - izgleda kao da je na površini smole sloj "voska".

Ako se naknadno želi nanjeti slijedeći sloj smole taj sloj "voska" je potrebno oprati toplom vodom i blagim detergentom - što naravno kod balza modela nije moguće - jer balza nadrapa.

Znači laminiranje u više slojeva je potrebno izvesti odjednom (kako je već i rečeno) ili u vrlo kratkom razmaku - dok nije počeo proces geliranja.

Za lamainiranje koristiš epoxy smole namijenje za to. Ima u Bau... dućanima malih pakiranja WestSystem smole. Osim toga vrlo dobra je smola KGK Karlovac (ima u Chromosovm tornju - dućan na zapadnoj strani tornja - mislim da je oko 180kn za 1kg smole i pripadajući katalizator).

Manje dijelove možeš laminirati i Epoxy ljepilom, 30 minutnim ili sporijim. Epoxy ljepila su formulirana na malo veću gustoču od smole za laminiranje (bez obzira što su u osnovi isti) po potrebi se može razrijediti sa alkohol dilutus (apoteka) - tak 10%ak posto. Konačna čvrstoća takvog spoja nije bitno različita.

Jednostavna procedura laminiranja je:

prvo na tkanini lagano nacrtaš potrebne dimenzije, samo po tim budućim rubovim LAGANO špricneš neko ljepilo u spreju (UHU, 3M77 i sl.) kad se osuši izrežeš staklo na trakice ili što već (ljepilo će spriječiti "cufanje" tkanine. Režeš OŠTRIM skalpelom, ili rotirajućim nožem.

Namoliš prvu cvjećarku da ti pokloni celofan u koji zamotavaju bukete (onaj malo deblji koji se ne gužva).

Na celofan naneseš (spužvastim valjkom) tanak sloj smole, položiš tkaninu, prevaljaš, slijedeći sloj, prevaljaš itd. Paziti na količinu smole - to je ono kaj dodaje težinu. Isprobaj na komadiću celofana ljepi li se smola na njega - najčešće ne ali ako se ipak lijepi prije nanošenja smole treba namazati nekim odvajačem - vosak (bilo koji pčelinji, auto tid) ili najobičniji margarin - namazati lagano i tanko sa krpicom.

Na balzu kud dolazi tkanina isto navaljaš sa smolom - tanko.

Prevrneš celofan na balzu i dobro pritisneš/uvaljaš sve zajedno (bez smole).

I još samo jedna mala napomena - ako laminiraš spoj krila u više slojeva - neka slojevi budu različito široki - donji je najširi pa svaki slijedeći malo uži - na taj način izbjegavaš "tvrdu" liniju sile.


I uz već napisano - NOSITI rukavice - ako nemaš DOBRO ventiliranu prostoriju - radi vani.

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Guppy i Guppy-2

Reply #55
Teme su spojene u jednu o Guppy i Guppy-2 jedrilicama.
Mod

Odg: Guppy i Guppy-2

Reply #56
gotov!
neznam jeli itko gradio guppya 2 godine.

stavio sam stakla izmedju krila i napravio canopy.
nije mi se htjela bijela plastika od jogurta do kraja stisnut oko kalupa pa ima lufta.
zato imam ovu ruznu gumicu zasad.
pregledavao sam boce pola sata jucer u plodinama.
zelena od jamnice se puno bolje stisla ali sam krivo napravio kalup.
a i ova bijela mi je ljepsa, upikiro sam jedan kefir koji bi mogo bit ok.

tezak je malo ispod 400g.

jedino sto neznam sto cu s njom, nisam nikad letio jedrilicu.
zapicim se u zrak, i onda kruzim?
nisam siguran da imam volje za ucit trazit termiku i razmisljat odakle puse vjetar.
zvuci mi tesko.

Odg: Guppy i Guppy-2

Reply #57
:-) dakle ja svojega gradim >2 godine i jos nije gotov i ne zna se "ka' če".
Kaj se tiče letenja, to je jedrilica, ali motorna pa ga ili popni gore, ugasi motor i jedri ili ga vozi s motorom ko,  recimo, trenera.

Sent from my C6603 using Tapatalk

"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Guppy i Guppy-2

Reply #58
Bravo Tgrbin, baš mi se svidja tvoj uradak !  ;)
Što se tiće kabine, jedan žmigić: boca od 0,5 l Schweppes-a se izreže, gotovo da i nije potrebno kuhati na kalupu.
Kako stvari stoje sa setup-om i jeli težište OK?
Damir

PS. jedno pitanje za sve Frikove: sačuvao sam 16 stranica teme 'Guppy' sa starog Frika (to više nije na Internetu), dakle sve postove, slike, upute... ima li interesa da to nekako ovdje 'objavim' tj, ufuram u temu ili posebni sticky u podforumu ??

Odg: Guppy i Guppy-2

Reply #59
hvala!

bas sam kupio sam jucer u plodinama dva schweppes-a od pola litre u tu svrhu :)
svidjeli su mi se jer nemaju skoro nikakve utore po sebi.
ali preferiram neprozirnu bijelu pa nisam jos probao s njima.

20A ESC, ovaj motor: http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=14735
ovaj propeler: http://hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13135
baterija 2S 800mah.

CG je mozda pola centimetra iza remenjace, dakle blize repu.