Skip to main content

Topic: MOJ POČETAK - BALSA MODEL S POGONOM NA GUMU (Read 1801 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

MOJ POČETAK - BALSA MODEL S POGONOM NA GUMU

Dakle nedavno sam iskopao svoj model prvi ikad napravljen.
Naime napravio sam ga s negdje 10 godina starosti uz pomoć mog susjeda koji je tada bio oko 14g. Trajalo je bogme mjesec i nešto ali je bilo gušt.
Svaki dan poslje škole po par sati pažljivo rezuckanje, mjerenje, lijepljenje rebra po rebro, savijanje balse na pari, natezanje papira, ma svašta.

Model sam nabavio u češkoj '91 kada sam kao klinac bio tamo s hrpom djece iz područja Daruvara i Pakraca za vrijeme rata, kada je češka vlada organizirala samo tom prilikom 15 autobusa djece i smještaj kada je bilo najgore na tom području. Bili smo tamo oko 3 mjeseca. Hvala im na tome.

I kako je bilo nevjerovatno dosadno i klinci usamljeni, tražila se zabava da se maknu crne misli.
Ja sam ušetao u dućan s statičnim maketama i tada poćeo slagati plastične modele. Vrijeme je brže prolazilo.
No ostali klinci su otkrili u samoposluzi model na gumu, tipa par komada drva, malo deprona za krilo, prop i guma. Imao je čak i trap mali.
Svi su bili ludi i bacali modelčiće po svuda.
Ja sam zakasnio i više ih nije bilo. :(

NO u onom hobi dućančiću sam našao nešto na ćemu je isto pisalo guma.
Kad sam otvorio samo sam vidio komade balse, gumu i nacrt. Što da radim s tim? :'(

Sastavio sam ga tek kada sam se vratio u HR. sjećam se kada sam ga na padini prvi puta bacio.... letio je valjda onda minutu ili više. Svakim danjim bacanjem i namještanjem rudera sve više i više. Par frendova i ja znam da smo uživali ko klinci gledajući taj model, svi su se otimali samo da oni mogu nategnuti gumu.
To je bilo prije 20 godina.
Imam još taj model i tu su slike. Žao mi je što nisam uspio iskopati i nacrt u njegovoj kutiji, koju sam isto našao na tavanu. Očistio sam ga i stavio kao display , makar ne izgleda nešto.
Ali treba uzeti u obzir da su svi iz moje ulice bacali ga u zrak i da je to bilo prije 20 godina ;)
Šteta što su mi prilike dozvolile da slijedeći model nakon njega sastavim tek 18 godina nakon toga. Ali eto ljubav za hobi je preživjela to vrijeme.

PS: ne znam koji je to model, ako netko zna, ili čak ima plan molio bi ili informaciju koji je model ili plan. Hvala!

[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]
[attach=6]
[attach=7]

Odg: MOJ POČETAK - BALSA MODEL S POGONOM NA GUMU

Reply #1
Inače model je skroz mali, i ultra lagan a čvrst. Bio bi idealan danas za 5 gramske motore i 1S baterije.

Odg: MOJ POČETAK - BALSA MODEL S POGONOM NA GUMU

Reply #2
genijalno! mozes na oprah show :D
like

Odg: MOJ POČETAK - BALSA MODEL S POGONOM NA GUMU

Reply #3
A jeb*** tak je bilo! :D :D