Skip to main content

Poll

Vaš odabir je:

  • Ma kakav nitro, struja zakon!
    15 (46.9%)
  • Nitro naravno, volim kad mi je stanica masna
    5 (15.6%)
  • Samo benzinjara!
    4 (12.5%)
  • Volim i jedno i drugo!
    8 (25%)

Total Members Voted: 28

Topic: Nitro vs. Elektro (Read 4846 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nitro vs. Elektro

Razmišljao sam o Fusionu na 10S prije neg' sam kupio Velocityja... Pa da vidimo točnu kalkulaciju nitro vs. elektro, skoro isti heli, slične cijene.

Znači uzmimo da kupim 2×5S Rhino 3700mAh 20C - 118.42$ + recimo 2$ konektor. Iako je 20C možda malo premalo, ne da mi se tražit (Zippy nema odgovarajući kapacitet u 5S). To ispada ugrubo 700 kn za jedan set, recimo da nam treba 5 (ak se hoćeš malo dulje zabavljat na livadi u komadu, a ne da čekaš pol sata ili više da se to napuni).
S jednom batkom možeš u zraku bit ajmo reći 6 min (prije 5, al ajde)

S galonom goriva u zraku možeš biti oko 80 min (4 deci za 8 min leta * 10) (može i nešto više)
Galon CoolPowera 15% kod nas je 220 kn, a siguran sam da se da nabaviti negdje dosta jeftinije.

Da bi s elektrom letio 80 min s 5 baterija, svih 5 ću puniti 2 puta i još 3 komada jednom ibera.

U jednom danu sam potrošio 220 kn na galon goriva i to je to (za 80 min leta). Recimo da baterije izdrže 150 ciklusa (prije nego im poraste unutarnji otpor), onda me let košta (po bateriji) cca 5 kn i tako 13 puta da bih dobio 80 min u zraku = 65 kn. Struju potrošenu na punjenje nismo računali, pa ćemo zaokružiti na 70 kn, iako bi (po meni) trebali računati s nekim malo boljim baterijama pa je to još koju kunu više.
Namjerno nisam išao na 12S jer je puno jači od nitro varijante, pa nije ni fer. 10s bi bio bliži performansama (pretpostavljam)

Znači elektro je 3 puta jeftiniji, ali moramo uzeti u obzir da bi letio kao čovjek, moraš imati bar 5 baterija (3500 kn bez poreza), jaaako dobar punjač i da ćeš sve te baterije puniti jednom na livadi + 3 komada još jednom dodatno. Za nitro moraš imati starter (100$ + shipping Alignov na LiPo).

Kad sve zbrojimo i oduzmemo (neke stvari idu i pod plus i minus jer su subjektivne)

Elektro plusevi:
- lakše održavanje
- jeftiniji letovi
- nema štelanja motora
- nema brisanja masti
- tiši
- više snage
- manje problema s vibracijama

Elektro minusevi:
- tiši
- nema štelanja motora
- moraš se više iskeširat u startu za baterije
- nekome je veća gnjavaža oko punjenja i skladištenja baterija nego oko nitro motora - napuniš, upališ, letiš
- kraće vremena si u zraku s jednim punjenjem

Nitro plusevi:
- dulji letovi
- dim
- glasni
- miris goriva

Nitro minusevi:
- masni nakon leta
- glasni
- štelanje motora (ovo može biti i plus ako znaš kaj radiš i ak ti je gušt prčkat)
- slabiji (omjer masa/snaga)
- treba imati nešto više znanja za održavanje svega skupa (ovo može biti i plus naravno)

Mislim da na "duge pruge" nitro i nije toliko puno skuplji, činjenica je da je nešto skuplji, ali dobro napajanje + punjač + hrpa baterija ipak malo izgladi tu razliku. Problem je kaj je kod nas nitro skup, u Americi je duplo jeftiniji pa je ta razlika skoro nikakva, ako uopće postoji.
Meni osobno zvuk, dim i miris puno izdižu nitro u odnosu na elektro, da ne spominjem dulja vremena leta i činjenicu da odletiš, sletiš, napuniš i opet pičiš, iako je i elektro fenomenalan - jači je, bolje se čuju sablje, manje održavanja, niš nije masno itd.

Radio sam kalkulaciju za sebe osobno jer me baš zanimala razlika, pa reko idem stavit na forum, možda još nekoga privuče nitro kad vidi da nije ništa toliko strašno, a tak lijepo dimi i miriši  :)

Ja bih rado imao jedno i drugo, ali ima vremena za to :)
MAK Zapad

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #1
Ma kakav 10S, ja sam Gensice 12S 3300 platio 50$ komad.
Kad smo racunali ispada oko 3Kn po letu u elektro varijanti.


To je bez punjaca naravno, tako da za nitro racunas bez startera. Tu je negdje cijena.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #2
To je apsolutno nemoguće stari moj, 12S Gensice su 100$ + shipping, pa di si ih ti našao za 50$? Ili misliš po komadu 6S 50$? Tak da :)
Uglavnom, 10S i 12S - skoro da nema razlike u cijeni baterija, da to je istina
Mislim da ispod 5 kn teško, idem provjerit još jednom svoju kalkulaciju :)
A i teško da će baterija s niskim C ratingom izdržati 150 ciklusa bez pada performansi (možda se tu i varam)
Isto to gorivo je u Schweighoferu 180 kn, pa je kalkulacija sljedeća

Let od 8 min na nitru (ako pretpostavimo da Velo ima 4 dl rezervoar, ne mogu nigdje naći točan podatak) košta 18 kn
Let od 5 min na elektru, 12S košta 4,7 kn, 8 min bi po tome koštalo 7,52
2.4 puta je elektro jeftiniji od nitra, kod nas. Na 150 ciklusa, iako bi 100 bilo realnije (ispravite me ak sam u krivu)
Velika razlika. Plus je kaj možeš kupovat galon po galon, ali ako misliš puno letit - elektro all the way (iz aspekta financija)
EDIT: stvar se mijenja ako se leti lagano, i više od 7 min na Fusionu ili 10ak na Velocityju
MAK Zapad

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #3
Nevjerovatno! Taman kad sam razmišljao napraviti temu "nitro ili benzin" - da da znam ;), ti si otvoril ovo, he he. :D

Ljepo si napisal prednosti i mane, ali ne kužim kak tiši može biti mana? Ja bi najradije da se čuju samo elise! Dođeš doma nakon posla, jedva čekaš otić vidjeti nebo, a ono.... neeeee moram ga čistit, provjerit, poštelat itd. i onda još kad dojdem na livadu počne prdit i dimit i smrdit a ja hoću čist zrak i zvuk elisa, e pa nabijemihsve što me nagovorili, joooooj! Nemojmo zaboraviti da živimo u dobu eksplozije novih proizvoda rc helikoptera zahvaljujući LIPO baterijama. A netko bi nitro?? Ne kužim, eto mog mišljenja.
FUTABA 14SG, T8FGSUPER
T-REX 700E V3 V-Bar DFC
FIVE F8X.04 DJI A2 Z15 GH3

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #4
Nevjerovatno! Taman kad sam razmišljao napraviti temu "nitro ili benzin" - da da znam ;), ti si otvoril ovo, he he. :D

Ljepo si napisal prednosti i mane, ali ne kužim kak tiši može biti mana? Ja bi najradije da se čuju samo elise! Dođeš doma nakon posla, jedva čekaš otić vidjeti nebo, a ono.... neeeee moram ga čistit, provjerit, poštelat itd. i onda još kad dojdem na livadu počne prdit i dimit i smrdit a ja hoću čist zrak i zvuk elisa, e pa nabijemihsve što me nagovorili, joooooj! Nemojmo zaboraviti da živimo u dobu eksplozije novih proizvoda rc helikoptera zahvaljujući LIPO baterijama. A netko bi nitro?? Ne kužim, eto mog mišljenja.

Elektro-cisto,prakticno i tise! ;D
Inace, nitro i benzin mi je super jer sam strojar ali jos nemam velike helije pa se drzim elektro verzija ;)
3 x rc helikopter :P

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #5
Kad krene vrtit iglu od fergazera cim se promijeni vrijeme predomislit ce se.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #6
Pa stavio sam i pod prednost i pod manu!

Gle, e-heliji se čuju jebeno, taj zvuk je totalno fora, ali je meni puno draži zvuk nitro helija. Jednostavno volim kad se dere, dimi i MIRIŠI! Taj miris je meni nezamjenjiv!
Npr. Zokijevi Hyperion avioni (čuda čovjek ima, sve 3D mrcine, 2.14m Yak 54, SU31, Extra, CAP, svašta čovjek ima) i leti nevjerojatno, sigurno jedan od najboljih, ako ne i najbolji 3D pilot u Kroejši.
I kad vidiš njegovog Yak-a raspona prek 2m, kak je u hoveru NEČUJAN, ma mislim izgleda to sve super i jebeno je, ali nema dušu...
Definitivno su prednosti elektra velike, ne poričem, ali otkad sam se vratio u ovaj hobi, vapim za nitrom, za paljenjem tog motora, štelanjem, mirisom goriva, masnim rukama, čišćenjem modela krpicom prije neg se ide doma (ili doma), ne znam, odrastao sam na nitro motorima i nikad prije nisam letio elektro. Stvarno sam svjestan svih tih prednosti, ali većina tih prednosti meni su mane.
Činjenica je da će elektro još više napredovati, ja se samo nadam da IC motori nikad neće izaći iz upotrebe u modelarstvu.
Elektro mi je OK u manjim klasa, 450-500, sve iznad meni mora biti nitro! A i s jednim tankom odletiš koliko bi odletio s 2 baterije :)
Na 450 taman kad se napalim i zagrijem, tuli timer  :)

Kad krene vrtit iglu od fergazera cim se promijeni vrijeme predomislit ce se.

Aha...
MAK Zapad


Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #8
To znaci da tada stelanje na nitracima prestaje biti prednost a postaje muka.

S druge strane, jos malo pa ce trebati cijeli rack racunala, osciloskopa i signal generatora da bi posteno nastelao governer na regleru ...
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #9
 :D sve su to napravili ljudi za ljude, koga zanima-nikakav problem ;D
3 x rc helikopter :P

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #10
Kad je npr hladnije, zrak je gušći i potrebno je obogatiti smjesu da motor dobije više goriva i obratno kad je toplije.
Kakav governor na regleru? Ja nemam regler (ESC) na heliju, samo regulator voltaže, a on bome nema nikakav governor.
Governor je standalone ili na FBL kontroleru.
A ako ćemo gledat kaj je najjednostavnije, najbolje samo vozit sim, ne moraš ni baterije punit, samo za stanicu. Ili uzmeš USB stanicu i ne moraš ni stanicu punit.
Kaj vam je tako teško shvatit da je to nekome gušt? Malo i prčkat po tome. Ako je nekome teško okrenut 2 igle da bi poštelao smjesu, OK, njegova stvar, meni nije.
Stvarno od tog nitra stvarate takav science fiction ko da moraš imat magisterij iz strojarstva da bi mogao normalno letjeti...
Ako ću imati muke s njim, pokrit ću se po glavi i priznat da ste svi bili u pravu.
Kao kad su se meni dečki smijali prije nego sam prvi put poletio kad sam rekao da ću letit bez training geara 450. Još ju nijednom nisam spičio u zemlju.
A kaj se gov.-a tiče, V-Barov radi izvrsno na flat krivuljama. Osim toga, kao da je teško podesit krivulju da motor ne odlazi u iberturažu kad izlaziš iz climba ili dive-a u neutral npr...
Ak ću imat problema sa svim tim i ak mi postane muka, tvrdim da ću ga zapalit javno i snimit na jubito da možete gledat i guštat se u mojoj muci :)
MAK Zapad

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #11
Ma sve je to super ;). Ko voli nema lipse. Nes' ti motorina nimistit. Velika stvar. ;D
3 x rc helikopter :P

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #12
benzin je ok, nemaš kaj previše štelat, malo dvotaktola na inu napunit benzin i peri......

probao nitro i benzin, a ipak bih na kraju krajeva dao prednost struji...

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #13
jebes ti kad imas mrcinu od aviona/helica a cuje se ko povjetarac  :D
nema do onoga kad se dere i dimi kud ces bolje  8)
JR XP9303
Raptor 50 o.s. max 50sx-h
Raptor 30/50
No limit boat 54cc
U dolasku ostatak flote

Odg: Nitro vs. Elektro

Reply #14
jebes ti kad imas mrcinu od aviona/helica a cuje se ko povjetarac  :D
nema do onoga kad se dere i dimi kud ces bolje  8)
Moraš vidjeti i čuti moj elektro pa onda reč povjetarac.
 
A ti Robi u startu nisi fer postavio stvari jer si računao samo 600-tke a recimo 550 nisi .
Ona leti na 6s i to jako jako dobro a površina diska elisa malo je manja u zraku na pogled.
Zippy batka 6s 5000 do hrvatske 70 dolkasa , postavi računicu s tim pretpostavkama.
Po mom mišljenju u klasi 600 nitro OK ali stvarno samo zato kaj voliš nitro ,miris,zvuk(ja osobno ne ) , a po ekonomičnosti definitivo 550 na 6s a opet imaš velikoga na livadi za izvaditi i pokazati  ;)
Ali u stvarnosti isto tako treba računati i gorivo auta ili generatora koji troše na livadi dok puniš jer ni 6s za 550
nema punjenja bez rada auta a kamoli 12s.
Naravno vani kad rade takve računice uvjek umetnu i koštanje nekoliko lomova godišnje tako da stvarno mislim da treba letit ono kaj si možeš u prvom redu priuštiti a da ti stvara gušt elektro ili nitro a da čim više vremena provodimo na livadi .
I da mane nabrojane kod elektra su kod mene plus a ne volim da se dere masti i "miriši" mislim meni smrdi ali fakat OK
kome je to gušt nek se gušta zašto ne? I da imao sam nitro heli 0.30 ali samo zato kaj u to vrijeme nije bilo dobre struje
ali ko zna kad vidim nitrača možda se predomislim.
 
A od mene nečeš nikada čuti jebeš nitro struja je zakon uvjek kažem samo da je gušt a ne frustracija.

 
Trex550E manji ali BRŽI I ŽEŠĆI od wespenove
600-tke.....ali uskoro više ne ČUDO je na putu