Skip to main content

Topic: multiwii pitanje (Read 5401 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

multiwii pitanje

pozdrav,

slazem multiwii quad, samo sa ziroskopom, koristim arduino pro mini i zadnji multiwii software.
postavke su default.

cim se malo odvoji od zemlje krene se vrtit oko sebe.
PID postavke za YAW su ja mislim vec prevelike, dok ga drzim u ruci i dam gasa oscilira stalno ljevo desno sam od sebe, mislim da nece na dobro ako ga jos podignem.
probo sam natrimat YAW na stanici, ali bez uspjeha, mislim da se krene vrtit istom brzinom u drugu stranu, nisam ga uspio smirit.

jedan motor mi kasni za ostalima, jeli moze to bit razlog?
kad dodajem gas on se krene vrtit iza ostalih.
ali na proslom quadu mi ovo nije stvaralo problem, letio je ok.

izlazi iz ziroskopa na GUI-u se cine ok.

Odg: multiwii pitanje

Reply #1
Probaj reversat gyro na repu i napravi kalibraciju reglera

Odg: multiwii pitanje

Reply #2
skuzio sam sto je bilo, krivo je reagirao na okretanje oko osi, vrtio je kriva dva motora i jos jace se vrtio oko te osi.
sad sam promjenio YAW_DIRECTION u kodu pa je ok.

Odg: multiwii pitanje

Reply #3
sad leti ok, ali ziro svako malo prestane radit i onda se prevrne.
ovo mi se dogadjalo i sa drugim senzorom takodjer iz multiwii remote-a na proslom quadu.
ziro se napaja sa pina 12 na arduino mini plocici, koja se napaja s 5V sa ESC-a.

Odg: multiwii pitanje

Reply #4
Motion plus je s dx-a, moze slikica? Meni je pomoglo spajanje na x2 i x3 te rezanje (prekidanje/lagano grbanje nekoliko mm od nozica tako da ih mogu ponovno zalemit) 2 pina na onom drugom cipu. http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1437366 Ukoliko napravis ovo moras napajat mp s 3.3V.

Odg: multiwii pitanje

Reply #5
s ebay-a je motion plus.
izgleda isto ko na multiwii stranici, osim sto je plavi.
mislim da ispod pise isto ovo sto i na tvom linku, ver 3, 2010.12.08

sljedece sam mislio probat stavit regulator i napajat ga sa 3.3V.
ako to ne pomogne, onda mogu probat ovo s linka, odvojit chip od ostatka i spojit se direktno na njega.
ali pipavo mi se cini, tesko ce to bit zalemit...

Odg: multiwii pitanje

Reply #6
stavio sam regulator na otprilike 3.15V, i spojio se direktno na senzor, kao sto pise na forumu gore.
sad vise ne zablokira, hvala puno na savjetu.
ali, dogadjalo mi se jucer da senzor krene slat bezveze brojeve, motori i graf na GUI-u podivljaju.
vjerojatno je nesto slabo zalemljeno.

pozdrav.

Odg: multiwii pitanje

Reply #7
Kak napajas pro mini?

Odg: multiwii pitanje

Reply #8
sa ESC-a.

Odg: multiwii pitanje

Reply #9
Dali si gledao koliki napon daje bec (mislim da je manji od 5V pa se zblesira), probaj stavit malo veci napon od 5V ili tocno 5 za pro mini plocicu. (mislim da neke ploce prihvacaju od 5-12V, pa pogledaj u uputama).

Odg: multiwii pitanje

Reply #10
5.05V dolazi sa BEC-a.
ma vrlo vjerojatno se neki lem izmedju regulatora i ziroskopa jedva drzi, dogadjalo mi se i da dobijem cudna mjerenja napona na nekim tockama.
imam 10ak sitnih zicica okolo i sve se presavija i provlaci.
sad cu prebacit na jednu plocicu pa ce vjerojatno bit ok.

Odg: multiwii pitanje

Reply #11
napravio sam plocicu, zasad nema problema sa gyrom i izgleda puno bolje nego one zicice.
bio sam jutros na nasipu s njim, bas je super vrijeme, preporucam :)
jedino sto ima blata.

e, dogodi mi se da krene jako oscilirat i onda izgubi visinu i padne.
oscilira sporo, mozda dva-tri puta u sekundi.
ovo uglavnom bude ako dam vise gasa, ako ga hocu naglo zaustavit recimo.
nakon sto padne mogu ga uzletit i sve bude normalno.
PID sam ostavio default, mozda bi trebalo smanjit P?

hvala, pozdrav.

Odg: multiwii pitanje

Reply #12
poceo mi je opet ziroskop podivljavat.
vrlo brzo nakon uzletanja motori krenu bezveze stucat i onda se spusti i moram ga odspojit da bi radilo normalno.
dok je na zemlji bude ok nekad, a nekad odma ne valja.
dovodim senzoru 3.3V i kontroler je spojen direktno na chip senzora, neznam vise sto da probam.

koja je sljedeca skuplja varijanta za senzor?
jeli ima smisla uzet itg-3200 ili itg-3205 s ebaya?
http://www.ebay.com/itm/ITG3205-replace-ITG3200-3-Axis-Digital-Output-Gyro-for-MultiWii-MWC-KK-ACM-/270964915838?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f16c47e7e#shId
http://www.ebay.com/itm/ITG-3200-Triple-Axis-Digital-Output-Gyro-Sensor-PCB-/260778520666?pt=Radio_Control_Vehicles&hash=item3cb79c705a#ht_1306wt_1165
jeli ti senzori rade bolje od ovih iz wii kontrolera?

ne treba mi akcelerometar i ne bi mjenjao plocicu, dovoljan mi je ovaj arduino pro mini.

Odg: multiwii pitanje

Reply #13
Koju verziju wii-a si stavio? Na dvojci je promjenjena orijentacija i neke druge postavke, probaj koji filter stavit u kodu ako su vibracije problem, Zaljepi si rubove gyra ili ga pricvrsit gumielastikom za balzu/centralnu plocu? Izgaseni su pullups-i u kodu? 3205 ti je isti cip koji imas doma i razlike izmedu njih su mizerne (mislim na 3200 i 3205, te ti je preskupo u odnosu na cijelu plocicu s mag, barom i acc)

Odg: multiwii pitanje

Reply #14
2.0 verziju sam stavio jucer.
izgaseni su pullupsi.
senzor stoji na spreploci sa dva komadica deprona, to sam stavio kao za vibracije.
mogo bi probat s filterom, ali mislim da nije do toga, bas podivlja u nekom trenutku.
planiram provjerit prvo jeli se nesto odlemilo.

znam da su isti chipovi, ali sam negdje procito da su te kineske verzije dosta lose.