Skip to main content

Topic: Helikopteri i sigurnost (Read 3804 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Helikopteri i sigurnost

Jučer sam cijeli dan šarafio po helikopteru i više nisam niti razmišljao kako se spada, ali sam ga htio srediti tip-top da danas mogu ići malo na livadu. Nažalost to se nije dogodilo.
Evo i zašto:

Išao sam podesiti link na repnom servu i uključio bateriju. Kad nešto radim na heliju u kući, a nisam odspojio motor ili maknuo pinion s osovine, sve krivulje gasa stavim na 0 i uključim throttle hold. Better safe than sorry. I spojim ja tako bateriju i posvetim se štelanju linka. Čuo sam lagano zujanje servača (ništa čudno za digitalce) ali mi je trajalo nekako dugo (30ak sekundi), bacim oko na BeastX i skužim da se nije inicijalizirao. Ništa čudno kad sam držao heli u rukama i stalno ga tresao. I onda skužim grešku - nisam maknuo blade holder (ona spužva koja drži sablje na boomu, za one koji ne znaju o čemu se radi). Brzo sam odspojio bateriju i maknuo blade holder. Uključim opet bateriju, BeastX se inicijalizira, ali swash se miče sporo, jako sporo. Ništa, odspojim opet bateriju i probam micati servo ruke prstima i skužim da se jako teško miču. Izgleda da su otišli elektro-motori. Opet spojim bateriju da vidim da li repni servo radi, kad se najednom (i to negdje u 3 ujutro) motor zaspoola i ode na valjda 100% gasa. Stiščem throttle hold, normal, idle 1, 2, mičem palicu kolektiva (na svu sreću bio sam dosta priseban da ju ne dignem iznad sredine) i brzo jednom rukom pritisnem skije helija na stol i drugom rukom odspojim bateriju. SVA SREĆA da se nije nešto gore dogodilo, ne želim niti razmišljati o mogućim posljedicama.
Znači kad je blade holder bio na sabljama i ja sam spojio bateriju, servači su htjeli doći u položaj gdje sablje daju -12° pitcha (palica kolektiva skroz dolje, TH uključen - tako uvijek palim heli) a nisu mogle zbog držača. Servači su vukli "bijesne" količine struje i ESC je pregorio (vjerojatno bi bolje bilo da se zdimio, ovako je bio poluispravan) i u jednom trenutku je odlučio zaspoolati motor.
Stvarno sva sreća da se nisam ozljedio ili polomio pol kuće... Vjerujem da mnogi ne bi ovo niti pisali ovako na forum, no zbog jednog malog previda sam:
a) skoro ostao "bez glave"
b) uništio TV, namještaj, helikopter, ...
c) spalio relativno skup ESC i servače na ciklici
d) mogao spaliti i fbl kontroler i receiver da je ESC probio i pustio još veću struju cijelom krugu.

Tako da sam odlučio napisati ovaj thread, nadam se da će svakome tko ovo pročita nekako ostati u podsvijesti da NIKADA ne spaja bateriju na heli kad je držač sablji gore, da odspoji motor kad spaja bateriju na heli u zatvorenom prostoru (ili makne pinion ili glavne i repne sablje).

Mogli bi napraviti nekakav sticky i napisati recimo nekakve check-liste prije leta, kako bi bili sigurni da je sve u redu.
Ja ću započeti, vi nadopunite pa ću ja editirati prvi post kako bi sve imali na jednom mjestu i da bude pregledno.

Prije leta:

1. Provjerite da li ima threadlockera na svim šarafima gdje bi ga trebalo biti (bar svakih nekoliko letova) i da li su dovoljno stegnuti - posebnu pozornost obratiti na tzv. Jesus boltove koji drže glavu na glavnoj osovini (gorni jesus bolt) i glavni zupčanik na glavnoj osovini (donji)
2. Provjerite da vam sablje nisu oštećene
3. Provjerite da su svi ball linkovi spojeni
4. Provjerite da su vam baterije pune prije nego ih spajate na helikopter (za par dolara je moguće kupiti mali voltmetar koji spojite na balanser kabel na bateriji i pokaže vam napon svake ćelije)
5. Prije spajanja baterija, budite sigurni da ste na 0% throttle-a (najsigurnije je da uključit throttle hold) iako se većina ESC-a koje koristimo u helikopterima neće "armati" dok ne dobiju input na 0% gasa
6. Nakon što ste spojili baterije, provjerite da li se swash miče u pravilnim smjerovima.
THROTTLE HOLD UKLJUČEN!!!
  • kad palicu kolektiva pomaknete prema gore, swash ide gore
  • palica kolektiva dolje - swash dolje
  • pitch naprijed, swash se naginje prema naprijed
  • pitch nazad, swash se naginje nazad
  • aileron lijevo, swash lijevo, aileron desno, swash desno
Uz to, ako koristite flybarless, provjerite da li kontroler dobro kompenzira swash po svim osima (uvijek bi trebao biti vodoravan) i da li radi piro kompenzacija (kad nagnete heli u jednu stranu i zavrtite ga oko glavne osovine, swash bi trebao ostati u istom položaju)
7. Provjerite da li žiro ispravlja rep u dobrom smjeru
  • stanete tako da rep helija gleda u vas i kad pomaknete rep udesno, napadne ivice repnog rotora idu ulijevo, tj. pušu zrak desno (ili slider ide prema gripovima) i obrnuto
  • kad pomaknete rudder stick lijevo, napadne ivice repnog rotora idu ulijevo, tj. pušu zrak desno (ili slider ide prema gripovima) i obrnuto

Ne da mi se sad više pisati, slobodno se nadovežite, nadam se da bi ovo mogla biti korisna tema
MAK Zapad

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #1
jesi siguran da se tebi nije resetirao RX? kada je pao napon na BECu zbog velike potrošnje blokiranih servača kako veliš,
a failsafe na RXu nije bio podešen? pa se zato zavrtio motor...
(pošto helikopteraši ne razmišljaju toliko o ispadu iz dometa jer ne lete daleko kao modelari s avionima)

možeš probati ponoviti postupak tako da ugasiš stanicu dok su ti spojeni samo servači na RX(jedan spoji na throttle ch), a napajaj preko nekog BECa ako imaš...
pa vidi jel se onaj na kojem je gas, pomakne ručica nakon kaj ugasiš stanicu(simuliraš gubitak veze koji se dogodio kod resetiranja ako je pao napon u onom slučaju)
i u kojem se smjeru pomakne, u istome onome u koji ide kada daš komandu gasa do kraja, ili u onu suprotnu...

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #2
Failsafe throttle kanala je prva stvar koju podesim kod svakog novog modela, nakon toga throttle hold (bez obzira da li se radilo o helikopteru, avionu, čamcu,...), tako da je failsafe složen ziher (naravno na 0 throttle-a)
ESC je spržen (probam sam ga nekoliko puta danas)
MAK Zapad

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #3
a jesi ispitao kako ti se ponaša regler ako ga ištekaš iz RX-a dok je on i dalje pod naponom?
to nema veze sa failsafe postavkama na RXu pošto je potpuni prekid veze(kao i trenutku reseta RX-a)

vidio sam osobno neke koji zavrte na max.  bilo jeftini od 10$ ali i neki srednji od 80-ak $ ???

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #4
Ja sam ugasil stanicu pa ju ponovo upalil u boravku, u heli je bila uštekana batka.
Ovaj je dignul servače na sredinu i zavrtil pošteno motor, valjda je otišel u fail safe.
Ošamaril me je par puta elisam ali sam mu pokazal odma ko je jači. Sva sreča kaj je bil mali heli.
Opreza nikad dosta, To se dogodilo nakon kaj sam ga polupao jer su elise zakvačile travu (isto brzopletost) pa reko da ga popravim na brzaka. Tak je to u početku cijele dane šerafiš pa trgaš zbog nepažnje.
Kasnije se usvoji jedan siguran redosljed, procedura pa se to više ne događa.
Sad mi je to smiješna situacija kad se sjetim ali me je lakat bolio skoro 3 mjeseca jer me puknuo po laktu a i po ključnoj kosti po licu. Ovo drugo je prošlo za tjedan dana :)

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #5
Ja sam imao regler sa HK i taj se svaki put zavrtio do max okretaja kad bi poslje probao ugasiti stanicu, da vidim kaj se dogodilo, jasno bez elisa.
Sa original reglerom kaj dođe sa T-rexom to se nije događalo kao i sa Castle Creation reglerom.

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #6
u jednu ruku ovo sta ti se desilo je lose jer si spalio esc servoe u jednu ruku dobro bit ces puno oprezniji

prvi heli kad sma kupio isao sam dok je heli bio spojen na bateriju klikat prekidace na stanici i naravno klikno i IDLE UP
polomio heli skoro sebe pogodi itd itd

i danas mi je drago da se to desilo

radi toga prije svakog leta provjeravam sve vise  puta i puno vise sam oprezniji da ne povrijedim sebe a nedaj boze druge jer ovo nije bezopasna igracka
i svako tolko je dobro pogledat pokoji filmic i slike od povreda sa rc helikopterima i avionima
s vremenom se covjek opusti

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #7
Aha :(. Meni se 450-tka isto zavrtila doma i zarezala mi ruku. To treba jako paziti i ak treba milion puta ponoviti!

Dobra stvar za napraviti je kada setupiraš helić doma, odšerafiti zupčanik na motoru. Ili dobra fora je kaj od kada imam BEC ne moram uopće spajati ESC. Tako da je motor isključen i nema šanse da se zavrti.

Helići su jako opasni, treba paziti na polju i pogotovo doma. Čudno mi je kaj je to legalno... :)
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #8
Inače ja imam isto ožiljak na desnom bicepsu od prije dvije godine...Zaradio sam ga kod Igora wespena...držao sam protosa za skije i malo ga iz zajebancije zavrtio (malo)dok mi se vrtio obod savlje tik ispod vrata(KRETEN).
Naravno helikopter je zatitral i opizdio me po ruci da je bilo kože i krvi ...a spindla se svinula !
To su ljudske gluposti...
Inače Robi1kenobi ! ovo je bilo vrlo "hrabro" kaj si skije čopio rukama dok se mali vrti...
U takvim situacijama  se baca ručnik,krpa,majca,jakna, bilo što kaj je pri ruci a da je TKANINA.

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #9
Koji bed. Jel od helija što ostalo?

Ja prije svakog leta cijeli heli praktički fizički izvučem za svaki dio, provjera svake veze i kontakta. Da ne bi bilo tokom leta.
To mi je postala standardna procedura.

Kada radim na priključenom heliju, elise idu dolje i radim uvijek na turn table stolu, koji ima osigurač da se ne okreće ili okreće po mojoj volji. Tako da ako heli nekim čudom i nabavi elise, prikucan je na stol.
Sva testiranja s elisama gore su uvijek vani. Čak i podešavanja kada je uključen a elise gore.

Kod priključivanja baterija ista stvar, pazim gdje su mi ruke i držim čvrsto priključke baterija dok ne čujem zadnji beep od motora i nakon toga par sekundi tišine, tek onda puštam konektore baterija. Bolje tako nego naopako.

Lako sada pametovati, ali eto stalno učimo na svojim pogreškama, no činjenica je da s heljima nema brzanja, već samo strpljenje, provjera i provjera.


*i još jedno, je*** heli, kupiš novi, ali ruke i prste nećeš.

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #10
dobro si ti prošao, mislim da svi imaju ovakvih, ili vrlo sličnih iskustava, sve je to brzopletost, nedostatak vremena ili žena koja viče kad ćeš više, večera je na stolu - tu se događaju kobne greškice, zaj..... stvar u tome je da heli mora bit 100% ispravan da bi letio, a mehanika kao takva nikad nije 100% savršena, ne?

ak se netko sjeća, ja sam na svojem  raptoru tracking štelao tak da sam ga zašarafio za stol u garaži, stari moj, dok se to razletjelo po cijeloj garaži, sva sreća bili smo vani i čuli ogroman lom, ko da je neka prometna, STRAVA, ljudska glupost ;-)


Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #12
Vidim da nisam jedini...
Stvarno modeli mogu biti opasni, definitivno nisu igračke i treba im pristupati ozbiljno i oprezno. Pogotovo heliji... Pa 250ka te može osakatit...
2 Robi: da, trebal sam možda bacit krpu gore, ali ovo je bilo instinktivno...
2 Moriaty: Ostalo je sve osim ESC-a i servača na ciklici, piše u prvom postu :)
2 Josip: ma da, stalno treba nekaj šarafiti da bi bio što je više moguće savršen, bar ja picajlzam oko svega toga koliko mogu. Kad sam slagao HK nisam imao previše pojma o svemu tome i nije bio baš najbolje složen, iako sam puno truda uložio. Sad ne bih nikad npr. slagao glavu bez swashplate leveling alata jer je od oka nemoguće složiti da swash bude potpuno paralelan. Jedan okret na nekom linku i heli se počne naginjati u jednu stranu.
Znači najbolje svaki put maknuti glavne i repne sablje ili odšarafiti pinion. Onda ste 100% sigurni.. I pazite na taj šugavi bladeholder  :D
MAK Zapad

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #13
Također, donio Belta u sobu, malo zafrkancije, i prebacim prekidac koji nisam smio,
osim temeljito redizajniranog helica (glava) jos sam imao i troskove uredjenja stropa u sobi  :D

na svu srecu nikom nista

pozitivna stvar:

zena i kcer vise ne diraju moje stvari  ;D
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: Helikopteri i sigurnost

Reply #14
Odlican post robi1kenobi!

Ja sam od kolega sa foruma stvarno dobio hrpu informacija i bio uopzoren na mnostvo stvari. Da sam slusao striceka u ducanu danas bi se cudio kak nemrem sa helijem kositi travu i pecati ribe  :-[ jer to je normalno.

Opreza nikada dosta i definitivno bi trebalo sloziti neku check listu koju bi trebalo prolaziti xy puta dok ne postane totalna rutina.

Ima sve vise ekipe koja je u tome, ukljucujuci i mene, a definitivno nisu svjesni u sto se upustaju.

Evo jedan mali primjer od jucer. Dofurao sam si heli na posao i stoji on na stolu kad dolazi jedan kolega i kaze: "Jooooj pa ovakvog mi je punac kupio malome, samo malo veceg". Mali ima 4 godine?! Ja ono WTF i kroz razgovor skuzim da je bio u Kini i dofurao mu nekog koaksijalca koji je veci od 450-ke. Ja sam samo rekao da mu to ne pale dok ne proslavi jos koji rodjendan.



T-Rex 550 DFC
Easy star
Futaba 8fg
www.nvsweddings.com
www.mirko-sorak.com