Skip to main content

Topic: Povratak kralja... (Read 17823 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Povratak kralja...

Reply #45
Hehe, dobra analogija :)
Ma kaj se mene tiče, neka sve ostane točno ovakvo kakvo je, ja sam zadovoljan :) Uglavnom nove tehnologije uništavaju zabavu (ne nužno, ali često)
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #46
Iako je rijeć o početnoj cijeni, koja će sigurno biti niža već iduće godine, ovdje uspoređujemo vrh ponude u kojem su cijene uvijek 500+ eura za samu stanicu. Usporedimo li stanice sličnih svojstava poput:
Graupner MC22 HoTT - 600 eura,
Graupner MC-32 HoTT - 1200 eura,
Spektrum DX10 - 800 eura,
Futaba FX 30 - 900 eura, itd.
ponuda MPXa nije tako paprena. I, naravno, budući da je rijeć o vrhu ponude, gospodi koja kupuju takve igračke cijena nije na prvom mjestu! Nama, sirotinji s jugoistoka, cijena prva upada u oči. Uz rasprostranjeni stav da software mora bit badava, sami sebi odričemo mogućnost da proizvod sagledamo u cjelini njegovih kvaliteta i nedostataka. Siguran sam da Multiplex nudi odličan proizvod pred kojim će se azijska konkurencija moći hvalit samo sirovom procersorskom snagom u boji i "bling" efektom. Ja sam prvih 100 eura za švabu već spremio u čarapu!

Vrh ponude kod Futabe je ipak 18MZ koji košta oko 2300€  :)
Ne znam, neću ništa presuđivati, prvom prilikom kad vidim stanicu i primim ju u ruke, malo prođem menijima itd., ću sam procijeniti da li mi treba (tj. znam da mi ne treba, nego da li bi me veselila više od trenutne :) )
Inače, to kaj dolazi iz Njemačke kod mene može prije biti minus nego plus (npr. ne mogu smislit njemačke aute osim eventualno BMW-a)  :P
MAK Zapad

Odg: Povratak kralja...

Reply #47
Osim toga, nemreš koristit palčeve....
Možeš ako ne koristiš pult (nude mislim 3 verzije pulta !).
Čitam svojstva, potrudili su se, recimo... 25 sati kontinuiranog rada, batka je LiFePO4 ... e sada treba vidjeti koliko treba štedjeti  :'( .
D.

[attach=1]

Više informacija ovdje: http://www.multiplex-rc.de/fileadmin/content/website/startseite/MPX-NH-Prospekt_D-GB-F_-120118-72.pdf

Meni se oblik veoma svidja i imam utisak da bi dobro lezala u Ruci,
Pult je stvar navike,ja ga ne mogu zamisliti.

Poz. Iv

Odg: Povratak kralja...

Reply #48
Osim toga, nemreš koristit palčeve....
Možeš ako ne koristiš pult (nude mislim 3 verzije pulta !).
Čitam svojstva, potrudili su se, recimo... 25 sati kontinuiranog rada, batka je LiFePO4 ... e sada treba vidjeti koliko treba štedjeti  :'( .
D.

[attach=1]

Više informacija ovdje: http://www.multiplex-rc.de/fileadmin/content/website/startseite/MPX-NH-Prospekt_D-GB-F_-120118-72.pdf

Meni se oblik veoma svidja i imam utisak da bi dobro lezala u Ruci,
Pult je stvar navike,ja ga ne mogu zamisliti.

Poz. Iv
slazem se,meni se takoder dizajn svida samo sto mi ne svida kombinacija sa pultom
Vjerujem da je vrhunska stanica ali za moje potrebe beskorisna jer pola stvari nebi znao iskoristit
a i ovako imam stanicu na kojoj pola funkcija ne znam cemu sluze  ;D  ;D
JR XP9303
Raptor 50 o.s. max 50sx-h
Raptor 30/50
No limit boat 54cc
U dolasku ostatak flote

Odg: Povratak kralja...

Reply #49
Osim toga, nemreš koristit palčeve....
Možeš ako ne koristiš pult (nude mislim 3 verzije pulta !).
Čitam svojstva, potrudili su se, recimo... 25 sati kontinuiranog rada, batka je LiFePO4 ... e sada treba vidjeti koliko treba štedjeti  :'( .
D.

[attach=1]

Više informacija ovdje: http://www.multiplex-rc.de/fileadmin/content/website/startseite/MPX-NH-Prospekt_D-GB-F_-120118-72.pdf

Meni se oblik veoma svidja i imam utisak da bi dobro lezala u Ruci,
Pult je stvar navike,ja ga ne mogu zamisliti.

Poz. Iv
slazem se,meni se takoder dizajn svida samo sto mi ne svida kombinacija sa pultom
Vjerujem da je vrhunska stanica ali za moje potrebe beskorisna jer pola stvari nebi znao iskoristit
a i ovako imam stanicu na kojoj pola funkcija ne znam cemu sluze  ;D  ;D

Moda je sto vise Caka a vecina toga je nepotrebna,
pokazivac visine i daljine,samo se nasmijem na to,

letim da uzivam u tome a ne da postanem Rob programiranja i teglim gomilu dodatnih sprava sobom,

Poz. Iv


Odg: Povratak kralja...

Reply #51
Moda je sto vise Caka a vecina toga je nepotrebna,
pokazivac visine i daljine,samo se nasmijem na to,
letim da uzivam u tome a ne da postanem Rob programiranja i teglim gomilu dodatnih sprava sobom,
Poz. Iv

Potpuno se slažem !
Pokazivač visine, odnosno variometar je sportskim kodeksom zabranjen na takmićenjima termičkih jedrilica. Dozvoljeni su prijenos podataka o naponu baterije i RSSI (recimo kao kvalitet radio-veze).
To je kao, sigurnosna mjera.
Većini modelara dovoljna je stanica 4 do 6 kanala sa osnovnim mix-evima, nešto slično DX6i ili neka Graupnerica 12 .
Dobro iskorištenje mixeva moguće je samo kada se već zna letjeti, npr. jedan običan Zagi može se podesiti sa 5 što mixeva i 'caka':
-elevon mix, elementarni mix za leteće krilo
-recimo 40% exp na kombinaciji elevatora, da se postigne veća preciznost oko 'nule' i bolji odziv
-isto tako 40 % exp na nagibu  da se postigne veća preciznost oko 'nule' i bolji odziv
-diferencijal elevona - tako zavoji, odnosno figura 'vijak' dobro izgledaju bez otklizavanja u stranu
-kompenzacija gas-elevator mix, da se spriječi moguće 'dizanje nosa' kada se dodaje gas. linearno sa gasom

Drugi, zahtjevniji modeli već imaju brojnije mixeve i kombinacije, kako motorni tako i jedrilice, npr. jedna elektrojedrilica sa eleronima (i eventualno flapsovima) već ima skoro 20 kombinacija i mixeva - obzirom na fazu leta (start, termal, speed, kočnica).

Za heliće - ne znam mixeve jer ih ne letim ! :D

Damir

Odg: Povratak kralja...

Reply #52
Moda je sto vise Caka a vecina toga je nepotrebna,
pokazivac visine i daljine,samo se nasmijem na to,
letim da uzivam u tome a ne da postanem Rob programiranja i teglim gomilu dodatnih sprava sobom,
Poz. Iv

Potpuno se slažem !
Pokazivač visine, odnosno variometar je sportskim kodeksom zabranjen na takmićenjima termičkih jedrilica. Dozvoljeni su prijenos podataka o naponu baterije i RSSI (recimo kao kvalitet radio-veze).
To je kao, sigurnosna mjera.
Većini modelara dovoljna je stanica 4 do 6 kanala sa osnovnim mix-evima, nešto slično DX6i ili neka Graupnerica 12 .
Dobro iskorištenje mixeva moguće je samo kada se već zna letjeti, npr. jedan običan Zagi može se podesiti sa 5 što mixeva i 'caka':
-elevon mix, elementarni mix za leteće krilo
-recimo 40% exp na kombinaciji elevatora, da se postigne veća preciznost oko 'nule' i bolji odziv
-isto tako 40 % exp na nagibu  da se postigne veća preciznost oko 'nule' i bolji odziv
-diferencijal elevona - tako zavoji, odnosno figura 'vijak' dobro izgledaju bez otklizavanja u stranu
-kompenzacija gas-elevator mix, da se spriječi moguće 'dizanje nosa' kada se dodaje gas. linearno sa gasom

Drugi, zahtjevniji modeli već imaju brojnije mixeve i kombinacije, kako motorni tako i jedrilice, npr. jedna elektrojedrilica sa eleronima (i eventualno flapsovima) već ima skoro 20 kombinacija i mixeva - obzirom na fazu leta (start, termal, speed, kočnica).

Za heliće - ne znam mixeve jer ih ne letim ! :D

Damir

Damire,
sve OK, od A-Z 
ALI pripala mi je cast a sto se tebi inace ne desava da sam u prilici da te ispravim,

"Pokazivac visine,odnosno Variometar"

Variometar je Instrument koji pokazuje koliko metara/sekundi  Avion-Jedrilica-Model penje ili ponire.
dok instrument visine je Visinomjer,dvije razne stvari,
i za Modele postoje Variometri pa ti cak Ton govori koliko Model penje ili ponire u sekundi,sto je bolje nego pratiti vrijednost na Displeju.
Oprosti na isprvci,
Poz.Iv

Odg: Povratak kralja...

Reply #53
Slažem se Iv, vario i visinomjer su različiti instrumenti, moja greška !
Koristim onaj od Rc Electronics-a T1000, pokazuje napon baterije, visinu i vario, čak vario može i sa zvukom preko slušalica !
Damir

Odg: Povratak kralja...

Reply #54
..ne nije Tolkin nego Multiplex: šuška se o nastavku legendarne Profi serije, ovoga puta sa modelom 5000 ili tako nešto, a znati ćemo sve za manje od 2 tjedna: http://www.multiplex-rc.de//home.html - pogledati puzzle !

Već vidim rasprodaje jeftinih Futabi, Graupnera, Jr-a i onih novijih brandova koji ne zaslužuju spominjanje.

I opet postaje aktuelan poznati vic:


Prije 18 mjeseci sastali su se u Manili šefovi proizvođača RC stanica, prijemnika i tako tih stvari, da se dogovore oko standarda, frekvencija, 2,4 itd..
U neslužbenom dijelu programa svatko je trebao pokazati svoju vještinu RC letenja...
I tako šef Futabe uzme Futaba stanicu i odleti jedan lijepi akrobatski program...
šef Graupnera uzme Graupner stanicu i odleti sa helićem bolje i od samog Tareqa..
šef Hiteca isto nekaj lijepo odleti sa Hitec stanicom..
a šef Multiplexa uzme neku jeftinu stanicu sa HK i odleti jedan 3D program! :o

Ostali šefovi začuđeni,pitaju ga: 'Pa kako ti šef MPX-a a letiš sa nekom no-name stanicom'?
A on odgovori:' Htio sam biti solidaran, niste ni vi letili sa poštenom stanicom, pa nisam ni ja ' !!



D.


Damire,
evo i "Kralj" Graupner je u slicnom Dizajnu kao MPX,ovaj mi se svidja.
da li ce jos netko istim Putem ?
Poz >Iv

Odg: Povratak kralja...

Reply #55
A i Jetti 16 nije daleko: prevladavaju sivo-plavo-crne nijanse, kao da svi žele konkurirati design-om, pa se mora biti u skladu sa modnim trendom.

Nisam htio da se ova tema pretvori u pripetavanje tko je bolji .. Futaba/MPX-Hitec/Graupner/Spektrum... našao sam simpatično mišljenje na RCGroupsima, nekako ovako je bilo: " Večina (modelara) kao što kupuje, tako i koristi stanice i prijemnike. Bez razumijevanja kako oni uopće funkcioniraju. Usporedbe - koja je bolja- su zapravo smiješne"

Damir

Odg: Povratak kralja...

Reply #56
Pogledao sam film i ugrizao se za jezik i udario po prstima.
Ništa neću reći ni napisati.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Povratak kralja...

Reply #57
Već si napisao, pa dovrši misao!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Povratak kralja...

Reply #58
Uh gledam malo cijene tih „kraljeva“ – pa kaže Futaba - 2698 E …….brrrrrrrrrrrrrrrrrr…

http://www.der-schweighofer.at/en/product/72124/set_futaba_fx-40_2_4_ghz_fasst

pa onda MPX 1555 ojra

http://www.der-schweighofer.at/en/product/98623/set_profi_tx_16_2_4_ghz_m-link_premium_edition

Spectrum 800 ojra

http://www.der-schweighofer.at/en/product/83301/set_spektrum_dx10t_2.4_ghz_with_ar10000_telemetry

Joj, joj Siniša koliko bi morali štedjeti za njih? :(

Vidim da je tema poprimila širi značaj pa tako i, planirano ili ne, kvalifikacije ostalih proizvođača stanica. Pozorno sam išćitao sve napisano pa eto da se i ja malo uključim. 

Na početku sam imao  Multiplex Zebru - četiri kanala i ta je odradila godinu dana letenja, plus je još služila i Kići. S njom sam se naučio letjeti. I za te novce kao početniku mi je super poslužila. Tada još nije bilo ovih jeftinjača sa HK-a.

Potom sam nabavio Futabu 6EXA na 35 s kojom sam imao dosta problema. Na svakom letu uvijek je morala biti barem jedna smetnja. Stanica je kasnije imala još tehničkih problema pa sam je reklamirao i dobio novu, ispravnu. Reklo bi se naletio sam na trulu jabuku. 

Uslijedila je Spectrum DX 7 za američko tržište – kupljena rabljena. S njom nikada nisam imao niti jednu smetnju, a letio sam uglavnom impelere koji vuku jake struje i uvijek je bilo u nosu aviona sve nagruvano. Žice od batke su išle preko prijemnika ili jako blizu njega itd. No, nikada ni jedna smetnja. U to vrijeme bilo je dosta povika na Spectrum da je šrot da je ovakav da je onakav. Ne znam, ja i Plavi smo često zajedno letjeli Spectrumom i nismo nikada imali takvih problema. Istina, ja sam koristio i malo skuplje prijemnike. 

Nakon toga je došla Aurora 9 i nekako mi je najviše srcu prirasla. Mislim da je omjer uloženo - dobiveno kod nje najbolje izražen. Sučelje joj je vrlo optimizirano i traži malo snalaženja u engleskom jeziku a tako i za programiranje. Sve se svodi, naime, na nekoliko klikova na velikome ekranu. Koliko ima opcija već je poznato itd. Preko ruku mi ih je prošlo više od nekoliko i nedavno sam sticajem okolnosti prodao i svoju. Sada sam opet naručio za sebe također Auroru 9 jer se stvarno pokazala dobrom i meni i mnogima koji je danas na livadi koriste. Vidim da neki imaju i druga iskustva, al to je sve individualno. Kako sam gore napisao meni se donekle zamjerila Futaba, al to ne znači da Futabe nisu dobre ili da spomenuta 6EXA nije dobra stanica. Samo sam naletio na loš primjerak.

Čini mi se da je kod izbora stanice najvažnije definirati koje su vam početne i dugoročne potrebe. Ako ćete samo ostati na jednostavnim modelima, zagijima, jednostavnijim jedralkama (ukoliko ne letite sportski natjecateljski), deproncima itd, tu će biti dovoljna gotovo svaka stanica, pa čak ako neka i nema delta mix. Ako idete prema složenijim strojevima koji zahtijevaju ponajprije više kanala, jači signal, više programibilnih opcija onda se polako ulazi i u viši cjenovni rang. Sada, pitanje je gdje je granica potreba?
 
Na početku sam stavio namjerno link sa stanicom od 2698 E, to je ravno preko 20.000 kuna samo za stanicu. Pa sada kome to uistinu treba? Na mitingu jet modela u Austriji dalo se vidjeti dosta takvih skupih stanica. Ne vjerujem da je za svaki jet model potrebna neka od njih, al opet doći s jetom od 15.000 eura i manje zapaženom stanicom i nije cool. Tu onda dolazimo i do statusnog simbola. Al dobro. Da ne meljem previše. Z amene osobno pitanje je samo za što ti ta stanica treba jer danas u principu nema loših stanica. Ako ima domet od 100 metara onda možeš s njom letjeti male helije ako te to zadovoljava. Osobno se ne bih upuštao u kvalifikacije o tome kakva je koja, a ponajmanje podcjenjivao neku drugu koju ja nemam – to nipošto jer svaka ima svoju namjenu i ipak je samo na kraju krajeva jedna od komponenti, premda izuzetno bitna, u onome čemu se bavimo. 

Ekipi koja se bolje razumije u stanice od mene, zašto je ova gornja Futaba toliko skuplja od MPX-a? Je li stvar samo u brendu ili nešto drugo?

lp
Toni
    






Odg: Povratak kralja...

Reply #59
Ima windoze. Moraš platit licencu.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG