Skip to main content

Topic: k:početnički heli (Read 38134 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: k:početnički heli

Reply #90
Oj ekipo,

evo valjda bi mi ovih dana trebo stići heli, pa me zanima, da li baterije dojdu napunjene ili standardno ih treba puniti prije prve uporabe. Da li je prvo punjenje duže (i kolko) za ovaj tip baterije kao za litionke? Da li treba pazit prilikom punjenja da se neprepune (zaboraviš da se pune  :D ) pa im tak skraćuješ radni vjek ili?

Hvala na savjetima!

LP

Odg: k:početnički heli

Reply #91
Vidim da nikad nisi koristi LiPo.

Dodju na sotrage charge-u, oko 3.80V po celiji.
Moras ih napuniti do 4.2 sa posebnim punjacem za lipo (ovo valjda znas :) )
Punjenje traje oko 120 min kada su prazne.

Ako ih prepunis ili prepraznis, odose u papar (ovo je Majkijev izraz :) )
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: k:početnički heli

Reply #92
Hvala Wespen,

nikad radio sa LIpicama! Nači kad mi dojdu, uzeo i punjač za njih sa HK, prvo punjenje 120 min, ali ni minute više. E sad neznam jel ima na ovom punjaču indikator napona...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11021__Solo_Pro_FP_II_100_240V_Adaptor_with_Charger.html

Vidim ima neke ledice koje signaliziraju ststus punjenja, ali ak se može mjerit sa unimerom super...

Pa eto molim te još jednom ako mi možeš objasniti postupak oko baterija da ih odma ne sjeb...

1. Stignu....prazne su i punim baterije (narućio  10tak komada) 120 min - kak ću znat da li su dosegle traženi energetski nivo?
2. Metnem u heli i letim...kolko maks po bateriji...5min?..kak ću znat po ponašanju helija kad da izvadim jednu i metnem drugu
3 Ponovno ih punim, sad prp. 20-30 minuta po ciklusu?
4. Piknem u heli i peri dalje?


Hvala najljepše!






Odg: k:početnički heli

Reply #93
Imaš puno uputstva kako rukovati s Lipo baterijama. OBAVEZNO pročitati pogotovo pri upotrebi večih baterija od ovih za solo pro. Ma obavezno pročitati i gotovo.
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=209187
Ovo gore ti je thread o Lipo baterijama u njemu sam saznao sve o njima što treba znati i više.

A da se ograničimo na tvoj punjač. Evo sada na stolu mi je punjač i pune se baterije cca 25 minuta.
1) Dok se ne upali zeleno svijetlo (a svijetli crveno) pune se. kad se upali zeleno to je to! Letiš! Znači punjač ima ugrađen 4.2V "prekidač" što je maksimalna granica jedne lipo čelije koja može   
    biti napunjena.

2) heli solo pro letiš oko 5-7 min ovisno o bateriji. S vremenom ti voltaža od tih 4.2V pada. Što god ne smije pasti ispod 3.0V jer onda se baterija lako bespovratno uništava.
    Skoro svaki ESC (sklop s kojim daješ gas) ima "low voltage cut off" koji se može namjestiti da se heliju oduzme snaga kada dođe blizu 3.0V(može se namjestiti i na više tipa 3.3V / 3.5V).
    SOLO PRO to nema koliko znam već kada na 50-60 posto snage , to vidiš na displayu, ne diže se više ili presporo, mjenjaš bateriju da je ne isprazniš previše.
    Ja sam jednu ispraznio do kraja, nisam je više mogao puniti.
    A NAJBOLJE, mjeri vrijeme 5 minuta i to je to. S vremeno budeš skužio.
3 i 4)ponovno napuni i vozi
baterije će s vremenom otkazati, no do onda ima vremena. A cijena im je 5 kuna po komadu što je kao cijena jedne "minjonke".

USPUT jednu sam batku stavio na onaj modificirani punjač (tema - SOLO PRO 2 MOD mikro priključak za baterije) i uspio je zgurati naopako.
Helić OK na svu sreću ali baterija je u roku 2 sekunde bila vruća. Obavezno je stavi van na beton i promatraj 20-30minuta. Kada se ohladi možeš je jedino baciti. Nemoj je odmah u smeće da se ne bi zapalila.



Odg: k:početnički heli

Reply #94
Evo, konačno, nakon 150 godina i kusur peripetija i čekanja heli konačno stigo...tak da sad krenut u učenje :)

Još jednom hvala svima na savjetima, trudu i potpori :)

Sad će krenuti pitanja oko letenja i ostalo :)


LP

 

Odg: k:početnički heli

Reply #95
Eto, kao što i rekoh stigo mali krvopija jučer! Naravno sve ok, carinu sam izbjego, u kutiji je sve bilo kako sam i naručio...fakat sam se iznenadil kak je sve lagano i maleno ;D

E sad, nisma ga baš puno sprobaval, treba na livadu neku otić, ovo u mom stanu sa malo slobodnog prostora mi se čini accident waiting to happen! Naravno, prvo sam malo škicno manual..upalio i ide....!

E sad, pitanje za našeg dragog kolegu Moriaty-a! Ja još jednom obećavam pivu i čevape ako je kolegan voljan održati mini jednosatnu školu sa trimanjem iskusnog štemera  ;D

Ovako, upali ma i ga mu cca 10tak posto gasa, i on fino vrti elisice i sve 5! E onda probam malo više i očekujem bu se dizal na mjestu, ali skužil da malo zanosi u lijevo....probo malo prema uputama strimat (po manualu) ali bez uspjeha...čak pomakno pokazivač skroz u desno..ali on još uvjek ista pjesma...pa sad jel to normalno, odnosno da li je mjerodavno pri tak malom gasu i pri jedva dizanju?

Mislim jel s helijem sve ok, ili da se odmah žalim HK, ili da si dam više trudu oko podešavanja....?

Znam,znam, ima tamo forum od 350 stranica....ali ono, treba pročitat 1000 postova...od kojih je jedno 40% sigurno proturiječno :) A ovak dobijem na HR i od prokušanog letača (ENG nije problem ali ipak mi je draži HR)  našao i jedan tvoj dobar link sa super uputam za početnike, ali ipak, kak si ti ipak car za 2jku ipak da čujem tvoj savjet :)

Hvala!

LP



Odg: k:početnički heli

Reply #96
Eto, kao što i rekoh stigo mali krvopija jučer! Naravno sve ok, carinu sam izbjego, u kutiji je sve bilo kako sam i naručio...fakat sam se iznenadil kak je sve lagano i maleno ;D

E sad, nisma ga baš puno sprobaval, treba na livadu neku otić, ovo u mom stanu sa malo slobodnog prostora mi se čini accident waiting to happen! Naravno, prvo sam malo škicno manual..upalio i ide....!

E sad, pitanje za našeg dragog kolegu Moriaty-a! Ja još jednom obećavam pivu i čevape ako je kolegan voljan održati mini jednosatnu školu sa trimanjem iskusnog štemera  ;D

Ovako, upali ma i ga mu cca 10tak posto gasa, i on fino vrti elisice i sve 5! E onda probam malo više i očekujem bu se dizal na mjestu, ali skužil da malo zanosi u lijevo....probo malo prema uputama strimat (po manualu) ali bez uspjeha...čak pomakno pokazivač skroz u desno..ali on još uvjek ista pjesma...pa sad jel to normalno, odnosno da li je mjerodavno pri tak malom gasu i pri jedva dizanju?

Mislim jel s helijem sve ok, ili da se odmah žalim HK, ili da si dam više trudu oko podešavanja....?

Znam,znam, ima tamo forum od 350 stranica....ali ono, treba pročitat 1000 postova...od kojih je jedno 40% sigurno proturiječno :) A ovak dobijem na HR i od prokušanog letača (ENG nije problem ali ipak mi je draži HR)  našao i jedan tvoj dobar link sa super uputam za početnike, ali ipak, kak si ti ipak car za 2jku ipak da čujem tvoj savjet :)

Hvala!

LP

Doma ako nemaš barem 4x4 metra prazan prostor nemoj isprobavati jer ti bude završio negdje na neželjenom mjestu.
Vani opet ako jesi onda vjetra ne smije biti ni malo, jer ti bude tih 30 grama odlepršalo samo tako na vjetru. Dopušten slabi vjetar a da ga osjetiš jedva.

Ovo zakretanje ulijevo je rezultat FP helića. Naime to rade svi FP helići. ja sam odmah počeo trimati čim sam ga dobio i na kraju psam imao "čušpajz" od trimova.

A bio je ok tvornički. Dakle kada si na nekoj ravnoj podlozi, taj heli je tak mali da proizvodi svakakve vrtloge oko sebe, i na maloj visini i kod poletanja dolazi do nestabilnosti. >Tako da kada ga trimaš to trimaš dok si npr metar u zraku minimalno.

Na zemlji nemoj trimati ništa.

E sada koliko razumijem ti imaš problem kako doći do tih jedan metar a da ne završi negdje u zidu ili naglavačke.

Kod tako malih helikoptera, kada ga uključiš i zavrtiš elise da su u pogonu, gas nakon toga moraš dodati brže a ne polako postepeno, jer će se helić zavrtiti u lijevo i s vremenom dignuti ali češ izgubiti orijentaciju.

Znači trebaš ga "cimnuti" u zrak na metar i pol recimo i probati vidjeti kuda ti bježi na toj visini. Spusti ga dolje pa poštelaj prema uputstvima.
Nažalost kod mene promjenom svake baterije potrebno je manje poštelavanje repa. Ali stvar koja je gotova za par sekundi, klik-klik lijevo ili desno.

Kako god, mislim da ti helić je ispravan samo nemoj trimati na zemlji dok ne vidiš zapravo kuda bježi. Kada ga upališ i digneš probaj što prije da se odmakne tih 50cm od zemlje i onda nadalje se bude heli stabilizirao, ili ne ako je potrebno trimanje. Ali barem budeš vidio u kojem smjeru.

Javi kako je prošlo, ili probaj snimiti pa da vidimo.


Odg: k:početnički heli

Reply #97
Eh...i sad kiša, kiša, kiša...a svakako bi na neku livadu, pa ak i padne pada na travu...još mokro...sam bu odskočil :)

A ništ...još malo strpljenja....a onda javim kak je prošlo....

Hvala još jednom na uputama!

LP

 

Odg: k:početnički heli

Reply #98
Evo danas malo drajvo heli po vani, mislim da sam skonto trimanje! Nego sad imam totalno glupi problem, ali problem...ove zamjenske baterije...nemrem ih ugurat u helić, tj. u ležište, tak da se kontakti ne sjedaju i heli nedobiva struju!

Jednu sam uspio nekak ugurat ali onda sam je na jedvit jade uspio izvaditi van! Jerbo zamjenske nemaju trakicu za vađenje...pa me zanima...ka se vi ljudi snalazite i da li treba malo sa skalpelom plastikicu na bateriji obradit da ide unutra...?


HVALA!!

LP




Odg: k:početnički heli

Reply #99
Eh, snašo se, malo ogulio plastiku sa sklapelom i sad ide bez frke...sam treba sredit svih 15 baterija :)

a kaj se tiče trakice, malo onaj višak premjestio na početak, koji je orginalno pri kraju... :)

Ako neko ima bolji način vrlo rado bi čuo!

LP

Odg: k:početnički heli

Reply #100
Komad selotejpa ( koji jace lijepi ako imas), dio nalijepis na bateriju i ostatak presavines na pola i zaljepis.
I imas repic na strani za povuci bateriju van.

Druga opcija je letjeti bez maske pa samo gurnes prstom.

Eh, snašo se, malo ogulio plastiku sa sklapelom i sad ide bez frke...sam treba sredit svih 15 baterija :)

a kaj se tiče trakice, malo onaj višak premjestio na početak, koji je orginalno pri kraju... :)

Ako neko ima bolji način vrlo rado bi čuo!

LP

Odg: k:početnički heli

Reply #101
Evo danas malo drajvo heli po vani, mislim da sam skonto trimanje! Nego sad imam totalno glupi problem, ali problem...ove zamjenske baterije...nemrem ih ugurat u helić, tj. u ležište, tak da se kontakti ne sjedaju i heli nedobiva struju!

Jednu sam uspio nekak ugurat ali onda sam je na jedvit jade uspio izvaditi van! Jerbo zamjenske nemaju trakicu za vađenje...pa me zanima...ka se vi ljudi snalazite i da li treba malo sa skalpelom plastikicu na bateriji obradit da ide unutra...?

ja sam kupio zamjenske jedva nagura, imao par komada. Kupio turnigy Nano 160mAh i sad je sve super. Punim ih na normanom punjaču, ili na solo punjaču. Mogu korisiti obje verzije. ovo s selotejpom sam probao i ne vrijedi ništ. Naime sklizne dolje.
Treba ti baš neki jači selotejp. Ja sam uzeo onu armiranu traku s HK-a i zaljepio. Drži čvrsto, i isto kako kažeš malo je skalpel radio.

Otvoreni helinemoj furat, ako padne na komandnu ploču lako pukne kontakt, a ako nisi u lemljenju i imaš turbo sitnu lemilicu, lako se zezne nešto.

Bolje sve polako, nego brzopleto i polovično.

Trimanje eto vidiš nije problem. I kako leti, jer jednostavno?
Ako ti puše vjetar, uključi dual rate. Znači stisni desni stick prema dolje, kao gumb, i ona polovica koja svijetli kruga, sada će svijetliti cijela. Tada je helić pokretljiviji, i kod nekog vjetra bez toga nema dovoljan nagib da kontrira vjetru.


Odg: k:početnički heli

Reply #102
Ma taman sam jučer počeo hvatat konce što se trimanja tiče i uspio ga pomalo smirivat kad se orirđiđi baterija ispraznila . I onda htio metnut zamjenske i frula...leti super, sam ja neznam upravljat s njim još :)

Smješno, dignem ga u zrak, da vidim kak nosi da ga strimam i onda oddrifta unazad 3-4 metra, i onda si ja mislim kaj kud i kolko moram stisnut da počme ić naprijed nazad :D (RTFM :D)

Tak da ću probat sad za viks ak stignem malo se igrat i riješit. Inače ja uzeo 15 komada...ak bu kom sfalilo za pivu dam batteriju. Inače, htel na njih napisati brojeve..ali ni akrilni ni alkoholni marker ne ostavljaju trajni trag...ideje?

LP


Odg: k:početnički heli

Reply #103
Tijekom godisnjeg odmora postao sam ponosni vlasnik Solo Pro-a te ovim putem zahvaljujem svima na savjetima i pomoci te naravno predlazem nekakvo okupljanje svih Solo Pro letaca, sto novopecenih sto vetarana (Moriaty, Apachi,... ).

Pozdrav!

Odg: k:početnički heli

Reply #104
Jel vrijedilo čekati? ;)

Ja sam za!