Skip to main content

Topic: Extra 260 27% H9 (Read 14262 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #15
Elisa svakako ima premalo prostora do zemlje. Jer kada povecanjem brzine modela podignes rep, elisa ce poceti orati...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #16
Hteo sam da namontiram držače motora, ali kad sam izmerio gde tačno trebaju da budu rupe...



znači baš ni jedan ne odgovara. Čak sam morao da izvadim i šraf koji drži vinklu sa unutrašnje strane kutije motora. To ću probušiti malo niže...
Od balze sam napravio male čepove i zalepio sam ih u rupe koje svakako neću koristiti



Dok se sušio lepak, ugradio sam servoe za elerone i za vertikalac



Kad se osušio lepak, označio sam gde treba da bušim rupe


Odg: Extra 260 27% H9

Reply #17
Po preporuci više iskusnih modelara, povadio sam čepove od balze i napravio sam čepove od tvrdog drveta, šta sam ulepio sa epoxy smolom. Kad odstranim višak, celu plošu ću da prelepim sa staklenom tkaninom i epoxy smolom...



Dok se suši lepak, probušio sam elisu



Posle probe kako leži na osovini od motora



skinuo sam ga i proverio sam balans



nalepio sam parče trake da vidim kolika je razlika



Pošto nije bilo puno razlike, sa teže strane, koristeći šmirglu, skinuo sam malo. Polako i pažljivo sam skidao i često proveravao, da ne preterujem ili da ne bih slušajno napravio neke brazde po površini elise...

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #18
Poravnao sam "firewall"



i probušio sam rupe za šrafove od držača motora. Sa dva šrafa namontirao sam i motor, da proverim da li stoji kako treba



E, sad pomagajte! Pokušao sam da se snađem u uputstvu, ali nisam našao precizan odgovor... Da bude jasnije šta hoću da pitam, slikao sam detalj, a pitanje je redosled šrafova i podloški



Da krenemo iz pravca prema "firewall"-u : šraf, feder platna, motor, stubić što drži motor, podloška, šper ( "firewall"), podloška, feder platna, šraf
Po crtežu i tekstu, ovako sam shvatio. Ako nešto ne valja, molim vas da mi napišete. Hvala unapred!

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #19
Dok su deca namontirale motor ( provereno je sve, da neko još ne pomisli neko zlo )



Karči i ja smo počeli da prosečemo kapotaž. Prvo smi izmerili i označili gde treba da se seče



Mislio sam iseći ceo donji deo, ali brzo sam se predomislio. Prvo smo isekli gde dolazi glava motora



Namontirao sam auspuh, i izračunao sam gde treba da se napravi otvor

 

Na kraju skinuo sam zaštitnu traku, i ručno malo doterao ivice otvora



Odg: Extra 260 27% H9

Reply #21
Danas sam odsekao višak staklene tkanine sa kapotaža i opet obradio ivice. Pošto sam dobio kritike na uglove prilikom sečenja, njih sam zaoblio



Izmerio sam kapotaž. Posle dva sloja staklene tkanine 80g./m2 težina je ispala 346g. E sad, da li je strašno ili nije...



Sastavio sam model, i sve stavio na planirano mesto. Došao je trenutak istine, da vidim kako stoji težište



Kako vidite, to bi bilo to... Ali...
Kako sam trenutno stavio baterije (dosta je tesno, pogotovo za 3000mAh), rezervoar ispred bajoneta, ne bih morao dirati servo vertikalca... 



Ako npr. stavim spiner, veće točkove, ili poklopce za točkove, onda najverovatnije već treba da prebacim servo vertikalca skroz nazad, ali onda bih mogao bateriju servoa staviti na dosta pristupačniji deo, nasred trupa... 


Odg: Extra 260 27% H9

Reply #22
Po preporuci Marka, opet sam sastavio model. Ubacio sam baterije, delove. Označio sam mesto težišta kako piše u uputstvu. Izvadio sam servo iz sredine trupa, i stavio sam ga na rep, u liniju gde piše da treba staviti u slučaju motora DA-55. Prijatno sam se iznenadio, jer težište skoro pa nije se ni promenio



Odg: Extra 260 27% H9

Reply #24
Sledeće pitanje možda će biti malo naivno, i možda bi već trebalo da znam odgovor, ali eto prosto sam zbunjen...

Stigao sam do tačke, da sklopim rezervoar i da ga povežem, ali nešto nikako ne mogu da razumem. Nadam se da ću speti da objasnim, ali sam i slikao detalje.
Uz rezervoar sam dobio dva ceva od bakra i jednu gumenu na čemu je onaj teg.



Svugde gde god sam gledao, našao sam rezervoare, sa tri bakarne cevi... Na onom gumenom čepu, sa unutrašnje strane ima 3 rupe, ali sa spolja samo dve (možda fabrička greška?!  mmmm )



Na uputstvu, što sam dobio uz rezervoar, isto je prikazan samo dva ceva



Ako je već ovako prikazano, čak i onda treba da ugradim treći cev?
Slikao sam i ventil za punjenje



Tu što je nacrtano i napisano na skici, da crevo ide prema karburartoru, to crevo treba da se ostavi za višak goriva?

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #25
Treća cijev se koristi za odušak, znači jedna je za pritisak (spaja se crijevo s pipca auspuha na jednu od dvije gornje cijevi), druga je za odušak kod punjenja. Najbolje je u nju staviti nekakav šaraf ili nešto slično (najbolje fuel shutoff clamp) koji se odspoji kad puniš gorivo u rezervoar.
Na jednom mom tanku je isto kao kod tebe bila zatvorena jedna rupa, samo proguraj cijev kroz gumu i sama će si napravit rupu.
BTW budući da imaš ovaj quick-fill ventil, ne treba ti treća rupa, već gorivo puniš na ventil a ovu jednu gornju cijev koristiš i za pritisak i za odušak.
Uffff, nadam se da je bilo jasno :D
MAK Zapad


Odg: Extra 260 27% H9

Reply #27
Gabore, taj rezervoar ti vise odgovara metanolcu nego benzincu,
za benzin upotrebi drugi.
Cev sa tegom je silikonska, nije bas adekvatna,
bolja ti je ta žuta sto je imas i na tvom motoru.
Inace, super si ga sastavio,
želim ti uspjesan prvi let bez problema  ;)
Pozdrav
OPATIJAC

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #28
ovakav sistem otprilike

[attachimg=1]
Pozdrav
OPATIJAC

Odg: Extra 260 27% H9

Reply #29
Gabore, taj rezervoar ti vise odgovara metanolcu nego benzincu,
za benzin upotrebi drugi.
Cev sa tegom je silikonska, nije bas adekvatna,
bolja ti je ta žuta sto je imas i na tvom motoru.
Inace, super si ga sastavio,
želim ti uspjesan prvi let bez problema  ;)

Cev sa tegom sam već promenio  ;)
Hvala!