Skip to main content

Topic: mali drveni model (Read 12003 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: mali drveni model

Reply #15
stavio sam ojacanja.
kontrolne povrsine su mi od 2mm balze, njih isto obucem u foliju?

cime da spojim s krilom kontrolnu povrsinu?
ne bi htio selotejpom ko inace.
imam ovog doma: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8282
mislio sam njih zaljepit mozda.
Kontrolne površine od 2 mm su nekako za tu velićinu granične, pa ih obuci u foliju da budu malo 'kompaktne'.
 Možeš koristiti selotejp za spoj, zapravo je to 'Tesa' i ne izgleda kao obični selotej, ali kako imaš ove pante, možeš i njih ulijepiti u utore u balsi. Malo me strah utora u izlaznoj ivici, jer si je istanjio ?
Kada lijepiš te pante, gibljivi spoj panti zaštiti sa malo tekućeg voska da se ljepilo ne uvuće u pregib i trajno imobilizira pantu !
E, da nisi stavio sliku ojačanog krila...  ;)
Damir

Odg: mali drveni model

Reply #16
Panti koje imaš nisu prikladni za balzu 2mm. Kad razrežeš tu balzu i uguraš pant, stjenke balze su toliko tanke da pucaju same od sebe.

Postoji pant koji je tanji i ljepi se sa CA u balzu, nešto je bolje rješenje.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8423__AC_Hinge_L25_W20_H0_3_10pcs_.html

Na 2mm balze moja preporula isključivo ljepljiva tzraka, specijalna jako skupa ili kvalitetan selotep. TESA 4124 ima u Bauhausu na odjelu boje i lakovi.

Primjer Eleron napravljen kao kutija od balze 2mm u čošak su uljepleni panti bez pojačanja samo na gornju balzu 2mm

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4]
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: mali drveni model

Reply #17
izlazna ivica je dosta tanka, to je izsmirglano u spic.
mislio sam pante zaljepit iznad ili ispod folije bez da stanjujem drvo.
traku imam ovu, dosta mi je dobro posluzila na deproncima za kontrolne povrsine.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5719

ovaj pod u nosu aviona je od dva sloja balze, prednji dio od dvaput po 1mm, a zadnji od dvaput po 2.
to je tak slucajno ispalo, ostao sam bez 2mm pa sam kupio 1mm.
ovi trokutici nisu puno drvo, nego samo 2mm balza.

trenutno avion ima 75g, bit ce blizu 200 sa svime, jedva ce letit ja mislim ako uopce proleti.
i ima gresaka u gradnji, puklo mi je jedno rebro pa sam stavio epoxija, i zadnju ivicu sam bio krivo napravio pa sam i to ljepio.
sljedeci ce bit bolji :)

Odg: mali drveni model

Reply #18
dobro ti ide po kojoj si cijeni platio balzu

Odg: mali drveni model

Reply #19
Na tako lagani model i traka s pojačanjima od staklenih vlakana je pre teška. TESA4124 traku koristim i na jedrilicama preko 2m raspona krila i OK je. Ta traka ima kvalitetno ljepilo koje se ne razvlači i traka je od kvalitetnog materijala i ne mjenja oblik čak i na letnim vručinama.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: mali drveni model

Reply #20
ok, zapamtit cu TESA traku, hvala.
s depronom sam imao problema s trakom jer zaljepim valjda prejako pa iskrivim povrsinu, i onda kad dodam i drugu povrsinu mi preskace dok ide gore dolje, nemoze stajat ravno. kad stavim s obe strane mi bolje ispadne ja mislim.
jeli se traka opcenito stavlja po cijeloj duzini kontrolne povrsine?
mozda to grijesim, mogo bi stavit vise manjih komadica.
nikad dosad nisam bio zadovoljan kako su mi ispale kontrolne povrsine, ili ide vise u jednu stranu, ili preskace, ili mi ima ful mali hod...

@matej
kupio sam balzu ja mislim malo u bauhausu malo u pevecu, al ne sjecam se cijene..
kupim po jedan list pa mi nije toliko bitna cijena.

 

Odg: mali drveni model

Reply #21
Kad nađem slike pokažem ti.
Eleron okreneš naopako staviš na krilo, kao da se preklopilo prema naprijed, između krila i elerona staviš 0.5mm odstojnik, deblji papir ili nešto slično. Odmotaš selotejp s role malo pričekaš da se vrati na svoju dimenziju da nije istegnut od odmatanja, sad zaljepiš doljnju stranu po cjeloj dužini. Ponoviš ono s odmatanjem, eleron preklopiš u pravi piložaj i spustiš ga do kraja dole, zaljepiš gornju stranu. Selotepi se znaju dotaknuti na mjestu panta. Pant bi trebao ići lako bez zapinjanja .
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO


Odg: mali drveni model

Reply #23
kul, hvala :)

Odg: mali drveni model

Reply #24
evo gradnja pri kraju.
ima 230g, dosta vise od planiranog.
bateriju laksu nemam.. i malo viri iz profila, sto se moze.

tesko ce bit to poletit, imam osjecaj da ga necu ga stic ispravit i razletit ce se.
tako mi se vec dogodilo s slicnim takvim od deprona, ali tamo nisam pazio na teziste i radio sam bez nacrta.

Odg: mali drveni model

Reply #25
Kako je točno ovo spojeno, tj. bovden na 'rog'  i rog na elevon ?
Damir
[attachimg=1]

Odg: mali drveni model

Reply #26
Čini mi se da je to termo bužir, vidio sam to već negdi.
Starenje je neizbježno ali zato odrastanje nije

Odg: mali drveni model

Reply #27
ima slika gore na ovom threadu, mali kvadratni komad plasticne telefonske kartice s rupom je ispod, i kroz nju prolazi mali komad stapica za raznjice.
to je zaljepljeno epoxyem.

dva stapica su spojena termo buzirom.

Odg: mali drveni model

Reply #28
termobužir na ovom dužem štapiću ti je relativno kratak, mogao bi se izvući kod nekih jačih manevara, a obićno se stavi i nit ribarskog ili jačeg konca u termobužir da ako slučajn pukne konac spasi stvar. Inaće interesantna gradnja i volio bi vidjeti video leta.


već napisao pa sad dodajem,
1.probaj naći nekog ne idi sam
2.obavezno u travu do pasa
3.vidim da imaš želju graditi, a mali zagiji su prgavi zato ti predlažem da napraviš kopiju ovog ili ga preradiš tako da ti motor bude naprijed, jer ćeš moći znatno sporije letiti a model će biti upravljiviji
nešto kao ovo:

Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: mali drveni model

Reply #29
termobuzir je jedva naguran unutra prije nego sto se stisnuo, bio je taman promjera, cini mi se dosta cvrsto.
a ova strana koja je kod servoa ima hot gluea osim termo buzira.

neznam zasto sam se odlucio za zagija, htio sam nesto manje i jednostavnije za pocetak...
a i nisam letio zagija.
sljedeca gradnja ce bit vjerojatno ovaj piper: http://www.ch-forrer.ch/Modellflug/Tipps/Bau1/Bau-Einstieg.htm
a poslije njega ili paralelno s njim guppy. :)

oce bit mozda nekog sutra popodne na Domovinskom da ga probamo lansirat?
vjerojatno me nema preko vikenda, tako da ovaj tjedan popodneva mi odgovaraju, iza 3-4.