Skip to main content

Poll

Tko vjeruje  da Lanzarova letjelica košta 120 000 eura

  • Vjerujem
    16 (51.6%)
  • Nevjerujem
    15 (48.4%)

Total Members Voted: 27

Topic: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja (Read 39217 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #45
@Tomislav_ZG

Ima takav sustav za one koji nemaju iskustva sa pilotoranjem. Sistem sa DJi i ako treba samo za fotografiju onda mislim da nema tolko problema oko toga, da se napravi takav sustav koji se vozi na pc jojstick.
Ako vas to interesira, javite se na info@kopterworx.com i pomoči čemo vam.



ja nisam niš posebno pisao, jer nisam profić, samo letim iz hobbya :)

ali bi volio da mi netko kaže kome mogu uputiti one koji se jave i traže:

model koji
-je poštelan i radi po principu ključ u ruke, spoji batku i leti, bez da znaš išta o kalibraciji akcelerometara, gyroskopa itd...
-ima autopilota da se ne mora znati letjeti, jer nitko od fotografa ne zna letjeti
-može stajati u zraku na mjestu unutar radijusa 2m
-bilo bi poželjno da ima mogućnost sam odletjeti na zadane koordinate, ili neku rutu koja se uprogramira preko laptopa
-da može dići fotić s objektivom, sveukupno 2kg i da se video snimak ne trese
-da je gimbal stabiliziran po svim osima, a i da se može nagnuti prema dole pod komandom palice, a da stabilizacija i dalje radi
-8 minuta leta je ništa, neki bi bar 15-20 u komadu. jer za snimiti svadbu ili koncert, što je 8 minuta?
-servis na raspolaganju, ako se razbije model da se može dovesti u letno stanje kroz 2-3 dana za idući posao
-da se izda R1 račun da se prizna u trošak firme,
(ako ne ide na R1 onda mora cijena biti niža, jer kupac sam 'izvlači pare' iz firme da bi platio i gubi PDV tu, pa mu je isto kao da kupi negdje na R1 račun i to skupljega)


eto, čisto me zanima, pa da znam tko to radi u HR  i po kojoj cijeni :)

Eto ga Tomislav,i za tebe totalnog neznalicu i početnika ima rješenje....
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #46
@Tomislav_ZG

Ima takav sustav za one koji nemaju iskustva sa pilotoranjem. Sistem sa DJi i ako treba samo za fotografiju onda mislim da nema tolko problema oko toga, da se napravi takav sustav koji se vozi na pc jojstick.
Ako vas to interesira, javite se na info@kopterworx.com i pomoči čemo vam.


eto, čisto me zanima, pa da znam tko to radi u HR  i po kojoj cijeni :)


Može cijena u HR za početak, čisto da znam reći zainteresiranima?
Dakle model za fotić( s objektivom) ukupne masa 2 kg.
quad, hexa, octa, meni svejedno, vi znate što najbolje radi.

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #47
Pozdrav.

Evo ovako. Jer vidim da je potreba po dizanju cca 2kg onda je quad slabo rešenje i ja bih išao na šesticu.
Znači treba nam frame, motori, elektronika DJI wokong, camera mount i sve što priprada uz to.

A za one koji nemaju znanja o RC letjelicama i nemaju iskustva ima DJI rešenje za kompjuterizirano ljetenje. Helikopter se digne sam, vozi se joystikom ili sa koordinatama.
Ako sakupimo sve što je potrebno odmah smo na jedno 11-12 tisuča eura bez pvd. Onda 3-6% carina i pdv za hrvatsku otprilike.
Skupo je to rešenje i moram da odmah napišem, da sustav nije nikada 100% jer ima vanjskih smetnji danas tolko, da može da otkaže koji put.
Zbog toga je bolje da se fotografi koji imaju želju da se prave fotografije iz zraka poduče da upravljaju s multikopterom (jeftinije). Za to treba cca 14 dana treninga i mislim da če se poslje tog vremene moči praviti dobre fotke. Ili 360 sistem na kome se pilot i kamera odvajaju, pa si fotograf nabavi nekog dečka koji je spreman da nauči da ljeti, a fotograf onda sam okreče kameru i govori pilotu kamo da se pomakne, da bi fotka ispala dobro.

Ali za 2kg kameru i nekdje 10 minuta po baterijama je več obični sistem oko 8 do 10 tisuča eura bez pdv. Jer tu se radi o sigurnosti i mali kopteri niso dobri. Ja znam da ljudi i sa malim quadom dižu 2kg ali na skoro punom snagom. Prekomerno opterečenje i onda nema sigurnosti pa može da padne iz zraka zbog kvarova ili preopterečenja. A da vam padne fotič od 6,7 ili 8 tisuča eura na pod gotovo je. Bože nedaj da padne na ljude.

To je to a za sad. Ako ima još koje pitanje napišite pa ču da odgovorim.

Pozdrav
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #48
Pozdrav Lanzar,
cijenim tvoju iskrenost jer kada su multirotori u pitanju to se, nažalost, rijetko viđa. Sada su se na njih napalili fotografi i snimatelji pa im se uglavnom puni glava kako to samo leti, samo stoji, snima, fotografira. Želi se zaraditi novac na tome što je donekle razumljivo. No, mi dobro znamo da to nije tako. Svima koji su me ikada kontaktirali za multija odmah sam im to dao do znanja pa ako žele dalje barem znaju što ih čeka.
Lijepo i da si priznao kako i najskuplji sustavi danas nisu 100 posto sigurni i kako ponekad zakažu. To ponekad nažalost može značiti totalnu štetu, a nerijetko i je tako - i letjelice i skupe opreme koju nose. Iskustvo mi pokazuje da što su „napredniji“ to je s njima više problema.
Zato se i sam sada pitam zašto bi netko dao 16 ili više tisuća eura (a to je jedan jako dobar novi obiteljski auto koji uvijek jednako dobro radi ako ga održavaš) za nešto što će zakazati gotovo sigurno? E sada je samo pitanje hoćeš li pri tome imati dovoljno sreće i pilotskog umijeća da se izvučeš ili će sve otići u Honduras.
Kao i što sam kažeš danas je eter toliko zagađen svim i svačim da je teško ne naletjeti na probleme. Pogotovo kada se počneš oslanjati na GPS itd.
Moje pitanje tebi - zašto su onda multirotori vani tako bezobrazno skupi?
Gledam ovaj zadnji cinestar – pa to je 6 ili 8 svejedno - učvršćenih karbonskih šipki, a i gimbal mu je teški joke. I njega su napravili od karbonskih cjevi manjeg promjera. Pa u njemu nema materijala ni za koliko, 100-150 dolara. Naravno ima elektronike, ali i o tome bi se dalo govoriti. Pretražujem jubito i tražim snimke napravljene s njim pa sam našao svega nekoliko iskoristivih, sve ostalo je srednja žalost – žali bože novca.
Uvijek se onda nekako vraćamo na pilotsko iskustvo i umijeće. Naravno, treba imati stroj koji može fizički podići neki određeni teret a sve ostalo čini mi se je do onog ljudskog faktora.
Onda, zbog čega su toliko skupi? Je li u pitanju novi trend ili nešto drugo?
Lp
Toni


Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #49
Konkretno u cinestar 3x gimbalu sa servoima i svime ostalim ima 500 eur materijala,gledao ja kako bi ga sam slozio al malo je skupo,za okvir neznam,ima karbonskih cijevi za 150 eur,central plate sa rezanjem,nosači motora,ublazivači vibracija,šarafi....rekao bih oko 500 eur sve skupa
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #50
Peroemine,

ne pratiš bit moga pitanja koje sam postavio konkretno kolegi iz Slovenije, ako se ne varam.

lp
Toni
 

 

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #51
pa ja i ne odgovaram na tvoje pitanje,samo sam konstatirao koliko otprilike ima materijala,a to ide i tebi u prilog jer je to jedno 4 puta jeftinije nego da kupiš....elektroniku i to nisam gledao koliko treba al tak to ide,materijal pa puta 4...a čuj,ko voli nek izvoli,uvijek će se nać netko tko ima viška novaca,pa za takve mora biti ponude
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #52
@toni

Pozdrav.
Prvo izvinite ako stavim koju srpsku rječ jer hrvatski mi nije materin nego slovenski.

Da sve to što danas pravimo je 99% sigurno. Ali 100% je, da što više elektronike, te su večje šanše da stvar padne.
Kopterworx je napravio sigurno do danas nekdje 50 RTF- ja i više i mogu, da se pohvalim, ali do danas nam nije pao ni jedan zbog kvarova. Znači pilot greške i pravac u drveče ili u zgradu ili slabo parkiranje i da ode koji propeler i to, dešava se. Ali dobili smo i puno takih u vrečici koji su drugi kupili i spojili sami, a na kraju zbog jednog slabog lema ili sitne greške padne več na prvom pokušaju i onda dupli trošak da mi to popravimo.
Drugi problem je jer kada ideš da čitaš o tome, puno se priča i piše ali konkretnih upustva nema.

A za cjene koje su sad u pitanju tu ima mnogo stvari. Pa da malo objasnim. Ljudi misle da mi zaradujemo težke pare na tim stvarima ali nije istina.

1. Rabat tu je na materialu je gotovo nikak. Isto kao kod kompjutera ako imaš 10% onda si car. NPR DJI rabat ne popstoji ali kad kupite 10 komada istih, plačate 9 a dobite 10.
2. Onda su tu troškovi puta. Paket par do 3-4 kg iz USA je 90 dolara. Onda plačaš carinu 6%. Onda na sve skupa. Znači račun+ prjevoz + carina 20% pdv u sloveniji + 35 eura troškovi carinskog urada za carinjenje.
3. Baterija košta 100 dolara i težka je 1kg. računamo 5 baterija je 500 dolara + 120 dolara je pakiranje i prevoz je 620 eura + 40 carina = 800 dolara +50 carinski troškovi = 850 dolara za 5 komada. Komad onda je 170 dolara. to je u eurima 130. A mi je prodajemo za 138 eura :) i još ljudi šalju email kako smo skupi da je na internetu baterija 100 dolara hahahaha. Onda je kupi po 100 dolara pa da vidimo kolko na kraju če bit. I amerikanci nemaju PDV isti nego se kod njih na kraju računa. Znači sve cjene su bez pdv na internetu in onda ovisi u kojem state živiš jer jim je pdv različit od state do state.

Mislim da sam bio dovoljno jasan.

Snimke kod nas koje imamo na page so vlastite i napravljene so tek tolko da prikazuju mogučnosti šta se da napravit s kopterom. Pravimo i jedan pravi snimak koji če bi izpiljen i da če postprodukcija napravit svoje.
Druga stvar je da košta 1 sat pravog helikoptera od 3000 eura na sat pa dalje. Zbog toga je jeftinije za neke da imaju svoju mašinu koju če upotrebljavat nego da traže helikopter svaki put. I tu su i situacije u kojima sa helikopterom ni ne možeš da ideš.
TO je neki novi trend , da se prave kadrovi koji do sada nisu bili moguči ili je bilo jako težko sa CRANEovima da se naprave. Onda se zvali watrogasci da su dovukli najjači skylift da se kamerman popeo gore i snimao kadar. Sve je to tu nekdje.

Toliko od mene.
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #53
pa ja i ne odgovaram na tvoje pitanje,samo sam konstatirao koliko otprilike ima materijala,a to ide i tebi u prilog jer je to jedno 4 puta jeftinije nego da kupiš....elektroniku i to nisam gledao koliko treba al tak to ide,materijal pa puta 4...a čuj,ko voli nek izvoli,uvijek će se nać netko tko ima viška novaca,pa za takve mora biti ponude

Da istina. Svaki servo na CS360 gimbalu košta 146 dolara u fabrici. onda jos malo karbon koji je isto skup, pa vijaci, pa one plastike uljevene pa to pa si odmah na 800 ili 900 dolara.
Do je problem da neki misle da mi zarađujemo 50%. Neka probaju da naprave sami, neka kupe material u Kini ako treba pa da vidimo šta če bil i kolko če da košta. Možeš jedan frame doma napravit malo tako jeftino, a sad kad jih treba napravit jedno 100 komada na mjesec. Onda počne panika. Sortiranje, pakovanje, kutije, selotejp, velika kutija da šalješ sve što je stranka poručila.

Nije sve zlato što sjaji ako sam dobro napisao.
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx


Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #55
Savox su na AV200 gimbalu a na cs su bolji i skuplji. Oni so 90 eura donja 2 a 360 je mislim da 150 eura. Ni meni nisu sve cjene u glavi.

Pa i nama je jasno da su skupe ove stvari več kod proizvadžača ali tako je to. On je razvio to i on postavlja cjene i prodajnu cjenu. I uspot pade nekiliko 100$ u kesicu njemu.
Pa i mi razmišljamo da napravimo svoj frame , imamo več 2 prototipa koja ljete več 3 meseca ali do masovne produkcije je još koji mjesec jer je tu puno stvari na koje je treba, da se kalkulira.

Ali opet smo tu. GImbal je 800 eura, material je 500 maximum. Ko če sad da ga napravi doma sam, pa da radi isto ko ovaj koje je istestiran i siguran. Mi smo probali pa se na kraju krajeva ne isplati jer kupis 10 komada servomotora različitih da vidiš, koje se najbolje obnaša. Isto je kad pravimo novi rtf.  Potrošimo par setova propelera. Motori gore, pa ne valja pa stavi druge, pa opet ne valja pa 3 onda kad sve sabrojiš to košta puno i takvu robu se ne prodaje lako jer je rabljena.

pozdrav
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #56
a tko ste to vi,ima neki link?
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.


Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #58
Pa i mi razmišljamo da napravimo svoj frame , imamo več 2 prototipa koja ljete več 3 meseca ali do masovne produkcije je još koji mjesec jer je tu puno stvari na koje je treba, da se kalkulira.

Pozdrav Lanzar,
hvala na podužim objašnjenjima. Mi isto dobro znamo koliko košta jedna Zippy baterija i za koliko se novca može nabaviti. Naravno, kada je firma u pitanju onda idu gore i dodatna davanja. No, dobro.
Mislim da je poanta u tome što ste i vi samo dileri nečije tuđe robe, a ne svoga proizvoda. Jer zna se koliko što konkretno košta i kakav se stroj za koje novce može napraviti.
E, sada u onom dijelu gdje zamjenjuju helikoptere ili avione jedino vidim neko "racionalno" objašnjenje njihove cijene. Sve ostalo realno nema opravadanja osim zaraditi na brzinu dok se još može dok kinezi nisu pohvatali sve konce i na tome području. 
lp
Toni

Odg: evo ti perverzije....san svakog zračnog snimatelja

Reply #59
Mogu reč da se kinezi još nisu spustili u to jer DJI je dobar samo za gopro i za homemade video.
I vjeruj mi da i ovaj novi gimbal i frame od plastike za hahaha gimbal od 3500 eur + troškovi nije baš nešto.

I mogu reč da imam doma sklopljena 2 komada DJI full paket i da jos nisam uspio podesiti elektroniku, da bi uz malo vetriča (vetar koji puše uz Savu gore ili dole je prejak za njega) bio stabilan.
Ima ga svogdje i trese se ko stara baba. To se može ispraviti u posprodukciji ali to ne valja. Kod naših RTF tražimo najbolje rješenje, to znači da treba minimum da se postigne perfekcija. Skyjib video koji se vidi na naši strani nije stabiliziran. To je raw video iz canon d600. Jesto color korekcija malo i sharpness ali nema mercali ili druga sranja.
Još smo daleko od perfeknog sustava ali ide sve na bolje i bolje.

I još mi nije jasno u čemu je problem postabilizacije. Neznam, ko od vas je glavni na tom području ali dok god je kadar dobar i nema mikrovibracija, to se sve rješi. Glavni frajeri koji snimaju za studijske hiše i traže 1000 dolara na sat (otprilike 30 min in the air na sat) imaju snimke koje su katastrofa od vibracija i sve to majstori na postprodukciji rješe.

pozdrav

Lanzar
_________________________
www.kopterworx.com
Lanzar
______________________________________
Sky is no limit.
www.kopterworx.com
www.facebook.com/kopterworx