Skip to main content

Topic: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje... (Read 23357 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #60
Uzgon na aeroprofilu ovisi o napadnom kutu u odnosu na nadolazeću neporemećenu struju zraka. Promjenom napadnog kuta mjenja se i aerodinamički moment i intenzitet uzgona. Točka na tetivi aeroprofila za koju je koeficijent momenta stalan i neovisan o napadnome kutu naziva se AERODINAMIČKI CENTAR (A/C), a točka (pomiče se po tetivi a/p) gdje je moment jednak nuli naziva se CENTAR POTISKA (C/P). (Zato os okretanja kormila smjera nije u sredini,1/3  naprijed ili iza već točno u A/C).
Ista stvar se primjenjuje i u hidrodinamici (fizika ista medij malo veće gustoće).
Na ovoj stranici možete pogledati malu i izuzetnuo dobru slikovnicu aerodinamike. http://multilet.fpz.hr/
Uguglajte foilsim, čitajte, i raspravljajte dalje i budite obrazovaniji modelari.
Uživajte i nastavite izrađivati najljepše igračke

1951 godine sam dosao po prvi puta u dodir sa Aerodinamikom malih brzina i do danas sam sa njom u prijateljskom odnosu,
kod Slobodnoletecih Modela,koje graditi i tekmati se a nepoznavati barem povrsno Aerodinamiku,ne ide,  a koje sam iskljucivo samo radio do 1969 kada sam se nastanio
u Munchenu-Njemacka i ostvario veliku zelju da imam RC Uredjaj,od tada pa do danas radim RC Modele i uglavnom Jedrilice do skora Start sa Gumom a nekoliko zadnjih godina Elektro ali samo da ju popnem gore,
sve Balza,sve vlastite proizvodnje i Konstrukcije pazeci na svaki gram tezine.
inace "C" Jedrilicar i 5 skokova iz PO-2 Polokarpov-Polikarac,
Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #61
Ivek, dobro bi nam došli (čisto iz interesa za teoriju) nekakvi "standardni" omjeri - koliko bi trup trebao biti dug u odnosu na raspon krila, koliki bi trebao biti vertikalac, horizontalac itd., recimo mene bi to baš interesiralo (u ovom stadiju života sam malo prelijen za samogradnju, ali ne za šarafljenje po helijima i multijima - trenutno), kad dođe vrijeme za nekakve eksperimente da imam u glavi što i kako bi trebalo raditi. Ili imaš možda preporuku nekakve literature? Ne interesiraju me natjecateljske stvari jer danas se zna, većinom se kupuju ti modeli, pazi se doslovno na svaki gram itd., već na dobru jedrilicu iz samogradnje za hvatanje termike i lagano guštanje :) Ipak je poseban gušt kad složiš nešto "iz glave" i vidiš da to dobro leti :)
MAK Zapad

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #62
Robi,
Zlatan iz Vukovara je ovdje objavio za sve vrste Modela,
Jedrilice bez Motora,El.Jedrilice kao i za Motorne Modele upravo ovo sto ti zelis,

odnose poluga Nosa,Repa,povrsine i dubine krila i sve je veoma jasno i pregledno,

ako ovdje ne nadjes, postavit cu ovdje,imam,moram potraziti,iskopati,

Poz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #63
Uh, ne znam ni gdje početi potragu, ali probat ću nešto u tražilicu utipkavat. Ako ništa ne iščušam, bilo bi super da postaš ovdje, ali nemoj se gnjaviti, prvo ću ja potražit. Hvala!
BTW znaš možda koji mu je nick ovdje na forumu?
MAK Zapad

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #64
Uh, ne znam ni gdje početi potragu, ali probat ću nešto u tražilicu utipkavat. Ako ništa ne iščušam, bilo bi super da postaš ovdje, ali nemoj se gnjaviti, prvo ću ja potražit. Hvala!
BTW znaš možda koji mu je nick ovdje na forumu?


pz design

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #65
Nakon pauze u gradnji od skoro 4 godine krenulo je
ALI u pokusaju da sto prije stignem na Livadu danas ???
Rep,Horizontalni i Vertikalni Stabilizator na prvi pogled sve super
i tek kada sam presvukao HLADAN  TUS ???

zaboravio da Kormila ugradim,
moram da razmislim nejeftinije rijesenje,
rezati i krpariti ili ???
ima netko Ideju ?
bit cu zahvalan,
Pozz, Iv


Stvar je "Prohodala"
Vertikalac i Horizontalac kao Kormilo-Eleron se pokrece kako sam zelio i bez i najmanjega zazora,
sada pretstoji Livada ali ne sumnjam da ce nesto zapeti ali o tom potom,
sada je sve u NULI,

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #66
Ivek, dobro bi nam došli (čisto iz interesa za teoriju) nekakvi "standardni" omjeri - koliko bi trup trebao biti dug u odnosu na raspon krila, koliki bi trebao biti vertikalac, horizontalac itd., recimo mene bi to baš interesiralo (u ovom stadiju života sam malo prelijen za samogradnju, ali ne za šarafljenje po helijima i multijima - trenutno), kad dođe vrijeme za nekakve eksperimente da imam u glavi što i kako bi trebalo raditi. Ili imaš možda preporuku nekakve literature? Ne interesiraju me natjecateljske stvari jer danas se zna, većinom se kupuju ti modeli, pazi se doslovno na svaki gram itd., već na dobru jedrilicu iz samogradnje za hvatanje termike i lagano guštanje :) Ipak je poseban gušt kad složiš nešto "iz glave" i vidiš da to dobro leti :)

http://www.flyfreak.net/pocetnici/osnovne-dimenzije-modela/new/#new

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #67
Ivek, dobro bi nam došli (čisto iz interesa za teoriju) nekakvi "standardni" omjeri - koliko bi trup trebao biti dug u odnosu na raspon krila, koliki bi trebao biti vertikalac, horizontalac itd., recimo mene bi to baš interesiralo (u ovom stadiju života sam malo prelijen za samogradnju, ali ne za šarafljenje po helijima i multijima - trenutno), kad dođe vrijeme za nekakve eksperimente da imam u glavi što i kako bi trebalo raditi. Ili imaš možda preporuku nekakve literature? Ne interesiraju me natjecateljske stvari jer danas se zna, većinom se kupuju ti modeli, pazi se doslovno na svaki gram itd., već na dobru jedrilicu iz samogradnje za hvatanje termike i lagano guštanje :) Ipak je poseban gušt kad složiš nešto "iz glave" i vidiš da to dobro leti :)

http://www.flyfreak.net/pocetnici/osnovne-dimenzije-modela/new/#new

Ja samo i radim za "GUSTANJE" i lov na Termiku,
za neki dan cu staviti Skicu i par slicica,
Model je jednostavan da "Glava boli" ali leti kao "pravi"

Pozz. Iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #68
Hvala nisde!
MAK Zapad

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #69
Nova "PILA"  spremna za kasno poslije podne i prvi Start,
tezina 601 gr.
raspon 1.550 mm
povrsina ukupna 40 dm2

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #70
Ivek
Ovo bi trebal stavit u samogradnju , ako imaju kakvi nacrti i postupak izradivanja, vjerujem da bi mnogi ušli u izradu takvog modela kada bi imali parametre

lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #71
Ivek
Ovo bi trebal stavit u samogradnju , ako imaju kakvi nacrti i postupak izradivanja, vjerujem da bi mnogi ušli u izradu takvog modela kada bi imali parametre

lp

mislim da ovo jeste Rubrika Samogradnja !
Diogen me ovdje "gurnuo"
nisde me molio i za neki dan stavit cu Skicu sa svim potrebnim mjerama,
za otprilike jedan sat PROBA
15.16 sati i veoma lijepo vrijeme,za prve startove kao naruceno,

Pozz, iv

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #72
Ovo je samogradnja,
Ali mišljenja sam da model zasluzuje svoju temu,
Bez ljutnje
lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #73
izgleda zanimljivo

sretno na maidenu!

 

Odg: Iwek me zamolio da objavim ovu sliku samogradnje...

Reply #74
Nova "PILA"  spremna za kasno poslije podne i prvi Start,
tezina 601 gr.
raspon 1.550 mm
povrsina ukupna 40 dm2

Prvi startovi i trud se isplatio,
bez Kormila,Vertikalni i Horizontalni stabilizatori funkcionisu besprekorno,
nadam se da ce isto biti sa Letecim Krilom i pokretnim uskama