Skip to main content

Topic: pogrešan pogonski sklop - valjda (Read 8436 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pogrešan pogonski sklop - valjda

Pozdrav svima.
Na forumu sam od danas, u RC od 'jučer' , dakle nov.
Napravio ( prije 6 god ) model čamca od stakloplastike ( prema stvarnom čamcu ) od cca 80 cm dužine i prema težini djelova koji nosi. Prije toga otišao u dućan ( RC 'nešto') i rekao da mi treba sve  ali da čamac mora imati vučnu silu oko 4 kg ( imao je i više  u kadi ). Kupio stanicu i ostalo ( detalji kasnije ) , a izvor struje je bio akumulator ( olovni  za skutere kako mi se čini) .
Montirao i .... vozio punim gasom  cca 3 minute, ispraznio akumulator pa napunio i vozio cca 2 i pol minute i krepao akumulator.
Zaključio sam da mi je prodavač prodao neadekvatnu bateriju , a  po brzini modela i propeler.
Motor se vrti na 20 000 max ( po sijećanju ) i nekih 800 W snage i ima direktni pogon.

 Model je namjenjen mirnom moru , ne treba brzinu već sat - dva mogućeg upravljanja na leru i tu i tamo punu poteznu silu u trajanju od cca 2 do 10 minuta.

Sve mi se čini da bi trebao propeler od TOMOS pente i pogon na cca 500 okretaja za realizaciju ideje.

Žao mi je da se čamac ne moći pa bi molio ideje i pomoć.

pozdrav


Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #1
Vjerojatno bi trebao slozit neki reduktor za taj motor , pa stavit vecu propelu . Sve u svem utrebalo bi to sve provjerit . Za pocetak koji je motor unutra , propela , jel propela za glisere ili barke... Daj vise detalja . Btw ovo ti je dobar link za djelove brodova , sve na jednom mjestu , a cijene su kao i drugdje na zapadu . http://www.cornwallmodelboats.co.uk/ .... Brodovi i kinezi kombinacija mi nikad nije dobro funkcionirala za razliku od aviona i kineza. 

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #2
Kao prvo.. kakav je to čamac..... gliser ili deplasmanac......
Kolika mu je masa.....
kakav akumulator ( koji kapacitet)

Ako nije gliser onda ti je dosta i 100 wata......
a potisak od 4 kg.. je puno... sa time vučeš i pravi čamac.....

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #3
Motor ne mogu izvaditi da pogledam ( ili trik kod montaže ili se zaglavilo) pa po sjećanju : nekih 800 W i 20000 okretaja na 12 V. Ne vidim četkice . Propeler je cca 3,5 cm promjer - mali korak . Bez reduktora. Sam čamac je lagan - oko 1,5 kg , a akumulator je olovni 4 Ah ( ili 6 ) na 12 V  i budem izmerio težinu . Dno čamca - glisersko (kao u jedrilice ) sa čvrstom perajom .
Potisak od 4 kg je imao u kadi ( mjerio priručnom vagom ) ali sa tim potiskom vozi cca 4 km/h.
Veličinu čamca dobio po mjerenju ukupne težine djelova ( da bi model odgovarao maritimnim svojstvima orginal jedrilice ).
Po nekom računu ( kasnije računao ) za 800 W na 12 V treba 70 A ( ? )  i onda krepa akumulator. Bez opterećenja na ispravljaču vuče oko 5 A ,a i to je previše za tu vrstu akumulatora.
Potisak mi treba ( neka moja ideja ).
Reduktor i veća propela , veći korak - OK , ali struja ?

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #4
u glisere se ne kuzim, ali za pocetak ti treba lipo baterija.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #5
O K , a prema snazi motora , voltaži i želji da to vozi ( npr. 1 sat ) izračuna se  koliko lipo baterija treba ?
Nemam pojma koliko su teške i velike, valjda stane u utrobu.

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #6
Motor ne mogu izvaditi da pogledam ( ili trik kod montaže ili se zaglavilo) pa po sjećanju : nekih 800 W i 20000 okretaja na 12 V. Ne vidim četkice . Propeler je cca 3,5 cm promjer - mali korak . Bez reduktora. Sam čamac je lagan - oko 1,5 kg , a akumulator je olovni 4 Ah ( ili 6 ) na 12 V  i budem izmerio težinu . Dno čamca - glisersko (kao u jedrilice ) sa čvrstom perajom .
Potisak od 4 kg je imao u kadi ( mjerio priručnom vagom ) ali sa tim potiskom vozi cca 4 km/h.
Veličinu čamca dobio po mjerenju ukupne težine djelova ( da bi model odgovarao maritimnim svojstvima orginal jedrilice ).
Po nekom računu ( kasnije računao ) za 800 W na 12 V treba 70 A ( ? )  i onda krepa akumulator. Bez opterećenja na ispravljaču vuče oko 5 A ,a i to je previše za tu vrstu akumulatora.
Potisak mi treba ( neka moja ideja ).
Reduktor i veća propela , veći korak - OK , ali struja ?


...e sad si već nešto napisao... :) Kao prvo, jedrilice su tipični primjer deplasmanskog korita ne gliserskog. gliserski trup se pri većim brzinama izdigne iz vode i glisira (klizi po površini) time smanjuje otpor i omogućuje veću brzinu.

Deplasmanski trup s druge strane ima maksimalnu brzinu, iznad koje nema smisla povećavati snagu motora.  jer samo praviš brazdu u vodi i "guraš" pramčani val......

Po onome što si napisao.. ti imaš deplasmanski trup sa bolesno jakim motorom koji okreće premali prop koji je rađen za veliki potisak pri malim brzinama(manji korak=veći potisak i manja brzina;  veći korak samo više optereti motor i koristi se za veće brzine.). Za tvoj prop ti je motor od 50 W uvrh glave. I ne treba se vrtiti tako brzo... brodski propeler malog koraka ne voli velike okretaje jedino da ga staviš u sapnicu, ali opet ćeš dobiti potisak a ne brzinu....

Potisak ti je bitan ako ti je model remorker pa misliš nešto vući s njim.
Jedrilice već po svom dizajnu imaju mali otpor pa im ne trebaju takvi potisci.. Osim toga, to što si mjerio je statički potisak, a kad je model u vožnji potisak je puno manji makar tebi za tvoj model nije najbitnjiji faktor.

Kolika je duljina trupa? Ona ti određuje maksimalnu  brzinu modela... Kad ga voziš punim gasom pogledaj val koji radi. Ako je brijeg vala iza krme ti si prešao maks. brzinu tvoje forme i možeš podizati snagu do neba, nećeš dobiti povećanje brzine(bar ne neko zamjetno)jel si ušao u zonu glisiranja a tvoj trup nije namjenjen za to.

Moj savjet ti je da koristiš akumulator kao i do sada. Prop ostavi, samo izbaci taj motor i stavi neki manji. recimo speed 400 će ti biti i više nego dovoljan imat ćeš plovidbe od pola sata ili dulje. ... Ako staviš reduktor možeš koristit i speed 280, i plovit ćeš dok ti ne dosadi.
Ja sam za potrebe projekta u firmi natjerao remorker od gotovo 6 kg na "glisiranje" sa motorom speed 600 koji ima 180 w i to je previše za tu formu. Brod će u stvarnosti imati 25 tona i motor od 250 ks. A moj setup je kao da sam u original stavio motor od 1400 ks. 800 Wje kao da u malu pasaru ili riječni čamac staviš pentu od 100 konja. Nadam se da sam pomogao.

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #7
hvala na trudu  crach,
moja greška u pisanju za tip trupa. Materija ti je bliža nego meni i hvala na teoriji. Pozaboravio sam iz škole dosta, a ovo mi je blisko. Napravio sam prije 26 god jedrilicu cca 6 m po nacrtima Van de Stadt , sportska - za dvoje ( može se preevrnuti i potonuti ) i po tom trupu je i trup modela. Jedrilica stvarno glisira kad mi je vjetar dobar , a ljudi na miru i pogodim namjestiti jedra.
Dakle nije deplasmanski već gliserski.
Znam i za kavitaciju, a po brzini vrtnje propele , čudno je i da se kreće model - kao da se vrti u prazno i tu i tamo zahvati malo mora.
Stvarno mislim vući nešto , model sam napravio po onome što imam ( nemam remorker ).
Ako ne promjenim model u remorker - onda promjenim motor npr. speed 280 , dodam reduktor i sad bi išla propela malog koraka.
( a kako da izmjerim korak - možda mogu kut latice  izmjeriti ).
Sinoć sam otpilio palubu čamca zbog očekivanih zahvata , a i vijak na kormilu tvrdoglavo ne želi popustiti ( more i sol  !!! )
Ako propela treba više mjesta ( kut nagiba vratila !) onda nema smisla nastaviti sa ovim trupom , stvarno bi trebao remorker.
Cijeli problem je u novcima - nema ih za sitem probaj ovo pa ako nije onda probaj ..... Novu bateriju i tako trebam i prilagodba je za olovni akumulator koji mogu i posuditi za probu , a za lipo baterije, punjač, balanser .... nisam ako nije sigurno da ću dobiti potreban rezultat.
Po tebi bi ovaj manji motor vukao dovoljno dugo ( sat - dva skoro na minimumu gasa i 10 tak minuta puni potisak ) da ne uništi olovni akumulator 4Ah ( ili 6 ). Znam da olovni kratkotrajno daje velike struje ali i radio u autu ga isprazni neočekivano brzo .
Ima negdje specifikacija potrošnje za te motore ?
pozdrav

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #8
ako trebaš vući nešto, onda ti stvarno trup koji je gliserski ne odgovara...  Kad nešto staviš u tegalj samo će bućkati vodu i izdizati se.
Pitanje je što trebaš vući. Iz prvotnog potiska od 4 kg.. evidentno je da tegliš nešto veliko.  Moj savjet ti je da napraviš "SPRINGER" to ti je model remorkera. nacrt i sve što se može saznati o njemu imaš na stranici : http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=522762

Ekstremno jednostavna konstrukcija za napraviti... iznimnih maritimnih osobina... vuče kao magarac..  Ja sam s njim vukao riječnu šiklju ( čamac od 100-tinjak kg) bez problema... Naravno s jačim motorom..  Nažalost model sam prodao gospodinu koji s njim još uvijek hrani ribe na nekom ribnjaku. Kutijaste ti je građe. a teški olovni akumulatori ti samo koriste jer da bi vukao nešto čamac ti mora imati masu...  .
Za tegalj savjetujem motor speed 400...

Ako želiš izmjeriti korak propelera.. probaj stranicu : http://www.propellerpages.com/?c=articles&f=2006-03-27_manual_pitch_measurement

Za sve što te zanima vezano uz problematiku.. slobodno pitaj...

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #9
pozdrav ,
ako sam dobro izračunao korak to je cca 45 nečega ( dimenzionalno je u ' mm ' ) , a naša sam slikicu koja odgovara mojm propeleru :
http://www.der-schweighofer.at/artikel/40794/schiffsschraube_40mm_m4_rechtsl.

ima tamo propelera koji stanu ispod krme a latice ko lopate u odnosu na moj.
malo me buni pogled od krme prema pramcu jer je onda ' ljevi '
pogledao sam i motore ' speed '
Kad sam radio model , ja sam to napravio da nikad ne prepravljam.... ali.... tako da bi mi po veličini bio bliži speed 500 E 12 V, a i sporije se vrti i manje struje vuče - prazni hod cca 0,4 A  a 10 A u blokadi.
Pitanje : možda probati prvo sa drukčijim propelerom slično kao :
http://www.der-schweighofer.at/artikel/49059/rennschraube_40mm_m4_rechtslaufend
ili do 60 mm u promjeru ( više neće stati ).
Pa onda reduktor , pa promjena motora.  Sve da ne diram trup.
Inače - kopčanje za vuči nešto je ispod vodene linije, ako treba i ispod propelera - da se ne propinje.
Onih 4 kg je u momentu kad se model ne miče a puni gas. poslije ne treba.

imaš komentar crash ?

Nego, ima tko u Zagrebu tko ima volje pogledati uživo model pa dati sugestije .

Vidim i slikice na forumu - ima ograničenje u veličini ?

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #10
Hajde lijepo uploadaj koju sliku da možemo stvoriti realnu sliku tvog sustava.
Korak od 45 mm na propu od 35mm.... hm... to mi zvuči kao djelomično uronjivi prop za superbrze čamca.... Onaj na slici u schweighofferu ima korak od 35 mmm. i to je dosta. nikako sporohodni prop. :)
 Između dna i propa mora ostati barem 5 mm prostora. Najbolje ti se odlučiti za motor... kupiti par propelera i probati model dok ne nadješ najbolji.
Osobno i dalje mislim da ti trup neće odgovarati ali to je samo moje mišljenje... 
Sve ovo naše dopisivanje je zapravo teoretska rasprava jer neznam osnovno... što trebaš vući.. kuda.. kojom brzinom.. koja je masa tvog modela.... i moglo bi se nabrajati unedogled.
Motor bi trebao odgovarati... pogotovo ako ima manji broj okretaja... :)
Mjesto prihvata teglja.. ćeš također morati eksperimentalno utvrditi jer kako će se model ponašati kad sve to staviš u vodu.. ???

Da si bar ranije odgovorio.. danas sam sluzbeno bio u Zagrebu. Opet ću idući tjedan pa se možemo dogovoriti.

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #11
ovako izgleda, malo sakrio pozadinu .
paluba je već zapiljena, a motor vani....
vučem plovak, a taj vuče plovak i tako par puta.... brzina 0,5 do 1,5 m/s  po mirnom moru ...
zajedno sa akumulatorom ( ipak 4 Ah ) model ima cca 4,4 kg ( na kuhinjskoj vagi )


radim vrlo blizu Velesajmu pa sad ... ako budeš imao vremena, može i poslije 16 sati negdje.


pozdrav

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #12
E napokon da vidimo tvoj stroj...

Po izgledu trupa.... mislim da će moći tegliti nešto... Poludeplasmanska forma..... pri brzinama kojima ćeš ti tegliti svoje plovke.. ponašat će se više manje deplasmanski...... Na krmi dosta širok trup pa mislim da neće jako gaziti krmom.... Ako bude.. lako sa balastom namjestiš trim .. :)

Uzmi par propelera... nekoliko veličina i broja krila. Najveći prop odaberi tako da ti između njega i dna ostane 5-6 mm. 
Ako će tegalj potrajati... razmisli o vodenom hlađenju motora
Ubaci unutra motor koji si odabrao i to je to. pola sata s tvojim akumulatorom nebi smio biti problem.

Mjesto prihvata teglja najbolje odredi pokusom.... negdje na krmenom zrcalu, ne idi ispod vodne linije.

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #13
Hvala na angažmanu i poduci.
Slijedi potraga za dijelovima..
pozdrav

Odg: pogrešan pogonski sklop - valjda

Reply #14
Nema na čemu.... zato smo tu... :)
Javi kako je prošlo.....  Ako ne bude u stanju vući tvoje plovke razmisli o gradnji springera... trup te košta nekih 50-tak kuna maksimalno... a setup prebaciš iz ovog modela.....

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.