Skip to main content

Topic: malo povijesti:sto znate o ovom avionu? (Read 7572 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

                                      Šarajuči po internetu naišao sam na sliku avina na kojem je  moj stari davno .. imao sam i ja kao kofer priliku provozati se u njemu ..Izbačen je iz uporabe negdje sedamdesetih godina a cijeli je drvene konstrukcije..ime ,proizvođač, karakteristike...molio bi stare lisce da daju vremena mlađima neka pokažu svoje znanje o povijesti zrakoplovstva...zabavite se i mogu reči letio sam takav model u rc izvedbi i vrlo je zanimljiv...    a možda netko zna nešto o ovom drugom(iz njega sam napravio prvi skok padobranom)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

 

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #1
To su Aero 3 i Kurir

Pozdrav
P-51D/ P-47/Sbach 342/Piper Pawnee/Edge 540
Futaba 8FGS

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #2
bas sam zelio reci za utvu aero 3, a drugog nisam prepoznao
struja zakon, nitro USTAV

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #3
Kurir-a dobro znam,trup resetkasta konstrukcija od cijevi,krilo drveno
neuspjela kopija njemacke Rode "Fieseler Storch"
Aero 3 ,prije njega Aero2,niti jedan ni drugi nisu narocito uspjesne konstrukcije,kasnije Aero3 sa zatvorenom kabinom
pa poslije Utva na kojoj su se gubile glave a uzor po kome je Utva sagradjena Piper je fantastican avion i danas

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #4
     kako sam već rekao da ja nemam pojma o postavljanju linkova  a u ovom linku postoje svi avioni koji su se proizvodili u bišoj državi ,oni koje zanima povijest avio industrtje na ovom području neka se zapute na taj link i imat će štošta za vidjeti a između ostalih i projekt ikarus 452 m vrlo zanimljiv dvotrupni mlazni lo0vac koji nije ušao u serijsku proizvodnju ali je leti..                                                                                              [ftp=ftp://http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Jugoslovenska-vazduhoplovna-industrija-posle-WWII.html]http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Jugoslovenska-vazduhoplovna-industrija-posle-WWII.html[/ftp]
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #5
evo ti ispravan link

ispravan link
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #6
Zna li tko šta o V55(konstruktor Borivoje Vajić)Poznavao sam pokojnog Boru osobno !

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #7
Kažem ja na mladima svijet ostaje i nije istina da samo oni mogu nešto naučiti od nas starih ... itekako ima puno toga što  mladi koji su u trendu sa vremenom i tehnikom mogu pokazati nama koji malo kaskamo za svim čudima današnjice...zato im veliko hvala ..Hvala Marijo
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #8
Kažem ja na mladima svijet ostaje i nije istina da samo oni mogu nešto naučiti od nas starih ... itekako ima puno toga što  mladi koji su u trendu sa vremenom i tehnikom mogu pokazati nama koji malo kaskamo za svim čudima današnjice...zato im veliko hvala ..Hvala Marijo

super tebi to ide..... nemoj se ustrucavati ni pitati.... ako zapneš sa tehnikom .... kao što se ja nebum ustručavao kad zapnem sa balzom i metanocem....
 ;)

Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #9
Oznaka V 51 je utva66 ; oznaka V53 utva75 to znam jer sam u bivšoj vojsci radio na njima.. a V55 ? moram negdje pronači za koji je to avion bila vojna oznaka..potrudit ču se da dođem do podatka;pozdrav
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #10
Zna li tko šta o V55(konstruktor Borivoje Vajić)Poznavao sam pokojnog Boru osobno !

Znam da g. Vajić nastradal u vlastitoj letjelici.Kasnije je radio u JAT-u i Vladi RH.

Fritz
P-51D/ P-47/Sbach 342/Piper Pawnee/Edge 540
Futaba 8FGS

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #11
Je! Boro je kao mlad pao sa avionom (instruktor je poginuo ,a on je ostao lakši invalid na nogu)
V55 nije vio vojni avion !Bio je vrlo sličan cub-u (ali kažu da je imao bolje performanse),Napravljena su čini mi se 3 komada ,ali nikad nije zaživjela proizvodnja jer su srbi stopirali !(Naš stari kolega modelar Frljo ima na tavanu model V55!)

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #12
Je! Boro je kao mlad pao sa avionom (instruktor je poginuo ,a on je ostao lakši invalid na nogu)
V55 nije vio vojni avion !Bio je vrlo sličan cub-u (ali kažu da je imao bolje performanse),Napravljena su čini mi se 3 komada ,ali nikad nije zaživjela proizvodnja jer su srbi stopirali !(Naš stari kolega modelar Frljo ima na tavanu model V55!)
Robi,pa ti znas Frlju  ::) ::) ::) ::)
koliko sam samo sati proveo sa njim u potkrovlju gdje je imao radionu,sto znas sada o njemu,nisam ga 3 godine sreo,sada kada dodjem tu potrazit cu ga i doci na skup u klub,mislim da je to svakoga petka navecer ??
pozdrav

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #13
Poznajem Frlju 19 godina!
On je dobar prijatelj od mog starog gazde !
Nisam ga dosta dugo vidio ali imam njegov br tel.pa vam piošaljem na PP

Odg: malo povijesti:sto znate o ovom avionu?

Reply #14
Dobio sam,HVALA  !
pozdrav,  Ivan